DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 10. 10. 2007.   #11
Berislav Lopac
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.11.2006
Poruke: 140
Hvala: 0
16 "Hvala" u 10 poruka
Berislav Lopac is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Naravno, ali potrebno je onda definisati "referentnu tačku". Znači postoje razni projekti, ja sam pokušao da protumačim tvoj "setup", pretpostavljam da je to priča gde jedan investitor okupi ekipu i organizuje im prostor, računare, daje plate i sve ostalo (including free beer).

Neki realniji setup je da se pojavi investitor koji okupi ekipu koja već ima svoje računare i svoj prostor, ili rade od kuće. Samim tim i inicijalna cena pada prilično.

Mozda i najčešći setup je kada je investitor u stvari neko iz te ekipe pa okupi ortake (prijatelje) i naprave na "o-ruk" neki proizvod.

Ako si primetio ja sam dao marginu greške u proceni od čak 50%, pa računam ako neplanirani troškovi budu dodatnih 50% od planiranih, opet nikako da pređem neku cifru od 20+ k evra za najgori slučaj.
Naopako si postavio cijelu stvar. Planirani troškovi ne ovise o tome imaš li vanjskog investitora ili se skupi "škvadra iz ulice".

Isto tako, planiranje se ne radi po sistemu "idem napraviti najoptimističniju varijantu i onda dodati neplanirane troškove" -- naprotiv, isplaniraju se svi iole realni troškovi, a onda se u realizaciji njih pokušava srezati.

A što se tiče cifre od 20.000 EUR, sasvim je lako moguće da je to realna cijena startupa u Srbiji -- ako pogledaš moje postove vidjet ćeš da je u Hrvatskoj daleko najveći trošak plaća ljudi, gdje država na netto iznos plaće uzima još otprilike isto toliko. A pretpostavljam da su i cijene najma prostora daleko niže, iako mislim da Internet i informatička oprema koštaju podjednako ili čak i više.

Još jednom moram napomenuti da se neki troškovi u određenim uvjetima mogu ignorirati, ali to ne znači da oni prestaju postojati u teorijskom smislu. Npr. ako planiraš raditi iz roditeljske kuće, to ti može eliminirati troškove prostora; no ako te roditelji izbace, a nisi planirao troškove prostora, možeš se slikati.

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
A što se tvog drugog posta tiče, mislim da je ipak okrenut ka drugoj temi koliko god liči na originalnu.
Možeš molim te ovo malo pojasniti? Tema je izračun cijene startupa, a ne njegovih stvarnih troškova.
__________________
softwave.info
cromotion.net

Poslednja izmena od Berislav Lopac : 10. 10. 2007. u 10:43.
Berislav Lopac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 10. 2007.   #12
Berislav Lopac
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.11.2006
Poruke: 140
Hvala: 0
16 "Hvala" u 10 poruka
Berislav Lopac is on a distinguished road
Default

@stellanova & zira: Što se tiče moje kalkulacije, ona pokriva samo troškove (pardon, cijenu) izrade tehnološkog prototipa u roku od šest mjeseci. Također sam pretpostavio da je riječ o tehnološki složenom projektu, znači ne neki Digg-klon ili "uzmi CMS pa nalijepi reklame" portal.

Troškovi marketinga, prodaje itd u ovoj fazi nema, jer nakon šest mjeseci projekt još neće moći imati prihode, ali će biti na razini da krene u punokrvno poslovanje. A to je razina od koje projekti počinju biti zanimljivi VC fondovima i drugim institucionalnim investitorima; naravno, podrazumijeva se i da je riječ o projektu globalnog potencijala, a ne samo usko lokalnog.

Naravno, za interes investitora poželjno je (iako ne i nužno) da projekt ima kompletan poslovni plan; ova moja kalkulacija samo je jedan njegov dio.
__________________
softwave.info
cromotion.net
Berislav Lopac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 10. 2007.   #13
Berislav Lopac
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.11.2006
Poruke: 140
Hvala: 0
16 "Hvala" u 10 poruka
Berislav Lopac is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao STELLANOVA Pogledajte poruku
Odličan link. Ja inače već duže vremena koristim BusinessPlan Pro, a sad vidim da je knjiga "Hurdle" (koju se inače dobivalo uz program) besplatna za download. Svakako svakome tko je zainteresiran za tematiku poslovnih planova neka ju skine i prouči.

Citat:
Originalno napisao STELLANOVA Pogledajte poruku
Kao sto se moze videti oni su predvideli za konsultante (prodavace magle ) 15 milki, mislim da vecina startup-ova kod nas ne bi bila u stanju niti bi razmatrala toliki trosak za konsultante.
U engleskom jeziku, a posebno u Americi, pojam consultant ima jedno drugačije značenje od onog koje je kod nas uobičajeno. Mi smo navikli da konzultanti pametuju i savjetuju sve i svašta, a da za to nemaju nikakve odgovornosti; ali ako pogledaš npr. Wikipediju, vidjet ćeš da je tamo definicija konzultanta "a professional who provides advice in a particular area of expertise".

U praksi, to uključuje ne samo poslovne i strateške konzultante kao kod nas, već bilo kojeg stručnjaka koji radi za neku firmu -- obično i u njenom uredu -- a da nije njezin zaposlenik. To se kod nas obično naziva vanjski suradnik, a tamo uključuje npr. programere koji rade u IT odjelu ali nemaju jednake uvjete kao redovni zaposlenici. U našim prilikama, ako recimo zaposliš studenta da ti radi na aplikaciji i plaćaš ga preko Student servisa, on je konzultant.
__________________
softwave.info
cromotion.net
Berislav Lopac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 10. 2007.   #14
caboom
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 181
Hvala: 2
20 "Hvala" u 11 poruka
caboom is on a distinguished road
Default

mislim da je ovde dosta stvari totalno paushalno i promaseno... pre svega, kakav startup (koja infrastruktura je potrebna - 1, 10, 100, 1000 servera, koliko brz rast je potreban, sta radis u situaciji kao sto je slashdot effect)? koje trziste (lokalni niche bez mnogo konkurencije - mala bara bez krokodila, svetsko trziste - god help you) ? koja projekcija zarade (da li uopste postoji - van onog "ovo je $4.000.000.000 market" - my ass)? troskovi za papirologiju i advokate, hellooo - ovo je mozda jos uvek relativno mala racunica ovde, ali uglavnom zato sto se radi daleko povrsnije nego "na zapadu"... $40-50K je u dobrom delu slucajeva nista.
pored toga - sta bi tacno znacila "cena startup-a"? cena razvoja prototipa, proizvoda, sustainable biz modela - necega sto donosi pare?
postoji toliko proizvoljnih parametara da bi celu pricu trebalo da prati pitanje "a koji proizvod, za koje trziste, sa kojom tehnologijom zapravo?". i sta je zapravo mitski startup o kojem se neprekidno prica - cak do te granice da je ta rec postala ekvivalent reci "transparentno" u domacoj politici.
iskreno, radim u najtipicnijem mogucem VC backed startup-u sa malim izuzetkom da je gro devel-a u srbiji, sto je btw. samo jedna od stavki na racunu - ne i presudan faktor, i sve ove price mi deluju totalno off, bar iz moje perspektive. moguce da postajem matori_seronja(tm), ali kada se prica o startup-u, uglavnom svi pricaju o pocetnoj fazi (angel capital, seed faza - 2 klinca koji su za nedelju dana napisali ... my ass su napisali) i krajnjem ishodu (akvizicija, going public, ili prosto - najmanje pominjani sustainable biz u privatnom vlasnistvu), ali svi, apsolutno svi izbegavaju onu najmuchniju i najtezu fazu od koje zapravo sve zavisi - growing business, pretpostavljam zato sto nema bajkoviti oreol kao ove dve.
caboom je offline   Odgovorite uz citat
5 članova zahvaljuje caboom za poruku:
Staro 10. 10. 2007.   #15
Berislav Lopac
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.11.2006
Poruke: 140
Hvala: 0
16 "Hvala" u 10 poruka
Berislav Lopac is on a distinguished road
Default

Odgovorit ću kad popijem persen.
__________________
softwave.info
cromotion.net
Berislav Lopac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 10. 2007.   #16
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Citat:
uglavnom svi pricaju o pocetnoj fazi (angel capital, seed faza - 2 klinca koji su za nedelju dana napisali ... my ass su napisali) i krajnjem ishodu (akvizicija, going public, ili prosto - najmanje pominjani sustainable biz u privatnom vlasnistvu), ali svi, apsolutno svi izbegavaju onu najmuchniju i najtezu fazu od koje zapravo sve zavisi - growing business, pretpostavljam zato sto nema bajkoviti oreol kao ove dve.
Pa naravno da svi pricaju o te dve faze jer da bi doasao do trece moras prvo da prodjes te dve a malo njih je uopste i doslo do 3 faze...
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 10. 2007.   #17
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Malo obrnuto... da bi dosao do toga da skupis neke pare, moras prvo da napravis nesto. Ja sam radio u dva start-upa (od kojih prvi uopste nije bio vezan za Web, cisti R&D u oblasti wireless modema), i sve cega se secam je rad 60-70 sati nedeljno, teska i sve veca anksioznost sto je rok za prototip bio blizi i kulminacija u vidu "pukovnik il' pokojnik" atmosfere oko nastavka finansiranja projekta... Bacanja po podu, cupanja kose, budjenja u ofisu u 8am krmeljiv u izguzvanoj trenerci...

Ja se ovakvih lepih cifara, projekcija, i ostalih cudesa bas i ne secam... evo, opet mi je zeludac proradio kad se setim tog startupa
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje boccio za poruku:
Staro 10. 10. 2007.   #18
caboom
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 181
Hvala: 2
20 "Hvala" u 11 poruka
caboom is on a distinguished road
Default

@Berislav Lopac - nije bilo tebi upuceno berislave, to je genericki hate kao posledica redovne neispavanosti - coal mine sindrom.

@STELLANOVA - ako se ne varam ova faza je izmedju te 2 o kojima se najcesce prica.
caboom je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 10. 2007.   #19
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ih bre, gde vi odoste... pa možemo sada da pričamo o milion stvari, caboom ode ti na 1000 servera čoveče?

Berislav je krenuo sa nekom pričom koja uprošćeno može da se nazove: "koliko bi vremena i para trebalo da se odradi jedan projekat" i jedino ti troškovi su računati, niko nije pričao šta posle i šta pre toga. Slažem se da je "startup" teška reč, zato je i mrzim, ali pokušaj da shvatiš o čemu govorimo... nikako ne govorimo o petogodišnjem planu i sličnim stvarima
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 10. 2007.   #20
Berislav Lopac
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.11.2006
Poruke: 140
Hvala: 0
16 "Hvala" u 10 poruka
Berislav Lopac is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao caboom Pogledajte poruku
@Berislav Lopac - nije bilo tebi upuceno berislave, to je genericki hate kao posledica redovne neispavanosti - coal mine sindrom.
Shvatio sam ja to, zato mi je i trebao persen. (No, dobro, nisam popio persen, samo sam otišao obaviti neke obaveze. )

Kao što je Goran rekao, tema od koje smo krenuli bila je vrlo konkretna (Gorane, ja bih rekao "započne" umjesto "odradi", ali to je manje više to), a ti si osuo paljbu po svemu što te je ikad zasmetalo u naivnoj priči o startupima.
__________________
softwave.info
cromotion.net
Berislav Lopac je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Prava stvar kada neko pita za nesto a mrzi ga da Google-a f14Tr0n Opušteno 1 09. 12. 2010. 11:01
Cena.rs stOrm Web site, dizajn i multimedia 27 28. 10. 2010. 21:25
Cena banera kickloop e-Business 7 23. 07. 2010. 11:07
ToS i autorska prava zark0vac Planiranje i usability 0 11. 11. 2006. 17:40
Scaleovanje .NET i cena Ilija Studen Programiranje 15 04. 11. 2006. 05:11


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:20.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.