DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Istine i zablude
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Istine i zablude Sve što ste ikada želeli da znate o ... a niste smeli da pitate, ili niste imali koga da pitate ili vas je neki "znalac" opasno slagao :)

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 14. 02. 2010.   #1
vlada.jerkovic
član
Certified
 
Avatar vlada.jerkovic
 
Datum učlanjenja: 20.06.2008
Lokacija: Madrid
Poruke: 53
Hvala: 18
1 "Hvala" u 1 poruci
vlada.jerkovic is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za vlada.jerkovic
Default Kolofonijum + Alkohol 100% = Pasta za lemljenje

Da li je tacno da kombinacija iz naslova zamenjuje pastu za lemljenje?

kolofonijum smola za mazanje violinskog gudala, nazvana po maloazijskom gradu Kolofonu.

Ovo je sa nekog sajta
Citat:
Kolofonijum je 'suva materija' bilo koje smole: kada se iz smole ekstraktuje prvoklasni (mirisni!) terpentin (terpentin se moze dobiti i kuvanjem drveta cetinara, pa se onda iz te smese ekstraktuje onaj smrdljiviji, 'tehnicki terpentin') ostatak je u prvom slucaju -kolofonijum: 'kristali' smole, tvrdi a krti (mogu se sprasiti i fini prasak)
Spiritus (vrsta alkohola, nije za ljudsku upotrebu) se koristi jer on rastapa kolofonijum, a brze vetri od terpentina/razredjivaca. Problem je sto on ne rastvara lepo vosak. Umesto spiritusa se moze koristiti bilo koji drugi visokoprocentni alkohol - finije ali skuplje...
__________________
"Ishrana iz prirode - SREMUS"
vlada.jerkovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 02. 2010.   #2
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

A gde je tu provodnik (metal)? Jer lem najpre služi da ostvari električni kontakt.

Edit: zaboravio sam da postoji i ta pasta koja u stvari služi za čišćenje kontakta pre lemljenja. Vidi se da nisam pipnuo lemilicu deset godina

Poslednja izmena od Gruja : 14. 02. 2010. u 14:10.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 02. 2010.   #3
razno
Miljenko Rebernišak
Qualified
 
Avatar razno
 
Datum učlanjenja: 05.03.2009
Lokacija: Jagodina-Beograd
Poruke: 191
Hvala: 4
25 "Hvala" u 22 poruka
razno is on a distinguished road
Default

Flux za lemljenje ti je u stvari kalofonijum rastvoren u alkoholu ili nekom slicnom rastvoru.

Ako imas namere da lemis u elektronici, dovoljna ti je samo tinol zica(mnogi prave gresku i zovu je kalaj). Tinol zica je suplja iznutra i ispunjena je hemikalijama koje su testirane za lemljenje u elektronici. U momentu zagrevanja ona se topi i obradjuje lemnu povrsinu. Nikakve dodatne paste i sl ti nisu potrebne.
__________________
Me on twitter

Poslednja izmena od razno : 14. 02. 2010. u 14:38.
razno je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 02. 2010.   #4
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

da, to sam i ja cuo, ali ne vidim zasto bi neko (sem violinista) zeleo da zameni pastu za lemljenje koja moze da se kupi svugde, sa smolom za mazanje gudala, koju nemam pojma ko prodaje? Kupis lepo tubu Cinola, koja ce ti uz amatersko lemljenje trajati jedno 5 godina najmanje..

zica za lemljenje jeste od kalaja, kalaj pravi spoj, samo je unutra ubacena cinol (ili tinol zavisno od proizvodjaca, tj. kako pishu na kutiji) pasta...

a ne bih se slozio da nije potrebna nikakva dodatna pasta, ako nista drugo dobro je ocistiti vrh lemilice pastom sa vremena na vreme..
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 14. 02. 2010. u 14:52.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 02. 2010.   #5
vlada.jerkovic
član
Certified
 
Avatar vlada.jerkovic
 
Datum učlanjenja: 20.06.2008
Lokacija: Madrid
Poruke: 53
Hvala: 18
1 "Hvala" u 1 poruci
vlada.jerkovic is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za vlada.jerkovic
Default

Necu da pricam o kalaju i tinol zici posto to poznajem dobro. Zanima me flux tj. pasta za lemljenje posto je ima u raznim varijantama, a s obzirom da se spremam da lemim neke SMD cipove u buducnosti potrebno je imati dosta paste ili tecnosti da se ne bi stvarali bridge-evi (mostovi) izmedju pinova na cipovima. Pa me zanima koliko je ta varijanta cista za lemljenje posto postoje paste na kojima pise NO CLEAN (ne mora da se cisti plocica posle upotrebe) i druge koje moraju da se ociste s acetonom ili alkoholom. Zanima me da li to vazi i u slucaju "Kolofonijum + Alkohol 100%" ?
__________________
"Ishrana iz prirode - SREMUS"
vlada.jerkovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 02. 2010.   #6
vlada.jerkovic
član
Certified
 
Avatar vlada.jerkovic
 
Datum učlanjenja: 20.06.2008
Lokacija: Madrid
Poruke: 53
Hvala: 18
1 "Hvala" u 1 poruci
vlada.jerkovic is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za vlada.jerkovic
Default

@Ivanhoe Jel ta CINOL pasta mora da se cisti kad je nanesena na plocu ili ne?
__________________
"Ishrana iz prirode - SREMUS"
vlada.jerkovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 02. 2010.   #7
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Cinol je slovenacka pasta na bazi cink hlorida, verovatno ima pod slicnim nazivom i drugih.. ovoj na kutiji pise velikim slovima ad nema kiseline, sto valjda znaci da ne mora da se pere, ja bar nisam nikad skidao i nisam primetio probleme...

doduse da budem iskren ja sam ispao iz te struke odavno, bar jedno 5-6 godina nisam uzeo lemilicu u ruke, tako da verovatno sad ima da se nadje i mnogo bolji sredstava od ovih koje su mene ucili da koristim pre 15+ godina..
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 02. 2010.   #8
razno
Miljenko Rebernišak
Qualified
 
Avatar razno
 
Datum učlanjenja: 05.03.2009
Lokacija: Jagodina-Beograd
Poruke: 191
Hvala: 4
25 "Hvala" u 22 poruka
razno is on a distinguished road
Default

Za SMD elemente je bolje koristiti duvalicu,nego klasicnu lemilicu.Tu si upravu da je potreban dodatan flux jer zica od 0,4mm ga ne sadrzi dovoljno.
Koliko mi je poznato postoje fluxevi za SMD lemljenje. Pogledaj u Radio klubu ili mikro princu ako si iz Beograda.

Offtopic:Zar nije bese CINOL pasta otrovnija varijanta ?
A Lemilicu treba odrzavati,ali ni za to ti nije potrebna pasta, jer imas sundjere za ciscenje koji rade odlicno.

EDIT: Sad vidim da ti pise Berlin...
__________________
Me on twitter
razno je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 02. 2010.   #9
xippi
xippster
Master
 
Avatar xippi
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 681
Hvala: 102
138 "Hvala" u 84 poruka
xippi će postati "faca" uskoroxippi će postati "faca" uskoro
Default

ja sam lemio rastvorom kolofonijuma i alkohola i ta kombinacija funkcionise sasvim dobro (ovo sam dobio i naucio da tako treba, tek kasnije sam saznao da postoji fensi varijanta u obliku paste ). ne mora nista da se cisti jer sve ispari. sto se mostica izmedju pinova tice, lemilica male snage sa malom tackom na vrhu i miran si bitno je samo da ne pravis veliku baricu kalaja i da sam vrh lemilice redovno cistis
xippi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 02. 2010.   #10
Milos Vukotic
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar Milos Vukotic
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: Neđe ođe...
Poruke: 1.197
Hvala: 339
688 "Hvala" u 178 poruka
Milos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao razno Pogledajte poruku
Za SMD elemente je bolje koristiti duvalicu,nego klasicnu lemilicu.
Tačno, a pošto je ona dosta skupa (ili je makar bila prije 10-ak godina kad me to interesovalo, oko 800 DM) za prvu pomoć može da ti posluži i lemilica na plin (nešto kao mini blow-torch, košta 10-ak eur i puni se kao upaljač). To i Tinol koji je Ivanhoe pomenuo sasvim dobro radi posao bez paste.
__________________
Чак Норис може да си ги врзе врвките на чевлите со стапалата.
Milos Vukotic je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 21:49.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.