DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web dizajn i usability > Planiranje i usability
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Planiranje i usability Planiranje, legalnost, privatnost, arhitektura, principi

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 08. 09. 2006.   #21
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Meni sajtovi na 1024 px sirine izgledaju isto kao kada bi stampali novine na vecem formatu pa bi jednu trecinu savijali da bi se uklopilo u standardan format.

Meni je jednostavno, horizontalni skrol neprihvatljiv. Sajtovi na 1024 px su mi "presiroki" i ne mogu da se skoncentrisem da ih gledam cka i ako maksimizujem prozor citaca. Jednostavno mi ispadaju iz vidnog polja i traze dodatni napor da bih ih pratio.

herbiv.org upravo spada u takve. Neprijatno mi je da citam takav sajt.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 09. 2006.   #22
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Dobro, za tebe je onda neki palmtop

Ja cesto koristim jedan mali js, koji na onresize skloni recimo desnu kolonu. Oni koji imaju 1024 vide sve normalno a cim pocnu da smanjuju browser window, kada dodju do odredjene sirine - desna kolona u kojoj su obicno manje interesantne stvari - nestane. Naravno, kada se poveca window, onda se ponovo pojavi.

Na sajtovima na kojima ocekujete populaciju ne-strucnjaka jednostavno ne mozete da ignorisete 800x600, narocito ako se radi za pare.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 09. 2006.   #23
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Citat:
Na sajtovima na kojima ocekujete populaciju ne-strucnjaka jednostavno ne mozete da ignorisete 800x600, narocito ako se radi za pare.
To je sad trik pitanje...

Grubo receno, 3-10% korisnika koristi 800x600, davno su prosla vremena kad je taj broj bio 20-25%. Ostalo su sve rezolucije preko 1024px, a dosta znacajan broj ljudi koristi i rezolucije preko 1200px.

E, sad dolazi filozofsko pitanje. Ukoliko je sadrzaj i koncept sajta vise informativnog karaktera, gde kolicina i raspored informacija igra vaznu ulogu, ko treba da trpi? Da li "budziti" na 800x600 pa da 90% ljudi ostane uskraceno za mnogo lepsi layout sa obiljem sadrzaja, ili 5% treba da trpi taj odvratni horizontalni scroll-bar?

Bem li ga, sami procenite...
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.

Poslednja izmena od boccio : 08. 09. 2006. u 13:45.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 09. 2006.   #24
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao Pedja
Meni sajtovi na 1024 px sirine izgledaju isto kao kada bi stampali novine na vecem formatu pa bi jednu trecinu savijali da bi se uklopilo u standardan format.

Meni je jednostavno, horizontalni skrol neprihvatljiv. Sajtovi na 1024 px su mi "presiroki" i ne mogu da se skoncentrisem da ih gledam cka i ako maksimizujem prozor citaca. Jednostavno mi ispadaju iz vidnog polja i traze dodatni napor da bih ih pratio.

herbiv.org upravo spada u takve. Neprijatno mi je da citam takav sajt.
imas specifican ukus ocigledno, ili mozda sedis preblizu monitoru....doduse sve zavisi kako je sajt uradjen. Staro je pravilo da linija texta treba da je od 7-12 reci za optimalno citanje (broj karaktera nije bitan jer mozak cita rec po rec, a ne slovo po slovo). Ako se dizajnira kako treba onda nema problema jer ces tu siroku stranicu da podelis na blokove, a ne da se text rasiri na celu sirinu ekrana (Dragan je to i uradio na herbiv.org i meni je skroz prijatno da ga citam na 1440x900, gde se bas rasiri solidno)
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 09. 2006.   #25
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Mislim da nije toliko trik pitanje. Recimo imas neki community sajt koji se izdrzava od clanarine. I od recimo 20 000 ljudi imas recimo 5% koji imaju 800x600. To je 1000 ljudi. Ako od tih 1000 ljudi 10% odluci da placa clanarinu, to je 100 ljudi.

100 ljudi x clanarina svakog meseca (na primer 5 eur) = 500 eur

Ako tih 100 ljudi ne mogu da koriste sajt kako treba zbog toga sto imaju malu rezoluciju, njih 70 ce odustati i nece placati clanarinu jer ne mogu da koriste ono sto uplate. Znaci, ako ti je clanarina recimo 5 eur, izgubio si svakog meseca 5 eur * 70 onih koji su odustali = 350 eur. Umesto 500 eur uzimas 150 eur od onih sa 800x600.

To je vrlo jednostavna matematika, a poznato je da je web sajtu najteze "prikupiti" usere, zasto ih gubiti zbog jedne takve "sitnice". Bolje je da se potrudis pa da ulozis malo vremena i napravis "varijabilni" layout, bilo kojom tehnikom (liquid, razlicit CSS....) - isplati se vrlo brzo.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!

Poslednja izmena od bluesman : 08. 09. 2006. u 16:34.
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 09. 2006.   #26
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Kod mene 1280x1024 koristi vise korisnika nego 800x600, ali to me ne sprecava da ga pravim i za 640x480. Sony U70 i slicni PC-PDA sa Intel procesorima ce biti sve cesci, i u 800x600.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 09. 2006.   #27
oliver
expert
Expert
 
Avatar oliver
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 580
Hvala: 1
0 "Hvala" u 0 poruka
oliver is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za oliver Pošaljite poruku preko Skype™ za oliver
Default

1024x768 - 63.65%
1280x1024 - 14.68%
800x600 - 11.09%
1152x864 - 6.09%
1280x800 - 2.04%

ostale su zastupljene ispod 1%, 640x480 je na 12. mjestu, 0.08%

nego, hoce li me neko prosvijetliti: sta to ima rezoluciju 800x5000 (11. mjesto, 0.12%)? guglao sam malo, ali sve sto sam nasao jesu slicni copy-paste izvjestaji
__________________

oliver je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 09. 2006.   #28
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao oliver
nego, hoce li me neko prosvijetliti: sta to ima rezoluciju 800x5000 (11. mjesto, 0.12%)?
Kako šta? Pa TFToalet-papir.

Šalu na stranu, možda tu rezoluciju koriste automatski generatori skrinšotova.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 09. 2006.   #29
conica
Pilece krilce(reš)
Master
 
Avatar conica
 
Datum učlanjenja: 12.01.2006
Lokacija: Little boy's playground
Poruke: 604
Hvala: 47
61 "Hvala" u 27 poruka
conica će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za conica Pošaljite poruku preko MSN za conica Pošaljite poruku preko Skype™ za conica
Default

na tu rezoluciju sam i ja naisla gledajuci statistike za nas sajt i takodje sam u enigmi.
Ono sto sam videla je da su mi sa tom rezolucijom dosli u potrazi za informacijama o mobilnim virusima, i to preko ove mreze (provajder...whatever) http://tdcsong.no/ , tako da pretpostavljam da je u pitanju neki mobilni uredjaj.
Volela bih da cujem odgovor nekoga ko je siguran.
__________________
HomeOfWeb | BLOG: (hrk)pljuc.com

Poslednja izmena od conica : 26. 09. 2006. u 15:39.
conica je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 09. 2006.   #30
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

ovo pravi tu rezoluciju
http://www.m-software.de/thumbshots/advanced.php
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:40.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.