DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 16. 09. 2009.   #11
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Koliko ja znam u knjižari može da se kupi blok računa koji se popunjava rukom i može da služi kao fiskalni račun. Nisam čuo da se ne priznaje račun popunjen rukom ili softverom koji nije prošao neki atest, niti sam čuo da se traži atest.

@vlador: Nisam razumeo koja je to situacija? Inspektor uleteo u neku firmu i traži račune i licence?
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 09. 2009.   #12
MorenoArdohain
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar MorenoArdohain
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.437
Hvala: 37
131 "Hvala" u 82 poruka
MorenoArdohain će postati "faca" uskoroMorenoArdohain će postati "faca" uskoro
Default

@Gargoyle, ko sto rekoh, pitao sam za domaci eshop, stoga racunam i na racun koji se moze poturiti inspekciji za ne daj boze, da ne bude zabune.

Sto se tice situacije sa softverom kupljenim preko neta ili preko grane, sve je to nedefinisana zona, cujem da neki ne priznaju racune od stranih prodavaca.
__________________
Năo quero mais seguir um só caminho
MorenoArdohain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 09. 2009.   #13
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Dobiješ račun i kad software kupiš preko neta, odštampaš PDF invoice. Sad da li priznaju ili ne, to je već drugo pitanje, kakvi smo indijanci ne bi me čudilo da ne priznaju, ali to je sasvim sigurno slobodno tumačenje onda a ne neki član zakona.

Koliko sam nešto malo gledao Adobe software je mnogo jeftiniji online nego što ga prodaju u Srbiji.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 09. 2009.   #14
vlador
član
Certified
 
Avatar vlador
 
Datum učlanjenja: 26.01.2006
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 53
Hvala: 18
19 "Hvala" u 6 poruka
vlador is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Yahoo za vlador Pošaljite poruku preko Skype™ za vlador
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Koliko ja znam u knjižari može da se kupi blok računa koji se popunjava rukom i može da služi kao fiskalni račun.
Iskreno, nemam pojma, ali licno ne verujem da blok-racun prolazi kao fiskalni. Sto se tice "obicnih" B2B racuna (faktura), propisano je sta oni moraju da sadrze i moguce da niko ne bi pravio problem ni da se pisu rukom dok god je sadrzaj ispostovan.

Pominjanje rukom pisanih racuna je iz mog iskustva, jer sam u novembru 2004. kupio Office 2003 Retail or jedne od nasih poznatijih firmi (kao fizicko lice). Iskreno, ne secam se da li sam tada dobio racun pisan rukom ili nisam dobio nikakav - retko ko je obracao paznju na to tada.

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
@vlador: Nisam razumeo koja je to situacija? Inspektor uleteo u neku firmu i traži račune i licence?
Ne znam da li je bas uleteo ili se prethodno najavio, ali generalno to je prica - iz druge ruke (tj. za vas ovde je iz trece). Kao sto je o tome ranije bilo reci, ove kontrole obavljaju poreski inspektori u sklopu redovnih poseta.
vlador je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 09. 2009.   #15
jasmanac
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar jasmanac
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Poruke: 1.109
Hvala: 76
390 "Hvala" u 53 poruka
jasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za jasmanac Pošaljite poruku preko MSN za jasmanac Pošaljite poruku preko Skype™ za jasmanac
Default

Citat:
Originalno napisao mileusna Pogledajte poruku
Koliko sam nešto malo gledao Adobe software je mnogo jeftiniji online nego što ga prodaju u Srbiji.
Zarada im je nekih 300 eura po licenci. Ja sam dve licence Web Premium (jedna OS X druga Win) platio negde oko 280k dinara. Krstio sam se i rukama i nogama..

Za drugu licencu su mi poslali profakturu na pun iznos cene iako sam imao prava na popust. Nakon moje intervencije odobrili su mi 5% popusta, blah..

Elem, nije problem u priznavanju licence vec u nacinu placanja iste. Ne mozes ti da kupis licencu svojim parama online a da je koristis u firmi. Druga stvar kod Adobe-a je recimo sto taj isti softver ne mozes da kupis online iz Srbije jer nas njihov e-commerce ne podrzava. Sto automatski znaci da isti ne mozes dobiti na adresu firme i na njega platiti carinu jer na racunu koji bi ti bio dostavljen stajala bi vrednost od $1699.

Tako da ovde nije problem u samoj licenci koja definitivno vazi i u nasoj zemlji vec je problem u birokratiji i ne placanju dazbina drzavi. Iz tog razloga poreski inspektori ne priznaju softver kupljen u inostranstvu a koji se koristi u firmi. Zvuci suludo ali to je nasa realnost koja nas jebe svaki radni dan u nedelji..
__________________


Poslednja izmena od jasmanac : 16. 09. 2009. u 12:28.
jasmanac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 09. 2009.   #16
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Mada ako kupiš online licencu a ne šalju ti ništa poštom, samo serial..?

Takođe, šta je sa kupovinom kompanijskim platnim karticama, onda nemaš nikakav problem ni sa plaćanjem?
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 09. 2009.   #17
jasmanac
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar jasmanac
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Poruke: 1.109
Hvala: 76
390 "Hvala" u 53 poruka
jasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za jasmanac Pošaljite poruku preko MSN za jasmanac Pošaljite poruku preko Skype™ za jasmanac
Default

@mileusna: Govorim konkretno o Adobe licencama koje su ujedno i najskuplje. Kao sto sam rekao, ne mozes uopste da izvrsis kupovinu sa nasih prostora jer Srbija nije u njihovom sistemu sto automatski znaci da ne mozes ni da platis nasim karticama. Postoji opcija da uradis download ali opet ti ne moze stici racun na nasu adresu. A ako posaljes na neku drugu adresu onda tamo nece stajati podaci tvoje firme cime odmah postajes sumnjiv.
__________________

jasmanac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 09. 2009.   #18
vlador
član
Certified
 
Avatar vlador
 
Datum učlanjenja: 26.01.2006
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 53
Hvala: 18
19 "Hvala" u 6 poruka
vlador is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Yahoo za vlador Pošaljite poruku preko Skype™ za vlador
Default

Citat:
Originalno napisao jasmanac Pogledajte poruku
Ne mozes ti da kupis licencu svojim parama online a da je koristis u firmi.
Ako se ne varam, ako si PR (odnosno fizicko lice registrovano za obavljanje delatnosti), trebalo bi da mozes.

Citat:
Originalno napisao jasmanac Pogledajte poruku
vec je problem u birokratiji i ne placanju dazbina
Ma kontam ja njihov rezon, ali malo je shupalj. Nije ovo jedini primer kod nas da se jedan problem sprecava tako sto se uvede 10 drugih.

Da se vratim na pitanje: kako mozemo koristiti softer za koji ne postoji reseller u Srbiji?

Meni licno ne treba Corel ili Illustrator (koji valjda mogu kod nas da se nabave), a Inkscape (free) mi nije dovoljan. Zato imam licencu za Xaru, sa sve kutijom i inostranim racunom. Kupio sam sopstvenom karticom (posto su banke skrte u izdavanju kartica preduzetnicima), dakle na svoje ime.

Drugi primer: pre par nedelja mi je odobren Microsoftov BizSpark program (free licence za startupe). Na ponovljena pitanja dobijam odgovor iz vana da slobodno downloadujem i instaliram sta god je ponudjeno. Medjutim, to jos uvek ne radim jer od nasih MS predstavnika na pitanje kako cu pravdati te licence za sada nisam dobio odgovor. Strpljivo cekam.
vlador je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 09. 2009.   #19
jasmanac
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar jasmanac
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Poruke: 1.109
Hvala: 76
390 "Hvala" u 53 poruka
jasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za jasmanac Pošaljite poruku preko MSN za jasmanac Pošaljite poruku preko Skype™ za jasmanac
Default

Citat:
Originalno napisao vlador Pogledajte poruku
Ako se ne varam, ako si PR (odnosno fizicko lice registrovano za obavljanje delatnosti), trebalo bi da mozes.
Za ovo ne znam, govorim iz perspektive doo.

Citat:
Originalno napisao vlador Pogledajte poruku
Drugi primer: pre par nedelja mi je odobren Microsoftov BizSpark program (free licence za startupe). Na ponovljena pitanja dobijam odgovor iz vana da slobodno downloadujem i instaliram sta god je ponudjeno. Medjutim, to jos uvek ne radim jer od nasih MS predstavnika na pitanje kako cu pravdati te licence za sada nisam dobio odgovor. Strpljivo cekam.
Za ovo nema potrebe cekati. Slobodno skini i instaliraj
__________________

jasmanac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 09. 2009.   #20
vlador
član
Certified
 
Avatar vlador
 
Datum učlanjenja: 26.01.2006
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 53
Hvala: 18
19 "Hvala" u 6 poruka
vlador is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Yahoo za vlador Pošaljite poruku preko Skype™ za vlador
Default

Citat:
Originalno napisao jasmanac Pogledajte poruku
Za ovo nema potrebe cekati. Slobodno skini i instaliraj
To je sad vec stvar principa... Ima da mi daju odgovor inace odbijam da koristim njihov softver.
vlador je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Web shop / e-commerce bez skrola bokacbl Web aplikacije, web servisi i software 8 17. 05. 2010. 15:18
Baneton-shop OOOO1 Web site, dizajn i multimedia 7 17. 12. 2009. 12:45
Review za dvd-movie-shop.org cvele Marketing i SEO 7 30. 08. 2005. 00:54


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:52.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.