DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 23. 02. 2012.   #1
Dušan Pilipović
novi član
 
Datum učlanjenja: 10.02.2012
Poruke: 6
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Dušan Pilipović is on a distinguished road
Default Sličan (delimično isti) content na više mesta na sajtu

Pozdrav

Uskoro treba da pokrenem sajt, ali me muči problem iz naslova, tačnije još ne znam da li me muči.

Na sajtu će se nalaziti sadržaj na 2-3 mesta koji je veoma sličan, u nekim delovima potpuno isti. Takodje čak bi se i naslovi neki mogli preklopiti.

Radi se o tome da po prirodi sadržaja to jednostavno mora biti tako, ne radi se ni o kakvoj manipulaciji ili dupliranju.

Interesuje me, kako google-u to dokazati (ako za tim ima potrebe). Da li cu imati problema (posto je protiv duplog sadrzaja, mada sam citao da kod nas to jos nije kako treba, ali gledam dugorocno)?
Dušan Pilipović je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 02. 2012.   #2
webarto
expert
Grand Master
 
Avatar webarto
 
Datum učlanjenja: 11.04.2010
Poruke: 998
Hvala: 141
959 "Hvala" u 153 poruka
webarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished road
Default

U smislu da nisi copypasta od nekoga.
__________________
Github // LinkedIn // PHP // ZCE // Stackoverflow PHP // Site5 Web Hosting
webarto je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 02. 2012.   #3
Dušan Pilipović
novi član
 
Datum učlanjenja: 10.02.2012
Poruke: 6
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Dušan Pilipović is on a distinguished road
Default

Radi se o situaciji kao kada bi na sajtu bio članak sa imenom SEO, za početnike i članak sa imenom takodje SEO, ali za napredni nivo.

Dosta stvari bi se poklopile, ali ipak te stranice ne bi bile iste, a činile bi jedan sajt.

Ne ostavljam link da ne ispadne da pišem zbog promocije/linka
Dušan Pilipović je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 02. 2012.   #4
MitrilGM
novi član
 
Datum učlanjenja: 21.02.2012
Poruke: 3
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
MitrilGM is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Dušan Pilipović Pogledajte poruku
Radi se o situaciji kao kada bi na sajtu bio članak sa imenom SEO, za početnike i članak sa imenom takodje SEO, ali za napredni nivo.

Dosta stvari bi se poklopile, ali ipak te stranice ne bi bile iste, a činile bi jedan sajt.

Ne ostavljam link da ne ispadne da pišem zbog promocije/linka
U Google tools-u (diagnostika) će ti biti signalizirano da imaš dvostruke naslove i predlog da to izmeniš. U kojoj meri je to penalizovano (negativno) ne bih ti mogao reći ali mislim da takve stvari treba da izbegneš.

Jednostavno sledi Google-ovu sugestiju da koristiš "relevantan i opisan naslov" za svaki članak (stranicu) i sigurno je to bolja praksa. Na tvom primeru prvi članak bih i nazvao "SEO saveti za početnike" a drugi "SEO saveti - napredni nivo" i rešena stvar. Ključna reč ti se nalazi i u jednom i u drugom a naslovi su relevantni i opisni.
__________________
PVC stolarija -računarski program
MitrilGM je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 02. 2012.   #5
Milos Vukotic
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar Milos Vukotic
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: Neđe ođe...
Poruke: 1.197
Hvala: 339
688 "Hvala" u 178 poruka
Milos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao Dušan Pilipović Pogledajte poruku
Radi se o situaciji kao kada bi na sajtu bio članak sa imenom SEO, za početnike i članak sa imenom takodje SEO, ali za napredni nivo.
Je li ovo samo primjer ili stvarno praviš sajt o naprednom SEO i usput postavljaš ovakva pitanja?
__________________
Чак Норис може да си ги врзе врвките на чевлите со стапалата.
Milos Vukotic je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje Milos Vukotic za poruku:
Staro 23. 02. 2012.   #6
NenadPantelic
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 22.10.2010
Poruke: 37
Hvala: 17
6 "Hvala" u 4 poruka
NenadPantelic is on a distinguished road
Default

Po Google DMCA nećeš imati probleme ako se tekstovi nalaze na različitim sajtovima (domenima). Jednostavno ni G ne može da se izbori sa copy-paste problemima i njegova preporuka je da se vebmasteri sami dogovore (myass taktika, ali tako skine sve one koji se žale njemu lično). Inače, uzimanje tekstova je tzv. sindikacija sadržaja i često je sasvim ok. Eventualno G može da na rezultatima prikaže samo jedan ili dva sajta, a da ostale jednostavno zanemari, whatever...

Dupli sadržaj i penal zbog istog se uvek odnose na sopstveni sajt. To je spam i ako se prekomerno primenjuje G može da te izbaci iz indeksa, sa serp-a, ili da ti dodeli minus pozicije (sandbox). Uzmi u obzir da je i sledeće dupli sadržaj

Kôd:
nekisajt.com
www.nekisajt.com
ili
nekisajt.com/index.html
www.nekisajt.com/index.html
Potrudio bi se oko sadržaja na taj način da ne bodem oči Guglu. Bolje da sadržaj malo izmenim, prepričam, prekucam nego da strepim šta će algu da se ćefne kada me fetchuje.
__________________
Learning all the time
NenadPantelic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 02. 2012.   #7
m2-webs
SEO Majstor
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 05.02.2010
Lokacija: Beograd
Poruke: 34
Hvala: 1
17 "Hvala" u 9 poruka
m2-webs is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za m2-webs
Default

Prema nekom mom licnom iskustvu ja bih rekao upravo suprotno od Nenada Pantelica... Prvo, svaki duplikat (bilo da su razliciti sajtovi ili jedan) bi trebalo da eliminises. Rizicnije je ako postavljas neciji sadrzaj na svoj sajt nego da sam na sajtu imas duplirane tekstove. Vreme "sindikacije" je proslo ili polako prolazi mada stalno vidjamo primere da nekoliko istih tekstova budu na prvoj strani googla.

Sto se samog sajta tice, mislim da je google tu opusteniji jer pretpostavljam da uzimaju u obzir koliko su programeri/web majstori aljkavi pa ce preci preko toga sto imas i index.html ili www i non www verziju. Uostalom, uzece onu jacu verziju, ka kojoj idu linkovi i koja je vec indeksirana. Ja imam brdo svojih sitnih sajtova koji su odlicno rangirani a imaju i non www i www verziju pa i index.html strane ali jednostavno google ne obraca paznju na njih i svi linkovi su dobro uvezani, sto interni sto dolazni...

E sad, koliko se google promenio za godinu dana to ni oni u googlu sami ne znaju kako funkcionise.

U svakom slucaju, ako je mali procenat tih dupliranih strana ne bi trebalo da imas probleme koji se ticu generalno sajta ali ces imati probleme vezane za upravo te stranice mozda, da ne budu indeksirane ili lose rangirane... ako je to ipak u nekoj ekstremnoj meri onda smisli kako to da resis...

U svakom slucaju, bolje bez duplikata!

Ja na primerima ovih kojima radim SEO sam video razlicite stvari i kao da nema pravila... Imam nekoliko web shopova koji vuku fabricke opise i stranice su gotovo 100% iste pa su dobro rangirani a ima i primera gde ih uopste nema u indeksu (sto bi i trebalo po pandi)

Uostalom, meni iz iskustva deluje kao da se google okrece drugacijem rangiranju i pokusava da napravi neki totalno fleksibilan algoritam i da izbegne da ga mi koji radimo SEO provalimo tako... Nestaje polako ono "jedinstven tekst, title tag, h1, anchor u linku, alt atribut..." vec mi se cini da se polako daje na znacju brend, autoritet, starost sajta, sve jaci linkovi se racunaju...
__________________
registracija vozila | Nadogradnja kose
m2-webs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 02. 2012.   #8
Dušan Pilipović
novi član
 
Datum učlanjenja: 10.02.2012
Poruke: 6
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Dušan Pilipović is on a distinguished road
Default

Stavio sam da me obavestava kada stignu novi odgovori, ali to se dogodilo samo za prvi, pa nisam video odgovore ranije jbg.

Hvala svima na odgovorima.

@Milos ne planiram nista slicno, primer je bio prvo sto mi je palo na pamet, kako ne bih ostavljao konkretan sadrzaj, ali stavicu sad

@Mitril znam za wmt, i tvoj predlog je korektan, ali ovde nije bas zgodno, sem ako je neophodno

@nenad te stvari sto se tice adresa su ok i nece biti problema, cak ni gde su naslovi isti (tj planiram da budu, al izgleda da cu morati da menjam).
To i jeste problem, sto ovo nikako nije spam i izuzetno ce znaciti korisnicima sto postoji na taj nacin odvojeno, ali kako to pokazati google-u :/

@m2webs slazem se da bi svaki duplikat trebalo eliminisati. O postavljanju tudjih sadrzaja ni ne razmisljam, ali imam problem sto su dosta mog kopirali.
Takodje 2 sajta sa mojom stranicom izlaze u prva 2 rezultata, jer zbog problema sa hostom sajt mi nije radio nekih 15 dana (jedva sam stupio u kontakt, gasili firmu bas kada je domen isticao, potpuno neodgovorni), sto me je dosta spustilo u pretragama. To nije jedina fraza za koju izlaze sa mojim sadrzajem, ludim zbog toga.

Ocigledno da cu morati da radim razlicito, prosirujem naslove nepotrebnim recima, ali zaista ne vidim resenje. Ako neko ima predlog, cak i tehnicki bice super.

Radim na wp-u pre svega. Problem kod seo nastaje zbog nemogucnosti da organizujem stranice kako zelim, bar ne nekog normalnog resenja koje sam uzimao u obzir.

Radi se o tome da se ista stvar pojavljuje u srednjoj skoli i na fakultetu, a sadrzaj se bazira na tome. Konkretan primer, predmet osnovi ekonomije, pojavljuje se u sve cetiri godine srednje i na svim ekonomskim fakultetima.
Kada bi isti sadrzaj bio plasiran svima ne bi imalo smisla.

Planirao sam da uradim da sve stranice koje pripadaju kategoriji "osnovi ekonomije", budu rasclanjeni po godinama, tako sto bi se dodala i kategorija za godinu, pa prikazivati po tom preseku, ali ne moze tako zbog prikaza predmeta po godinama i drugih problema.
Jos par varijanti sam probao, ali ni jedna nije dala zeljeni rezultat.

Na kraju sam odlucio da svaka kategorija bude odvojena, ali posto wp dozvoljava, da se isto zove (u joomli sam imao problem sa tim, jer nije razdvajala linkove)
domen/osnovi-ekonomije-1 ... -2 ... -3 , ali onda sam uvideo problem sa SEO

Pored same kategorije, lako se moze desiti da kasnije da pojedinacne stranice (oblasti) imaju isto ime.

Sto se samog sadrzaja tice, on nije isti, ali veoma slican, u ovom slucaju recimo na 3 mesta ce se govoriti o skolama politicke ekonomije, ali u svakom ce biti drugim recima, plus u nekom ce biti vise pojmova.

Ovo nije jedini slucaj, ima ih mnogo. Koje je po vama najbolje resenje uopsteno?

Iskreno, ne svidja mi se ideja da na ime lekcije dodajem "prva godina" ili "za fakultet" ili slicno, ali ako mora ...
Dušan Pilipović je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 19:46.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.