DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 02. 03. 2008.   #1
ppavlovic
expert
Expert
 
Avatar ppavlovic
 
Datum učlanjenja: 27.11.2005
Poruke: 543
Hvala: 47
57 "Hvala" u 31 poruka
ppavlovic će postati "faca" uskoro
Question Internet u Bugarskoj

Definitivno me bije glas da previse postavljam pitanja ... al' sta da se radi kad me zanima


Kolega Milos Vukotic je postovao u cuvenoj temi "Youtube mi ti se klanjamo" link na bugarski sajt vbox7.com. Ono sto mi je fascinantno je veoma brz proboj tog sajta, a i drugih (u skorije vreme nailazim na sve vise bugarskih sajtova). Mnogi osporavaju Alexa servis, ali u nedostatku boljeg pokazatelja ... ustvari, evo izvestaja brojaca na sajtu. Alexa traffic report je ovde.

Neka poznavaoci Interneta u Bugarskoj prokomentarisu sta se desilo pa je doslo do nagle ekspanzije mnogih sajtova. Bugarska prema CIA factbook ima oko 7 miliona stanovnika sto je otprilike isto koliko ima i u Srbiji.

Opet, zasto Bugarska... pa, bili su prilicno bedni kao i mi (jos uvek verujem da jesu, mada se dosta toga menja). Da li je razlog brzi Internet, povecanje nacionalnog dohotka, zaduzenje stranim parama. Ili je to odlika bugarskog nacionalnog ponosa koji se na svakom koraku vidi kroz zakacene zastave i sl ... Da li je to sto su sajtovi na cirilici pa su bugari sami okrenuti sebi i ne svrljaju po myspace, facebook i drugim sajtovima ... kao sto mi gledamo ka zapadu, a ne vidimo u nasoj kuci sta se desava.
__________________
MojNoviAuto.com - Tvoj prvi sajt za kupovinu novog automobila
ppavlovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2008.   #2
bane06
Branimir Ivanov
Qualified
 
Avatar bane06
 
Datum učlanjenja: 19.09.2007
Lokacija: Sofija, Bulgaria
Poruke: 143
Hvala: 62
24 "Hvala" u 19 poruka
bane06 is on a distinguished road
Default

Zanimiljvio zapazanje
Stvarno ne bih znao da dam odgovor na pitanje ali cinjenica je da je internet u Bugarskoj daleko jeftiniji i brzi od ovog naseg. Po meni jedan od razloga za takav napredak u Bugarskoj je to sto oni nemaju njihov Telekom koji drzi monopol kao sto je kod nas slucaj. Samim tim i mnogo veci procenat od njihovog stanovnista koristi internet svakodnevno. Dok se mi mucimo jos uvek sa skupim dialup-om u bugarskoj se operatori fiksne telefonije takmice za klijente i tako sto daju potpuno besplatan dial-up pristup internetu - ali to kod njih niko vise ne koristi.
Inace ekonomski gledano nisu oni u boljem stanju od nas. Prosecna penzija im je oko 50 eura a prosecna plata oko 100 eura.
bane06 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2008.   #3
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

ne znam za Bugarsku, ali sam bio u Bukurestu neko vreme izmedju 2000-2002, a za rumune mi isto volimo da mislimo da su neka velika beda u odnosu na nas, ali tada je tamo vecina stvari, pa i internet bio znatno razvijeniji nego kod nas. Ja sam recimo imao u stanu 512kbps kabl koji nije bio preskup, kablovska je nudila i potpuno besplatan modemski internet svim svojim korisnicima, a postojali su i neki korejanci koji su nudili internet preko mobilnih... to je 2000-ta, tad kod nas ni ISDN nije mogao da se dobije bez veze, mi smrtnici smo svi surfovali preko modema...

takodje oni su tad vec imali vise fixnih telefonskih kompanija (dve ako se dobro secam), placanje karticama na svakom koraku, placanje preko neta... da ne pominjem znatno bolje snabdevene radnje i prakticno sve svetske brendove na trzistu, sto smo mi morali da cekamo do prakticno prosle godine...

Naravno ovo se sve odnosi na Bukurest, a pored njega i par drugih, vecih, gradova Rumunija svakako nije obecana zemlja, ali tako je i kod nas, ne mozete da gledate standard u Beogradu na osnovu proseka u koji ulaze Bor ili Kursumlija... tako da prosecna plata u zemlji nije pravi pokazatelj toga sta sve ima onih 30-40% srecnijih i uspesnijih koji to mogu da si priuste, tzv. srednja klasa ili kako vec volite da ih zovete...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2008.   #4
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Sto se tice fiksne telefonije i monopola on i dalje postoji mada nije toliko transparentno. BTK i Vivatel su ti isto kao i Telekom i Telekom Srbija 064. Ono sto je zaista jeftino i rasprostranjeno jeste lan internet i wirelless. Za lan se nisam raspitao kako su ga napravili ali sve u svemu imas samo lan kabl i to je to (da li su dovukli optiku do zgrade pa onda rasirili mrezu po stanovima ne znam). Svuda je staticka ip normalna stvar i brzine su za Srbiju astronomske. Cene ovde:

http://www.megalan.bg/list.php?id=5&mbit=1

Sve cene se podele na 1.95 i dobije se cena u evrima.

Eh da ne zaboravim, Bugari nemaju pametnjakovice koji zele da ukinu cirilicu niti se iste stide.

Poslednja izmena od STELLANOVA : 02. 03. 2008. u 10:44.
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2008.   #5
nn.nn
nobody
Expert
 
Avatar nn.nn
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 537
Hvala: 14
705 "Hvala" u 106 poruka
nn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao STELLANOVA Pogledajte poruku
Svuda je staticka ip normalna stvar...
Statička javna ili statička privatna IP adresa?
nn.nn je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2008.   #6
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Javna
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2008.   #7
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao STELLANOVA Pogledajte poruku
Eh da ne zaboravim, Bugari nemaju pametnjakovice koji zele da ukinu cirilicu niti se iste stide.
a vidim ti pises cirilicom?
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2008.   #8
duca
novi član
Na probnom radu
 
Avatar duca
 
Datum učlanjenja: 19.03.2007
Lokacija: USA
Poruke: 22
Hvala: 2
1 "Hvala" u 1 poruci
duca is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ppavlovic Pogledajte poruku
...pa, bili su prilicno bedni kao i mi (jos uvek verujem da jesu, mada se dosta toga menja).

Suština leži u ovoj rečenici, gore. Nisu "krivi" Bugari, nego mi, koji tako lako dajemo paušalne ocene o nekome, pa makar ih poredili i sa nama. Čitav vek smo mi znali koji su bedni, koji nisu ni za šta i koji su još gori od nas. I umesto da nešto radimo, mi stalno kukamo i grdimo one koji su ovakvi ili onkvi. A onda kad konačno shvatimo kako stoje stvari, onda se kolektivno pošlogiravamo.

Tako smo mislisli da su i Slovenci najobičniji konjušari. Pa smo i jedno 15 godina verovali, da samo što nisu poumirali od gladi. Sada smo izgleda u fazi shvatanja objektivnog stanja stvari kod naših prvih komšija... I eto na kraju će od nas ostati samo lepo sećanje kako su svi oni, nekada davno dolazili kod nas da kupuju žvake. Prepričavaćemo ove mitove našim praunucima. A od sećanja se ne živi...
duca je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" duca za poruku:
Staro 02. 03. 2008.   #9
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Citat:
a vidim ti pises cirilicom?
A zasto bih morao da pisem? Jednostavno cirilica mi ni najmanje ne smeta. Pismo ko i svako drugo.
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2008.   #10
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 07.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default

nemas ti ovde pametnjakovice koji hoce da ukinu cirilicu, vec naprotiv ovde imas gomilu kretena koji hoce svuda i po svaku cenu da uguraju cirilicu, a svako ko se drzne da se usprotivi je instant izdajnik
__________________
kodi je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje kodi za poruku:
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Sumnjiv internet wooglah Opušteno 3 21. 01. 2008. 07:20
osobe za IT i internet PR Miloje Sekulic Poslovne ponude i zapošljavanje 7 24. 07. 2007. 21:56
Internet na TV Avala Miloje Sekulic Opušteno 5 20. 10. 2006. 20:48
Internet je čudo Ilija Studen Opušteno 8 01. 10. 2005. 02:50


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 08:56.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.