DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Web aplikacije, web servisi i software
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web aplikacije, web servisi i software Frameworks, web servisi, programi, plugin-ovi, ekstenzije korisni za razvoj web sajtova. Sponzor: vivvo

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 02. 08. 2005.   #11
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

vise mi se svidjala poruka koju si obrisao
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 08. 2005.   #12
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Neće tu developer da odlučuje šta se koristi već naručioc posla - onaj koji plaća, a ne onaj koji je plaćen da uradi posao
I sam znaš da nije uvek tako. U dobrom delu slučajeva i sami developeri biraju platformu. Ako IE7 ne stekne poklonike među većinom developera već podbaci (ne tvrdim da će se to desiti, ali je velika šansa da do toga dođe...) tehnologije koje donosi neće zaživeti u potpunosti već će se vrteti po intranetima i prilično malom broju sajtova.

Citat:
I danas web developeri, bar koliko sam ja upoznat, više koriste Firefox pa ipak moraju da osiguraju da se stranice dobro vide i u IE.
Istina, ali to ne rade zato što vole, već zato što moraju. Imaš tri grupe developera: prvi bi najviše voleli da Firefox nestane sa lica zemlje i vrati se apsolutna dominacija IEa, drugi koji bi želeli da IE ili nestane sa lica zemlje ili napokon postane upotrebljiva alatka i treći koje apsolutno bole uvo.

Najveći MSov problem u ovoj priči je što je ova druga grupa glasna i sve brojnija...

Citat:
Ako sajtovi poput Amazon.com, kako je već odavno najavljeno, počnu da pružaju XAML verzije to će polako i ostale da natera da rade isto i još ima činjenica da će praktično svi novi PC kompjuteri biti prodavani sa Windows Vistom (kad ovaj jednom bude RTM ), ta tehnologija ima više nego dobre šanse da zaživi.
Slažem se. XAML možda napravi isti, ako ne i veći buzz od Ajaxa, ali opet... To ne treba ništa da znači. Videćemo šta će se desiti.

Citat:
Softver će postati servis. Firma neće kupiti 100 kopija npr. QucikBooks Pro-a već QuickBooks Pro SERVER (sa 50 licenci za klijente): nema zezanja oko deploymenta i održavanja desktop aplikacija (održava se samo server), a GUI je i dalje odličan. Možeš da otpustiš par ljudi iz Desktop Support odelenja i eto ti ogromne uštede na platama i porezima državi za iste, penziono i slično.
Amin Ali pazi, to je nešto što Microsoftu apsolutno ne ide na ruku. Sećaš se priče Google vs Microsoft (pitanje platforme)?
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 08. 2005.   #13
shoba
profesionalac
Qualified
 
Avatar shoba
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 165
Hvala: 0
3 "Hvala" u 3 poruka
shoba is on a distinguished road
Default

Najzad su maznuli od Opere i Mozilla tabove koliko im je samo vremena trebalo da shvate!

Neko rece da li ce IE 7 zaziveti... Pa kad ga uguraju sa Windowsom, forsiraju u poslovnim primenama (online banke ... ), dzaba nama sto volimo Firefox kad vecina gleda nase sajtove iz IE!
shoba je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 08. 2005.   #14
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

ma face it mozilla je ipak za non-win usere i developere koji su na win-u ...
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 08. 2005.   #15
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Ilija:
I sam znaš da nije uvek tako. U dobrom delu slučajeva i sami developeri biraju platformu.
Što je pomalo u suprotnosti sa onim što sam kažeš posle:

Citat:
Istina, ali to ne rade zato što vole, već zato što moraju
Drugim rečima, radi se ono što se mora. A ako XAML počne da se gura, bojim se da niko neće pitati developera šta on voli, jer zna se da on ipak najviše voli - pare.

Citat:
Ako IE7 ne stekne poklonike među većinom developera već podbaci (ne tvrdim da će se to desiti, ali je velika šansa da do toga dođe...) tehnologije koje donosi neće zaživeti u potpunosti već će se vrteti po intranetima i prilično malom broju sajtova.
Ne znam zašto toliko povezuješ Avalon (tj. Windows Presentation Foundation, kako ga sada zovu) sa IE 7? Koliko sam ja nešto skontao, to nema mnogo veze jedno sa drugim mnogo.

Citat:
Slažem se. XAML možda napravi isti, ako ne i veći buzz od Ajaxa, ali opet... To ne treba ništa da znači. Videćemo šta će se desiti.
Ma nemaš ti ništa mnogo od buzz-a, dok ga MS ne podrži. Vidi koliki je buzz oko CSS-a još odavno, a MS godinama ladno ne mrda po tom pitanju IE i naravno "jebe u zdrav mozak" sve ostale. Sad ih je Firefox naterao da se pokrenu iz mrtvih, ali mi se čini da je to više usledilo zbog poslovično loše sigurnosti kod IE, a ne zbog buzza oko CSS-a i ostalih standarda u koje se ja, kao i najveći deo korisnika, baš i ne razumemo Ali šta je virus i spyware, to smo svi saznali

Citat:
Amin Ali pazi, to je nešto što Microsoftu apsolutno ne ide na ruku. Sećaš se priče Google vs Microsoft (pitanje platforme)?
Ne vidim kako im to ne ide na ruku, čak naprotiv.

Kontaj samo, na kraju priče, da ćeš uskoro u Visual Studiju da koristiš praktično istu tehnologiju i jedan kod za programiranje raznih aplikacija, bilo da se radi o standardnoj desktop ili aplikaciji koja se dotura sa servera. Bar tako obećavaju a ja ne vidim kako će ostali tome da pariraju, jer pobogu, Windows već *jeste* na svakom desktopu.
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 08. 2005.   #16
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
nixa:
vise mi se svidjala poruka koju si obrisao
Ma ja kad postavim poruku, treba sačekati jedno pola sata, ako nameravaš da odgovaraš - dok ja popravim, prepravim, obrišem, ponovo postavim i na kraju samog sebe smorim
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 08. 2005.   #17
shoba
profesionalac
Qualified
 
Avatar shoba
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 165
Hvala: 0
3 "Hvala" u 3 poruka
shoba is on a distinguished road
Default

Sviracemo mi kako IE 7 bude voleo da cuje
shoba je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 08. 2005.   #18
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Ajde malo, da nastavimo sa pričom oko CSS-a. Eto, recimo da Microsoft u IE7 ispravi sve poznate bagove,
uključujući one poznate po rješenjima sa lokacije P.I.E. i QuirksMode, i dovede CSS2 podršku na nivo sadašnjeg Firefoxa. Dok sav narod ne pređe na Vistu, mi ćemo i dalje godinama laganaze da hakujemo IE6 prikaz. Microsoft će po običaju da omane negdje, kao što su recimo zajebali sa uvođenjem skript blokinga u IE6/SP2, nadam se da će ovaj put to biti samo sigurnost, ne i CSS. Dobro stvar oko izlazka nove platforme i nove IE verzije jeste buzz, koji bi trebao IE5/5.5 da jednom za svagda otprati u zarađenu penziju.

CSS3 je i dalje samo dobra ideja u razvoju, na koju ćemo da čekamo narednih par godina. Kako svaki od aktuelnih brauzera podržava neke CSS3 segmente, naredna godina će proteći u inžinjerskom pronalaženju istih, detaljnom tehničkom razglabanju i glupavim primjerima. Tipična faza posla za CSS geekove širom svijeta. Sledeća faza su one čuvene ogromne tabela sa spiskom pet brauzera po pet varijanti istih, sa definisanjem ko šta podržava dobro, loše, osrednje, srednje osrednje, nikako, ko se s kim poklopa, ko koga isključuje, itd. Zatim slijedi faza sa impresivnim vizuelnim primjerima, koji em što su neprimjenljivi u 80% interfejsa, em što rade samo u Firefoxu. Četvrta faza je ona kada će profesionalci početi da pronalaze zajedničke činioce i početi da rade upotrebljive stvari koje rade u današnjim brauzerima, uz veću ili manju pomoć DOM-a i starijih predaka, deda s7u će preći na CSS3 trikove, ali uprkos svemu o CSS3 ćemo da sanjamo bar do 2009. Još malo o brauzerima, na čemu bi se trebalo raditi u budućnosti:

IE7 -- biće neophodno mnogo više dinamike prvenstveno zbog security problema, odnosno redovni upgrade, nadam se da je pritisak development zajednice bio dovoljno jak svih ovih godina i da će ubuduće dinamičnije pristupati implemetaciji novih tehnologija, počev od spominjane CSS3.

Firefox -- iza tog proizvoda, odnosno enginea treba da stane jak gazda, i finito. Google ili neko četvrti, svejedno. Današnji Netscape je u čitavoj priči smijurija, i bukvalno je kreiran za nekolicinu jugonostalgičara. Sada šta tu konkretno AOL čini, ni sami ne znaju, valjda pokušavaju da iscijede još nešto iz ostataka tok nekada moćnog imena.

Safari -- po skromnom mišljenju, trenutno najbolji brauzer na tržištu. Dobro uređen posao sa KHTML engineom, doveli neke ključne ljude sa drugih sličnih projekata počev od FF-a, i standardno inovativan dizajn korisničkog interfejsa. Kada bi ga portovali na PC, mislim da bi bum napravili!

Opera -- njihova niša je mobilno tržište. Moguće preuzimanje kompanije od strane nekog jačeg igrača s tog tržišta. Na PC-u imaju svojih stalnih cca 3%, idu u korak sa tehnologijom, korektni.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 08. 2005.   #19
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

mungos, pa izgleda da je MS proklet šta god da uradi: kad ne radi na IE - ne valja, kad radi - opet ne valja.

Što se sigurnosti tiče ne želim nikako da ovu raspravu pretvorim u prepucavanje, ali iskreno, Firefox nije ništa bolji po tom pitanju. Za manje od godinu dana su izdali, koliko, 6-7 verzija, uglavnom sve zbog sigurnosti. Hajde, reci mi iskreno, da je npr. Microsoft prošle godine izdao neki Windows XP Second Edition i umesto IE stavio FF kao difolt browser... šta misliš koliko korisnika bi još bilo na verziji 1.0.0? Ja mislim da bi to bio ogroman broj, a onda bi se našao neko pametan i proglasio FF (i Windows) za "nesiguran", zar ne? Smešno je samo IE navoditi u tom svetlu: FF se malo više obrukao sa svojim duvanjem sigurnosti još i pre nego je bio u 1.0, a kasnije nisu izneli obećanje. Od totalnog rugla spasao se samo zato što ima mali broj korisnika (koji pritom redovno prelaze na nove verzije FF), a ne zato što je bio sigurniji, zar ne?

Citat:
Dok sav narod ne pređe na Vistu, mi ćemo i dalje godinama laganaze da hakujemo IE6 prikaz.
IE 7 će biti na raspolaganju i za Windows XP.

Gle, ja bih voleo da kod mene na poslu nema Windowsa NT. Ima ga i biće ga još dugo. Šta da se radi. Da samo znaš koliko ga ima, pogotovo po većim firmama.

Citat:
Današnji Netscape je u čitavoj priči smijurija, i bukvalno je kreiran za nekolicinu jugonostalgičara.
Ovo treba da je neka uvreda ili šta?

Navedi mi zašto je Netscape "smijurija" (to ti nije neki argument samo po sebi), a ja ću onda da ti KONKRETNO kažem zašto je SUPER i bolji i od FF i od IE, pojedinačno bar meni. Zbog te jedne osobine ga i koristim. Kakva crna nostalgija..

Nemoj da odemo u prepucavanje Samo pričamo.
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 08. 2005.   #20
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Iz nase developerske perspektive generalni security aspekt je potpuno nevazan, i uopste nisam zainteresovan da diskutujem na tu temu. Sigurnost sam spomenuo iz dva razloga, jedan -, drugi +:

- u buducnosti, ukoliko MSIE krene cesce da izbacuje zakrpe za security rupe, bilo bi dobro da u istima otklanja i unapredjuje probleme koji su vezani za CSS i slicne tehnologije

- igrajuci na tu pricu sigurnosti u SP2 su zajebali neke stvari, pocev od te skript blokade. Recimo real-world primjer: evo u zadnjih sat vremena pokusavam da nadjem nacin da simuliram glupava stvar kao sto je :hover u IE6, preke IEHTC komponenti, ciju su oni podrsku totalno zajebali, na konto MIME sigurnosti, u SP2 i nabacili nam jos dodatne patnje.

- analogno tome, kladim se u karton domaceg piva da ce da zeznu opet nesto i to momacki


MSIE6 je proizvod iz 2001. na kome oni do dan danas nisu nista konkretno uradili na CSS podrsci! I sta oni sad imaju da se kurce i pricaju nesto na tom planu, mislim...

Mozilla je odradila taj posao sa standardima jos prije par godina onako kako Bog zapovjeda i nema tu sta da se diskutuje. Zna se kako stvari stoje. O Netscapeu drugom prilikom, vracam se poslu.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:01.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.