DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Sva početnička pitanja
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Sva početnička pitanja Sva početnička pitanja bi trebala da se postavljaju u ovom forumu, a ako se pretvori u kvalitetnu diskusiju interesantnu svima - prebacićemo je u odgovarajući forum. Molimo "znalce" da ne omalovažavaju početnike, ako žele da pomognu svi ćemo biti zahvalni, ako ne žele, neka preskoče ovaj forum.

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 03. 10. 2007.   #1
djipko
član
Certified
 
Avatar djipko
 
Datum učlanjenja: 03.10.2006
Poruke: 96
Hvala: 27
44 "Hvala" u 26 poruka
djipko is on a distinguished road
Question Access identifikatori koji ne valjaju... kao ni sve ostalo

Naime radi se o Access bazi, koju treba prebaciti na MSSQL server (ovo nije problem)...

Bazu sam nasledio od nekog pre, koji ne govori engleski (nazivi svega u bazi) i ne voli tabele (ima dve u bazi koja imaju po par stotina polja i nema veze sa zivotom) ....

Elem pitanje je, da li neko moze da preporuci sto bezbolniji nacin promene barem imena tabela i imena nekih polja, a da ne moram da menjam ceo interfejs u Accessu (Forme, koje ce za sada ostati kao front end), querije i sve ostalo.

Ili ne postoji bezbolan nacin... meni glupo da nastavim da dalje radim na tako ocajno osmisljenoj bazi ali mi se cini da bi mi doterivanje iste oduzelo vreme koje nemam, jer moram i da vijam podatke za tu istu bazu... ali kontam da cu morati da uradim pre ili kasnije...

Savet bilo koje vrste da to sto bezbolnije zavrsim bi isto dobrodosao...

Sta raditi sa lose smisljenom bazom, a ne baciti je?

'fala vam unapred,

Regards
djipko je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 10. 2007.   #2
dootzky
profesionalac
Professional
 
Avatar dootzky
 
Datum učlanjenja: 11.10.2006
Lokacija: beograd, srbija
Poruke: 271
Hvala: 32
10 "Hvala" u 7 poruka
dootzky is on a distinguished road
Default

iako nije odgovor koji bi zeleo da cujes, ja licno bi uzeo i uradio bi upravo to: BACIO BI JE! i napravio bi novu, ispravnu, ispocetka, dokumentovao bi sve to lepo, prebacio nekako sto inteligentnije i sto brze sve stare validne podatke i to je to.

znas zasto ti kazem - to sto bi ti sada radio se zove "krpljenje". kada KRPIS neki softver, a posebno LOS softver, a to tu mi zvuci kao OCAJAN softver, onda ce stvari biti samo gore i gore i gore, i na kraju izgubis toliko vremena, da si mogao 4x da napravis sve ispocetka kako treba.

zamisli to kao da trebas da krpis i sredjujes polovan auto, koji pritom i nije bas standardan, ne rade mu kocnice, i cesto sam oce da skrece malo ulevo... ????
to se ne krpi. to u kantu, pa se napravi novo kako treba

sorry sto nemam bolji odgovor, ali meni se cini da je to "the right way"
dootzky je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 10. 2007.   #3
djipko
član
Certified
 
Avatar djipko
 
Datum učlanjenja: 03.10.2006
Poruke: 96
Hvala: 27
44 "Hvala" u 26 poruka
djipko is on a distinguished road
Default

Hvala na odgovoru...

(ocajni smajli)

Znao sam ja to i ne mogu se vise sloziti, posebno sa ovim delom da posle treba n sati gde je n prirodan broj da se to popravi i exponencijalno raste sto vise budzis. Ja sam budzio jel nije bilo vremena i moralo se (ili nije hmmm...)...

Samo sam se nadao da je neko jos imao nekakav barem slican problem, i morao da se snalazi, pa se jos i snasao, pa da podeli...

Jos uvek se nadam...

U svakom slucaju hvala dootzky.
djipko je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 10. 2007.   #4
DejanVesic
old school
Professional
 
Avatar DejanVesic
 
Datum učlanjenja: 15.06.2005
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 448
Hvala: 21
70 "Hvala" u 46 poruka
DejanVesic će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao djipko Pogledajte poruku
Elem pitanje je, da li neko moze da preporuci sto bezbolniji nacin promene barem imena tabela i imena nekih polja, a da ne moram da menjam ceo interfejs u Accessu (Forme, koje ce za sada ostati kao front end), querije i sve ostalo.
Ono što je prvobitni dizajner trebalo da uradi odmah - uraditi refaktoring / normalizaciju tabela i to postupno.

Praktično znači uvođenje novih tabela, pored starih i odgovarajuće modifikovanje formi za unos, za ono što kači izmena. Stvari koje su read only (izveštaji) se mogu "prevariti" pogledima (views) koji od nove strukture simuliraju staru.

Sve se ovo izvodi po fazama, počev od najočiglednije do manje očiglednih izmena, tako da udar na vreme potrebno nije preveliki :-)

Samo projektovanje posla radi "unazad" - isprojektuj kako želiš da ti izgleda finalna baza, a onda odredi korake u vremenu kako da do toga stigneš.

I reč saveta: ne radi ovo besplatno; predstavi prednosti novog rešenja poslodavcu (efikasniji rad, bolja upotreba podataka, manja cena održavanja itd) i to neka bude zvaničan projekat, a ne krstaški rat protiv loše strukture u slobodno vreme :-)
__________________
http://www.vesic.org | Blog: http://www.vesic.org/blog/ | Fina kolekcija programa: http://www.vesic.org/programi/
DejanVesic je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" DejanVesic za poruku:
Staro 04. 10. 2007.   #5
djipko
član
Certified
 
Avatar djipko
 
Datum učlanjenja: 03.10.2006
Poruke: 96
Hvala: 27
44 "Hvala" u 26 poruka
djipko is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao DejanVesic Pogledajte poruku
Ono što je prvobitni dizajner trebalo da uradi odmah - uraditi refaktoring / normalizaciju tabela i to postupno.

Praktično znači uvođenje novih tabela, pored starih i odgovarajuće modifikovanje formi za unos, za ono što kači izmena. Stvari koje su read only (izveštaji) se mogu "prevariti" pogledima (views) koji od nove strukture simuliraju staru.

Sve se ovo izvodi po fazama, počev od najočiglednije do manje očiglednih izmena, tako da udar na vreme potrebno nije preveliki :-)
Ovo je odlicna ideja, posebno sa uvodjenjem paralelnih tabela. Reporte kao takve nemam, nego sam ja pisao excell VBA skripte (makroe da ne kazem) koje te podatke vade iz baze. Tu sam koristio standardne SQL upite tako da to necu morati previse da menjam. Razlog ovome je inace sto moji korisnici smatraju da im je tako 'preglednije' kad imaju u excellu.
Kad sve ode na server odlican MS ReportService bi trebalo da radi ovo

Citat:
Originalno napisao DejanVesic Pogledajte poruku
Samo projektovanje posla radi "unazad" - isprojektuj kako želiš da ti izgleda finalna baza, a onda odredi korake u vremenu kako da do toga stigneš.
Ovo sam vec uradio (osmislio), ali nisam hteo da krenem nisata da radim, jer se doticna baza koristi - svakodnevno. Moracu da dobro isplaniram te korake, ovo je razlog sto sam bio neodlucan da li uopste to raditi.

Citat:
Originalno napisao DejanVesic Pogledajte poruku
I reč saveta: ne radi ovo besplatno; predstavi prednosti novog rešenja poslodavcu (efikasniji rad, bolja upotreba podataka, manja cena održavanja itd) i to neka bude zvaničan projekat, a ne krstaški rat protiv loše strukture u slobodno vreme :-)
Hvala na odlicnom savetu, medjutim ja nisam freelance, tako da ovo radim 'besplatno' za platu... A vec sam predstavio prednosti, tako sam i dobio da ih sprovedem.
djipko je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
SQUID access log smez Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 3 21. 08. 2010. 00:05
Microsoft Access s4m3m4n SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 2 21. 12. 2009. 20:01
service koji otkriva koji je font koriscen u nekom logo-u robi-bobi Linkovi 3 09. 09. 2009. 15:47
Javascript - imena, identifikatori, etc noviKorisnik (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 2 20. 11. 2006. 15:24
Affiliate, link exchange, PPC i ostalo za Francusko trziste ppavlovic Marketing i SEO 1 09. 11. 2006. 20:05


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 14:35.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.