DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web dizajn i usability > Planiranje i usability
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Planiranje i usability Planiranje, legalnost, privatnost, arhitektura, principi

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 11. 06. 2005.   #1
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default Organizacija online web development tima

Većina je verovatno radila projekte u sastavu nekog web design / development tima. Obično se najjednostavniji timovi sastoje od jednog web dizajnera, jednog ili dva programera i jednog vođe projekta. Vođa projekta je obično naručilac posla odnosno vlasnik sajta koji komanduje, dodeljuje taskove i odobrava layout, testira i komentariše.

Kako je organizovana komunikacija i sinhronizacija ovakvih timova. Da li koristite neke project management aplikacije, kominikacija mailom, ICQ ili nešto? Kako se vodi "log" urađenih stvari i takotvani "To Do"? Da li koristite neki time tracker ili nešto slično?
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 06. 2005.   #2
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Evo, ja ću opisati kako je to funkcionisalo na moja poslednja dva posla (proslom i sadasnjem).

www.sitebuildingsystem.com
Projekat izrade online site editora i pratećih alata. Core tima (office) nalazio se u USA (South Carolina), sa developerima rasutim na 3 kontinenta. Kako Bluesman kaže, vođa projekta je obično naručilac posla odnosno vlasnik sajta koji komanduje, međutim ovde pravi vlasnik (u klasicnom smislu) nije postojao. Iako smo imali "vlasnika" (tj. čoveka koji je okupio tim i koji stoji iza cele ideje) kao i investitore iza njega, ulogu pravog vođe imao je CTO, čiji zadatak je bilo sledeće:

- Komunikacija sa vlasnikom i investitorima
Ovo se svodilo na diskusiju oko toga sta svaka sledeca verzija proizvoda treba imati od "feature"-a. Na osnovu toga on bi pravio preciznu dokumentaciju (to do lista) sta koja verzija proizvoda treba da sadrzi.

- Pracenje razvoja, kooordinacija medju developerima itd...

Iako je duznost svih developera bila da se pise daily report, pracenje tacnog broja sati utrosenih za odredjene taskove nije vodjeno, pre svega zbog toga sto smo svi bili placeni fiskno, a procenu efikasnosti developera obavljao je CTO.

Za komunikaciju smo koristili IRC kao i internu mailing listu s tim da je managment insistirao na komunikaciji putem mailova. Za pracenje bugova za odredjenu verziju bugzillu. Za version control CVS. CVS podesen tako da salje email developerima sa diff-om prilikom svakog komita, tako da je svako mogao i da komentarise eventualne propuste prilikom kodiranja. Interesantno je da su svi developeri (osim dizajnera koji je radio i flash razvoj) koristili linux kao razvojnu platformu. U zavrsnoj fazi (testiranje) timu bi se prikljucivali testeri a uz to bi i deo dev tima imao obavezu da testira iz IE-a.

Ovaj projekat je trenutno u zavrsnoj fazi razvoja (ja sam ga napustio pre jedno 6 meseci). Na sajtu je dostupna neka verzija 3.9 koja je izmedju ostalog prevedena i na srpski

Na mom novom poslu je slicno s tim da:
- Umesto IRC-a koristimo ICQ. Cesto komuniciramo i u voice konferenciji preko skype-a.
- Sva e-mail komunikacija se enkriptuje
- Kad je to moguce koristi se CVS.
- Svi developeri submituju utosene sate. Add-hoc se unosi broj sati u report koji se pise u excelu (sto se posle importuje u ms project), a uskoro prelazimo na Web aplikaciju za PM (koju sam razvio ja za potrebe firme).

Toliko, nadam se da nisam bio previse iscrpan
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 06. 2005.   #3
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Trenutno face-to-face, sa eksternim saradnicima najčešće Jabber ili Email.

Za moje interno upravljanje projektima i zadacima konzumiram:
http://www.tadalist.com/
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 06. 2005.   #4
Goran Aničić
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 538
Hvala: 10
40 "Hvala" u 20 poruka
Goran Aničić će postati "faca" uskoro
Default

Isprobajte Basecamp, its free.
__________________
..................................
Kompjuterski e-zine
Personal magazin
..................................
Blogovi
Svakodnevnica Auto blog
Goran Aničić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 06. 2005.   #5
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Basecamp je free, pod uslovom da želite da vodite samo jedan projekat. Ako vam treba za paralelno vođenje više projekata treba da platite neki komercijalni paket koji kreću od 12USD mesečno pa naviše.

Meni se Basecamp JAKO svideo. Čak toliko da sam napravio (tačnije rečeno, završavam) skiptu koja radi isti posao (klijenti, projekti, milestonei, todo liste, poruke, obaveštenja, upload fajlova... sve)

Ne daju mi se pare za sam Basecamp (plus ne mogu da ga redizajniram, plus moram da budem online, plus ne mogu da ga integrišem u postojeće sajtove, plus ne mogu da zaradim na njemu ovakvom kakav je), pa sam ga napravio. Sebi za dušu
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 06. 2005.   #6
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default

a boli te ...

Poslednja izmena od bluesman : 12. 06. 2005. u 02:06.
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 06. 2005.   #7
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen
Meni se Basecamp JAKO svideo. Čak toliko da sam napravio (tačnije rečeno, završavam) skiptu koja radi isti posao (klijenti, projekti, milestonei, todo liste, poruke, obaveštenja, upload fajlova... sve)
Ne znam da li radis from the scratch, ali na HotScripts imas brdo groupware alata, koji cak i nisu toliko losi za starting point

Inace za ovaj Basecamp nisam znao (thx to Goran A.), zaista je fenomenalan za nas freelancere, pogotovo kad nas je vise. Naravno, impulsivan kakav jesam odma' sam uplatio ovu $24/month varijantu )
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 06. 2005.   #8
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Ilija, razmišljaš li o komercijalizaciji aplikacije koju radiš?
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 06. 2005.   #9
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Naravno. Mislim da će jednogodnišnja licenca biti ista kao i cena jednogodišnje licence najjeftinijeg Basecamp paketa, s tim da ovde nećeš imati nikakve limite (po broju projekata), radi kao klasična skripta koju možeš da instaliraš gde god hoćeš, moći će da se skinuje (već sam odvoji sve template, css fajlove i jsove u teme) itd. Ali o tom po tom... Ima tu još dosta posla, posebno oko pisanja dokumentcija i testiranja.

Doduše, do sada sve manje više svodilo na kopiranje mogućnosti, ali sada već ima par stvari koje Basecamp nema ili tek treba da dobije
Priloženi thumbnailovi
Kliknite na sliku za uvećanu verziju

Naziv:	shot.gif
Pregleda:	943
Veličina:	32,0 KB
ID:	6  
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 06. 2005.   #10
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Mmmmm....znaci da ja otkazem Basecamp dok sam jos u 30-day trial modu?
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Organizacija projekta kai e-Business 5 16. 10. 2011. 22:19
Mini intervju sa clanovima Mozilla FF mobile tima bOkIcA Linkovi 8 08. 02. 2011. 21:56
Organizacija modula mangia Web aplikacije, web servisi i software 8 29. 02. 2008. 20:44
Razvoj online sadržaja i finansijska podrška online projektima Dragan Varagić e-Business 1 28. 10. 2007. 20:21
Organizacija tima: fizički vs virtuelni prostor mungos e-Business 23 15. 02. 2007. 02:40


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 06:36.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.