DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 08. 05. 2006.   #1
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default 2005. g. 0.5 miliona EUR za oglašavanje u Srbiji

http://www.glas-javnosti.co.yu/danas...06050711.shtml

Milijarde dolara za marketing na netu

Glavni razlozi za slabo reklamiranje na našim sajtovima su mali broj kompjutera, slaba upotreba Interneta, dvojnički telefonski priključci, postojanje jednog Telekoma...

Reklamiranje na Internetu postaje sve popularnije i nema nijedne reklamne kampanje u zapadnim zemljama koja ne uključuje reklamiranje na vebu. U svetu je tokom 2005. godine na ovu vrstu marketinga potrošeno 74 odsto više novca nego lane. Dok se u svetu na internet reklame troše milijarde dolara, u Srbiji je potrošnja prilično skromna. Tokom 2005. godine uloženo je svega oko 500.000 evra. Razlog za to je i slaba upotreba interneta kod nas. Na Islandu od 1.000 stanovnika njih 648 koristi Internet, u Srbiji na isti broj stanovnika dolazi oko 190 korisnika Interneta, a tek nešto više od 200 poseduje računar.

- Prema podacima CESID-a i Telekoma iz decembra 2005. godine u Srbiji Internetom surfuje nešto više od milion ljudi, a to je svega 13 posto stanovništva. Loša infrastruktura u zemlji čak i onemogućava pravo korišćenje Interneta jer u Srbiji ima čak 400.000 dvojničkih priključaka. Problem je i postojanje samo jednog Telekoma - kaže Sloba Marković, predsednik Centra za razvoj interneta.

I u zemljama Evropske unije je postojao monopol jedne firme u oblasti telekomunikacija, dodaje on, ali je monopol ukinut i tržište je liberalizovano. To je dovelo do poboljšanja telekomunikacija, ali i pada cena za čak 60 posto.

- Od globalnog tehnološkog napretka poslednjih 15 godina mi nismo imali neke koristi. Ako postoji politička volja situacija će se popraviti, ali nijedna vlada do sada nije pokazala tu volju. Uvek ima nekih drugih problema koji se smatraju važnijim i prečim. Sve to bi moglo i brže i bolje da se razvija, a primer uspešnog razvoja mogu da nam budu Estonija i Slovenija - ističe Marković.

Uprkos ovim podacima nivo internet oglašavanja je kod nas porastao za čitavih 100 posto, a Dragan Varagić, rukovodilac Specijalističkih studija iz oblasti elektronskog poslovanja Fakulteta tehničkih nauka u
Novom Sadu, kaže da to nisu ogromne cifre.

- Procena je da je 2004. godine na onlajn marketing potrošeno 250.000 evra, a u 2005. godini oko 500.000 evra. Zanimljiv je podatak da je 50 posto tog tržišta sajt Radio-televizije B92. Situacija je počela da se menja pojavom stranih firmi koje se bave internet marketingom. Slovenačka firma "Httpool" je, na primer, zaslužna za razvoj internet marketinga u Hrvatskoj i ima svoja predstavništva u svim zemljama bivše Jugoslavije. I kod nas, naravno. Tu je i firma "Neogen" koja je pokrenula servis za oglašavanje, a kod njih se reklamirao "Porše" -
objašnjava Varagić.

Posledica toga je intenzivniji razvoj internet oglašavanja i pojava domaćih firme koje se ovim bave. Najposećeniji sajtovi njima prepuštaju prodaju oglasnog prostora i zarađuju više novca nego do sada.

- Prema cenama oglasnog prostora na našim sajtovima moguće je videti koliko naše tržište nije razvijeno. Cene banera su od 1.000 dinara na manje posećenim sajtovima do 30.000 dinara na onim posećenijim. To ukazuje koji je odnos ponude i potražnje i kako se bude razvijalo tako će se ponuda, a i cene povećavati - kaže Varagić.

Cene banera na naslovnoj strani sajta www.b92.net su od 60.000 do 160.000 dinara, dok na sajtu www.infostud.com baner na svim stranicama košta 23.000 dinara. Na slabije posećenim sajtovima, kakav je na primer sajt www.kragujevac.co.yu, cena banera je 2.610 dinara mesečno.
Dejan Rastek, direktor sajta B92, kaže da oglašavanje na ovom sajtu funkcioniše dobro.

- Naravno da ne mogu da pričam u ime ostalog veb tržišta. Mi smo presedan, a prema nekim procenama zauzimamo 90 odsto tržišta u Srbiji. Oglašavanje na našem sajtu je drastično poraslo u 2005. godini i zaradili smo oko 250.000 evra. Ta cifra je udvostručena u poređenju sa
2004. godinom. Prema parametrima za prva tri meseca, i u 2006. godini zarada će biti povećana. Od 2000. godine primetan je veliki porast reklamiranja, čak za 100 posto, a poslednjih godina taj rast je 40-50 posto. Izgleda da su firme shvatile da moraju imati svoje veb ispostave i da bez toga ne mogu funkcionisati - priča Rastek.

* * *

HRVATI ULAŽU PET PUTA VIŠE

U Americi 50 najvećih oglašivača godišnje potroši oko 205 miliona dolara na internet oglašavanje. Samo 50 najvećih. Ukupno se godišnje potroše milijarde dolara na reklamiranje na Internetu. Kompanija Google čini 40 posto tog tržišta.

- U Hrvatskoj se, na primer, potroši pet puta više novca za internet reklamiranje nego kod nas. Ipak, ja mislim da ćemo uskoro prestići Hrvatsku. Razlog je što mi imamo više stanovnika i čim se finansijsko stanje popravi skočiće i procenat tržišnog oglašavanja - siguran je Varagić.

Glas javnosti, A. I. - M. J.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 05. 2006.   #2
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Morao bih da demantujem nekoliko informacija za koje se kaže da sam ih rekao (tako je to kada se priča u telefon, a novinar ne piše nego pamti):

- "Uprkos ovim podacima nivo internet oglašavanja je kod nas porastao za čitavih 100 posto, a Dragan Varagić, rukovodilac Specijalističkih studija iz oblasti elektronskog poslovanja Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, kaže da to nisu ogromne cifre." Ne znam šta znači ova rečenica. 100 odsto je odnos koji se vidi u sledećem pasusu, a odnosi se na period 2004. - 2005. Šta znači "ogromne cifre", ne znam iz kog su to konteksta izvukli...

- "Tu je i firma "Neogen" koja je pokrenula servis za oglašavanje, a kod njih se reklamirao "Porše" - objašnjava Varagić." Ovo je velika materijalna greška. Radi se o firmi Porše SCG, koja se oglašavala (tj. oglašavala određene modele vozila koja zastupa) preko servisa Httpool, a ne Neogen. Ja ono pod navodnicima nisam "objašnjavao".

- "Cene banera su od 1.000 dinara na manje posećenim sajtovima do 30.000 dinara na onim posećenijim." Rekao sam od 1.000, a ide i preko 60.000.

Šteta je kada članak o tako važnoj temi za nas pišu neki "novinari". Evo sasvim suprotnog primera, gde je novinarka na osnovu nekoliko mojih navoda proverila informacije i dodala ih u veoma kvalitetno koncipiran članak:
http://www.pretraga.co.yu/vesti/stra...tu_-_interview
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 05. 2006.   #3
modeus
Creative Director
Qualified
 
Avatar modeus
 
Datum učlanjenja: 05.03.2006
Lokacija: Arad, Rumunija
Poruke: 102
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
modeus is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za modeus Pošaljite poruku preko Yahoo za modeus
Default

Da li je to ovaj Neogen - http://neogen.ro/ ??

To je jedna od vecih kompanija ovde u Rumuniji koja se bavi online advertisingom, a najveca je http://netbridge.ro/ koja (po mojim saznanjima) uskoro ulazi u SCG.
modeus je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 05. 2006.   #4
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Obe kompanije su već ovde. www.urbae.co.yu je Neogenov servis, a Netbridge stoji iza www.hitrang.com. Trebalo bi da se uskoro pojavi i www.vodanet.ro.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 05. 2006.   #5
modeus
Creative Director
Qualified
 
Avatar modeus
 
Datum učlanjenja: 05.03.2006
Lokacija: Arad, Rumunija
Poruke: 102
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
modeus is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za modeus Pošaljite poruku preko Yahoo za modeus
Default

Da, poznat mi je Hitrang, ali ne znam da li su konkretno ponudili online advertising. Vodanet je najkvalitetniji servis, barem shto se mog licnog iskustva tiche, sa njima sa odradio par projekata i vrlo sam zadovoljan.
modeus je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kako utrošiti 10.000e na on-line oglašavanje u Srbiji Mr.Paja Marketing i SEO 38 03. 12. 2006. 01:00
MSSQL 2005 Express i UTF-8 Nick SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 4 18. 09. 2006. 23:06
10 Web dizajn grešaka za 2005.-u Goran Aničić Web design, Layout, User Interface 34 31. 05. 2006. 17:41
Sumiranje 2005 bluesman Opušteno 3 31. 12. 2005. 01:02


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 01:19.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.