DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 28. 11. 2009.   #11
Viktor
novi član
 
Avatar Viktor
 
Datum učlanjenja: 18.09.2007
Poruke: 4
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Viktor is on a distinguished road
Default

Da li jedan od ciljeva može biti i skretanje pažnje na Srbiju u pozitivnom svetlu?
Uzmimo za primer kampanju Australije koja je zbog "psovke" postala viralna i skrenula pažnju na sebe http://en.wikipedia.org/wiki/So_wher...ell_are_you%3F

ili nedavni viralni efekat koji je postigla Estonija ovim spotom: http://www.youtube.com/watch?v=A5GryIDl0qY

Dakle, skretanje pažnje nekim "šokantnim" kampanjama. Kada kažem šokantnim, mislim duhovitim - humorom se to postiže najbolje i najlakše.
__________________
Twitter --- Belgraded blog and guide --- Kurs norveškog
Viktor je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 11. 2009.   #12
NikkiL
novi član
 
Avatar NikkiL
 
Datum učlanjenja: 28.11.2009
Lokacija: Canada
Poruke: 2
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
NikkiL is on a distinguished road
Default

Pozdrav svima i hvala Pedji na pozivu Evo citam sta ste sve ovde napisali i malo sam se vec pogubila u idejama, predlozima, vidjenjima ... pa evo i my five cents...

Pre svega imala sam nekako utisak da je cela ideja pre svega vezana za stvaranje neke pozitivne percepcije Srbije nevezano za to ko je posecuje i kada, a ne turisticki projekat namenjen bas onima koji dolaze u Srbiju, posto vidim da se govori i o ciljnim grupama vezano za turiste koji tu dolaze, Srbiju kao turisticku destinaciju, hotele, hostele isl...?

Neko spomenu da vecina ljudi ima negativnu percepciju Srbije, ja bih pre rekla da vecina ljudi globalno gledano (narocito ovde po Severnoj Americi) nema ni pojma uopste gde je Srbija, uglavnom je smestaju u neke ruske republike, i standardno mesaju sa Siberiom.... Jedan ovakav otvoren projekat sa user-generated sadrzajem, ako se plasira na pravi nacin moze da bude neka stepenica sto u stvaranju pozitivnije slike, sto uopste u podizanju svesti da tamonegdedaleko postoji neka egzoticna lokacija zvana Srbijica..Opet, da bi uopste imao potencijal da cela prica do bilo koga dopre mora da bude 100% na engleskom.

Ova Viktorova ideja o intrigantnoj viralnoj kampanji isto dobro zvuci...verujem da ce se oko projekta okupiti dovoljno kvalitetnih ljudi da tako nesto mogu i da urade... samo napravite sto pre neki outline...mislim brainstorming je dobra stvar al treba malo i sistematizovati sve ove lepe ideje koje su ovde nabacane
NikkiL je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 11. 2009.   #13
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Lepo je krenulo, ali da bi se nastavilo istim tempom bilo bi dobro da se okrene onom što online okruženje trenutno najbolje pruža:

Kolaboracija zainteresovanih na većem broju tema, projekata i šire koordinacije.

- Cilj projekta bi trebalo da bude angažovanje što većeg broja osoba koje će širiti željene poruke u vezi sa Srbijom.
- Potrebno je koristiti što više različitih dostupnih online medija (Wikipedija, Youtube, Flickr, Facebook...),
- Predlog je da se prave zasebni sajtovi za kolaborativan doprinos, kao što je wiki sajt za kolaborativno pisanje, sličan sajt za grafičke i video radove, a dobijeni vivvo bi se mogao upotrebiti za neku varijantu news sajta - potrebno je da se informacije pojave i preko news.google.com
- Svako ko se uključi u projekat neka na tim projektima radi ono što najbolje zna.
- Potrebno je "olabaviti" koordinaciju (neka core ostane ovde) tako da svi oni koji žele da koordiniraju, to i pokušaju da rade, a najbolji će najduže opstati - sličan sistem kao urednici na Wikipediji.

Ideja ovakve postavke je da se odaberu glavne teme i pod-teme i da se zalaže za sledeće principe:

- Što jednostavnija participacija učesnika (kreiranje tagova kampanje)
- Što veći broj online medija gde učestvuju zainteresovani (sistem "Obama Everywhere")
- Što veći broj angažovanih korisnika (koristiti postojeće resurse, kao što je ponuđena FB grupa, angažovanje Wikimedia Serbia...)

Kreiranje vizuelnog identiteta odabirom većeg broja radova na zadatu temu (može i veći broj). Kreiranje većeg broja pod-tema...

Moji predlozi:

Re:Serbia (od Re:Think Serbia Re:Branding Serbia...); Re:PoetrySerbia; Re:VideoSerbia....

Treba otvoriti posebnu forum temu za pod-slogane i treba kreirati nekoliko glavnih slogana...
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 11. 2009.   #14
oksite
Damir Trninic
Expert
 
Datum učlanjenja: 22.04.2006
Poruke: 463
Hvala: 42
63 "Hvala" u 44 poruka
oksite će postati "faca" uskoro
Default

Imam posrednog i neposrednog iskustva sa slicnim projektima drzavnih i javnih organizacija u Evropi, od kojih su svi povezani sa promocijom privrede i resursa neke zemlje. Na tom tragu sam odlucio i da napravim slican projekat, naravno u daleko manjem obimu, i za nasu zemlju. U osnovi to jeste komercijalni projekat u okviru moje nove firme u osnivanju (projekat, bolje receno sektor, Doing Business in Serbia, doing.business.in.rs, predstavljanje zemlje, kako se to vec radi, lep sajt, a ono sto nudimo bi bio consulting u svim oblicima investicija u Srbiju, te market entry strategy), ali iz onoga sto vidim kako se ova prica siri, mislim da bi jedan od ciljeva projekta treba da bude u tom pravcu promocije nase privrede, resursa, ali i trzista. To je sve komplementarno i ne bi trebalo samo insistirati na tome da smo lepi, fini, umiveni, normalni, vec i da smo vredni, obrazovani i savremeni, i da hocemo i mozemo da radimo.
__________________
dooConsult
oksite je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 11. 2009.   #15
oksite
Damir Trninic
Expert
 
Datum učlanjenja: 22.04.2006
Poruke: 463
Hvala: 42
63 "Hvala" u 44 poruka
oksite će postati "faca" uskoro
Default

Da odvojim od posta iznad, mislim da pod obavezno moramo postaviti za cilj stvaranje odgovorne mreze "poverenika" projekta u celom svetu. Dakle, jedan direktorijum gde bi ljudi iz celog sveta, mogli da nadju sebi lokalnog poverenika i da pogledaju kontakte i da u neposrednom ili online susretu dobiju i brze i preciznije informacije i odgovore na sva pitanja koja bi mogli da imaju, i da to bude prvi kontakt i poziv na akciju, bez obzira kakve krajnje forme je ona (poseta Srbiji, ukljucivanje nasih ljudi u neke projekte u njihovim zajednicama, investicije, kultura, sport, itd.).
__________________
dooConsult
oksite je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 11. 2009.   #16
Corporate
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 20.05.2009
Lokacija: Bor, Srbija
Poruke: 83
Hvala: 22
3 "Hvala" u 2 poruka
Corporate is on a distinguished road
Default

Pozdravljam projekat i dao bih sebi slobodu da vam izložim par ličnih razmišljanja.

Srbi odavno nisu u Evropi bradati, masni i sa pripasanim kamama, i svako ko želi ozbiljno da se pozabavi ovom temom zna koliko u Srbiji ima znanja, kvalitetnih ideja i visokoobrazovanih mladih ljudi kao I onih mladih ljudi poreklom iz Srbije koji "vuku na svojim leđima" neke od najvećih svetskih kompanija. Stoga zaključujem da je sagledavati sa tog apekta i postaviti te ružne tragove prošlosti u centar samog formiranja ideja i ciljeva bespotrebno. Pre sam mišljenja da projekat treba da bude usmeren na to da se jednostavno i sasvim prirodno predstavimo kao sasvim ravnopravni, jer nemamo razloga da krećemo u sve to "iz minusa"- naprotiv.

Istorija- da, tradicija- donekle, ali svakako bez preterivanja, senzacionalizma i euforije. Ukoliko se naglasi ono vredno, pokaže da u svemu možemo živeti među njima- kao i oni među nama, pola posla je završeno. Projektu treba pristupiti opušteno, bez trunke kompleksa i nepotrebnog MEGA-respekta prema svemu što je evropsko i svetsko, a koliko ja znam samo na ovom forumu i samoj blog zajednici imamo sjanu ekipu koja na crtu može stati bilo kome.

Bez želje da dosadim vama a i samom sebi samo ću još reći da je najvažniji detalj pored stručnosti i kvaliteta u predstojećim aktivnostima, jedinstvo u nastupu kao i precizna podela “uloga” i tu treba uraditi najtemeljniju pripremu.
Corporate je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Corporate za poruku:
Staro 30. 11. 2009.   #17
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

@Dragan Varagic: sve što si rekao stoji, samo bih ja krenuo rađe sitnijim koracima pa ubrzavao usput nego da "udarimo" odmah na sve što si napomenuo.

Takođe, što se same objektivnosti tiče, treba pokušati isključiti emocije i možda se odnositi prema ovome kao bilo kom drugom projektu. Trezveno i objektivno odlučivati o svemu, možda čak uključiti i konsultantske usluge prijatelja iz inostranstva, može da se ispostavi da se ono što mi mislimo da je bitno pokaže kao totalno nebitno iz ugla prosečnog stranca, i obrnuto.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" bluesman za poruku:
Staro 30. 11. 2009.   #18
oksite
Damir Trninic
Expert
 
Datum učlanjenja: 22.04.2006
Poruke: 463
Hvala: 42
63 "Hvala" u 44 poruka
oksite će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Trezveno i objektivno odlučivati o svemu, možda čak uključiti i konsultantske usluge prijatelja iz inostranstva, može da se ispostavi da se ono što mi mislimo da je bitno pokaže kao totalno nebitno iz ugla prosečnog stranca, i obrnuto.
Mislim da ako se ovako postave stvari u samoj osnovi, da ce biti velikih problema. Prvo, osnovna stvar je da treba biti istinit i iskren, to je jedini put da se nesto napravi. Drugo, mi smo toliko slicni, recimo evropske nacije i nasa nacija. Zato se ne treba pitati sta bi moglo prosecnom strancu da bude bitno a sta ne. Jednostavno se zapitajte sta bi vi voleli da znate o nekom drugom narodu, znaci, koji fakti, koje well-known specificnosti, malo off-the-beaten-track, itd. Mi imamo tu potrebu, to mora da je u genima, da predstavimo Srbiju kao nesto zaista specificno i "totalno drukcije od drugih", ali to je tako daleko od istine. Definisimo nasa interesovanja i "forme" zelje za upoznavanjem drugih nacija, i onda to "prevedimo" u odgovore o nasoj zemlji.

Ideja za jedan video spot za YT kanal - kamera ulazi u razred, ono sa ramena, sto nizi razred, to bolje, i prilazi stolu oko kog su se okupili klinci i onda igra pogadjanja glavnih gradova zemalja, pokazivanje na mapi, itd., i onda kao klinci se smeju, zavrsavaju igru, odlaze od stola, jedan od klinaca zatvara atlas, i na poslednjoj strani, logo i link ka sajtu ovog projekta. Znaci, nista pretenciozno, samo slatka deca i ono u cemu smo dobri.
__________________
dooConsult

Poslednja izmena od oksite : 30. 11. 2009. u 11:59.
oksite je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 11. 2009.   #19
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Jesi ti uopšte shvatio šta sam ja rekao? Verovatno će gomila ljudi da pomisli kako treba da im prikažemo "komplet lepinju" ili ko zna šta, a najverovatnije to prosečnog čoveka iz EU ni malo ne interesuje, možda je njemu 10 x interesantnije da vidi ... lupam... livadu na kojoj pasu krave, ili recimo kako čiča peče rakiju.

A taj predlog za video spot ti je baš super, prosto nemam reči. Da li da ti objašnjavam koliko bi "boring" komentara dobio na youtube kanalu? Meni se čini da ti i ne znaš u čemu smo dobri ako misliš da smo jedino dobri u tome da samo imamo slatku decu koja idu u školu i da je sve preko toga preterivanje.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!

Poslednja izmena od bluesman : 30. 11. 2009. u 12:32.
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 11. 2009.   #20
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Možda je bolje da dodamo vremenski okvir cilja projekta.

Ono što bluesman kaže i ja se slažem sa njime je da sada ne izgubimo glavu ako iole imamo nameru da napravimo nešto dobro u roku od 90 dana koji smo sebi zadali.
Druga ( zasebna ) stvar bi trebala da bude šta radimo kada izbacimo ovu prvu verziju, da li ćemo da imamo neki plan ili ćemo da pustimo da se stvar organski razvija ? Cilj PRojekta nam je generalno jasan, samo je sada pitanje šta posle, ali bez gubljenja fokusa na ono što moramo da uradimo sada
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Organizacija projekta kai e-Business 5 16. 10. 2011. 21:19
Članovi projekta [ prijava ] nixa e-Business 33 26. 12. 2009. 10:25
Ime projekta brainstorm Vukašin e-Business 109 15. 12. 2009. 01:47
Plan PRojekta nixa e-Business 9 04. 12. 2009. 19:23
Planiranje projekta nixa Planiranje i usability 9 11. 06. 2005. 18:47


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 11:47.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.