DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Web aplikacije, web servisi i software
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web aplikacije, web servisi i software Frameworks, web servisi, programi, plugin-ovi, ekstenzije korisni za razvoj web sajtova. Sponzor: vivvo

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 10. 02. 2006.   #1
robi-bobi
expert
Grand Master
 
Avatar robi-bobi
 
Datum učlanjenja: 05.10.2005
Lokacija: Sofia, Bulgaria
Poruke: 805
Hvala: 222
958 "Hvala" u 68 poruka
robi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za robi-bobi
Default Video chat module

Cudio sam se gde staviti ovo pitanje: PHP (jer cu verovatno backend raditi u njemu), Flash (jer ce frontend verovatno biti u njemu), obicno programiranje ....

U svakom slucaju, evo nas ovde

Dakle, koje su opcije za izradu video chat host-a.
Nisam se ovim bavio uopste (ovog vikenda cu proguglati malo), pa rekoh da pitam za smernice

Dakle, treba da ima sledece:
- rooms
- text chat (dooh)
- private messages
- video and voice chat
sve stavke pre poslednje su mi manje-vise jasne

da li je neko radio nesta slicno (citao, istrazivao, zezao se ....)
svaki link je dobro dosao

ne mora da bude gotovo resenje, moze i samo objasnjenje koje tehnologije koristiti, ja volem pisati kod
opet, nije problem kupiti i neko gotovo resenje (al ne nesto tipa: 200$ za mogucnost 1 soba i video chat od max 5 korisnika u isto vreme) - dakle, relativno jeftino i neograniceno. Pretpostavljam da tako nesto nema, al nije problem da uradim sam (sa mojom ekipom). Do sutra sam offline, pa se nadam da cu kad upalim comp (t.j. google) imati i ovde neki link

P.S. da dodam da je ovo za dating sajt

Poslednja izmena od robi-bobi : 10. 02. 2006. u 19:17.
robi-bobi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 02. 2006.   #2
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Jedno pitanje za sve: da li je neko video voice ili video chat kroz web interfejs? Ja nisam. Ono što po meni predstavlja najveći problem je komunikacija sa hardverom pošto browser to "ne zna" (ActiveX?). Vidim da Flash Player ima poseban tab u settings dijalogu posvećen kameri, ali pošto nemam kameru ne vidim ni dostupne opcije...

Što se klasičnog tipkanja tiče to nije nikakav problem. Flash ili XMLHttpRequest i malo skriptovanja (kako na klijent tako i na server strani) i to bi trebalo da radi posao.

Ali za video i audio... Ne znam stvarno.

Poslednja izmena od Ilija Studen : 10. 02. 2006. u 20:22.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 02. 2006.   #3
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

ima tih aplikacija ...samo neznam da li mora da se ubaci i Flash Media Server u tu
integraciju ili moze cisto da se sve uradi na client side
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 02. 2006.   #4
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen
Što se klasičnog tipkanja tiče to nije nikakav problem. Flash ili XMLHttpRequest i malo skriptovanja (kako na klijent tako i na server strani) i to bi trebalo da radi posao.
Na zalost ne radi UVEK posao kako treba. Dovoljno je da je jedan sa sporijom vezom (dialup) pa da je chat bez veze. Njemu kasne poruke, onaj drugi, iako ima brzu vezu mora da saceka... i chat se pretvori u smaranje.

To radi jedino ako su svi na brzoj vezi, na brzom serveru.

Ja imam to vec gotovo, testirao sam i to su iskustva.

Probao sam i AJAX/PHP/Mysql, AJAX/PHP/txt, Flash/PHP/Mysql, FLash/PHP/txt i svaki put je isto - mnogo zavisi od brzine veze oba korisnika.

Naravno, ovo je prica 1:1. Kada ima vise ljudi na chatu, onda problem raste, zamisli 200 ljudi na chatu koji pisu i citaju, mozes da ocekujes bar 70-100 querija u sekundi... suvise je sporo.

Dakle, PHP/Mysql (PHP/txt) moze da bude samo prelazno resenje.

Jedino pravo resenje je Java server + Flash client. To radi savrseno.

Ne znam za Flash Media Server, nisam probao, ali ako hoces WebCam, onda je to skoro jedino resenje, narocito sa Flash clientom.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 02. 2006.   #5
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman
Jedino pravo resenje je Java server + Flash client. To radi savrseno.
Šta ovu kombinaciju čini "savršenom"? Trajnost servera? Ako PHP može dovoljno brzo da usluži zahtev (a može) nema problema. Ne vidim zašto encodirana skripta koja koristi memoriju za skladištenje podataka (ne sve naravno) ne bi mogla da odgovori zadatku. Za konkretne brojeve bi trebalo proveriti, ali ne bih tek tako otpisao ideju...

Zanima me jedna stvar kod klasičnog chata: u kom intervalu se proverava da li ima novih poruka ako korisnik "idluje".

PS: PHP i trajnost ne idu zajedno kako treba. Međutim, Ruby i trajnost idu (normalno za jezik opšte namene). Nema zvaničnih informacija kad će Campfire (grupni chat kroz browser) početi sa radom i koliki deo njega je urađen u Rubyju, ali s obzirom na ekipu koja ga je radila mislim da je sve. Čisto da ne otipišemo skript jezike tako lako...

[edit]Evo ga i svež Campfire screenshot.[/edit]

Poslednja izmena od Ilija Studen : 11. 02. 2006. u 01:00.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 02. 2006.   #6
robi-bobi
expert
Grand Master
 
Avatar robi-bobi
 
Datum učlanjenja: 05.10.2005
Lokacija: Sofia, Bulgaria
Poruke: 805
Hvala: 222
958 "Hvala" u 68 poruka
robi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za robi-bobi
Default

@ ilija
da, ima takvih service-a
npr na sajtu: webdate.com je flash interface, gde imash video i voice
nemam ni ja kameru, al vidim da radi

@ bluesman
jeste, problem sa cekanjem stoji, ali ipak pretpostavimo da ce dobar deo posetioca imati neki normalan net (bar za text chat )
mozes da ocekujes bar 70-100 querija u sekundi... suvise je sporo.
na sta mislis ovde? da ce server side raditi sporo ili ...
ne poznajem dobro usere ovde, pa ne zameri ako gresim, ali koliko se secam ti imas neki dating site koji ima podosta usera. Koliko shvatam iz tvog odgovora, chat je nesto sto ne preporucujes (bar za PHP). Kad smo vec kod PHP - zasto bi Java bila bolje resenje?
Sto se tice Flash Media Server-a, on kosta 4300 evrica bez WAT Milina ...
Ne mora uopste frontend da bude flash, cak je (u nekom krajnjem, krajnjem) slucaju i ActiveX u opciji. Da, webCam je poenta cele price

P.S. da dodam: mozda neko zna neki messenger sa slicnim opcijama. I to je u opticaju - bitno je da ja mogu tom messengeru reci gde da uzima usere, i slicno

Poslednja izmena od robi-bobi : 11. 02. 2006. u 01:52.
robi-bobi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 02. 2006.   #7
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ne znam, ali kada vas slusam vi kao da nikada niste otisli na chat gde je ulogovano 200-300 ljudi?

Ja ne kazem da ne moze u PHP/mysql, moze i on radi super, ali sa povecanjem broja ulogovanih clanova performanse znacajno opadaju.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 02. 2006.   #8
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Pa dobro sad, ono za šta sam ja zapeo je zašto si rekao da je Java + Flash klijent savršeno kad postoji ogroman niz kombinacija koje isto, ako ne i bolje, mogu da odgovore zadatku?
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 02. 2006.   #9
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ja govorim Ilija, o stvarima koje sam ili probao ili svojeručno napravio.

Ne mogu da tvrdim da je nešto dobro ili loše zato što sam čuo ili pročitao negde.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 02. 2006.   #10
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Off Topic: Tvoja iskustva govore da to nije baš pametno, dok s druge strane postoji živ primer gde su ljudi uspeli da napreve u potpunosti funkcionalan grupni chat koji koristi znatno sporiji skript jezik (Ruby je sporiji od PHP) i podatke čuva u bazi podataka. Vreme će pokazati gde njihovo rešenje posrće, ali ceo sistem je preživeo dva stres testa (o njima možeš pročitati na SVN) sa par hiljada ulogovanih korisnika.

Za koji mesec, kad završimo elearning rešenje na kom treba uskoro da počnem da radim i koje će uključivati chat između korisnika i instruktora preneću utiske / brojke.

I još uvek nema odgovora na provokaciju: zašto je Java + Flash savršeno?

Poslednja izmena od Ilija Studen : 11. 02. 2006. u 03:13.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
[Python] AttributeError: 'module' object has no attribute 'xxx' Ivan Programiranje 4 26. 01. 2009. 00:39
New Google Video Chat? bluesman Web aplikacije, web servisi i software 2 13. 11. 2008. 12:08
Smarty plugin: module cvele Code snippets 11 07. 11. 2008. 14:36
Chat ili Instant messanger bluesman Poslovne ponude i zapošljavanje 5 30. 09. 2005. 19:27
2 sata ICQ chat-a bluesman Planiranje i usability 7 19. 07. 2005. 14:13


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 14:52.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.