DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 05. 07. 2010.   #1
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default Offline promocije u sluzbi online biznisa

Oni koji su promovisali svoj online biznis (i) i offline kanalima mogli bi da podele svoja iskustva da li su i koliko zadovoljni, kojim kanalima su zadovoljni, kojim nisu, koji kanali imaju najbolji cost/benefit ratio, koji kanali su dobri za koju ciljnu grupu itd, na koji nacin su praceni efekti (da li poseban landing sajt/telefon/ponuda), kakav dizajn najbolje prolazi itd.

Takodje, zanimljivo bi bilo cuti i kako se krecu cene offline reklama tipa bilbordi (od do, zavisi od lokacije svakako), radijske reklame (gde ste se oglasavali, koje emisije/tipovi), TV reklame, novine, insertacije, leci itd, koji je neki okvirni budzet koji ste imali i koje efekte je doneo isti...
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 07. 2010.   #2
trazimcuruzabrak
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 15.06.2007
Poruke: 209
Hvala: 0
50 "Hvala" u 9 poruka
trazimcuruzabrak is on a distinguished road
Default

Mislim da je na nasim vodecim televizijama sekunda oko 400 evra. Znaci prosecna reklama (6 sekundi) u prosecnom terminu (14h) kosta 2400 evra. E sad ako hoces na primer 10 puta dnevno da ti se pojavi reklama i na primer 10 dana za redom to ce te kostati 240 000 evra.

Po meni ako ulozis u tu takvu reklamu dovesces na sajt oko 20 000 posetilaca dnevno, odnosno za 10 dana oko 200 000 unikatnih posetilaca na sajt.

Znaci posetilac te kosta oko 1.2 evra. Takodje mislim da i na radijima, bilo kojim televizijama, bilbordima itd isto kosta u proseku jedan posetilac oko 1 evra. Mislim da postoje mnogo jeftiniji nacini da dovedes posetioce od reklamiranja na TV-u, radiju, bilbordima.... Odnosno mislim da se ne isplati offline reklamiranje online biznisa.

Po meni daleko jeftinije je ipak Google AdWords.
__________________
Igrice

Poslednja izmena od trazimcuruzabrak : 05. 07. 2010. u 22:09.
trazimcuruzabrak je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 07. 2010.   #3
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Ne verujem da ima bilo gde kod nas da neko placa 400e sekundu, pa makar to bilo i u najgledanijoj emisiji. Razgovorom sa vise osoba koje su upucene u tematiku, dosao sam do zakljucka da je u prime time-u cena izmedju 100-200e sekund ali isto tako retko koji (a vrlo verovatno nijedan) ozbiljni oglasivac ne kupuje reklame na sekunde vec se prave razni paketi, duza saradnja, veci zakup, unapred placanje/godisnje, kupovina preko media buying agencija koji se odreknu dela svog popusta pa se dodje do znatno povoljnije cene po sekundi.

Nisam postavio ovo pitanje pre svega jer meni treba offline oglasavanje tog tipa, barem ne u ovom momentu, vec vise da se ima na jednom mestu kvalitetna diskusija na tu temu, nekom mozda i treba sada.

Za direktne efekte tipa broj novih clanova je u velikom broju slucajeva dobro ici na CPC ili ukoliko je moguce CPA oglasavanje ali za brending novog proizvoda/usluge uz dobru strategiju i offline promocija moze da bude korisna ukoliko postoji budzet za to. Sve zavisi kome se obracas. Rekao bih da VOIP usluge npr. bi jako dobro prosle offline reklamiranjem jer online ciljna grupa ionako mahom zna za Skype a oni koji slabo koriste Internet ili ga ne koriste uopste bi mozda platili i pet puta skuplje od Skype out credita samo da znaju za isti.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 07. 2010.   #4
trazimcuruzabrak
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 15.06.2007
Poruke: 209
Hvala: 0
50 "Hvala" u 9 poruka
trazimcuruzabrak is on a distinguished road
Default

Vidi, znam ja da se prave pogodbe za mesec ili 20 dana emitovanja reklame ali popust ne ide vise od 30%. Znaci sve jedno da li je cena 400 ili 200 evra po sekundi (kad se preracuna u sekundama) jer je i po toj ceni jako skuplji posetilac u odnosu na google adwords.

E sad naravno koja je prednost oglasavanja na velikim televizijama? Po meni prednost reklame na jako gledanim televizijama je jedino ta da ako je nekom potrebno da za jako kratko vreme dovede jako mnogo posetilaca. Ali naravno prema tome otpadaju radija i slabiji televizijski kanali, kao i bilbordi, jer dovedu i oni onoliko posetilaca koliko i google adwords ali po znatno vecoj ceni.

Medjutim ne stoji tvoja prica da dovodis preko offline marketinga NAIVCINE koji nista neznaju o internet servisima. Jer kako oni da pristupe tvom servisu, ili da vide objasnjenje servisa i uputstva detaljnija (koji je skuplji od ostali takvih servisa) ako doticni gledaoci nemaju internet? Znaci oni imaju internet kako bi pristupili tvom ajtu. A ako imaju internet onda su upuceni isto kao i oni koji dolaze sa na primer google adwords-a.
__________________
Igrice

Poslednja izmena od trazimcuruzabrak : 05. 07. 2010. u 22:55.
trazimcuruzabrak je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 07. 2010.   #5
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Ne bih te korisnike nazvao naivcine nego nedovoljno tech-savvy korisnicima. Onaj primer od pre za VOIP - ako reklama kaze zovite vase rodjake 10 puta jeftinije nego sto sada zovete, treba vam to, to i to i cela procedura traje toliko onda taj neko ne mora da zna da ima Skype ili druga resenja gde ima besplatni razgovori a mozda mu to i ne treba jer druga strana nema Skype.

Ja verujem da kada bi se pravila anketa i pitali ljude sta znaci skracenica ADSL da bi mnogi rekli Analogno digitalna sezampro linija. Svojevremeno je bila bas dosta raspostranjena ta reklama na TV i bilbordima a kasnije i za SIT.

Mnogi nemaju pojma za grupnu kupovinu, da mogu da kupe nesto mnogo povoljnije da je to pokrenuto jos pre u USA sa Groupon.com a jos pre sa Letsbuyit.com Do nedavno kada sam spomeo groupon mnogi koji se bave Internetom i prate Internet trendove nisu znali sta je to. Promocija takvih servisa isto moze da bude korisno i offline zbog brendinga kako kod kupaca tako i vlasnika objekata. Samo je eventualni problem sto tech-savvy korisnici su obicno i ti koji imaju Internet platezne kartice.

Suvlasnik jednog popularnog sajta za putovanja je imao pre veliki bilbord na vise mesta u BG. Rekao je da je imao koristi od toga jer je lakse sklapao poslove sa agencijama.

Daleko od toga da promovisem offline, ja sam uvek za online oglasavanje ali bi hteo da vidim iskustva onih koji su probali offline sta misle.

Citat:
Originalno napisao trazimcuruzabrak Pogledajte poruku

Medjutim ne stoji tvoja prica da dovodis preko offline marketingom NAIVCINE koji nista neznaju o internetu. Jer kako oni da pristupe tvomservisu (koji je skuplji od ostali takvih servisa) ako doticni gledalac nema internet? Znaci oni imaju internet kako bi pristupili tvom ajtu. A ako imaju internet onda su upuceni kao i oni koji dolaze sa na primer google adwords.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 07. 2010.   #6
Vitkovic
član
Certified
 
Avatar Vitkovic
 
Datum učlanjenja: 05.08.2009
Poruke: 51
Hvala: 5
7 "Hvala" u 6 poruka
Vitkovic is on a distinguished road
Default

Citat:
E sad ako hoces na primer 10 puta dnevno da ti se pojavi reklama i na primer 10 dana za redom to ce te kostati 240 000 evra.
Bekament je kao glavni pokrovitelj "Farme",platio reklamu 300 000 eura.Da napomenem da je taj serijal trajao 3 mjeseca,svaki dan po 1/2 sata.Bas sam pratio reklamu,u fokusu je po emisiji bila bar 10 min.,ne racunam sto su ih oblacili u bekament odjela
Znaci cijene su prenapuhane!
Vitkovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 07. 2010.   #7
acca
profesionalac
Qualified
 
Avatar acca
 
Datum učlanjenja: 06.09.2007
Poruke: 146
Hvala: 55
202 "Hvala" u 26 poruka
acca is on a distinguished roadacca is on a distinguished roadacca is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao trazimcuruzabrak Pogledajte poruku
Vidi, znam ja da se prave pogodbe za mesec ili 20 dana emitovanja reklame ali popust ne ide vise od 30%.

.
Idu popusti i do -70%. Naravno, kada je količina i plaćanje unapred u pitanju. Ovo ne pretpostavljam već znam iz prve/druge ruke.
__________________
Neparno 10
acca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 07. 2010.   #8
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Srđan koji vodi Auto Portal i Moto Berzu je nedavno radio bilborde oko sajma baš u vreme sajma automobila i efekte posete gotovo da nije imao. Doduše cilj mu je više bilo prezentovanje oglašivačima nego dovlačenje posete. O svemu je pisao i Varagić na blogu.

Citat:
Originalno napisao trazimcuruzabrak
Po meni ako ulozis u tu takvu reklamu dovesces na sajt oko 20 000 posetilaca dnevno, odnosno za 10 dana oko 200 000 unikatnih posetilaca na sajt.
Da je ta matematika tačna, RTS bi bio ubedljivo najposećeniji sajt u Srbiji.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" mileusna za poruku:
Staro 06. 07. 2010.   #9
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Moja iskustva sa pravljenja youtube klipova.
- znaci napravim video - lepu deskripciju video-a sa kljucnim recima i na kraj video stavim razlog zasto da dodju na moj sajt i ime sajta.
- Duzina video-a za optimalna rezultate je oko 90 sec.
- Na kraju video-a deo koji objasnjava razlog zasto da dodju na moj sajt i url sajta (za koji je bitno da bude sto kraci - dakle ako je ime domena 3x duze broj posetilaca je reda velicine 10X manji - to sam testirao sa 2 domena razne duzine) - ali je najbitnije da taj deo traje 15-20 sec da ima jedan voiceover. Ali je krucijalno da se url vidi bar 15 sec inace nista od traffica.

- Rezultati reklamiranja na taj nacin su odlicni samo treba naci resource za pravljenje video-a i prave kljucne reci - jer se naravno youtube,metacafe i jos neki sajtovi odlicno rangiraju za neke long tail kljucne reci.

RTS reklama vs Youtube
- coveku nije ukljucen komp tako da bi otiso na sajt treba dodatan napor - nego da sa youtube-a ode na neki drugi sajt - znaci ajd da pretpostavim 10x manje response rate.
- Youtube je dzaba u odnosu na RTS
- Youtube ima mnogo vise posetilaca nego RTS.
- Pretpostavljam da bi jedino mogle da se isplate reklame koje imaju vrlo jak razlog zasto otici na njihov sajt (neki free trial ili sl npr sa markethealth.com)
- za efekte brendiranja nemam pojma jer mi to nikada nije ni bio cilj.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 07. 2010.   #10
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

imao sam print reklamu za Vesti.rs preko cele stranice na poslednjoj strani jednog nedeljnika koji je po Bgd deljen dzabe u 30.000 primeraka [sam nedeljnik je dzabe].
efekat = nula

[na stranici preko puta moje se reklamirao proizvodjac kafe, takodje na celoj stranici.]

[sreca pa sam kompenzaciju radio, inace bi me zadovoljstvo kostalo 1.000 e ]
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa

Poslednja izmena od Peca : 06. 07. 2010. u 08:50.
Peca je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Peca za poruku:
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Offline promocija, sajt 40 evra Ivalex e-Business 11 01. 03. 2010. 07:30
facebook i promovisanje vaseg biznisa miloshz e-Business 50 01. 10. 2008. 16:45
SMS u sluzbi humanosti Sandra Jakovljevic e-Business 10 24. 11. 2007. 23:52
pravna strana e-biznisa? LiquidBrain e-Business 3 28. 10. 2006. 02:19


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 23:48.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.