DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Opušteno
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Opušteno Trenutak za pauzu - Ćaskanje. Sponzor: blogodak

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 06. 12. 2009.   #21
Ivan
Psychedelictrance freak
Wrote a book
 
Avatar Ivan
 
Datum učlanjenja: 04.06.2006
Lokacija: Srbija, Beograd
Poruke: 1.008
Hvala: 325
933 "Hvala" u 34 poruka
Ivan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Ivan
Default

Voce, povrce, cajevi, propolis, med ... mislim da je vakcina suvisna.
Ivan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 12. 2009.   #22
xippi
xippster
Master
 
Avatar xippi
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 681
Hvala: 102
138 "Hvala" u 84 poruka
xippi će postati "faca" uskoroxippi će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao srdjan Pogledajte poruku
Juce je bio direktor Torlaka u emisiji na radiju BGD202 i rekao da ce on primiti i cela njegova familija
moze slobodno da primi i moju
xippi je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" xippi za poruku:
Staro 07. 12. 2009.   #23
3banchi
branislav mandic mando
Wrote a book
 
Avatar 3banchi
 
Datum učlanjenja: 30.10.2009
Lokacija: NS
Poruke: 1.241
Hvala: 261
486 "Hvala" u 189 poruka
3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru
Default

Ja sam pre mesec dana pokrenuo gotovo identicnu temu...ali neciji carobni stabic ju je pretvorio u "secanje".
No nije bitno...evo moja iskustva od pre dve nedelje.
Stariji sin, srednjoskolac pokupio, drugi dan mladji osnovac prepisao od njega, treci dan setajuci od jednog do drugog pokupio i ja tata (barem tako pise), cetvrti dan poljubih zenu kad je dosla s posla i tako uvalih i njoj.
Svi za sve...trajalo po 3-4 dana sa blagom temperaturom i malo kaslja, bez bolova, nemoci, gubitka apetita i ostalog loseg sto inace ide uz grip. Kontam da smo pokupili taj praseci virus kad smo se svo cetvoro tako brzo zarazili - kazu da je on 5 puta zarazniji. Inace smo zdravi i sportski tipovi. Moj vam je savet da ukoliko nemate neku hronicnu bolestinu i niste u rizicnim grupama, raspitajte se u okolini ili kod komsija ko boluje, pa obidjite ih malo, onako uz kaficu i pricicu, pokupite ovaj blagi virus i nek odradi on svoje a vas imunitet svoje. Onda ne razmisljajte vise o svetskim farmaceutskim zaverama, Miskovicima i vakcinama nego zivite zivot punim plucima.
Ponavljam...sve ovo ako ste u dobroj formi i potpuno zdravi.
Srecno uz moj recept.
__________________
...
Ej, živote, teško ovo jebote,
mani me se živote, ti ga nabijem!
3banchi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 12. 2009.   #24
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

@3banchi: Ti kao mladi u UK koji su pravili swine flu zurke da bi se namerno zarazili Ne znam samo sta smatras pod "potpuno zdravim" i ko moze biti potpuno siguran da je "potpuno zdrav"? Ja sam siguran da vecina od nas da ode na detaljan pregled da bi svakom mogli nesto da kazu, u najvecem broju bi to bilo bezopasno ili nesto sto se lako ispravi ali mislim da je malo ko danas "potpuno zdrav". Cak se ni onda ne moze adekvatno predvideti kako ce organizam da reaguje. To ako si imao blago povisenu temp. tipa 37.5 najverovatnije nije bio svinjski grip iako bi za tebe sada sigurno bilo bolje da jeste bio.

Stvar je u tome sto kao i sve stvari u zivotu ni ova nije ni crna ni bela - deluje da je jako preuvelicana stvar i mnogi misle zbog sveopste zarade odredjenih interesnih sfera, sto je opet manje ili vise tacno ali ne treba zaboraviti da po nekim izvestajima je bilo i onih koji su bili kako kazu "potpuno zdravi" i bili mladi pa su nazalost umrli. Naravno, ne treba zaboraviti ni da sezonski grip svake godine odnosi puno zrtava na globalnom nivou zbog komplikacija koje moze da izazove ali se o tome ne pise toliko.

Imam utisak da cemo svakih par godina, ako ne i cesce biti svedoci, potencijalnih pandemija ili potencijalnih pretnji po zdravlje. Svako ce iz toga moci da izvede svoj zakljucak.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 12. 2009.   #25
3banchi
branislav mandic mando
Wrote a book
 
Avatar 3banchi
 
Datum učlanjenja: 30.10.2009
Lokacija: NS
Poruke: 1.241
Hvala: 261
486 "Hvala" u 189 poruka
3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru
Default

@Dejan
Da ne ulazim puno u detalje...naravno da sam se salio ali sam i imao razloga za salu, fala bogu. Ono sto vidim kod cele ove situacije je sledece:
Novi virus se razlikuje od sezonskog po tome sto je, kao sto rekoh, 5 puta zarazniji ali i daleko lakse klinicke slike obolelih.
Ko je zdrav ko nije...pa ako nisi godinama isao kod lekara jer nisi imao potrebu za tim, onda si sigurno zdrav. Poznato ti je da bilo koji hronicni bolesnici na njihovu zalost prosto vise kod lekara danima, nedeljama, mesecima, godinama. Ne bih da nabrajam sad razne hronicne bolesti, znaces i sam.
Zasto je svaki virus, pa i virus gripa, ovoga ili onoga opasan kod hronicnih bolesnika? Zato sto je svima njima njihov imuni sistem bitno oslabljen stalnom borbom sa tom hronicnom bolescu...i tu je sad opasnost svakog a pogotovo ovog h1n1. Karakterise ga brz prodor duz celih pluca sto u velikom broju zavrsava fatalno. Znaci i u tom delu se razlikuje od klasicnog, koliko sam imao priliku da se obavestim.
Ali, kazem, nema razloga za brigu kod zdravih osoba...imuni sistem to sve lepo odradi.
Evo setih se jos necega u vezi imunog sistema...poznato ti je da stari ljudi koji su gotovo zdravi umiru od obicne gripe. Iako nisu bolesni, sama starost je ta koja slabi imuni sistem. Zato su i oni u rizicnoj grupi. Dakle, sve je u imunom sistemu koji kod prosecnog zdravog coveka pobedjuje virus bez teskoca.
__________________
...
Ej, živote, teško ovo jebote,
mani me se živote, ti ga nabijem!
3banchi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 12. 2009.   #26
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Забавни коментари

Углавном, да се држим теме, моја деца су вакцинисана и то по препоруци њихове докторке у коју имамо пуно поверења. Ја сам се вакцинисао за сезонски грип, као и сваке године, а Х1Н1 мислим да сам већ прележао летос па не видим потребу за вакцинацијом.
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Dragi Tata za poruku:
Staro 07. 12. 2009.   #27
filtod
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 27.07.2007
Poruke: 22
Hvala: 0
2 "Hvala" u 2 poruka
filtod is on a distinguished road
Default

Od samog početka kada se virus pojavio i kada je započeo proces utvrđivanja terapije primenom antivirusnih lekova, kao i preventivne vakcinacije počeo sam da pratim i prevodim relevantne članke koje objavljuje SZO ili Evropska agencija za lekove.
U jednom od članaka, odmah po završenom tenderu, objavio sam kompletan prevod registracije Novartisove vakcine http://blog.mojlek.com/blog/2009/11/...1n1-za-srbiju/.
Nekoliko drugih članaka odnosi se na bezbednost vakcine.
Ja sam takođe otac dvoje dece i želim da sve vas koji ste roditelji, a i one koje to nisu, podsetim da su naša deca primila (a bogami i mi, a koje je bio u vojsci, bar u moje vreme, ništa nije pitan) nekoliko vrsta vakcina, neke već u prvim mesecima života. Neke od ovih vakcina su davane i oralno, što znači da se radi o oslabljenim živim viruima.
Ove vakcine sprečavaju pojavu zaraznih bolesti koje su inače bile teške, smrtonosne ili su ostavljale trajne i teške posledice (ni Teodor Ruzvelt nije izbegao polimijelitisu). Hepatitis, tuberkuloza, polio, zauške, boginje...
Proizvođači ovih vakcina su isti oni koji sada proizvode i vakcinu protiv novog gripa i koji svake godine proizvode vakcinu protiv sezonskog gripa.
Samo iznosim činjenice, bez želje da zvučim kao neko ko brani poziciju ovih proizvođača ili se suprotstavljam odluci da se neko ne vakciniše. To je potpuno lični izbor, ali ovaj izbor treba da bude napravljen na osnovu konsultacije sa vašim lekarom, a ne na osnovu mišljenja javnosti.
__________________
Filip Todorović
filtod je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" filtod za poruku:
Staro 07. 12. 2009.   #28
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Lekari, svi od reda, govore pacijentima da ne treba da se vakcinisu a pogotovo ne malu decu. Tako su rekli nama, tako su rekli i osobama koje poznajemo ili ih poznaju nasi prijatelji. Da ne bune zabune - to nije slucaj samo u Srbiji, vec je provereno i u Nemackoj. To opet ne znaci da su oni apsolutno u pravu.

Treba, takodje, uzeti u obzir da nisu sve vakcine iste. Pa tako npr. vakcina koja se daje u USA ne sadrzi boostere i skvalen jer FDA nije odobrila upotrebu skvalena u vakcinama. Postavlja se pitanje zasto, ako je sve to apsolutno sigurno. Nije lose da procitate povezanost vakcine sa skvalenom i sindromom zalivskog rata. Povezanost nije zvanicno dokazana kao sto nikad niko od zvanicnika verovatno nece zvanicno potrvrditi mogucnost pojave autizma kod dece zbog odredjenih supstanci ali je cinjenica su niko nije zalivski sindrom ko nije imao pomenuta antitela koje su bile prisutne u vakcini.

Koliko je meni poznato, skvalen se i inace ubacuje u vakcinu kao booster da poveca imuni odgovor vakcine kako se ne bi moralo ubaciti ceo virus sto neko kaze da je bolje jer su manje reakcije a neko kaze da nije dobro. Neko kaze da je to dobro za proizvodjace lekova jer sa manjim utroskom virusa prave vise vakcina i to po ubrzanoj proceduri.

U Hrvatskoj je nedavno nastao nacionalni skandal kada je clan nadzornog odbora HR imunoloskog zavoda imunolog Srecko Sladoljev dobio suspenziju jer izneo svoj stav oko nabavke vakcine, bila je i emisija kod njihove jako popularne voditeljke gospodje Hloverke u emisiji Otvoreno.

Preporucujem da procitate ovaj tekst objavljen u Slobodnoj Dalmaciji. On nije jedini iz medicinske struke koji govori o tome javno, pretpostavljam da su mnogi vec videli govor poljske ministarke zdravlja.

Deo izjave imunologa dr. sci Srecka Sladoljeva, cija je, kako je navedeno, upravo reakcija na vakcine i druge imunoloske bolesti specijalnost:

Citat:
- Cjepivo nije potencijalno već sigurno opasno zbog kombinacije snažnog imunostimulatora (skvalen) u cjepivu i prirode samog virusa. H1N1 je izrazito imunogeničan. Ako cjepivo k tome primi zdravi, mladi organizam, koji je imunološki superioran virusu, postoji dokazana opasnost od kasnijeg nastanka teških autoimunih bolesti - spomenut ću multiplu sklerozu, lupus, reumatoidni artritis i amnijsku lateralnu sklerozu.

Te bolesti počet će se kod nekih razvijati s vremenskim odmakom i isprva napredovati sporo. Prve simptome oboljeli će osjetiti tek nakon više godina - upozoravao je Sladoljev.
U tekstu mozete procitati i antrfile u vezi onoga sto smo i ovde spomenuli zasto bebi i stokilasu dati istu dozu, sto nikad pre nije bio slucaj.

Velika je oprecnost u stavovima, problem je kada medicinski delatnici nemaju isti stva, kako onda nama gradjanima da bude lako da donesemo odluku.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe

Poslednja izmena od Dejan Bizinger : 07. 12. 2009. u 12:58.
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 12. 2009.   #29
jasmanac
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar jasmanac
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Poruke: 1.109
Hvala: 76
390 "Hvala" u 53 poruka
jasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za jasmanac Pošaljite poruku preko MSN za jasmanac Pošaljite poruku preko Skype™ za jasmanac
Default

Po meni je kljucno pitanje da li postoji alternativa?

OK svako moze da odluci da ne primi vakcinu i to je licna odluka, to stoji. Ali da li imas alternativu toj svojoj odluci? Desice se, da neko nije hteo da primi vakcinu i zarazi se virusom i koja mu je alternativa? Opet ce na kraju morati da primi vakcinu u koju god zdravstvenu ustanovu da ode na lecenje.

Svaka vakcina ima svoje nuspojave samo je kod pojedinih to izrazenije. Recimo ujede te neka zivotinja ili se povredis negde napolju i moras primiti tetanus koja isto ima svojih nezeljenih posledica. Da li ces je odbiti u tom trenutku kada si svestan da stvari mogu poci veoma lose po tebe? Pa naravno da neces jer nemas alternativu. E isto je to i ovde slucaj. Zivimo u takvom svetu koji je nepredvidiv i neke stvari jednostavno nemaju alternativu kao sto je to ljudski zivot.

Upravo je u tome i kljucno pitanje. OK neces primiti vakcinu ali koja je alternativa onda?
__________________

jasmanac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 12. 2009.   #30
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

^ ako se zarazis, vise ti ne treba vakcina nego dobar imuni sistem

Neke vakcine su preventivne (grip) a neke su lek (tetanus, besnilo i sl.)

Ko ima slab imuni sistem (ugrozene kategorije) njemu je bolje da se ne zarazi, stoga bolje da primi vakcinu.
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 11:01.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.