DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 26. 03. 2006.   #1
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default Da li je balon 2.0 pravo vrijeme za start novog biznisa?

Napisao sam upravo lično mišljenje na ovu temu:
http://www.biznisblog.com/tekstovi/d...-novog-biznisa

Citat:
Caterine je izjavila da NIJE i izazvala buru suprotnih optimističnih komentara. Lično, slažem se sa damom. Čaša pored mog monitora je napola prazna. Bez nekih pretjeranih analiziranja i ulaženja u detalje prosto ću napisati da većina ljudi nija sposobna za vođenje vlastitog biznisa. Naročito ne geekovi. Istorija IT industrije svjedoči da ni jedan profitabilan biznis nije stvoren bez učešća ljudi sa ekonomskom i marketinškom pozadinom i jakim smislom za tržišne poslove. Klinci Brin i Page u garaži rade na ideji koja može da promjeni svijet. Super je to, ali to je i dalje samo odlična ideja u glavama nekoliko ljudi. Potreban je jedan Eric Schmidt da od te ideje napravi svjetski biznis. Marc Andreessen je svakako bio wunderkid, ali bez Jima Clarka, veterana doline Silicijuma, ništa od posla. Nije džaba Steve Jobs otišao kod Johna Sculleya i tresno mu u lice: “Da li želiš do kraja života da prodaješ zašećerenu vodu, ili želiš da promjeniš svijet?” Što se tiče Microsofta, valjda je jasno da je Gates PR i marketing mag, a Steve Ballmer prodavač u pravom značenju te riječi.

Na Dot-comu iliti balonu 1.0 najviše su profitirali i pucanjem balona pali ljudi koji u osnovi nisu geekovi, odnosno inžinjerska baza bez koje je IT industrija nezamisliva. Već su to bili razni VC investitori, bankari, PR ribe, MBA baje, advertajzeri, pravnici i svi ostali koji su dio folklora koji hrli prema El Doradu. Tačno je da su geekovi profitirali sa vrtoglavim platama i novim Lexusom ispred garaže koji je zarađen preko noći, ali pravi kajmak je pokupila “nadogradnja”, nikako “baza”.

Izgleda da je bit Web 2.0 buma ili balona (zavisno od toga kakav stav zauzimate prema ovom fenomenu) da ovaj put geekovi pokupe sav kajmak. Danas prosto vlada takav hype da je prosječan PHP programer iz Kentakija ili Helsinkija, svejedno, dovoljno sposoban da uz malu pomoć VC investitora (ništa bez ovih krokodila) napravi profitabilan milionski biznis. Ma ajte… mislim, ljudi koga zavaravate? Nažalost, izgleda samo sebe.

Svaki programer samo svoj gazda Inc. Malo sutra. Usput budi rečeno, 37signals ekipa ima, ofkors pozitivni odgovor koji kaže da je danas najbolje vrijeme za započinjanja biznisa. Naravno, kome bi onda oni inače valjali svoju robu, tj. Basecamp i Campfire?

Napomena: pričam o globalnim tokovima, bez zaviranja u naše dvorište gdje vlada “dužnička ekonomija” sa potpuno drugačijim pravilima igre gdje veliki dio populacije žargonski rečeno ima svakojake “kombinacije i šeme” u stilu sam-svoj-gazda (drugi popularan izraz: radim malo privatno… što će reći na crno), što se opet na kraju mjeseca svodi na puko preživljavanje. I ovo se naziva samozavaravanjem.
Prokomentarišite ovdje ili tamo, svejedno.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 03. 2006.   #2
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Uglavnom se slažem sa tobom i sa damom ... ali da li baš uvek mora da prođe sve kroz VC , makar za startup ... skoro sam slušao Gates-a u 18 minutnom intervjuu ,gde on sam kaže da za male firme ima mesta čak i praveći micro market za proizvode Microsofta,a da ne govorim o drugim micro tržistima koji mogu ljudi da kreiraju sami.Svakom ko sad startuje svoj business ( makar to bili i php developeri bez nekog preteranog smisla za biznis ) savetujem da izdrže što duže mogu bez ulaska u neki VC.

Da bi se izbeglo preživljavanje i sindrom sam svog gazde, mora da se definitvno postave neke stavke na svoje mesto ... ali to je već neka druga diskusija ..
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 03. 2006.   #3
BraMom
Branimir Momcilovic
Qualified
 
Datum učlanjenja: 15.02.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 167
Hvala: 47
25 "Hvala" u 8 poruka
BraMom is on a distinguished road
Default

Lep tekst, ali čini mi se da nedostaje poenta.

Prosečan developer, kao i prosečan zemljoradnik, nikada ne mogu napraviti milionski biznis, skakala cena krompira ili pucali web baloni na sve strane.
Meni se čini da je priča "web 2.0" lansirana da bi mogle da se iskamči neka para više od investitora (buzzword), uz još koji laiku nerazumljivi termin (Ajax).

Hvala onome ko je napravio buku, možda ćemo se i mi dokopati kojeg dolarčića više, ali valjda smo svesni da nešto malo više JavaScript-a (ili ecma ko više voli) neće rapidno promeniti naše proizvode, status u društvu, zaradu, kao što neće promeniti ni naše izglede za uspeh ili neuspeh sopstvenog "biznisa".
BraMom je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 03. 2006.   #4
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Sto se web 2.0 tice to je samo buzz. Tehnologija koja je iza, je doduse, vrlo upotrebljiva i korisna stvar, ali sama po sebi tehnologija ne moze da garantuje uspesan biznis
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 03. 2006.   #5
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Ne moze se ici u krajnost. Spominje se VC, pa ne mora svako uopste i da uzme VC, ako ga uopste i dobije. Ne svidja mi se sto je VC predstavljen kao nesto sto treba odbiti. Sve zavisi kako se dogovorite, tj. koliko oni daju a koliko oni traze zauzvrat. Generalno, mislim da onaj ko danas dobije VC mora itekako da ima servis koji ce da ponudi. Naravno da nije tako kao sto neko misli pa da je dovoljno imati neki Ajax-driven servis pa da odmah dobijete investicije.

Takodje, slazem se Davidom iz 37 Signalsa da je dobro zapoceti kompaniju ali to ne znaci da je sada najbolje vreme za to. Uvek je dobro krenuti sa kompanijom ako imas dobru ideju, plan i znanje kako ces tu ideju da realizujes. Ne znam ko je kod njih glavni za marketing ali ga rade jako dobro.

Ne samo sto sam mnogo vise marketinski orjentisan a ne tehnicki, generalno, cesto je prodaja bitnija od samog servisa. Naravno, servis koji se nudi mora da bude dobar i kvalitetan, ali kada je na trzistu jos 10 isto tako dobrih ako ne i boljih servisa covek koji zna kako prodati ili kako napraviti buzz dovodi svoju kompaniju do uspeha.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe

Poslednja izmena od Dejan Bizinger : 27. 03. 2006. u 14:58.
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 03. 2006.   #6
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Citat:
BraMom:
Prosečan developer, kao i prosečan zemljoradnik, nikada ne mogu napraviti milionski biznis, skakala cena krompira ili pucali web baloni na sve strane.
Majstorski rečeno!

Citat:
nixa:
Uglavnom se slažem sa tobom i sa damom ... ali da li baš uvek mora da prođe sve kroz VC , makar za startup ... skoro sam slušao Gates-a u 18 minutnom intervjuu ,gde on sam kaže da za male firme ima mesta čak i praveći micro market za proizvode Microsofta,a da ne govorim o drugim micro tržistima koji mogu ljudi da kreiraju sami.Svakom ko sad startuje svoj business ( makar to bili i php developeri bez nekog preteranog smisla za biznis ) savetujem da izdrže što duže mogu bez ulaska u neki VC.
+
Citat:
Dejan Bizinger:
Ne moze se ici u krajnost. Spominje se VC, pa ne mora svako uopste i da uzme VC, ako ga uopste i dobije. Ne svidja mi se sto je VC predstavljen kao nesto sto treba odbiti. Sve zavisi kako se dogovorite, tj. koliko oni daju a koliko oni traze zauzvrat. Generalno, mislim da onaj ko danas dobije VC mora itekako da ima servis koji ce da ponudi. Naravno da nije tako kao sto neko misli pa da je dovoljno imati neki Ajax-driven servis pa da odmah dobijete investicije.
Kao što napisah, VC investicije su sastavni dio aktuelnog hypea.

Citat:
Danas prosto vlada takav hype da je prosječan PHP programer iz Kentakija ili Helsinkija, svejedno, dovoljno sposoban da uz malu pomoć VC investitora (ništa bez ovih krokodila) napravi profitabilan milionski biznis. Ma ajte… mislim, ljudi koga zavaravate? Nažalost, izgleda samo sebe.
Ja nisam nigdje napisao da VC treba odbiti. Kada sam napisao "ništa bez ovih krokodila" mislio sam na to da su oni poklopac na loncu za barem 80% današnjih Web 2.0 biznisa i de facto danas standard za nove kompanije. Iznimke naravno postoje. A da jesu krokodili, ne vjerujem da će neko pokušati da ospori to

Što se tiče VC-a, nažalost najveći broj ljudi nije imao tu mogućnost da rođenjem od dede dobije milionče dolara u banci, dok se dečko ne snađe u životu. Kao što je to bio slučaj sa Gatesom, koji se lagadno zezao prvih 5 godina Micro-softa u onoj pustinji, ubijajući slobodno vrijeme vožnjom svog Porshea...

Nama ostalim preostaje da se dobro namučimo da zaradimo taj prvi Porshe, to da li će neko uzimati novac od VC investitora ili ne, to je sve stvar aktuelnih mogućnosti. Opet još jednom, nije loše da se pročita onaj Paul Grahomov tekst u start-up biznisu gdje je jasno objašnjena razlika između angela, seed funding VC investitora uz sve ostalo što bi mladi trebali znati o novom biznisu...
http://paulgraham.com/startupfunding.html
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 03. 2006.   #7
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Ono što mene u celoj ovoj priči zanima je: gde je svet a gde smo mi? i da li uopšte ima smisla raspravljati o svetskim pričama i trendovima kad se uzme da smo ipak vezani za Balkan. Znam da se sva komunikacija može odvijati preko neta i da može da se ostvari jako dobra poslovna saradnja između ljudi koji potiču iz različitih kultura i nikad se u životu nisu videli, ali koliko je realno da na našoj teritoriji nikne ako ne novi Microsoft, a ono bar novi del.icio.us. Da li ta firma ima šanse da bude kupljena od strane nekog od velikih igrača ili će je potencijalni kupci obilaziti?

Poslednja izmena od Ilija Studen : 27. 03. 2006. u 19:08.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 03. 2006.   #8
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Nik Čubrilović je prije par dana ostavio kod mene na sajtu komenatar gdje baš čovjek jasno kaže da Ameri uopšte ne obraćaju pažnju na kompanije van USA, bez obzira o kakvom proizvodu se radi. Skype je naravno formalno, na papiru što se kaže, evropska kompanija sa sjedištem u Luxemburgu.
Caboom je napisao isto to u jednoj našoj diskusiji na ES, samo drugim riječima. To su meni rekli iskusni ljudi.

U suštini, čak i gore u prvom tekstu koji sam linkovao kod Caterine, koja je inače član core tima Flickra, u jednom dijelu se provlači ta nota da i kanadske firme imaju isti problem. Nevjerovatno je ali istinito da loš tretman imaju Vankuver ili Toronto i da se takvi gradovi smatraja, da kažem, IT provincijom. Suština je sledeća: za sve ljude van USA koji imaju odličan proizvod i potencijalnu mogućnost da ih kupi neki investitor, prva stepenica jeste da zapale u Silicijsku dolinu (naravno ne čitav tim, ali glavni čovjek i najbolji prodavac svakako), gdje su pak cijene života i iznajmljivanja poslovnog prostora abnormalne i da se u tih nekoliko mjeseci polome oko pronalaženja potencijalnog kupca. Sad kako otići u Dolinu, prenijeti tamo svoju firmu i uopšte opstati par mjeseci (što se može produžiti i na godinu-dvije) pitanje je sad...
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 03. 2006.   #9
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Ilija je postavio dobro pitanje. Mislim da je vrlo tesko napraviti nesto zapazeno iz Srbije, u vecini slucajeva je sigurno tacno sto je napisao Nik Cubrilovic. Nik je sa Michael Arringtonom jako dobro upoznat u zbivanje na Web 2.0 sceni i Internet industriji, generalno. Kada se pogleda da van USA nema previse zapazenih startup-ova onda ova prica jos vise ima smisla.

Slazem se da bi kompanija trebala imati coveka u USA ako zeli da napravi neki globalni servis ali to i ne mora biti Silikonska Dolina. Tu se slazem sa Davidom 37 Signals. Cak ne mora i da clan tima bude u USA, dovoljno je da imas dobru vezu koja je investirala u tvoju kompaniju i koja ce da lobira za tebe i sebe u Internet krugovima u USA.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 03. 2006.   #10
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

@mungos, Dejan Bizinger

Ali, ne kosi li se to sa "common sense"? To znaci da startera nece kupiti Amerikanci zato sto je iz Kanade ili Evrope, a ne zato sto nije perspektivan, uz favorizovanje firmi iz USA (naustrb kvaliteta)? Znam da su Ameri prilicni sovinisti kada se radi o proizvodima i firmama van USA, ali sam se nadao da se to ne proteze van kafane. Kad se o parama radi, bar sam mislio, samo su pare vazne, a ne i to je li firma u USA ili Japanu. Sumnjam da bi evropski ili kadanski ili japanski investitor posebno zazirao od firme iz USA.
Sada on-topic:
Mi smo potpuno van globalnih trendova. Nece odavde biti ni Microsofta ni del.icio.us, a ako eventualno bude, sigurno ce biti vani, pa samim tim i irelevantno za domaci IT, s obzirom da ce se raditi o stranoj firmi okrenutoj kvalitetnijem trzistu od nasega, makar sa Srbima u njoj. Sem malo satisfakcije u crnilu koje nas okruzuje koje neko moze izvuci za sebe zato sto je Pera Peric uspeo u svetu, nista time ne dobijamo, kako god da se okrene.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
facebook i promovisanje vaseg biznisa miloshz e-Business 50 01. 10. 2008. 16:45
Start novog sajta,servisa... Veljko Marketing i SEO 15 24. 01. 2008. 18:54
Radno vrijeme: dokle više? mungos Opušteno 27 14. 12. 2006. 10:13
pravna strana e-biznisa? LiquidBrain e-Business 3 28. 10. 2006. 02:19


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 17:06.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.