DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Sva početnička pitanja
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Sva početnička pitanja Sva početnička pitanja bi trebala da se postavljaju u ovom forumu, a ako se pretvori u kvalitetnu diskusiju interesantnu svima - prebacićemo je u odgovarajući forum. Molimo "znalce" da ne omalovažavaju početnike, ako žele da pomognu svi ćemo biti zahvalni, ako ne žele, neka preskoče ovaj forum.

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 15. 02. 2009.   #1
jaksaM
novi član
Na probnom radu
 
Avatar jaksaM
 
Datum učlanjenja: 29.07.2008
Lokacija: Beograd
Poruke: 19
Hvala: 9
0 "Hvala" u 0 poruka
jaksaM is on a distinguished road
Default Online payment POMOC!

Na forumu sam nov i nazalost nisam uspeo da pronadjem odgovore na par pitanja koja me zanimaju pa se nadam da neko moze da mi pomogne.

Zanima me da li neko od vas putem interneta prodaje neke (bilo koje) proizvode sto nasima sto strancima, i na koji nacin se obavlja novcana transakcija?

Upoznat sam sa time da PayPal servis ne postoji kod nas (primanje novca) a da je ovo najucestaliji sistem za placanje u svetu. Koji drugi nacini (2Checkout, wire transfer itd.) bi bili adekvatni za prodaju proizvoda kupcima iz bilo kog dela sveta? Da li ipak PayPal moze da se iskoristi ali da se procedura nekako zaobidje (npr. brat u Austriji otvori racun pa onda on prebaci meni itd...) i kako?

Da li je ovakav nacin zaradjivanja legalan kod nas i koje su zakonske prepreke za ovako nesto? Npr. da li mogu jednostavno da prebacujem sa stranog deviznog na moj devizni lovu uz dokaz da se radi o poklonu ili moram da imam registrovanu firmu ovde ili moram da prilozim dokaz o poreklu novca itd...

Naglasio bih da me zanima samo procedura oko placanja ako neko moze da mi da konkretne (i proverene) odgovore.

Hvala

Poslednja izmena od jaksaM : 15. 02. 2009. u 20:35.
jaksaM je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 02. 2009.   #2
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Počni odavde pa se javi kad sve pročitaš ako nešto ne bude jasno

Internet naplata - danas

Kontrola deviznog poslovanja

Porez na ekstra prihod i devizne uplate

Kako naplacujete ?

Izrada softvera i prodaja u inostranstvu. Optimalno resenje poslovanja?

shareit.com - iskustva?
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Gruja za poruku:
Staro 16. 02. 2009.   #3
jaksaM
novi član
Na probnom radu
 
Avatar jaksaM
 
Datum učlanjenja: 29.07.2008
Lokacija: Beograd
Poruke: 19
Hvala: 9
0 "Hvala" u 0 poruka
jaksaM is on a distinguished road
Default

Hvala Gruja, sve sam procitao i sad su mi stvari oko poreza malo jasnije, ali i dalje nemam konkretnu sliku u glavi o samoj online prodaji. Vecina price se odnosila na prodaju softvera klijentima sa kojima vec imas saradnju, a mene interesuje on-line prodavnica po sistemu pay & download.
Da li neko iz iskustva moze da mi kaze koji su se payment servisi pokazali kao efektivni u praksi?

Pokusacu da uprostim:
Osoba X ima sajt preko koga prodaje recimo flash igrice (vektorske grafike, pluginove za photoshop...) dakle ne mora da se salje postom, vec sve ide na download.
Radi u Srbiji, odavde pravi i kaci proizvode i administrira web servis. Ima musterije sto iz zemlje sto iz inostranstva.
Nepoznata osoba Y hoce da kupi neki proizvod i preko googla je dosao do sajta osobe X (dakle ne poznaje osobu X licno), dodaje proizvode u korpu i klikne na "proceed to checkout":

1. Koje su opcije za placanje ponudjene osobi Y?
2. Da li je pozeljno imati sto vise opcija?
3. Sta preferiraju strani kupci?
4. Sta preferiraju domaci kupci?
5. Da li je moguce ponuditi PayPal iako oni nemaju isplatu za nasu zemlju, a da to nije otvaranje firme u UK ili USA sa predstavnistvom u Srbiji? Razlog zasto ovo pitam je taj sto sam negde procitao da veliki broj stranih firmi / fizickih lica najvise koristi PayPal i cesto odustaju od kupovine ako ovaj servis nije ponudjen.
6. Ako neko zna da mi napise linkove domacih online prodavnica tog tipa (znaci nista tipa www.svezakucu.rs, www.superkorpa.com i slicno, vec samo za download proizvode)?
7. Da li postoji kod nas firma za konsalting koja pruza usluge saveta za ovakav vid poslovanja?
8. Da li postoji firma kod nas koja posreduje u prodaji na ovaj nacin?
9. Ili neka 'modernizovana' knjigovodstvena agencija koja je specijalizovana za ovakav vid poslovanja?



Znam da je mnogo pitanja al eto ako neko zna...

Hvala i pozdrav
jaksaM je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 02. 2009.   #4
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Ja lično mogu da preporučim ShareIt, sa ostalim payment providerima nisam imao iskustva. Već 4 godine prodajem svoj proizvod preko njih. Prilično je jednostavno, registruješ se na www.shareit.com, kreiraš svoje proizvode, i dobiješ linkove koje staviš na svoj sajt. Kad kupac klikne na taj link ode na ShareIt sajt i tamo može da bira kako će da plati - karticom, wire transferom, PayPal-om, itd. u većini glavnih valuta. Jednom mesečno ShareIt podvuče crtu, vidi koliko se prodalo, uzme svoju proviziju, i tebi uplati na devizni račun otvoren u bilo kojoj banci (pri čemu banka ne mora da bude u Srbiji ).

Moj softver se uglavnom prodaje firmama, uglavnom plaćaju karticama mada ponekad bude i Purchase Order/Invoice, što ShareIt isto odradi za tebe. Za domaće kupce nemam blage veze kako bi plaćali, ovde poklonjam licence ako nekom trebaju
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 02. 2009.   #5
Nemanja Avramović
emperor Selassie
Grand Master
 
Avatar Nemanja Avramović
 
Datum učlanjenja: 20.10.2006
Lokacija: Mladenovac
Poruke: 754
Hvala: 361
576 "Hvala" u 88 poruka
Nemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Nemanja Avramović Pošaljite poruku preko MSN za Nemanja Avramović Pošaljite poruku preko Yahoo za Nemanja Avramović
Default

Mi koristimo PayPal koji preko IPN-a, kada mušterija plati, javlja DigiVendoru i ovaj onda kreira nalog za korisnika i šalje korisniku email sa podacima za pristup. Korisnik, kada se uloguje, može da preuzme to što je platio.

Uglavnom lepo radi, mada se dešavalo par puta da DigiVendor ne pošalje mejl kupcu. Zašto? Ne znam.

Naravno, tu ostaje problem što PayPal ne radi kod nas, ali mi smo se snašli :S
__________________
Moj portfolio sajtić | wat?
Nemanja Avramović je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Nemanja Avramović za poruku:
Staro 16. 02. 2009.   #6
jaksaM
novi član
Na probnom radu
 
Avatar jaksaM
 
Datum učlanjenja: 29.07.2008
Lokacija: Beograd
Poruke: 19
Hvala: 9
0 "Hvala" u 0 poruka
jaksaM is on a distinguished road
Default

Da, koliko vidim to resava problem PayPal-a u oba slucaja

@ Gruja
hmm... to stvarno izgleda kao dobra varijanta... E ali samo mi nije jasno jel oni rade samo za prodaju softvera ili bilo sta, jer koliko vidim na sajtu pise "Software publishers/buyers"?

@ Nemanja Avramovic
Sta se desava kad ne posalju mail kupcu? Kupac zove tebe pa ti juris DigiVendor tech-support ili sta?


Kolika im je okvirna provizija na tvoju cenu? Video sam na ShareIt sajtu nesto 4.9/6.9? Jel to to? Na DigiVendor ne mogu da nadjem...
Uzmemo za primer prodam nesto sto kosta 100 evra. Proviziju uzme ShareIt, PayPal, moja banka i jos dodjem ovoj krasnoj drzavi 20%. Koliko meni ostaje na kraju od tih 100 evra?
jaksaM je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 02. 2009.   #7
Nemanja Avramović
emperor Selassie
Grand Master
 
Avatar Nemanja Avramović
 
Datum učlanjenja: 20.10.2006
Lokacija: Mladenovac
Poruke: 754
Hvala: 361
576 "Hvala" u 88 poruka
Nemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Nemanja Avramović Pošaljite poruku preko MSN za Nemanja Avramović Pošaljite poruku preko Yahoo za Nemanja Avramović
Default

DigiVendor je web aplikacija koju hostuješ kod sebe na serveru (mada vidim sad da ima i neka hosted varijanta, ali nemam iskustva sa tim), tako da samo PayPal uzima proviziju.

Kada DigiVendor ne pošalje mejl kupac kontaktira nas a mi iz onda ručno pošaljemo podatke (ima opcija u samom DigiVendoru).
__________________
Moj portfolio sajtić | wat?
Nemanja Avramović je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 02. 2009.   #8
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao jaksaM Pogledajte poruku
hmm... to stvarno izgleda kao dobra varijanta... E ali samo mi nije jasno jel oni rade samo za prodaju softvera ili bilo sta, jer koliko vidim na sajtu pise "Software publishers/buyers"?
Iz njihovog FAQ:

What kind of products can I sell via share-it!?

You can sell any digital products (such as software and ebooks) via share-it!.


Citat:
Originalno napisao jaksaM Pogledajte poruku
Kolika im je okvirna provizija na tvoju cenu?
Uzmemo za primer prodam nesto sto kosta 100 evra. Proviziju uzme ShareIt, PayPal, moja banka i jos dodjem ovoj krasnoj drzavi 20%. Koliko meni ostaje na kraju od tih 100 evra?
Bolje gledaj onaj skuplji model od 8.9% - sa onim jeftinijim pricing modelom ShareIt će dodati neke svoje ponude prilikom checkouta, npr. Extended download service i slično, što su sve navlakuše da kupcu izvuku 20-30$ iz džepa bez neke realne koristi. Trulo je što to rade, ali bar možeš da izbegneš ako uzmeš taj skuplji model.

U tih 8.9% su uključene provizije za PayPal, Visa, itd. Od troškova imaš još red veličine 2e za transfer što ti naplati ShareIt, i nešto sitno što ti banka naplati, to je obično ispod 1%.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Gruja za poruku:
Staro 17. 02. 2009.   #9
jaksaM
novi član
Na probnom radu
 
Avatar jaksaM
 
Datum učlanjenja: 29.07.2008
Lokacija: Beograd
Poruke: 19
Hvala: 9
0 "Hvala" u 0 poruka
jaksaM is on a distinguished road
Default

Stvari su mi daleko jasnije sada. Hvala
E sad jedno pitanje tehnicke prirode, na koje mislim da sam vec dobio odgovor u onim temama ali cisto ako moze neko da mi potvrdi -
Kad preuzimam novac od ShareIt-a ili DigiVendor-a, da li mogu da im dam nekoliko IBAN instrukcija i da biram na koji racun ce da mi uplate novac (npr moj licni i racun firme)?
jaksaM je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 02. 2009.   #10
Gargoyle
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 372
Hvala: 139
70 "Hvala" u 43 poruka
Gargoyle će postati "faca" uskoro
Default

Daš im instrukcije za wire transfer, i te koje im daš na taj račun će ti poslati
Gargoyle je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
M-payment Miljana e-Business 22 07. 03. 2011. 11:19
Payment gateway djomla_db e-Business 4 19. 11. 2009. 22:20
Koji "Payment Gateway to accept online payment"? raindog e-Business 3 03. 09. 2009. 22:49
Razvoj online sadržaja i finansijska podrška online projektima Dragan Varagić e-Business 1 28. 10. 2007. 20:21
m payment dark_mark e-Business 3 09. 05. 2007. 21:00


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 09:55.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.