DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web dizajn i usability > Planiranje i usability
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Planiranje i usability Planiranje, legalnost, privatnost, arhitektura, principi

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 22. 05. 2006.   #21
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ilija, kada u tvom postu dođem do mesta gde priželjkuješ "biblioteke" nemam više snage da čitam dalje. Sorry, jednostavno ne mogu. Aman... u svakom postu imaš bar 3 puta reč "biblioteka", "framework", ... kada te čitam imam utisak da si neki beta tester ili nešto slično koji mora da isproba sve što postoji.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 05. 2006.   #22
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen
JavaScript jeste čudan. C-olik je, ali je toliko daleko od svih C-olikih jezika pa zavara.
Hehe, čovek kad čita tvoje postove prosto poželi da napusti tropsku plažu na kojoj sedi dok ga oskudno odevene cice poje koktelima i otrči u najbliži internet kafe ne bi li proveo još koji dragoceni trenutak u (avaj tako kratkom) životu radeći najlepšu stvar na svetu: kodirajući JavaScript. E pa, idi ti samo, stići ću te ja...

Citat:
Slično okruženje za razvoj je već napravljeno: VS. Stvarno ne znam kako je to postignuto pošto nisam radio u VS, ali to jednostavno govori da stvar nije nemoguća za realizaciju. Uz tehnologije koje odvajaju konstrukciju, prezentaciju i ponašanje (na obe strane) moguće je napraviti kvalitetan IDE.
VS zaista izvlači dosta iz poslednjih trendova u brzom razvoju aplikacija - dobar deo svakodnevnih banalnosti (HTML tagovi, čuvanje stanja kontrola između postbekova itd.) veb programiranja do određene mere uspeva da apstrahuje, ali pokaži mi makar jednog ASP.NET programera (bolje reći ASP.NET projekat) koji nije prinuđen da svako malo "zgreši" i uprlja prste html-om i javaskriptom. Takođe, pokaži mi jednu ASP.NET aplikaciju koja daje lep, pravilan i kompaktan HTML. Nema. Jednostavno - ne može se, pošto osnova, prosto rečeno, nije otpočetka postavljena na zdrave noge.

Citat:
Razmisli sam, da li bi mogao napraviti alat za razvoj aplikacija ako znaš da ti tehnologija odvaja jasno i nedvosmisleno odvajanje ta tri dela (konstrukciju, prezentaciju i ponašanje)?
Mogao bih, ali znam da mi tehnologija ne radi to što ti kažeš da radi. Veb tehnologija je uspela upravo suprotno: da se više ne zna šta čemu služi i šta treba za šta da se koristi.

Konkretno, ja u ASP.NET-u mogu da odštampam "Hello world" u korisnikovom brauzeru na najmanje tri načina: kroz ASPX - odnosno HTML šablon stranice, kroz Javascriptov document.write i kroz serverski C#, dodajući Literal kontrolu u serverski DOM (vrlo je moguće da može i kroz neki bolesni CSS ali da se zasad zadržimo na ovome). Što je najgore, sva tri načina su realno u upotrebi, i korisnik, kao ni vođa softverskog tima bez detaljnog ulaska u kood, apsolutno nije svestan koji je od načina u igri.

Drugim rečima, tehnologija ti tu ništa jasno i nedvosmisleno nije odvojila, već ti jedino daje mogućnost da ti to radiš, pod uslovom da si superprogramer. Ili da to ne radiš i praviš mess od projekta, pod uslovom da nisi. A 90% programera nisu.

Citat:
Sorry, skroz sam isključio iz priče server side jezike. Ako ćemo po knjizi, njihova jedina uloga je da isprintaju stranicu, uključe odgovaraje CSS i JS fajlove. U AJA (može bez X) priči sve što treba je da proslede par objekata nakon što odrade posao.
Bojim se da ti i ja čitamo knjige različitog žanra. Šta znači "par objekata"? Biznis objekata? To pretpostavlja da ti i u javaskriptu i u serverskoj aplikaciji imaš deo biznis logike. Kako ti se kreira ta logika? Ko "preslikava" klase iz PHP-a (C#-a) u Javaskript? Kakve su performanse tih javaskript biznis objekata na klijentu? Koliko toga (zapreminski) može da bude? Na kraju krajeva, banalno pitanje iz druge teme (nažalost, ja čitam uglavnom realiste): kako vršiš lokalizaciju datuma?

Shvati da je Javaskript, ma koliko bio moćan i tebi simpatičan (heh, nekad bih se i ja ložio na stvari tipa lambda funkcije i editovanje klasa "na živo"), ipak u startu zamišljen kao jezik za rollover sličice. Mogu oni njega proširivati i ubrzavati do sutra, sve dok je ispod njega kržljavi HTML/CSS, a negde tamo "s one strane HTTP-a" neki PHP ili C#, neće tu biti laganog programiranja.

---

Da probam da rezimiram suštinu našeg neslaganja: ti tragaš za alatom (bibliotekom, frejmvorkom) koji će ti omogućiti da na najelegantniji način i uz najviše uživanja napišeš veb aplikaciju. Ja tragam za alatom (bibliotekom, frejmvorkom) koji će mi omogućiti da ne dobijem nervni slom kad smrtnim programerima ostavim nešto da urade, dođem kroz nedelju dana i pogledam kood.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 05. 2006.   #23
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Biblioteke - uloga im je da reše problem ili skup problema na sistematičan način i da se mogu koristiti više puta. To se .NET i Java ekipi ne mora objašnjavati jer se te stvari kod njih podrazumevaju. Razlog zašto me zanimaju je zato što volim da vidim kako drugi rešavaju probleme. Mnoge dobre stvari sam naučio iz njih... Verujem u stalno usavršavanje i mozak mi je još uvek svež da mogu da pratim. Nikad nisam bio beta tester

Datum - formatiram na serveru na osnovu konstante, podešavanja u profilu korisnika ili kako već rešim da oradim lokalizaciju (i da li uopšte smatram da je ista potrebna). Zašto bi bilo ko koristio client side tehnologiju za to? Nepraktično i besmisleno.

Dve biznis logike - Postoji samo jedna i ona je na serveru. Browseru su pružaju JS objekti u obliku koji se lako konverzuje kako bi isti mogao lakše da doda ponašanje stranici. Drugi slučaj je da se prosleđuje već sažvakan HTML koji se samo insertuje na odgovarajuće mesto (innerHTML). Zavisi od potreba...

Citat:
pokaži mi jednu ASP.NET aplikaciju koja daje lep, pravilan i kompaktan HTML. Nema.
Microsoft je poznat po tome da ne šije previše standarde, a to što ASP.NET ne daju "pravilan i kompaktan HTML" jednostavno znači da im to nije ni bio jedan od prioriteta. Međutim, to ne znači da tako nešto nije moguće ostvariti.

--

XHTML i validacija - pravili su mi problema dok ga nisam naučio
CSS - pravio mi je probleme dok ga nisam naučio
JS - pravio mi je probleme dok ga nisam naučio (još uvek sam u procesu učenja, ali sam dosta toga već pohvatao)

Mislim da je pattern ovde očigledan

--

Što se običnog programera tiče: ove stvari se ne uče na fakultetima i sve dolazi sa radom. Ne možeš očekivati da neko ko se nije susreo sa samom platformom odjednom drži sve konce u rukama. Nađi nekog ko može i daj mu taj posao... Situacija je ista kao kad bi grafičkom dizajneru u firmi dao da dizajnira bazu podataka samo zato što je dizajner Vremenom bi možda i naučio, ali ne verujem da bi rezultat bio zadovoljavajuć u prvo vreme.

Poslednja izmena od Ilija Studen : 23. 05. 2006. u 02:34.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 05. 2006.   #24
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Citat:
pokaži mi jednu ASP.NET aplikaciju koja daje lep, pravilan i kompaktan HTML. Nema.
Evo upravo sedim i radim sa jednim programerom koji pravi validan XHTML kod u pitanju je ASP.NET 2.0 web aplikacija ( ili ti web 2.0 aplikacija )
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 05. 2006.   #25
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao jablan
Shvati da je Javaskript, ma koliko bio moćan i tebi simpatičan (heh, nekad bih se i ja ložio na stvari tipa lambda funkcije i editovanje klasa "na živo"), ipak u startu zamišljen kao jezik za rollover sličice. Mogu oni njega proširivati i ubrzavati do sutra, sve dok je ispod njega kržljavi HTML/CSS, a negde tamo "s one strane HTTP-a" neki PHP ili C#, neće tu biti laganog programiranja.
a kako bi ti resio client/server? Pa uvek moras da imas
klijent<->neki protokol<->server zar ne? Ne postoji alternativno, jednostavno resenje za to, ipak je to mnooooooogo komplikovanija situacija od desktop programiranja.

Zamisli alternativnu situaciju da html +css ne postoje, nego da se net koristi iskljucivo tako sto programeri pisu i klijent i server delove od nule? Znas sta bi se desilo? Neko bi pre ili kasnije napravio browser i istorija bi krenula istim tokom

Dalje sto se tice html+CSS+javascript osnove, evo dosta nas ovde koristi FF koji je prakticno ceo zasnovan upravo na "krzaljavom" XML/CSS/Javascriptu i meni licno je to super koncept. Takodje ovaj novi windows interfejs, Avalon ili kako se vec zove, ce raditi na potpuno istu foru, zar ne? Ceo interfejs ce biti XML + CSS. Bice da postoji neki razlog zasto MS to zeli da koristi, nisu oni sisali vesla, uvek su do sad imali sluha da pokradu najbolje ideje i iskoriste ih do maximuma.
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 05. 2006.   #26
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen
Datum - formatiram na serveru na osnovu konstante, podešavanja u profilu korisnika ili kako već rešim da oradim lokalizaciju (i da li uopšte smatram da je ista potrebna).
Ok, a sad mi reci u šta, po tvojoj kategorizaciji (konstrukcija, prezentacija, ponašanje) spada formatiranje datuma? Po meni bi trebalo da spada u prezentaciju. Da vidimo šta je po tvojim knjigama zaduženo za prezentaciju... HTML i/ili CSS. Ni jedan ni drugi to ne omogućavaju, već to moraš da radiš na serveru, u aplikaciji (koja je, jelte, zadužena za konstrukciju - ili sam ja pogrešno shvatio tu "sasvim jasnu i očiglednu podelu koju nameću današnje veb tehnologije"...
Citat:
Dve biznis logike - Postoji samo jedna i ona je na serveru. Browseru su pružaju JS objekti u obliku koji se lako konverzuje kako bi isti mogao lakše da doda ponašanje stranici.
Ti JS objekti moraju da na barem najprimitivniji način, oslikavaju same biznis klase, zar ne (npr kolekcija postova na blogu, sa atributima naslov, tekst, autor, vreme)? Dakle na serveru moraš, osim klasa u matičnom jeziku, da iste klase (ili barem neke uprošćene slogove) kreiraš i kao skup javaskript direktiva koje šalješ na interpretaciju brauzeru?
Citat:
Drugi slučaj je da se prosleđuje već sažvakan HTML koji se samo insertuje na odgovarajuće mesto (innerHTML). Zavisi od potreba...
I tu udaraš poslednji ekser na kovčeg priče o jasnoj razdvojenosti konstrukcije, prezentacije i ponašanja. Malo HTMLa na klijentu, malo na serveru, malo se generiše iz javaskripta, malo na serveru. Vrlo logično. I nadasve lako za dibagiranje.
Citat:
XHTML i validacija - pravili su mi problema dok ga nisam naučio
CSS - pravio mi je probleme dok ga nisam naučio
JS - pravio mi je probleme dok ga nisam naučio (još uvek sam u procesu učenja, ali sam dosta toga već pohvatao)
Upravo o tome se radi. Godinama treba da učiš da ne bi pisao horor programe. Pod uslovom da imaš želje i snage da učiš. Većina programera je tu da odradi svoju platicu i ode kući. Njima je neophodna platforma koja će ih primorati da ne prave sranja on a daily basis.

Poslednja izmena od jablan : 23. 05. 2006. u 09:37.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 05. 2006.   #27
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe
Zamisli alternativnu situaciju da html +css ne postoje, nego da se net koristi iskljucivo tako sto programeri pisu i klijent i server delove od nule? Znas sta bi se desilo? Neko bi pre ili kasnije napravio browser i istorija bi krenula istim tokom
Wrong. Sa ovom pameću i iskustvom ljudi bi iz mesta preskočili HTML i odmah napravili nešto slično XAML-u ili XUL-u. Razlika jeste naizgled mala (i XHTML je isto XML i isto ima tagove) ali je u isto vreme i fundamentalna, jer su ovi jezici taman toliko višeg nivoa od HTML-a da dozvoljavaju normalno kodiranje normalnim programerima, nasuprot današnjem veb programiranju koje je 80% hakovanje i 20% programiranje.

Mislim, stvar je kristalno jasna - jezik koji je u startu nastao kao jezik za pravljenje međusobno povezanih tekstova (setite se šta znači HTML uopšte) počeli su da vuku iz jedne zloupotrebe u drugu i na kraju je HTML postao jezik za pisanje interfejsa poslovnih aplikacija. Ma koliki mozgovi da su radili na njegovom usavršavanju i celom konceptu (JS, CSS etc), to je i dalje isti, backward kompatibilni jezik za pisanje veb prezentacija.

I mada i lično svakodnevno učestvujem u tom "gang rape" sirotog HTML-a i, na kraju krajeva, živim od toga, nije mi nimalo prijatno što to radim.

Poslednja izmena od jablan : 23. 05. 2006. u 09:46.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 05. 2006.   #28
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Eto. Sprecijalani formati za razvoj aplikacija. Samo još da jedan od njih postane standard... Lično se ne osećam preterano ograničenim ni ovim što sad imam na raspolaganju, jer se uz malo discipline i uloženog vremena mogu praviti upotrebljive i bogate aplikacije i sa ovim.

100% se slažem sa ovim za HTML nasleđe. Ne možeš da očekuješ da format koji je osmišljen za prezentovanje sadržaja odjednom odgovara svima.

Ako ćemo o horor programima tu sam sebi praviš horor. Činjenica je da ti tehnologije ne pomažu da izbegneš tu situaciju, ali opet sve zavisi od tebe. Web aplikacije mogu da budu prilično lepo sređene, mnogo lepše od nekih aplikacija razvijenih na platformama koje ti pomažu da izbegneš horror show, a opet mogu da budu u neviđenom haosu. Uostalom, horror show nije rezervisan samo za web aplikacije zar ne? To je opšti problem.

--

Formatiranje datuma je deo prezentacije, ali zbog načina na koji su web aplikacije organizovane i činjenice da lokalizacija nikad nije bila obaveza browsera to je najbolje uraditi na serveru. Kao što i sam znaš i kod na serveru imaj svoj prezentacioni deo i formatiranje smestiš tu. Tada formatiranje datuma na klijent strani postaje deo konstrukcije, ali je ipak ono ostalo u prezentacionom delu kad gledaš celu aplikaciju.

Ako je klijent u stanju da odradi lokalizaciju odradi to na njemu, ukoliko nije (a browser nije) odradi to gde misliš da je najbolje. Uostalom, nisam video da web developeri prave neke velike probleme oko toga.

--

Bah... Mnogo prazne priče. Priroda weba je takva da nameće mnogo ograničenja (cross platform, stateless protokol kao osnova itd) tako da su web tehnologije razvijene kako bi se uklopile u tu sliku. Videćemo kako će se sve dalje razvijati, a do tad kako (i koliko) znamo i umemo.

--

Umalo da zaboravim: biblioteka, framework, biblioteka, framework, biblioteka, framework.

Poslednja izmena od Ilija Studen : 23. 05. 2006. u 15:27.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 05. 2006.   #29
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen
Uostalom, horror show nije rezervisan samo za web aplikacije zar ne?
Nije, ali je kod veb aplikacija horror show nekako "prirodno stanje stvari". Čim ima nasilno i neprirodno iskasapljene nivoe (sama činjenica da je prinuđen da koristi najmanje 3 jezika govori u prilog ovome), čovek nekako prihvata kasapljenje (engl: hack) kao normalan način programiranja.

Usudio bih se čak ići dotle da tvrdim da duže bavljenje veb programiranjem pravi hakere od programera. A od te tačke nadalje mu nikakve biblioteke (biblioteeeekaaa!) i frejmvorci (freeeejmvooork!) ne mogu pomoći da sačuva integritet i eleganciju (krenuh da kucam teritorijalni suverenitet ) kôda.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 05. 2006.   #30
jasmanac
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar jasmanac
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Poruke: 1.109
Hvala: 76
390 "Hvala" u 53 poruka
jasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za jasmanac Pošaljite poruku preko MSN za jasmanac Pošaljite poruku preko Skype™ za jasmanac
Default

A sto vi malo ne bi prosetali da Kneza da vidite kakvih cica ima tamo?
jasmanac je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
301 redirkecija "dinamickog" URLa na "dinamicki" URL mb_sa Regular expression i htaccess 7 02. 07. 2008. 20:21
Karakteri "&" i "=" i XMLHttpRequest Milos Vukotic Regular expression i htaccess 18 01. 10. 2007. 16:16
If IT really is a "profession", what is our "pro bono" contribution as IT pros? oksite e-Business 26 12. 01. 2007. 12:18
"Telekom Slovenije" preuzeo "Blic.net" za 390.000 evra Aleksandar Marković Komunikacije 2 23. 12. 2006. 15:23


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 12:14.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.