DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 21. 11. 2005.   #21
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Veoma mi je drago što je "revitalizovana" ova tema. Verovali, ili ne, situacija se drastično menja u poslednjih nekoliko meseci... Mi smo trenutno u fazi početka buma poslovne primene Interneta...

- Kao što možete videti i na ovom forumu, nešto se dešava sa Telekomom...
- Znate za ulaganja u Pogodak.co.yu; tu je i httpool.co.yu...
- Verovatno ste čuli za prodaju sajta poljubac.com, i savetujem vam da pratite aktivnosti urbae.co.yu (počeli su sa slanjem interesantnih mailova o značaju online oglašavanja)...

Niste u pravu kada kažete da ovde već nema para od Interneta (nema od advertajzinga). Pogledajte sajtove vibilia.co.yu, tenderi.com, ekapija.com... Priča o pakom.com b2b sajtu, melodije.net, itd. Radi se o poslovnim modelima koji odgovaraju na potrebe korisnika

U poslednjih šest meseci bio sam u nekoliko navrata u prilici da pričam sa različitim pojedincima i predstavnicima firmi koji se pripremaju za Internet investicije. Video sam tri različite vrste pristupa:

1. Čisti advertajzing model
2. Sve što nije (dominantni) advertajzing model
3. Modeli koji su laki za upravljanje.

Problem sa sajtovima advertajzing modela je što se za njihov slučaj ne mogu napraviti klasične poslovne analize, što znači da se inveticije mogu desiti samo od strane onih koji se razumeju u online advertajzing. Verovali, ili ne - ovo će uskoro početi da se dešava. Pratite informacije na forumima kao što je ovaj, zvanične vesti po ostalim medijima verovatno neće odmah biti vidljive.

Najrealniji modeli investiranja su oni koji mogu posmatrati Internet kao izlog, a iza postoji klasičan ozbiljan biznis model. To je inače najveća boljka skoro svih ovdašnjih sajtova. Kod ovakvih modela mogu se dobiti realni pokazatelji poslovanja, i može se napraviti tačna struktura vlasništva, prihoda i proračuna vraćanja sredstava...

Treći slučaj je najređi, i to su modeli koji mogu biti veoma profitabilni, a imaju za osnovu poslovni model koji kada se postavi, potrebno je veoma malo direktne kontrole od strane investitora. To su obično poslovni modeli sa visokim stepenom rezidualnog prihoda (npr. ISP, Web hosting - što ne znači da su ovo profitabilni poslovni modeli na duže staze).

Razlog zbog čega sam bio u prilici da pričam sa osobama koje mogu da povuku i milione jedinica koje nisu dinari jeste u činjenici da su svi znali jednu stvar - na Internetu ima para. Razlog zašto su me kontakltirali je u drugoj činjenici - hteli su da čuju od mene odgovor na pitanje - kako Internet funkcioniše sa aspekta zarade...

Verujte, veoma je interesantno čuti na koji način razmišljaju osobe koje mogu da ulažu... Jedinstveno mišljenje je da nije problem ulagati 3 godine ako su sredstva koja se posle očekuju dovoljno veća od uloženih... Tekođe, verujte da su sve shvatili...

Kao što rekoh, pratite šta se dešava u narednih šest meseci...
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 11. 2005.   #22
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Lepo je pročitati ovo, samo mislim da je u ovom trenutku još uvek nerealno.

Ja bih stvarno želeo da je to tako, ali jedini najveći problem je što smo jako malo tržište, a pored toga i prilično siromašno. Ne znam kako si upoznat sa situacijom među firmama, ali jednostavno niko nikome ništa ne plaća, duboko smo u dužničkoj ekonomiji, svi imaju nenaplaćene fakture i svi duguju velike pare drugima i to jednostavno blokira većinu firmi.

Što se tiče velikih firmi, njih nekoliko, to je samo za određene igrače. Ne bih čak nazvao ni velike igrače, već tačno određene, tu jednostavno ne može da uđe neko sa strane.

Što se poslova sa fizičkim licima tiče (tzv "civilima" ) situacija je prilično loša, najviše zbog predrasuda i pogrešnih shvaranja. Po meni, situacija se tek malo popravila za poslednjih 5 godina, ali toliko malo da se ne vidi razlika.

Kome ti možeš da obećaš ovde da će im se ulaganje na net-u isplatiti višestruko? Ja ne bih smeo to da uradim. Ne bih smeo ni da obećam da će im se isplatiti uopšte.

Kao prvu prepreku vidim tehnologiju. Dovoljno puta sam naišao na neprobojan zid, pa iako je ideja bila prilično dobra, morao sam da odustanem jer je tehnički i tehnološki potpuno nemoguće rešiti neke krucijalne probleme.
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 11. 2005.   #23
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Kao što sam rekao, ovo je POČETAK intenzivnije poslovne primene Interneta. To znači da pojedinci i pojedine firme (a ne sve) ulaze ozbiljno na Internet.

Javni podaci su da je Vibilia.co.yu imala 2003. promet od 850.000 EUR. Prošle godine Pakom je imao 40 mil EUR prometa preko njegovog sajta...

Firme sa strane znaju gde su oni bili u ovo vreme pre 3-5 godina i zato ulaze na ovo tržište, jer znaju šta će se dešavati u narednom periodu.

"Živi bili, pa videli".
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 11. 2005.   #24
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Bilo bi čudno da je Pakom imao manje jer oni sve dilere "prosleđuju" online i tako komuniciraju kao i svi dobavljači. Mislim da to nije relevantno kao neki pokazatelj trendova.

Ne želim da zvuči da sam ja neki hater, pesimista, ne-znam-šta-već. Veruj mmi da bih ja najviše voleo da si totalno u pravu i da se dot-com bum desi u srbiji (sa decenijom zakašnjenja ali bolje ikad nego nikad) međutim... kao deca smo često govorili "... i ti se probudiš a ono prst u noši..."

Živi bili pa dočekali
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 11. 2005.   #25
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić
Javni podaci su da je Vibilia.co.yu imala 2003. promet od 850.000 EUR. Prošle godine Pakom je imao 40 mil EUR prometa preko njegovog sajta...
Kao sto je Bluesman napisao to se ne moze uzeti kao neki pokazatelj trendova. O Pakomu je bilo dosta reci na raznim mestima a za Vibiliu sam cuo tu informaciju. Ipak, sve su to B2B portali na koje "prosecan" korisnik Interneta nema pristupa.

Tu bi bilo zanimljivo napisati koliko su drugi komercijalni portali izuzimajuci B92 i Krstaricu imali prihoda od Interneta. Naravno, ne racunajuci ako imaju dobra "ledja" pa nalaze sponzore lako.

Ne sumnjam da si u pravu u ono sto pricas da ce se uskoro situacija promeniti na polju portala kod nas, ali trebalo je to mnogo pre a i ovako sto ce biti i sto se planira su cesto neke mutne radnje (da sad ne objasnjavam). Nece biti problem nekim velikim kompanijama da naprave neki portal i imaju dobre sponzore jer imaju jako dobru saradnju sa raznim vendorima i cesto koriste njihov budzet za marketing. Bice lepo videti situaciju da i neki, figurativno "klinci iz garaze" sa dobrim znanjem, bez jakih "ledja" sednu, naprave portal i vrednim radom stignu do zeljenog cilja.

A to da su neki kod nas spremni da uloze milionske jedinice koje nisu dinari u izgradnju portalu - tu se bas ne bih slozio da je stvarno takva situacija u Srbiji. U Srbiji gde se dosta radi po principu "kompenzacija", "ja tebi-ti meni" i "burazerskih kombinacija", gde "velike" firme ne placaju oglase prilicno dugo, tesko je verovati da neko ulozi milione u portal. Iako me ne bi cudilo da procitam neke bombasticne izjave na tu temu u medijima ciljanim pre svega na korisnike koje ni ne koriste Internet a da je stvarna cena koja se ulaze u portal (ili u kupovinu istog) mnogo manja.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe

Poslednja izmena od Dejan Bizinger : 22. 11. 2005. u 17:34.
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 11. 2005.   #26
dkurel
Moderator
Qualified
 
Avatar dkurel
 
Datum učlanjenja: 03.07.2005
Poruke: 147
Hvala: 23
2 "Hvala" u 2 poruka
dkurel is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za dkurel
Default

Citat:
Originalno napisao Dejan Bizinger
Bice lepo videti situaciju da i neki, figurativno "klinci iz garaze" sa dobrim znanjem, bez jakih "ledja" sednu, naprave portal i vrednim radom stignu do zeljenog cilja.
E... to nema da vidis u zemlji Srbiji josh DUUUUUGO!!!
__________________
Train yourself to let go of everything you are afraid to loose.

BLOG? http://www.dejankurel.info/blog
dkurel je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 11. 2005.   #27
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

pa evo, pomagao sam letos jednoj turistickoj agenciji oko SEO i odradio sam im CMS za cenovnike, a iza ove investicije je bila ideja vlasnika agencije da odradi celu letnju sezonu 2005 iskljucivo preko neta i to sa fokusom maximalno na pretrazivacima... znaci nije ni dinara ulozio u bilo kakvu drugu reklamu ili stampane materijale, ceo trosak mu je bilo ono sto je platio meni, google Adwords i 2-3 bannera na par jakih sajtova...i covek je jako zadovoljan rezultatima, kad se sve sabere i oduzme on je imao veoma uspesnu sezonu, i sad se bas priprema za zimu da odradi isto..

tako da internet-only pristup moze za neke grane da funkcionise cak i ovde, sad...verovali ili ne
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 11. 2005.   #28
dkurel
Moderator
Qualified
 
Avatar dkurel
 
Datum učlanjenja: 03.07.2005
Poruke: 147
Hvala: 23
2 "Hvala" u 2 poruka
dkurel is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za dkurel
Default

Ama u redu je to i pozdravljam!
Ali tvrdim da velika vecina ili i dalje ne konta nista oko svega ovoga ili smatra da nema potrebe da se reklamira na internetu. Sve zavisi od ciljne grupe.

Daj Boze da se ovo promeni - cim pre tim bolje.
__________________
Train yourself to let go of everything you are afraid to loose.

BLOG? http://www.dejankurel.info/blog
dkurel je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 11. 2005.   #29
andrej
profesionalac
Qualified
 
Avatar andrej
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 131
Hvala: 2
7 "Hvala" u 4 poruka
andrej is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za andrej
Default

Mozda je i tako bolje nego da i u Srbiji dozivimo jednu dotCom groznicu.
andrej je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 12. 2005.   #30
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Zašto je srpski portal loša investicija
http://www.biznisblog.com/tekstovi/z...oa-investicija
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Gradski portal Eniac Planiranje i usability 11 21. 02. 2011. 15:46
Ze news portal Vitkovic Sva početnička pitanja 4 18. 08. 2009. 12:33
Predlog za portal Eniac e-Business 31 11. 09. 2006. 16:15
Investiranje u forum shoba e-Business 1 24. 11. 2005. 23:48


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 09:24.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.