DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web dizajn i usability > Web design, Layout, User Interface
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web design, Layout, User Interface Dizajn tehnike, user interface

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 03. 04. 2008.   #11
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Bezveze, ne znam kako neko može pričati da je "Cancel" na nekoj formi samo stvar navike, a ne nešto baš korisno..

Ako tako kreneš, možeš bilo šta da proglasiš za OK, pa i ono najgore, "samo trebaš da se navikneš." Pa tačno, ali ne znači da ne bi moglo bolje, o tome je valjda reč..
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 04. 2008.   #12
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ne znam, meni ui bez cancel izgleda kao ui za bezgresne, zar nije dozvoljeno da se predomislis? Najcesca situacija je da udjes u neki tako config i gledas sta ima da bi na kraju jednostavno shvatio da to nije tu ili da nemas pojma ni sta trazis tu... cancel i ti si out. I nista nisi "pokvario".

A sto se tice safari za win, ne znam zasto mislis da je namenjen developerima. Sorry, ako sam ja developer i pravim mainstream sajt - pravim za one browser koji imaju neki iole znacajan udeo na trzistu, necu da radim nista sto je namenjeno samo za developere. Ako je tako onda nisu trebali ni da se trude da portuju na windows, a ja ne mislim da je tako. Mislim da oni ipak hoce "svoj deo" koliko god bili gadljivi na windows.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 04. 2008.   #13
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

^Pa.. Safari na Windowsu jeste uglavnom namenjen programerima, ima smisla.

Tako najveći broji ljudi koji prave sajtove (a većina ih ipak koristi Win) ima mogućnost da testira sajt za Safari, a bez da kupuju Mac.. I tako je onda Apple obezbedio da oni obični korisnici Safarija (uglavnom svi na Macu) ne budu zaboravljeni, što bi verovatno bio čest slučaj kod tako manjih sajtova i slično.

Npr. kada je izašao Safari za Win, ja sam ipak dao sebi truda da proverim kako NoveTehnologije izgleda u istom i doterao da bude OK, koliko god je to sve (NoveTehnologije.com pa još na Safariju) bilo beznačajno i pre i sada..
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 03. 04. 2008. u 07:29.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 04. 2008.   #14
caiser
Miljan Karadzic
Certified
 
Avatar caiser
 
Datum učlanjenja: 06.01.2007
Lokacija: Frankfurt
Poruke: 76
Hvala: 9
3 "Hvala" u 3 poruka
caiser is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za caiser Pošaljite poruku preko MSN za caiser
Default

Bila je odavno rasprava o tome na GNOME mailing listi u koju se ukljucio cak i Linus (pljuckanje je bilo nezaboravno ). Rasprava je bila na temu jednostavnosti UI i GNOME tim je tvrdio da su dugmici OK/Apply/Cancel suvisni, ne user-friendly i da samo zbunjuju korisnike. Sa druge strane, Linus je tvrdio da GNOME pravi interfejs za debile.

Ko je u pravu - ne znam. Kao sto rece Caboom, sve to je stvar navike, u pocetku mi je bilo cudno ali vise i ne primecujem.
caiser je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 04. 2008.   #15
ppavlovic
expert
Expert
 
Avatar ppavlovic
 
Datum učlanjenja: 27.11.2005
Poruke: 543
Hvala: 47
57 "Hvala" u 31 poruka
ppavlovic će postati "faca" uskoro
Default

Ljudi koji ne znaju da rade za racunarom (a vid'o sam ih podosta) kad im iskoci neki dijalog, ako je isuvse dugo napisan tekst, oni jednostavno udre po [x].

Osnovni problem u ovom MacOS pristupu i ovom dijalogu je sto je slovo [x] koje je oduvek na windowsu znacilo PONIŠTI AKCIJU, sada je dobilo ulogu OK dugmeta. Totalno pogresno. Isto kao i kad je bill sa DOS-om predstavio backslash '\' pa sada svi kucaju od http:\\www.sajt.com, preko 063\123-123 do razlomaka 3\4.

A kretencina Steve Jobs je do '98 godine odolevao desnom tasteru misa. Suvisan je?! Ma daj...
__________________
MojNoviAuto.com - Tvoj prvi sajt za kupovinu novog automobila
ppavlovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 04. 2008.   #16
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Ne znam, meni ui bez cancel izgleda kao ui za bezgresne, zar nije dozvoljeno da se predomislis?
Kada se predomisliš vratiš opcije koje si izmenio i mirna Bačka. Ako u Preferences dijalogu imaš opcije koje mogu da "pokvare" nešto ili korisnik ima osećaj da će nešto pokvariti i treba ti Escape dugme onda imaš malo veće probleme od prisustva ili odsustva istih.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 04. 2008.   #17
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao ppavlovic Pogledajte poruku
A kretencina Steve Jobs je do '98 godine odolevao desnom tasteru misa. Suvisan je?! Ma daj...
Sada je 2008. i još uvek je po defaultu desni klik isključen na svežim Mac OS instalacijama. Kada koristiš miša bar imaš opciju da ga uključiš, ali ako imaš Mac laptop i koristiš trackpad ti uopšte nemaš izbora. Jednostavno NEMA drugog dugmeta.

Tako koristim računar (MacBook sa trackpadom, ubio bih se da moram da vučem dodatni miš) od novembra i ne vidim neki ekstra problem za obične zadatke tipa kodiranje, surf, pisanje... Kontakt sa dva prsta na trackpad + click i eto ti ga kontekstni meni. Nikakva mudrost.

Nervira me klasičan način razmišljanje gde kada ne znaš šta ćeš onda dodaješ dugmad i opcije jer je to najjednostavnije. Onda završiš sa nečim o čemu sam već pisao na Area51. Čudo na kakva ćeš sve inovativna rešenja naleteti ako prihvatiš ograničenja i ne budeš inertan, brainless dizajner koji samo dodaje. Oduzimaj za promeni, neće ti škodi...
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 04. 2008.   #18
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen Pogledajte poruku
Kada se predomisliš vratiš opcije koje si izmenio i mirna Bačka.
Hehe, pa nije li "Cancel" dugme tu baš da bi izbegao takvu situaciju - da se pitaš da li je ova opcija bila podešena na A, B ili C, da li je druga opcija bila podešena na A ili B i tako redom?

Citat:
Ako u Preferences dijalogu imaš opcije koje mogu da "pokvare" nešto ili korisnik ima osećaj da će nešto pokvariti i treba ti Escape dugme onda imaš malo veće probleme od prisustva ili odsustva istih.
Ma da, korisnik je kriv što neko neće da stavi jednostavno "Cancel."

Ti si bez greške inače i čim vidiš neki dijalog sa opcijama, odmah sve razumeš 100%, nikad ništa ne probavaš ili malo istražuješ opcije, čisto da vidiš šta ima? E pa, blago tebi.

Čim vidim "Cancel" odmah se slobodnije osećam: mogu da drndam i gledam šta ima, znam da lepo na kraju mogu da kliknem i vratim sve kako je bilo.

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen Pogledajte poruku
Kontakt sa dva prsta na trackpad + click i eto ti ga kontekstni meni. Nikakva mudrost.
Lepo, ali čovek je pričao o mišu, ne trackpadu... (a eto i to je "desno dugme" samo se znači zove "dva prsta na trackpad + click").
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 03. 04. 2008. u 18:00.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 04. 2008.   #19
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Sve je to povezano sa dizajnom samog dijaloga:

1. Da li opcije imaju smisla ili ih je programer tu stavio jer nije znao šta će sa njima, a nije imao muda da odabere default i živi sa tim?
2. Da li je opcija dobro imenovana i jasna?
3. Da li je opcija pojašnjena ako samo ime nije dovoljno jasno?

itd itd itd. Za dobro dizajniran dijalog ti ne treba Cancel dugme.

Citat:
Originalno napisao degojs Pogledajte poruku
Lepo, ali čovek je pričao o mišu, ne trackpadu... (a eto i to je "desno dugme" samo se znači zove "dva prsta na trackpad + click").
Pa to je oduvek postojalo, samo se koristilo sa Ctrl + Click (što i dalje radi).
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 04. 2008.   #20
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija
itd itd itd. Za dobro dizajniran dijalog ti ne treba Cancel dugme.
Pa ne radi se samo o tome da li su opcije jasne pobogu..

Pa šta ako sam izmenio neke opcije i onda se jednostavno predomislio i hoću da kažem: zaboravi na sve?

Dakle, uzmi da razumeš sve opcije, ali si ih izmenio npr. 10 (od 15) i sad jednostavno hoćeš da otkažeš sve:

1. moram li sad ponovo da idem kroz sve opcije i vraćam svaku kako je bilo
2. da li se uopšte sećam više šta sam izmenio, (a još šta tačno je bilo na početku), itd.

Ili je lakše kliknuti jedno dugme i završiti priču?

Citat:
Pa to je oduvek postojalo, samo se koristilo sa Ctrl + Click (što i dalje radi).
Pa da, čini mi se samo da je ipak lakše samo desni klik, šta znam. Nema veze, ajd da ostanemo na temi o "Cancel."
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 03. 04. 2008. u 18:36.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
301 redirkecija "dinamickog" URLa na "dinamicki" URL mb_sa Regular expression i htaccess 7 02. 07. 2008. 20:21
Karakteri "&" i "=" i XMLHttpRequest Milos Vukotic Regular expression i htaccess 18 01. 10. 2007. 16:16
If IT really is a "profession", what is our "pro bono" contribution as IT pros? oksite e-Business 26 12. 01. 2007. 12:18
"Telekom Slovenije" preuzeo "Blic.net" za 390.000 evra Aleksandar Marković Komunikacije 2 23. 12. 2006. 15:23


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 21:08.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.