DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 18. 03. 2009.   #141
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

interesuje me u onoj meri u kojoj je to dobro za srpski web, od koga zivim(o)

ne volim kada neko zavisi od neceg veceg [big google] koji nema alternativu, pa ako on pukne pucamo i mi.
zato mi je draze da vidim da postoji alternativa.
zdrava logika... bolje zavisiti od vise manjih nego od jednog velikog.
vidis da se borim protiv monopola

a ako cemo o patriotizmu... evo iskreno cu reci - imao bih osmeh na licu citav mesec kada bih cuo da su FB i Myspace propali :P
mislim da nismo svesni koliko bi domaci sajtovi zivnuli, sto bi pomoglo srpskom webu da se razvije.
nazovite me slobodno cyber-nacionalistom

znam da se posetioci dobijaju kvalitetom... ali i dalje imam osecaj da nam ti sajtovi isisavaju ljude, i da je konkurencija neravnopravna [jer ne mozes da se takmicis sa nekim ko vec okrece milijarde, i ima "armiju" placenih programera, farmu servera, itd]
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa

Poslednja izmena od Peca : 18. 03. 2009. u 17:30.
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 03. 2009.   #142
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao Peca Pogledajte poruku
imao bih osmeh na licu citav mesec kada bih cuo da su FB i Myspace propali :P mozda niste svesni koliko bi domaci sajtovi zivnuli.
Isti osmeh bi imali i svi oni, a ima ih dosta u Srbiji, koji misle da je ovo početak kraja Amerike i da će USA propasti za par godina. Jedini problem sa propašću Amerike i Facebooka je taj što se to neće dogoditi. Patriotizam, nacionalizam, kako god, ali treba da znamo kakva je realnost, koliko smo mali i gde nam je mesto.

Eto ti banalnost kad se niko u Srbiji nije usudio da napravi i investira u context advertajzing nego su morale firme iz inostranstva da investiraju i sada ubiru plodove toga.

Kapital ne poznaje granice, ali zato smo mi sa Balkana stručnjaci u njihovom crtanju i tumačenju.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
3 članova zahvaljuje mileusna za poruku:
Staro 18. 03. 2009.   #143
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Peco brate, prijatelju

Da nije sajtova kao sto su youtube i facebook mi bi i dalje imali dialup

a to sto je "neravnopravno" se zove slobodno trziste, i jako mi je drago sto to postoji.
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" nixa za poruku:
Staro 18. 03. 2009.   #144
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

ma naravno... ali mi se mnogo vise svidja recimo slovenacki web... koji ima svoj najdi.si koji bar koliko-toliko parira googlu.
nema niceg loseg u ovome sto govorim, ja samo imam zelju da se ljudi vise oslanjaju na domace servise, po principu 'kupujmo domace'.
ok, preterao sam kada sam rekao da bi voleo da FB propadne [ali to bi zaista voleo :P]
samo zelim da imamo vise domacih servisa... i manje zavisiti od velikog googla.

kod nas recimo niko nije pokusao da napravi neki iole ozbiljan pretrazivac... jer nemamo ni infrastrukturu za to.
ko sto rece mileusna, posle nam krivo sto su stranci uradili nesto pre nas.

imamo li mi neki originalan servis?
ne vidim ni jedan...
srpski web se sastoji od foruma, soc mreza, news portala... i to je sve... nista originalno.
jedini koji mi padaju na pamet kao 'domaci servis' koji ima svoju vrednost je Infostud... i to je izgleda jedini primer domaceg uspeha, koji je uspeo nesto ozbiljnije da napravi.
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa

Poslednja izmena od Peca : 18. 03. 2009. u 17:58.
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 03. 2009.   #145
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Što se Google-like pretraživača u Evropi tiče, generalno je pravilo da oni koji su nastali pre Googla i preživeli web 1.0 i dalje dominiraju u svojim zemljama (Najdi, Yandex, Seznam i sl). Dakle nema šta tu da ti se sviđa, nisu Slovenci veće patriote od nas, samo se tako zalomilo, ti sajtovi postoje dosta dugo. Krstarica je recimo primer takovog sajta u Srbiji, ne baš fokusirana na search, ali je popularna jer postoji zaista dugo.

Takođe primeti da su svi domaći servisi mahom lokalizovani klonovi stranih servisa, tako da, kad ne bi bilo Facebooka i YouTuba, na srpskom webu bi i dalje postojao samo B92 i RTS na Access bazi. Nije sad ono da mi sad tradicionalno gajimo maline 150 godina i onda došle jeftine maline iz Poljske pa se bunimo. Mi smo samo plagijatori svetskog weba, tako da možeš samo da bude budeš zadovoljan kako se situacija razvija. Kontekstualno oglašavanje je takođe patentirao Overture itd.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 03. 2009.   #146
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

znam, kasnimo za svetom, ali ono sto me brine je sto ne smanjujemo tu razliku... cak mislim i da je povecavamo.

primer, uporedi situaciju iz 2000-te i ovu sada.
ja se dobro secam, mnogo vise se surfovalo po domacem webu, iako je bio mali, imao si par poznatih sajtova na koji su svi isli... ES, Serbiancafe, itd...

onda je dosao web 2.0, koga mi nismo docekali spremno... i strani sajtovi su preuzeli dominaciju.

da, niko te sada ne sprecava da napravis nesto novo i bolje, ali se bojim da su ljudi vec otisli sa domaceg web-a.

nisu krivi oni, vec mi.
znam da je youtube i FB povecao broj internet korisnika u Srbiji, i povecao brzinu net-a.

ali bi mnogo lepse bilo da su to uradili domaci sajtovi.

kada bi na 24h nestao FB i myspace - potpisujem da bi poseta domacim sajtovima bila dva-tri puta veca tog dana.
pa prostom matematikom mozes izracunati da je veca poseta = vise novca = veca mogucnost u investiciju [recimo platis svoje programere] = brzi razvoj domaceg web-a = vise para u nasem dzepu.

sve sto pokusavam da objasnim je zasto vise forsiram domace [apropo diskusije o patriotizmu ].

odem danas na myspace [posle 100 godina], i vidim domace reklame tamo.
bilo bi mi draze da je taj novac uplacen domacim sajtovima, koji bi taj novac ponovo investirali u domaci web.

ako nam je finansiranje velikih stranih dzinova ok - onda ne trebamo uopste ni da pricamo o razvoju domaceg weba, vec da nastavimo da spavamo... pa kada shvatimo da nam ti strani sajtovi uzimaju 80% zarade - bice kasno uraditi bilo sta.
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa

Poslednja izmena od Peca : 18. 03. 2009. u 18:30.
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 03. 2009.   #147
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Za neke stvari se slazem za ovu "domacu vs stranu" diskusiju.

Jeste dobro to za face 2 face meeting i u slucaju da se desi neki incident da te nece odmah banovati. Medjutim, realno gledano Google i u Srbiji ima predstavnika koja se ne bavi samo Srbijom a pored nje ima osoba sa ovih prostora sa kojima se moze pricati i resiti problem. Te druge osobe sa nasih prostora uglavnom sede u Google EU HQ, ali meni je bitno da mogu svrshidno da pricam i resim problem ako postoji. Ice i pice je tu manje bitno.

Slazem se sa Mileusnom za to oko oko starosedelaca i prvoboraca iz web 1.0 ere koji su cesto i dalje dominatniji od Googlea u svojim zemljama.

Naravno da nije tacna konstatacija o nekoj nezavisnosti datih servisa od centrale. Kao sto ne vazi ni za vecinu drugih firmi u celokupnom ili vecinskom vlasnistvu strane firme. To me podseca na onu pricu o stranim bankama u Srbiji.

Iako bi mozda meni najvise odgovaralo zbog posla koji obavljam Pecina zelja da FB propadne u Srbiji. Ja to zapravo i ne zelim. Naravno da bih voleo, kao i moje kolege koje vode soc net sajtove, da FB nije toliko popularan u Srbiji i sto mu mediji daju takav publicitet dok u mnogim drugim zemljama nije uopste tako popularan. Ali tako je - kako je. Ovo je takmicenje kao i svako drugo. Onaj koji je bolji taj ce biti bolji i imati veci trzisni udeo. U prisustvu globalno popularnog FB biti broj 2 nije lose.

Mislim da samo pojedine zemlje u svetu i pojedini servisi u njima mogu da idu na kartu tog lokal-patriotizma, mislim pre svega na Rusiju i Kinu. U Rusiji je Vkontakte FB klon sto je jasno kao iz aviona ali za vecinu Rusa je FB klon Vkonatkte jer su duze vremena koristili Vkontakte, nisu cuili da postoji FB a kada su ga i videli onda su pomislili da je to zapravo klon njihovog sajta. Iz slicnih razloga a i razloga sto velike korporacije dugo ozbiljno nisu pridavale znacaj Rusiji pa se nedavno shvatile da je to jedno od najzanimljivih trzista i Yandex je najbolja Internet kompanija. Naravno ne samo zbog toga nego i zbog dobre infrastrukture.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 03. 2009.   #148
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Ne zaboravite ni da mi nismo najbolje trziste za tu "domacu" percepciju posto je kod nas ionako sve strano po defaultu bolje od domaceg, sto je nekad opravdana a nekad i neopravdana konstatacija.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 03. 2009.   #149
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao Peca Pogledajte poruku
ako nam je finansiranje velikih stranih dzinova ok - onda ne trebamo uopste ni da pricamo o razvoju domaceg weba, vec da nastavimo da spavamo... pa kada shvatimo da nam ti strani sajtovi uzimaju 80% zarade - bice kasno uraditi bilo sta.
Peco upleo si se u neku gadnu filozofiju, da si kojim slučajem političar zalago bi se za nacionalizaciju firmi i banaka kao u stara dobra vremena posle drugog svetskog rata. Jer tvoje razmišljanje ide u tom pravcu, protekcionizam. Porez na Mercedes i BMW da bismo svi vozli Yuga.

Citat:
kada bi na 24h nestao FB i myspace - potpisujem da bi poseta domacim sajtovima bila dva-tri puta veca tog dana.
Kada bi se zabranio uvoz Audija, Golfova, Mercedesa i drugih, da vidiš kako bi svi opet kupovali Yuga.

I ko to finansira velike strane džinove? Ne finansiramo mi nego drugi veliki strani džinovi koji su uložili pare u ovu Srbiju i otvorili banke i preduzeća svojim kapitalom, otvorili nova radna mesta i sl. i između ostalog ulažu velike pare i u online oglašavanje i njihova je stvar da li će da se reklamiraju na Facebooku ili na Karikama. Tačnije, domaći sajtovi treba da budu zahvalni zbog toga a ne da se bune. Ja se nešto ne sećam da se kod mene na sajtu reklamirala Zastava, Sloboda Čačak ili neka druga "domaća" firma. Ali zato pamtim VIP, Telenor, Audi, strane banke itd. Meni taj slobodan tok kapitala odgovara, a kad malo bolje razmisliš shvatićeš da odgovara i tebi.

Poslednja izmena od mileusna : 18. 03. 2009. u 19:23.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" mileusna za poruku:
Staro 18. 03. 2009.   #150
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

ne bas protekcionizam
priznajem, preterao sam sa izjavom da bi voleo da FB propadne [Bizinger je to u lepsoj formi rekao - da bi voleo da FB nije toliko popularan ]

osnovna moja zelja je da umesto velikog googla imamo bar jos jedan jaci pretrazivac [pa ne mora da bude ni domaci].
priznaces, kada otvoris Analytics i vidis da ti Google generise 70% posetioca - nije bas prijatan osecaj kada pomislis koliko zavisis od njega...

Eniac je dobro pitanje postavio pre mesec dana, sta ce biti ako/kada velikog Googla vise ne bude.

velike strane firme imaju prava da ulazu u sta hoce... ne sporim.
ali bi mogli veci deo tog kolaca da zadrzimo u zemlji, kada bi imali razvijenije domace sajtove.

gasenje FB-a sam samo spomenuo da bih rekao kakav bi efekat to izazvalo, skocila bi duplo poseta domacim sajtovima, sto u prevodu znaci "ljudi su otisli sa domaceg web-a, jer nismo uspeli da im ponudimo nesto kvalitetnije".

ja samo kazem da je zalosno sto strani servisi preuzimaju [sve vise] dominaciju, i da je opasno sto sve konce drzi jedan pretrazivac [koji god to bio].

a nacin da bar nesto ucinimo po tom pitanju je forsiranje domacih servisa, razvoj konkurencije.
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa

Poslednja izmena od Peca : 18. 03. 2009. u 19:51.
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Tržište online oglašavanja u Srbiji 2008. Dragan Varagić Marketing i SEO 0 05. 05. 2009. 00:08
Cene oglašavanja GaVrA Marketing i SEO 46 11. 11. 2008. 13:21
Mala uporedna statistika oglašavanja srdjan Marketing i SEO 6 12. 10. 2008. 20:28
Srbija nabrže rastuće tržište oglašavanja na svetu! Dragan Varagić Marketing i SEO 31 21. 10. 2007. 23:06
line numbering dee (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 7 06. 04. 2007. 15:16


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 21:06.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.