DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web dizajn i usability > Planiranje i usability
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Planiranje i usability Planiranje, legalnost, privatnost, arhitektura, principi

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 07. 09. 2006.   #11
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Kod mene na blogu 2.91% ima 800x600.

Off Topic: Jel moze nekako da se exportuje ovaj graf sa google analytics-a bez da pravim shot cele strane ?
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 09. 2006.   #12
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Off Topic: @Dinke: Mislim da ne moze.
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 09. 2006.   #13
Dušan Dželebdžić
Nekad bio ddz
Expert
 
Avatar Dušan Dželebdžić
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 590
Hvala: 88
402 "Hvala" u 51 poruka
Dušan Dželebdžić će postati "faca" uskoroDušan Dželebdžić će postati "faca" uskoroDušan Dželebdžić će postati "faca" uskoroDušan Dželebdžić će postati "faca" uskoroDušan Dželebdžić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko MSN za Dušan Dželebdžić Pošaljite poruku preko Skype™ za Dušan Dželebdžić
Default

Privatni pravni fakultet: 9.63%
Centar za unapređivanje pravnih studija: 6.80% (a 1280x1024 je 10.68%!)
__________________
Converting dead links into hyperlinks since 1996.
Dušan Dželebdžić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 09. 2006.   #14
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

"rastegljiv" layout mi se ne svidja kao ideja. Obicno ako imas 2 ili 3 column layout, stavi se da se srednja kolona rasteze. I onda ako je koristen 'obican' text, jako je tesko citati liniju kad se proteze preko pola sirine ekrana. Radije ostavim max-fixne sirine sa mogucnoscu suzavanja.
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 09. 2006.   #15
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Statistika rezolucije ekrana ne ovori mnogo. Bilo bi zanimljivije znati kolika je velicina prozora citaca koju korsinici najcesce podesavaju. Sirina od 800 tacaka otpilike odgovara standardima sirine redova u broju znakova, tako da je najprijatnije za citanje upravo ako je prozor browsera sirok oko 800 tacaka bez obzira kolika je stvarna rezolucija ekrana.

Treba se voditi pravilom da u jedan red staje od 66 do 72 znaka (tezeci ka manjem broju). Ako e rezoluciaj ekrana veca onda bi trebalo povecati slova da bi se zadrzao isti nivo citkosti teksta.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 09. 2006.   #16
noviKorisnik
Dejan Katašić
Wrote a book
 
Avatar noviKorisnik
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.017
Hvala: 129
86 "Hvala" u 43 poruka
noviKorisnik će postati "faca" uskoro
Default

Apsolutno - ekranska rezolucija je neprecizan podatak o načinu korištenja browsera. Ako je 1024 piksela praktično standard danas - zašto širina "optimizovane" stranice nije 1024 piksela? A koliko treba da bude?

Meni je recimo praktično da taskbar postavljam uspravno, tako da browser ne dobija 1024 pixela širine iako je maksimizovan. Međutim, na dobrom broju sajtova primećujem da mi se zbog toga pojavljuje horizontalni skrol.
noviKorisnik je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 09. 2006.   #17
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default

Tacno je to za dimenzije prozora browsera, ali meni je logicno da ako imas 1280x1024 i browser ti je otvoren na 800x600, da kada vidis da nesto na nekom sajtu ne valja (i.e. horiz. skrol) ti maksimiziras prozor.

A Pedja ta pretpostavka da je sirina od 800px idealna pada u vodu kompletno jer nemas ti samo jednu kolonu sadrzaja na stranici (u najvecem broju slucajeva). Jel tako?
Na mom sajtu na primer na 1280x1024 kolona sa glavnim tekstom je tek 580px, a na 1024 je 459px.
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 09. 2006.   #18
noviKorisnik
Dejan Katašić
Wrote a book
 
Avatar noviKorisnik
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.017
Hvala: 129
86 "Hvala" u 43 poruka
noviKorisnik će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan
Tacno je to za dimenzije prozora browsera, ali meni je logicno da ako imas 1280x1024 i browser ti je otvoren na 800x600, da kada vidis da nesto na nekom sajtu ne valja (i.e. horiz. skrol) ti maksimiziras prozor.
Da li je logično očekivati da se korisnik prilagođava sajtu?
noviKorisnik je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 09. 2006.   #19
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao noviKorisnik
Meni je recimo praktično da taskbar postavljam uspravno, tako da browser ne dobija 1024 pixela širine iako je maksimizovan. Međutim, na dobrom broju sajtova primećujem da mi se zbog toga pojavljuje horizontalni skrol.
Uvek zaboravim da postoji mogućnost i da se ovo uradi i da ima ljudi kojima odgovara da im je taskbar sa strane (ti si treća osoba koju poznajem, a koja tako postavlja taskbar).

Što se rastegljivosti tiče, moguće je lako napraviti fleksibilan dizajn koji se prilagođava širini viewporta, ima maksimalnu i minimalnu širinu i u tom opsegu može da "diše". Par jednostavnih CSS trikova. Plus, ako tome dodate malo JS-a stvarno čuda mogu da se dešavaju

To je odavno prestalo biti problem, samo rešenja treba da uđu među developere kao "normalna", a ne da se još uvek svrstavaju u eksperimentalne metode kojima se samo napredni developeri igraju.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 09. 2006.   #20
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default

Pa nije da mora da ima peticu iz fizike da bi koristio sajt, samo mora da klikne jedno dugme da poveća prozor.

Iz mog iskustva, ja nisam video neiskusnog korisnika da ne surfuje u maksmiziranom prozoru, to sam mahom viđao kod ljudi koji rade nekoliko stvari istovremeno pa im znači slobodan prostor na ekranu. Kad smo već kod neiskustva, ne mogu se pohvaliti ni činjenicom da sam video da se manje iskusni korisnici nešto i trzaju oko horizontalnog skrola, šta više ni ne primećuju ga.

Na kraju, totalno mi je idiotski zadovoljavati marginalnu grupu korisnika na uštrp ogromnog kompromisa u IA stranice. Jednostavno nije vredno baktati se sa 800x600. Zanemarujem tu rezoluciju već pola godine (možda i više), ni jednu primedbu nisam dobio do sada.
Mada eto kada pogledaš, naravim neki kompromis pa gledam da glavni sadržaj uvek bude vidljiv i na 800x600. Za primer pogledajte herbiv.org kada ste na "inner page", HP nije optimizovan za 800x600.
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 05:56.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.