DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 20. 09. 2007.   #41
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Mislim da si omašio poentu, da je "burazersko lobiranje", mi bi ovde na forumu odlučili "ko je kude..." i ne bi bilo ni potrebe za bilo kakvim udruženjem. Naravno da treba da bude ozbiljno kada se izda "sertifikat" (verovatno si mislio kada neko postane član udruženja), zato se i radi ozbiljno, formira se asocijacija (u stvari... kako god da se zove) kao i bilo koja druga zvanična organizacija. A na drugima je da li će taj "sertifikat" da kapiraju kao odlučujući dokaz, samo "validan dokaz" ili da ga potpuno ignorišu, na to udruženje ne može da utiče.

Neće niko nikome da daje diplomu, kapiraš?
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2007.   #42
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Default u stvari je bas obrnuto

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
A na drugima je da li će taj "sertifikat" da kapiraju kao odlučujući dokaz, samo "validan dokaz" ili da ga potpuno ignorišu,
Ako se stvar odradi kako treba i ne bude "burazerske" podele sertifikata ni prijema u clanstvo sami clanovi ce dobro paziti koga ce primati u svoje redove a sami vlasnici sertifikata ce se truditi da ih svojim radom opravdaju.

Samo ako bude tako ti drugi ce poceti da taj sertifikat kapiraju kao odlucujuci dokaz ili bar validan dokaz necije profesionalnosti u poslu.
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2007.   #43
zoro
Zoran Ševarac
Certified
 
Datum učlanjenja: 26.04.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 70
Hvala: 0
40 "Hvala" u 4 poruka
zoro is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Gargoyle Pogledajte poruku
Iz ovog poslednjeg dokumenta vidi se šta se želi definisati, ali da te stvari nisu ni na koji način ustvari definisane. Meni još uvek nije jasno definisana prava svrha/cilj postojanja ovog udruženja. ...To bi u suštini trebalo da bude jednostavna ideja koja može da se iskaže u par rečenica.
Ja se slazem sa ovime. Bilo bi dobro kada bi se jasno u 5 recenica reklo: sta ce se konkretno raditi i ko sve stoji iza toga. Prihvatam da je sada mozda rano za to obzirom da je ideja u razvoju, ali mislim da bi to svi voleli da cuju pre nego sto daju svoju podrsku. Zbog toga predlazem da dalji razvoj ove price ide u tom pravcu.
A da li ce za mene neko reci da sam profesionalac ili ne, potpuno mi je svejedno...
Ko sve moze da bude clan? Po mom misljenju svako ko je spreman da na svoj nacin kvalitetno doprinese onome sto se radi.
zoro je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2007.   #44
torbica
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 01.09.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 484
Hvala: 189
107 "Hvala" u 51 poruka
torbica će postati "faca" uskorotorbica će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za torbica
Smile Akcija...

Koliko sam informisan ta ideja se krcka od februara ove godine. Zasto insistirati da nesto mora da bude zvanicno? Zar ovaj forum nije sam po sebi udruzenje koje funkcionise? Clanstvo i kriterijumi? Recimo svaki clan moze da svakom clanu da ocenu od 1-10, pa ako je ispod 5, gubi status...
Odnosno moze da se razradi, sto mu vise verifikovanih clanova da ocenu, dobija visi status i slicno.
Ukoliko se neko pozali na njega, kolega ili narucilac posla, clanstvo moze opet da odluci da li je on odgovoran/kriv i da ga iskljuci.
Biti IT profesionalac znaci biti neko ko poznaje neku od razlicitih vestina koje se koriste: definisanja ideje, projekta, razvoja, odrzavanja, naplate, marketinga, promocije i sl.
Tesko da ovde neka diploma stvarno znaci...
Zna se Ko/je/ko
torbica je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2007.   #45
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Slazem se sa Zorom i Torbicom. Ja dozivljavam DPT kao svojevrstan neformalan forum IT profesionalaca. Zna se ko je ko i bez sertifikata a cesto odredjeni (ne kazem da je to ovde slucaj i da ce biti ovde slucaj posto ne mogu da znam) cesto vise vrede samoj organizaciji koja ih izdaje negoo onima koji su iste sertifikate dobili. Onaj koji posao ne dobije zbog svog imena i referenci nece ga dobiti ni zbog ovog sertifikata.

Ne slazem se sa konstatacijom da je nas obrazovni sistem taj koji sertifikuje profesionalce jer bi to onda znacilo da su profesori, doktori nauka po pravilu najveci strucnjaci u svojoj oblasti a znamo da u Srbiji cesto to nije slucaj. U svetu se jasno pravi razlika da su ti profesori/doktori nauka vrhunski strucnjaci u akademskim okvirima ali ne neophodno i u prakticnim. Konkretno, ne mogu da nabrojim mnogo poznatih kompanija ciji je osnivac neko ugledno akademsko lice.

Ne secam se da sam video ili to je vrlo redak slucaj, da sam citao biografije mnogih poznatih Internet faca koji su u svojoj biografiji napisali da su clanovi nekih udruzenja profesionalaca. Mislim da oni jednostavno nemaju vremena za takve stvari ili ih to ne zanima. Njima je sertifikat njihov projekat. Tacka.

Secam se '98 kada sam pocinjao sa aktivnim bavljenjem Internetom kako su se mnogi palili da stave neke web site awards na svoje sajtove ne shvatajauci da su u 99.9% slucajeva bezvredni, samo promovisu onog cija je nagrada, neke nagrade kao sto su Cool Site of the Day Yahoo-a i slicno su bile vrlo korisne. Iz tih vremena pamtim IWA udruzenje (International Webmaster Association) vidim da i dalje valjda postoje, naplacuju clanarinu od 50 dolara, nude neke kurseve. Generalno, svrha takvih udruzenja je u nekoj naplati edukacije onima koji nisu bas toliko "potkovani" a kredibilitet dobijaju tako sto su oni "potkovani" clanovi tih udruzenja. Obicno ta udruzenja koja imaju predznak profesionalna vise rade na usavrsavanju onih koji tek pocinju nego sto profesionalci imaju od toga koristi. Znam i po nekim primerima iz drugih zemalja.

Kada je rec konkretno o ovom udruzenju, meni (a stekao sam utisak i mnogim drugima) nije jasna konkretna korist koju clanovi koji, uzgred plate clanarinu dobiju, od te svoje clanarine. Verovatno ce neki ici po logici "Dacu 10, 20, 30, 40...whatever evra godisnje" ako treba, nisu to neke pare. Nisu neke pare ni 10 000 evra ako nakon nekog vremena toga dobijes 12 000 kao rezultat tog ulaganja. Ako je to korist od poslova koji ce se na taj nacin dodeljivati clanovima kako se odredjuje kome se posao dodeljuje ako ima 10 clanova koji su istih kvalifikacija za taj posao? Isti slucaj i ako je neka edukacija onih koji zele da nauce nesto novo.

Sto se tice standarda, mislim da su ISO, i drugi medjunarodni standardi i project management modeli po razlicitim autorima za razne oblasti sasvim dovoljni.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe

Poslednja izmena od Dejan Bizinger : 20. 09. 2007. u 23:38.
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2007.   #46
oksite
Damir Trninic
Expert
 
Datum učlanjenja: 22.04.2006
Poruke: 463
Hvala: 42
63 "Hvala" u 44 poruka
oksite će postati "faca" uskoro
Default

Prvo, veliki pozdrav Zoranu Torbici, nadam se da ce ubuduce imati vremena i za DPT.

Verovatno se i o ovoj ideji razmisljalo, ali bih je istakao i dao glas za nju. Clanstvo u organizaciji je otvoreno za svakoga ko ima i jedan jedini Web sajt. Sto vise clanova, to bolje. Ali, zato dobro voditi racuna ko je u "rukovodstvima" odbora po oblastima delovanja, oni ne moraju biti najbolji po rezultatima vec po uticaju na struku i najvise po iskazanoj zelji i vec ostvarenim rezultatima na unapredjenju polozaja struke u zemlji i inostranstvu.

Licno, meni clanstvo ne bi nista korisno donelo i kao sto do sada nisam bio clan ni "Partije", ni stranaka, ni NVO, ni kucnog saveta, tako sigurno necu biti clan ni E-Starta, ali pozdravljam svaku ideju koja barem prepoznaje probleme. Ostaje nada da ce biti u mogucnosti da delom te probleme i resi zajednickim delovanjem njenih clanova.
__________________
dooConsult

Poslednja izmena od oksite : 20. 09. 2007. u 23:41.
oksite je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 09. 2007.   #47
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Dragane (Varagiću): očigledno mnogima nije jasno ono isto što sam te ja pitao na DPT meeting-u, molim te, napiši prostim rečima odgovor na pitanje: "šta ja tu dobijam?". "Zašto bih ja poželeo da postanem član tog udruženja (a da mi nije stalo do nekog papira/sertifikata)?"
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 09. 2007.   #48
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Što se tiče razloga zašto bi neko postao član ovog udruženja, sem da bi dobio sertifikat (to je bila tema okupljanja, ali nije i jedina oblast pokrivanja udruženja), jedan deo odgovora može se videti ovde.

Ono što sam pomenuo na samom skupu, a nekim članovima DPT-a sam i detaljnije obrazložio, jeste da je ovo tip organizacije čija se aktivnost, a i samo članstvo, zasniva na zadovoljenju interesa pojedinaca i firmi na određenom nivou participacije. Drugim rečima, koliko budete videli interes da možete nešto da dobijete učlanjenjem u ovu organizaciju - vi ćete se u nju i učlaniti.

To je razlog zašto smo krenuli prvo sa aktivnostima, i još neko vreme će nam u glavnom fokusu biti pojedinci i firme koji su u poslu izrade Web sajtova, odn. Web developeri i firme iz ove oblasti. Razlog zašto se stvari dešavaju polako, korak po korak je što nas trenutno ima malo da bi istovremeno obuhvatali veći broj oblasti primene e-poslovanja, a sa druge strane bilo je puno pokušaja u poslednjih pet godina za formiranje neke strukovne Web organizacije koji su propali ili nisu postigli neki naročiti efekat.

Stvari će vam biti nešto jasnije već danas i sutra. Danas u toku dana ili večeri biće objavljen novi termin okupljanja i tema (opet oblast Web development), a najkasnije u toku sutrašnjeg dana biće objavljeni tipovi pojedinačnog i članstva firmi (sponzorstva, jer tako za sada po Zakonu mora), kao i prednosti određenih vidova članstva.

U konkretnom slučaju većine članova DPT-a, neke od prednosti članstva su:
- Promocija pojedinaca i firmi u zemlji i inostranstvu. U tom kontekstu kreira se direktorijum, za koji će pored mene raditi bar još jedna osoba na njegovoj vidljivosti.
- U čestvovanje u rešavanju pitanja koja predstavljaju problem po Web-related strukama, i to na različite načine, u zavisnosti od mogućnosti i stepena participacije člana (od jednostavnog komentarisanja, do kreiranja predloga rešenja).
- Statusna - nekima od vas će odgovarati da se nalazite u određenim telima organizacije, da se vaše i ime vaše firme pominje u određenim dokumentima, zaključima, preporukama, standardima...

Što se tiče samog dokumenta i priče o preporukama:

Citat:
1. Svi kandidati za prof.članstvo (koji već imaju reference iz datih oblasti) moraju uz prijavu priložiti i spisak referenci sa opisom aktivnosti na datom projektu i adekvatne kontakte za potvrdjivanje referenci.
2. Pored referenci moguće je da dva profesionalna člana udruženja preporuče kandidata za prijem u profesionalno članstvo u slučaju da su zajednički učestvovali na poslovima koji se pominju u referencama. (imali su uvid u sistem rada i znanje koje poseduje potencijalni kandidat).
Drugo je aletrnativni uslov, koji ne isključuje prvi, a čak se pominju poslovi koji su navedeni u referencama. Jedno je da mi neko da samo reference da bi ga primio da radi (što je sasvim dovoljno i sasvim ok), a sasvim je nešto drugo ako mi npr. dodatno Blues kaže da je radio s njim jedan sajt gde je ta osoba radila taj i taj deo, i to je dobro i kvalitetno odradila, ili da mi dođe Bajazetov i da mi kaže da je radio sa tim Web dizajnerom i da je bio zadovoljan na tom i tom poslu, gde je ovaj uradio pola i ili ceo dizajn.

Toliko za sada, videćete da će mnoge stvari biti jasnije u narednom periodu...
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 09. 2007.   #49
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Iako od pocetka pratim ovu temu na DPT, do sad se nisam ukljucivao jer mislim da nisam imao nista pametno da kazem. Verovatno nemam ni sad ali bih samo voleo da mi se pojasni par stvari kako bih bolje shvatio ideju i ciljeve udruzenja.

Kao i jos neki clanovi ovog foruma ne shvatam bas najbolje kome je ovo udruzenje okrenuto? Pogledao sam link koji je Dragan ostavio i pazljivo procitao njegove postove na ovu temu - ali i dalje mi nije skroz jasno sta se tu desava...
Citat:
(...) ovo je tip organizacije čija se aktivnost, a i samo članstvo, zasniva na zadovoljenju interesa pojedinaca i firmi na određenom nivou participacije. Drugim rečima, koliko budete videli interes da možete nešto da dobijete učlanjenjem u ovu organizaciju - vi ćete se u nju i učlaniti.
Uz duzno postovanje - sta ovo znaci? Mozda nisam sve najbolje ispratio, ali da li je cilj udruzenja da okupi iskljucivo istaknute profesionalce? Odnosno, ako udruzenje svoje aktivnosti fokusira na izgradnji svog imidza u javnosti (da budem krajnje pausalan, pa da kazem nesto kao web varijanta SANU), onda je "zadovoljenje interesa pojedinca" valjda cast da u svom kurikulumu stavi "Boris Krstovic, clan SANU, pardon, eStart udruzenja web profesionalaca"

Ili, ako ce se udruzenje postarati da privredni subjekti (kao reper nekog ko bi investirao u ozbiljnije web projekte) postanu svesni postojanja snaznog esnafa u ovoj industriji - to bi moglo znaciti da niko ko nije clan udruzenja ne moze dobiti realno ozbiljan projekat, jer ce klijent traziti nekog ko je clan udruzenja kako bi bio siguran u profesionalnost izvodjaca radova. To je takodje jedan jak interes za uclanjenje.

Ima ih jos dosta, ali ja to nigde konkretno ne vidim da pise... Sertifikati/papiri/inkubatori/saradnje/etc. su, bar u prvo vreme, meni potpuno nejasna prica ovde... odnosno najtanji led za neke magle i sitno trpanje para u dzep... (ni na koga konkretno ne mislim, da ne bude zabune).

Da rezimiram - ako je ovo guild ciji je osnovni cilj da vrsi edukaciju i okuplja profesionalce sa odredjenim rezultatima by invitation only, onda ne treba niti jednog trenutka dozvoliti sebi da ljudi i nakon citanja proklamacija udruzenja postave pitanje "sta ja tu dobijam".

Ali onda isto tako treba da postoji jasan i ozbiljan kriterijum za clanstvo.
Citat:
Svi kandidati za prof.članstvo (koji već imaju reference iz datih oblasti) moraju uz prijavu priložiti i spisak referenci sa opisom aktivnosti na datom projektu i adekvatne kontakte za potvrdjivanje referenci.
OK je ovo, ali zasto ne napisati recimo da je uslov za uclanjenje profesionalni staz od najmanje 2 godine u IT struci, uz prilaganje radne knjizice... E, tu pocinje prica o ozbiljnosti...


Ja ne mogu da zamislim da neki kamerman u USA pita "a sta ja dobijam?" da mu iza imena pise "Joe Raspad, A.S.C.", ili nekog montazera da mu pise "Joe Raspad, A.C.E.".... just my 2c
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.

Poslednja izmena od boccio : 21. 09. 2007. u 10:43.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 09. 2007.   #50
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Dragane (Varagiću): očigledno mnogima nije jasno ono isto što sam te ja pitao na DPT meeting-u, molim te, napiši prostim rečima odgovor na pitanje: "šta ja tu dobijam?". "Zašto bih ja poželeo da postanem član tog udruženja (a da mi nije stalo do nekog papira/sertifikata)?"
Mislim da Draganova ideja još uvek deluje maglovito zato što je prilično razuđena i teško ju je ukratko definisati.

Ono što je mene u ovom trenutku interesovalo to je sam princip članstva: da neko ne može postati član samim tim što plati članarinu, već da mora da prođe nekakvu verifikaciju. Za početak to je dovoljno jer pravi razliku između onih koji se ozbiljno bave ovim poslom i onih koji su tu radi lake zarade.

Mislim da je upravo najvažnije da se napravi razlika između ljudi koji su uložili godine u ovaj posao, koji vode računa i o najmanjim sitnicama vezanim za svoj posao i odnos prema klijentu u odnosu na male Perice, koji čak i ne znaju sve što treba da znaju, a kamoli da to primenjuju.

Meni članstvo u ovakvoj organizaciji ne treba da bih preko njega dobijao poslove. Ja imam ciljno tržište i na njemu se već dobro kotiram. Kao što reče Dragan, mene više zanima status i mogućnost da kroz takvu organizaciju mogu da utičem na to da struka bude zaštićena od amatera, a i zato da mogu preko njega da ostvarim saradnju sa drugim ljudima iz struke.

Uveren sam da neko drugi iz naše branše na ovo može da gleda sasvim drugačije i da ima sasvim drugačija očekivanja. Možda je i najbolje da se ljudi izjasne šta bi oni u stvari očekivali od takve organizacije.

Poslednja izmena od Pedja : 21. 09. 2007. u 10:39.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
U PRIVREDNOJ KOMORI SRBIJE JUČE je osnovano Udruženje e-razvoj Aleksandar.Ilic e-Business 38 12. 04. 2010. 10:33
Kontrola deviznog poslovanja jasmanac e-Business 140 22. 10. 2009. 22:47
Specijalističke studije iz E-poslovanja, FTN, Novi Sad Dragan Varagić e-Business 120 30. 09. 2008. 00:36
Etičnost online poslovanja firmi i pojedinaca u Srbiji Dragan Varagić e-Business 34 04. 10. 2007. 19:56
Izrada softvera i prodaja u inostranstvu. Optimalno resenje poslovanja? rex e-Business 20 24. 01. 2006. 13:34


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 01:17.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.