DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Web aplikacije, web servisi i software
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web aplikacije, web servisi i software Frameworks, web servisi, programi, plugin-ovi, ekstenzije korisni za razvoj web sajtova. Sponzor: vivvo

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 20. 03. 2012.   #11
tasmaniski
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 08.11.2010
Poruke: 211
Hvala: 68
78 "Hvala" u 32 poruka
tasmaniski is on a distinguished road
Default

Ja sam nekad radio u Ci-u i bio mi je dobar bas zato sto je lagan, posle sam presao na Zend Frameworm, i razlika je neuporediva.

ZF je meni licno legao samo tako, al sam imao jaku osnovu cistog PHP-a kao i OOP.
Ukoliko radis programiranje malo duze i znas solidno OOP predji na ZF bice ti teze na pocetku al posle ces videti vec... Al ukoliko si, da kezmo pocetnik, drzi se CI-a ...

Ne znaci da CI nije dobar, jednostavno nema najboljeg FW pa ces se sigurno u karijeri susretati sa raznima ...

Sto se tice stabilnosti prelaska na razlicite verzije kad se prelazi sa 1 na 2 uvek su razlike vece nego npr sa 1.10 na 1.11 tako je sa CI-om pa i sa ZF-om
Takodje vidim da dosta hvale Symfony i Yii, pa je najbolje da vidis koji ti najvise lezi i u kom ces se osecati najkomfornije.
tasmaniski je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" tasmaniski za poruku:
Staro 20. 03. 2012.   #12
desireco
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 11.10.2006
Lokacija: Cikago
Poruke: 70
Hvala: 60
184 "Hvala" u 8 poruka
desireco is on a distinguished roaddesireco is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za desireco Pošaljite poruku preko MSN za desireco
Default

Ja sam pre radio sa CI i mogu da preporucim kao solidnu i high-performance framework. Ali Fuel je naslednik, tako da ako bi ista radio u php-u, mislim da je Fuel tu najzgodniji. Takodje ljudi se kunu u Yii, i Kohana je nastala kao kritika Code Igniter-a.

To je ako bas ne mozes da koristis Rails
desireco je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" desireco za poruku:
Staro 21. 03. 2012.   #13
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Kohana trenutno u verziji 3.2 pati od bagova i nepotpune dokumentacije, neki stari moduli vise ne rade, nisu napisane nove verzije za neke bitne module, menjane su stvari izmedju 3.0, 3.1 i 3.2, nesto izbace pa onda opet vrate, na kraju masu stvari ne mozes da pohvatas bez gledanja koda... sve u svemu prilicno haoticno i nije tako prijatno iskustvo kao sto je bila Kohana 2
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" ivanhoe za poruku:
Staro 21. 03. 2012.   #14
azure
banned john
Na probnom radu
 
Avatar azure
 
Datum učlanjenja: 24.07.2010
Poruke: 25
Hvala: 9
3 "Hvala" u 3 poruka
azure is on a distinguished road
Default

Strasno, i kako se tako nesto moze smatrati ozbiljnim razvojnim alatom.

Inace, deluje mi da oko CI i direktno srodnih frejmvorka ima suvise desavanja da mi sve to stvara utisak nepouzdanih resenja. Mozda gresim, nemam direktna iskustva, samo imam takav utisak.

"Samo" zelim jednostavan,dokumentovan, sa komjunitijem,primerima jednostavnih aplikacija, normalno struktuirani MVC frejmvork sa par jednostavnih features-a, ORM-om, koji tvorci nece napustiti posle npr. dve-tri godine. Naravno, na zvanicnim sajtovima svi su najbolji, a nemam vremena i toliko zelje da sve isprobam.

Mogu li jednostavno da koristim klot OO PHP, MVC i ORM u Zend-u pocetku, dok ne savladam napredne feature? Iz razloga da sto je relativno komercijalno resenje Zend mi deluje iole pouzdano, ili gresim.
azure je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 03. 2012.   #15
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

^ samo da napomenem, da ne ispadnem hejter, da je vecina bagova na koje sam naleteo vezana za module tipa Auth i ORM, ne za sam Kohana core. To je nazalost sudbina svih open-source projekata, neko mora da sedne i napise dokumentaciju, istestira sve i sl. i to je proces koji traje, osim ako je neko spreman da donira za troskove...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 03. 2012.   #16
tasmaniski
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 08.11.2010
Poruke: 211
Hvala: 68
78 "Hvala" u 32 poruka
tasmaniski is on a distinguished road
Default

ZF nema ORM ima TDG, al lako mozes da ubacis Doctrine, meni i TDG radi posao solidno.

Sigurno stabilan framework, pa pisan je od dvojice tvoraca PHP-a, imas dobru dokumentaciju (neki je pljuju), imas dosta knjiga, polaganje za Certikat(ako ti je to bitno)...
Spada u tesku masineriju, ako hoces da koristis FW samo za jednostavne projekte onda bi mozda mogao da pogledas neki light FW
tasmaniski je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 03. 2012.   #17
Djuki
profesionalac
Professional
 
Avatar Djuki
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Pancevo
Poruke: 251
Hvala: 60
47 "Hvala" u 34 poruka
Djuki is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za Djuki Pošaljite poruku preko Skype™ za Djuki
Default

Ovako, radio sam Zend, Kohana, Ci, Fuel, probao Yii

Redom:
Zend - Fantasticne mogucnosti, nadogradiv, proširiv objektan. Mana, suviše je havy guta memoriju. Verzija 2.0 uskoro izlazi, ima IoC, Event-e ... kažu da će biti brži 400%
Najbolje napisan frejmvork sa najboljom dokumentacijom. koristio bih ga za projekte gde load može da bude, gde ne očekujem veliku posetu.

CI - Koristio sam ga jako dugo, i po meni ovo je fw koji treba zaboraviti. Ovaj fw radi posao, i ako vam je samo to bitno može doći u obzir. Ali on jako sporo napreduje, ne koristi ništa od naprednih tehnika i nikada i neće.

Kohana - Naslednik CI-ja, mngo bolji, ali ima manu što nema module, tj njihovi moduli su zaptavo packages, ali nema modularnu strukturu. To je razlog zasto ga necu koristiti, inace ima mnogo dobrih modula, i dobru zajednicu.

Fuel - SVe najbolje iz svih frejmvorka - module, namespaceovi, Uskoro ce se pojaviti 1.2 verzija (1.2 RC za koji dan se očekuje). u verziji 2.0 biće još bolji (IoC container, novi ORM). Po mom mišljenju ovo je pravi izbor. Proširiv, potpuno objektan.

Po mom mišljenju CI je istorija. Sve ostalo su bolje opcije. ++ Za Fuel
__________________
Blog | Facebook | Twitter | PHP Srbija
Djuki je offline   Odgovorite uz citat
3 članova zahvaljuje Djuki za poruku:
Staro 21. 03. 2012.   #18
centaur
Ivan Pavković
Qualified
 
Avatar centaur
 
Datum učlanjenja: 15.01.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 144
Hvala: 42
16 "Hvala" u 16 poruka
centaur is on a distinguished road
Default

Pored svih mana vezano za tromost i gutanje resursa preporučujem ZF.
Nemam mnogo iskustva sa ostalim, imao sam sreću da skoro odmah odaberem ZF tako da se sa drugima nisam družio. Nešto sam radio sa CI, ali davno tako da moja preporuka ide sa neke praktične strane a ne u smislu analize sa ostalim.

Relativno brzo se uči (dobra dokumentacija + dosta knjiga) a iza njega stoji PHP ekipa pa verujem da ako neko zna PHP ispod haube, znaju ga oni.
Ja sam lično dosta naučio iz njega a vezano za samo projektovanje aplikacija.

Vezano za performanse, na dedicated serveru (Xeon E3-1245 Quadcore, 16GB RAM, obični diskovi, web server i mysql server) sa prosečno 15k poseta dnevno, nema nikakvih problema sa loadom. Nema memcached, ima keširanje na nivou MySQL-a pošto su dominantni read upiti.

Sa komercijalne strane, posle ZF, Magento legne ko budali šamar, a poslova za Magento koliko hoćeš.
centaur je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" centaur za poruku:
Staro 21. 03. 2012.   #19
japan
novi klan
Professional
 
Avatar japan
 
Datum učlanjenja: 03.02.2007
Poruke: 326
Hvala: 43
427 "Hvala" u 50 poruka
japan će postati "faca" uskorojapan će postati "faca" uskorojapan će postati "faca" uskorojapan će postati "faca" uskorojapan će postati "faca" uskoro
Default

Silverstripe je konačno razdvojio CMS od FW-a, i pre neki dan izbacio betu, a za sredinu godine je najavljen GA release.

Videćemo šta će od toga biti, ali u svakom slučaju je vredno pažnje i zaslužuje šansu.
__________________
We professional we dealin' with business
japan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 03. 2012.   #20
Dušan Dželebdžić
Nekad bio ddz
Expert
 
Avatar Dušan Dželebdžić
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 590
Hvala: 88
402 "Hvala" u 51 poruka
Dušan Dželebdžić će postati "faca" uskoroDušan Dželebdžić će postati "faca" uskoroDušan Dželebdžić će postati "faca" uskoroDušan Dželebdžić će postati "faca" uskoroDušan Dželebdžić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko MSN za Dušan Dželebdžić Pošaljite poruku preko Skype™ za Dušan Dželebdžić
Default

Symfony2 je komplikovan za početnike, ali ima izuzetno logičnu strukturu, puno mogućnosti za prilagođavanje i dosta gotovih plugina. U debug modu jede resurse, ali u produkciji je prilično brz.
__________________
Converting dead links into hyperlinks since 1996.
Dušan Dželebdžić je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 09:53.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.