DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 30. 07. 2006.   #1
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default Kalkulator cena oglasavanja

Da li ste vec videli servis Link Ads Calculator - http://www.text-link-ads.com/link_calculator.php ?

Veoma interesantno i veoma indikativno. Mislim da se cene koje se ovde pominju mogu i kod nas primenjivati, naročito ako ne znate koliko da naplatite oglašavanje.

Naravno, mnogi ce se buniti, jer osnovu procene servis radi na bazi kombinacije podataka o posecenosti i broju linkova sa Alexa.com servisa. Dobro je sto se upravo kombinuju podaci o posecenosti i broju linkova (koji je uvek manji od onog na Google-u).

Moj detaljniji komentar imate na Pretraga.co.yu sajtu pod naslovom "Kalkulator cene tekstualnih reklama" (da se opet neki nebi bunili kako postavljam link do članka).
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 07. 2006.   #2
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

evo link da se ne patite:
http://pretraga.co.yu/vesti/strana.php?s=text-link-ads

Off Topic: Mislim, ja sam za tezu da svi clanci linkuju i da se autoru ostavi mogucnost da uradio copy/paste teksta na forum ako ujedno on postavlja temu, tj. prvu poruku u temu. Trebamo u svakom slucaju prodiskutovati o ovom na posebnoj temi.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 07. 2006.   #3
Ivan
Psychedelictrance freak
Wrote a book
 
Avatar Ivan
 
Datum učlanjenja: 04.06.2006
Lokacija: Srbija, Beograd
Poruke: 1.008
Hvala: 325
933 "Hvala" u 34 poruka
Ivan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Ivan
Default

Nesto slicno postoji i ovde.

Poslednja izmena od Ivan : 30. 07. 2006. u 15:31.
Ivan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 07. 2006.   #4
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Ne svidja mi se kada se bilo sta generalizuje pa ni prodaja reklama bez obzira na koji nacin je zasnovana. Npr. jedan sajt sa 1000 poseta sa PR5 ne mora po defaultu da ima istu cenu kao drugi sajt sa 1000 poseta sa PR5, bez obzira i da je tip reklama isti i na istom mestu. Kada bi svi gledali tako, onda bi svi kupovali japanske i juznokorejske automobile a gotovo niko ne bi kupio nemacki auto. Ili bi neko rekao da Nike ili Adidas ne vrede ni $30 (sto ne kazem da nije tacno) ako se uzmu u obzir razliciti faktori proizvodnje. Postoji nesto sto se zove brend. Brend se stvara, a stvaranje brenda zahteva mnogo resursa.

Inace, nisam od onih koji smatraju da na forumu autor teksta ne treba da stavi link ka svom sajtu ili blogu. To i sam radim i smatram da je to isto kao kada neko stavi link ka sajtu koji nije njegov. Bitno je samo da je tekst zanimljiv.

Ono za sta sam protiv je da autori to urade, pa onda odete na tekst i onda vidite nekoliko puta u tekstu ulinkovan link kompanije sa linkom:

http://www.pretraga.co.yu/redirect.php?url=tla koji posetioca redirektuje na

http://www.text-link-ads.com/?ref=28245

Nije problem sto je to affiliate link kada je vec Text Link Ads poznat po tome sto isplacuje dobre provizije za donetog klijenta. Problem je u tome kada posetilac ne zna da u obicnom tekstu, gde ne bi trebalo da bude zamaskiranih reklama, stoji affiliate link, tj. kada autor teksta ne napise da je to affiliate link.

Uvek cenim kada vidim neke od uticajnih stranih blogera kao sto je npr. Loic Le Meur koji kada napise tekst o Technoratiju napise da je on investitor u toj kompaniji ili kada Steve Rubel koji trenutno radi za Edelman i koji kada napise nesto o nekoj kompaniji koja je klijent Edelmana kao sto je Myspace jasno napise da je Myspace klijent Edelmana. Time se ogradjuju da im neko ne bi rekao da reklamiraju svoje klijente u tekstovima gde to nije jasno naznaceno. Zato su i u novinama reklame jasno izdvojene od teksta a kada to bas nije ocigledno izdvojeno onda obicno pise da je to placeni oglas. To je preporucljivo zbog svoje reputacije i kredibiliteta.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe

Poslednja izmena od Dejan Bizinger : 30. 07. 2006. u 16:05.
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 07. 2006.   #5
MorenoArdohain
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar MorenoArdohain
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.437
Hvala: 37
131 "Hvala" u 82 poruka
MorenoArdohain će postati "faca" uskoroMorenoArdohain će postati "faca" uskoro
Default

I ja sam za to da autor copy/paste svoj text na forumu, umesto ubacivanja linka ka svom sajtu, cisto prakticni razlozi.
__________________
Năo quero mais seguir um só caminho
MorenoArdohain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 07. 2006.   #6
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Jedan od razloga zašto nisam postavio link do članka je upravo i činjenica da su linkovi u tekstu - affiliate linkovi. Kako je to autorski tekst u skopu mog sajta, a sam link postaje aktuelan kao affiliate tek kada neki posetilac uzme uslugu kupovine ili prodaje linkova, ta praksa odavno postoji na npr. referentnom sajtu www.wilsonweb.com gde Ralph Wilson koristi sličan sistem za prikaze knjiga, ali i za prikaze različitih servisa od kojih je uzeo affiliate link.

Bez obzira na navedeno, mislim da je servis interesantan.

Što se tiče cene oglašavanja u odnosu na branding, isto se može reći i na samo ciljanje određene tržišne niše - što je ciljanje segmenta tržišta preciznije, cena oglašavanja jeste veća. Da ne pričamo za slučajeve da kada servis okuplja 100 decision makera iz određenog tržišnog segmenta, to je mnogo ozbiljnije nego 10.000 generalnih korisnika. U članku pominjem da je smisao ovakvog i sličnih servisa situacija kada ne znate ili kada hoćete da proverite cene oglašavanja.

U slučaju pomenutog servisa http://www.webconfs.com/link-value.php raspon cena od manje i više posećenih/referentnih sajtova je manji u odnosu na TLA, a jedan od simpatičnijih kalkulatora je http://www.seochat.com/seo-tools/link-price/ gde je baš lepo zacenjena cena - link na jednoj stranici b92.net staje preko 4.000 $US. Preko TLA je oko 1.400 $US (zavisi od kategorije), a preko webconfs.com je oko 500 $US, što je najpribližnije (prosečnim) cenama koje bi trebalo da budu za ovakav servis na posmatranom sajtu (naravno svaka cena koju neko plati je u redu - odnos ponude i tražnje).

Još servisa se lepo može pronaći ovde:
http://www.google.com/search?q=%22Li...+Calculator%22

Inače, sistem kopiranja teksta može da prođe, ali ne mora, jer npr. upravo sam dodao/promenio originalni tekst, a možda ću ga još modifikovati.

Poslednja izmena od Dragan Varagić : 30. 07. 2006. u 23:20.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 08. 2006.   #7
kai
profesionalac
Professional
 
Avatar kai
 
Datum učlanjenja: 21.06.2005
Poruke: 292
Hvala: 12
29 "Hvala" u 11 poruka
kai is on a distinguished road
Default

Kalkulator iz prvog posta je relativno bajata vest, i već dugo je online. Cene koje ovaj kalkulator izbacuje su vrlo često, u najmanju ruku, nerelane. Slažem se sa Bizingerom da ne sme doći do generalizacije ni po jednom pitanju kada se govori o online oglašavanju, pa ni po pitanju određivanje cene tekst linkova na ovaj način.
kai je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Cena.rs stOrm Web site, dizajn i multimedia 27 28. 10. 2010. 21:25
Cena banera kickloop e-Business 7 23. 07. 2010. 11:07
Cena radnog sata Vladimir Rodic Opušteno 12 26. 02. 2009. 08:08
Scaleovanje .NET i cena Ilija Studen Programiranje 15 04. 11. 2006. 05:11
Nova vrsta oglasavanja preko Googla Srpko Marketing i SEO 0 11. 02. 2006. 10:34


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:43.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.