DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Web Hosting, web serveri i operativni sistemi
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web Hosting, web serveri i operativni sistemi Komercijalni hosting, web serveri, bezbednost, operativni sistemi na serverima

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 23. 07. 2007.   #1
robi-bobi
expert
Grand Master
 
Avatar robi-bobi
 
Datum učlanjenja: 05.10.2005
Lokacija: Sofia, Bulgaria
Poruke: 805
Hvala: 222
958 "Hvala" u 68 poruka
robi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za robi-bobi
Post standardna instalacija na vasem dedicated php serveru

radi se o php dedicated serveru, osnovna namera serviranje dinamickih php sajtova
za sad ce gurati vise sajtova od kojih nijedan nije nesto posebno tezak
u pitanju je debian 4.0 (etch), al to nema neke veze, tek da se zna

idem redom sa pitanjima, unapred zahvalan na odgovorima

recimo, ja bih isao sa:
apache2+fastCGI+suexec+php5+mysql5+ nekiPhpAccelerator
od statistika cu sigurno staviti awstats, ako imate preporuka, izvol'te

suexec zbog toga sto mi se cini da iako ce tamo biti samo moji skriptovi, to je ipak jos jedan layer sigurnosti ukoliko neko dobije 'php shell' na nekom sajtu (dakle svaki sajt - poseban user)

sad:
da li ste presli na apache2 (posto cu ici sa FastCgi modom, pisu da nema problema)
koji php accelerator koristite (ja verovatno idem na eAccelerator)
citam da je mnogo bolje zabraniti htaccess uopste i raditi stvari direktno u httpd.conf-u. Jel neko to radio i da li je bilo promena u brzini (teorijski shvatam zasto bi trebalo biti bolje, pitam ima li smisla, jer je meni logicnije da svaki sajt opisuje svoje rules)
jel ko koristio suphp (ili je fastCgi+suexec bolje?)

bilo koji savet, podrzan praksom, vise nego dobrodosao
robi-bobi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 07. 2007.   #2
robi-bobi
expert
Grand Master
 
Avatar robi-bobi
 
Datum učlanjenja: 05.10.2005
Lokacija: Sofia, Bulgaria
Poruke: 805
Hvala: 222
958 "Hvala" u 68 poruka
robi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za robi-bobi
Default

edit: mozda je ovo trebalo u web servere. prebacite ukoliko treba

edit2: koji ftp server (ili mozda koristiti samo winscp?), sta koristite za monitoring ...

Poslednja izmena od robi-bobi : 23. 07. 2007. u 17:46.
robi-bobi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 07. 2007.   #3
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

ja korisitm apache2 + php4 (ponegde 5), bez suexec-a (jer sam lenj da ga stavljam, a mislim da mi ne treba na dedicated serveru). Od acceleratora sam koristio eAccelerator, ali sam se sad okrenuo kesiranju bitnih stranica gde god je to moguce. Kesiras celu stranicu u staticni html fajl i onda to serviras uz pomoc mod_rewrite-a.

pomeranje .htaccessa u httpd.conf pomaze u brzini (ne nesto revolucionano, ali kad je frka primeti se razlika), narocito kad su ti putanje dugacke (ili duboke, kako se kaze?), jer apache mora da proba da nadje .htaccess u svakom nivou direktorijuma, znaci ako imas 4 nivoa od webroota do tvoje strane, apache za svaki upit 4 puta proba da otvori fajl, pre nego sto usluzi stranu.

Ne moras da stavljas .htaccess pravila direktno u httpd.cond, nego napravi jedan dir, nazovi ga recimo htaccess.d i u njega strpaj sve svoje .htaccess fajlove, nazoves ih recimo ime_sajta.htaccess. Onda samo u httpd.conf includujes ceo taj direktorijum sa Include conf/htaccess.d/*.htaccess. Tako ti je sve lepo i organizovano, jedino sto se treba setiti da uradis reload apacha svaki put kad nesto promenis u tim fajlovima.

EDIT: za ftp stavi slobodno vsFTP (very secure FTP), samo mu iskljuci anonimno logovanje u config-u (ukljuceno je po defaultu), mada ako ti nije neophodan FTP nemoj da ga stavljas (odnosno stavi ga, ali ga drzi ugasenog)
EDIT2: iskljuci root login u sshd konfiguraciji, ili dodaj svoj IP u hosts.allow, a zabrani sve ostale u hosts.deny (ali obrati paznju da ovo IP filtriranje radi samo ako je ssh kompajliran sa libwrap, tj. ne radi na svakom serveru, pa treba uvek proveriti sa nekog drugog IP-ja da li stvarno blokira login)
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 23. 07. 2007. u 17:52.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" ivanhoe za poruku:
Staro 23. 07. 2007.   #4
robi-bobi
expert
Grand Master
 
Avatar robi-bobi
 
Datum učlanjenja: 05.10.2005
Lokacija: Sofia, Bulgaria
Poruke: 805
Hvala: 222
958 "Hvala" u 68 poruka
robi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za robi-bobi
Default

hm, da, ovo je lep predlog
odoh da vidim u manualu jel moze jos taj path da bude:
/user/$user/httaccess.d./*.htaccess

a mail server?
robi-bobi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 07. 2007.   #5
nn.nn
nobody
Expert
 
Avatar nn.nn
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 537
Hvala: 14
705 "Hvala" u 106 poruka
nn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao robi-bobi Pogledajte poruku
a mail server?
Recimo, Postfix. Imaš ga, naravno, i u Debianu. Na glasu kao prilično siguran, a pokazao se i da je efikasan (čitaj: brz). Relativno lak za konfiguraciju, tj. lakši od drugih (bar meni). Relativno zato što administriranje mail servera ponekad nije trivijalno.

Naravno, Postfix je full-scale SMTP server, a ako ti treba samo za slanje mailova preko skripti, ima i manjih, jednostavnijih rešenja (nemam predlog).

Ako neko treba i da čita tu poštu, ne samo preko/iz CLI, odnosno webmaila, trebaće ti i POP3/IMAP server. Glas za Dovecot.

Poslednja izmena od nn.nn : 25. 07. 2007. u 14:27.
nn.nn je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" nn.nn za poruku:
Staro 25. 07. 2007.   #6
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

Ne znam koliko para na raspolaganju imas tj svrhu tog servera ali zasto ne bi uzeo recimo cPanel koji ce da se brine o svim tim pizdarijama + sto imas 24x7 support koji odgovara u roku od sat vremena + svakodnevni i kontrolisani update + tona stvari za nekih 400$ godisnje.
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 07. 2007.   #7
MorenoArdohain
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar MorenoArdohain
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.437
Hvala: 37
131 "Hvala" u 82 poruka
MorenoArdohain će postati "faca" uskoroMorenoArdohain će postati "faca" uskoro
Default

^ Voleo bih da znam gde ima managed dedicated za te pare?
__________________
Năo quero mais seguir um só caminho
MorenoArdohain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 07. 2007.   #8
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

Citat:
Originalno napisao MorenoArdohain Pogledajte poruku
^ Voleo bih da znam gde ima managed dedicated za te pare?
Server ne, ali software DA.
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 07. 2007.   #9
robi-bobi
expert
Grand Master
 
Avatar robi-bobi
 
Datum učlanjenja: 05.10.2005
Lokacija: Sofia, Bulgaria
Poruke: 805
Hvala: 222
958 "Hvala" u 68 poruka
robi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za robi-bobi
Default

meni je ostao jos samo mail server, tako da sam kasno naisao na ovaj tutorijal, ali svakako da ce nekome koristiti (server setup)
http://www.thegoldenear.org/toolbox/...l#repositories

a sto se tice mail servera (i webmaila i ostalih pop3, imap ..):
http://workaround.org/articles/ispmail-etch/


oba tutorijala su za debian etch
robi-bobi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 07. 2007.   #10
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

ja za mail koristim sendmail + uv imap (ima i pop3 u sebi), znaci skroz zastarela varijanta, ali radi..
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Dedicated IP HexTex Marketing i SEO 5 16. 09. 2010. 12:47
VPS/low end dedicated u Evropi GaVrA Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 42 19. 06. 2009. 01:31
hetzner.de dedicated Peca Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 7 09. 10. 2007. 12:55


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 01:24.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.