DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

(X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS Client scripting tehnologije, Dynamic HTML, Cascading Stylesheets, XML i standardi

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 27. 12. 2005.   #11
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default

ma ne, nisam ja mislio nista u vezi teme, samo sam se nasalio, ali sam primetio da dosta analiziras Ilijine postove u poslednje vreme pa sam se nasalio na taj racn, nista ozbiljno.

Zadrt? u kom smislu?
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 12. 2005.   #12
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Biti prilično upućen ne znači nužno znati sve, slažeš se? Smatraš li sebe prilično upućenim PHP programerom? Koliko PHP biblioteka nisi koristio, za koliko ne znaš čemu služe, da li si iskoristio sve potencijale koje ti PHP kao jezik pruža? Ja se upravo iščudiš šta sve runkit može

No dobro, da opet ne odletimo u offtopic.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 12. 2005.   #13
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan
ma ne, nisam ja mislio nista u vezi teme, samo sam se nasalio, ali sam primetio da dosta analiziras Ilijine postove u poslednje vreme pa sam se nasalio na taj racn, nista ozbiljno.

Zadrt? u kom smislu?
Analiziram svačije postove, ako želiš sa nekim da debatuješ, onda moraš pažljivo da pročitaš šta taj neko govori. Ilija nema protekciju povodom ovoga, nego se mnogo više čuje od ostalih i prilično je tvrdoglav, pa mu zato odgovaram više nego drugima. Ništa lično... ili što bi Donald Trump rekao : It's nothing personal, it's only business. Aj, valjda smo tu priču apsolvirali, da ne ponavljamo više.

Što se tiče "zadrtosti" tvog članka, mislim da si previše isključiv oko nekih stvari. Ti jednostavno "zabranjuješ", odnosno preporučuješ totalni "celibat" od upotrebe nekih stvari u druge svrhe... Na primer, kada pričaš o listama, kada pričaš o tabelama.... Ja sam zagovornik onoga da je "dobro sve što ti završava posao", a kada sam ljude učio, uvek sam im govorio da koriste sva raspoloživa sredstva na najkreativnije načine na koje mogu da zamisle... interesuje me krajnji rezultat a ne evolucija. Kapiraš?

E tu si ti mnogo "zadrt" u onom postu, generalno je sve ok, samo ta crta "isključivosti" malo daje takav ton.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!

Poslednja izmena od bluesman : 27. 12. 2005. u 21:24.
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 12. 2005.   #14
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen
Biti prilično upućen ne znači nužno znati sve, slažeš se? Smatraš li sebe prilično upućenim PHP programerom? Koliko PHP biblioteka nisi koristio, za koliko ne znaš čemu služe, da li si iskoristio sve potencijale koje ti PHP kao jezik pruža? Ja se upravo iščudiš šta sve runkit može

No dobro, da opet ne odletimo u offtopic.
Aj' da odgovorim i tebi, mada, kao što vidiš, preti opasnost da me optuže da sam te "uzeo na zub" - samo tebi pišem poslednjih dana

Koristio sam samo 2 PHP aplikacije, ovaj forum i phpMyAdmin (iako imam svoj surogat za ovo drugo, pa čak i za prvo). Iskreno, ni ne pada mi na pamet da koristim bilo šta više ako "absolutno" ne moram.

Nisam ni iskoristio sve potencijale PHP jer je to jednostavno nemoguće. Recimo, skoro 15 godina radim u Photoshop-u, još uvek ima funkcija koje nisam ni jednom upotrebio u produiktivne svrhe - već samo iz radoznalosti. Ali opet znam da postoje i čemu služe - pa kažem da sam "prilično upućen" u PHotoshop na primer - zato kažem da je čudno kada kažeš da si "prilično upućen" u neku oblast a za neke stvari nisi ni znao da postoje.

Nothing personal, it's only business

A znaš i sam, rekao sam ti, šta mislim o svim tvojim Symphony, runkit, munkit, ... blah blah blah. Eto možeš da me nazoveš i "prvorazredni drkadžija" - ja ipak više volim svojeručno
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 12. 2005.   #15
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Evo ja imam pitanje vezano za nešto što je izneseno u članku, a nije uopšte objašnjeno zašto je takva preporuka autora.

Table. Zašto ih ne bi koristili za layout, odnosno zašto ne po svaku cenu?

Generalno, ne volim tekstove u kojima se ne donosi dobro objašnjenje zašto nešto ne treba raditi (čovek kaže da je upotreba tabli u takve svrhe "skoro neoprostiva"), još i bez preporuke koja su to druga rešenja bolja i zašto. Konkretno, ako može.

P.S.
Ako može da preskočimo deo u kom bi neko samo pokazao drugo rešenje, bez da pojasni zašto je to rešenje toliko bolje i zašto su table toliko lošije.
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 27. 12. 2005. u 21:50.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 12. 2005.   #16
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao degojs
Table. Zašto ih ne bi koristili za layout, odnosno zašto ne po svaku cenu?
Pa jeste glupo je kad neko samo nabaca ideje bez argumentacije,medjutim o CSS vs. Tabele se toliko prica da vec i vrapci znaju sve o tome

Ukratko zamisli sajt koji zahteva da imas par tabela ugnjezdenih jednu u drugu da bi sve stajalo kako treba. A onda dodje klijent nedelju dana kasnije i kaze da se predomislio i da bi bilo bas super ako bi mogao donji deo (koji se tebi recimo nalazi u dve potpuno odvojene tabele) da prebacis gore, a ovo malo da prosiris i da ubacimo jos par slika u sve to, ali da se text prelomi lepo oko slika...

u ovom scenariju preostaje ti da obrises lepo sve sto si uradio i krenes od pocetka da seces...i pazi ovo nije neko karikiranje, meni se to mnogo puta zaista desilo...

da je layout uradjen od pocetka sa CSS (i naravno pametno uradjen, posto mozes i sa CSS da otezavas sebi zivot glupom koncepcijom), sve sto bi ti trebalo je par copy & paste da prebacis delove html-a gore-dole, malo podesavanje margina u CSS i to je to...

Znaci argument jedan (i to po meni glavni): izmene i odrzavanje su mnooooogo laksi ako koristis cisti CSS.

a ima i drugih argumenata tipa: neke stvari naprosto ne mozes da uradis preko tabela, neke stvari mozes, ali zahtevaju jako komplikovane ugnjezdene tabele koje su problematicne za prikaz i odrzavanje, kod tabela mora cela tabela prvo da se skine da bi se prikazala, stranice sa tabelama imaju vise tagova, pa su vece i nepreglednije, i losije se indexiraju kod botova koji povuku samo prvih N kilobajta strane, itd...
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 12. 2005.   #17
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Znači ako nemam situaciju da se layout često ili čak uopšte menja, stranice nisu mnogo komplikovane što se rasporeda i broja elemenata tiče, onda, u biti, i nema problema sa korišćenjem tabela?

(Takođe, slučaj je i da nema indeksiranja od strane botova. Daleko bilo.)

Druga stvar, ako radiš elemente na stranici kao zasebne komponente (npr. ASP.NET, JavaServer Faces, JSTL), ne vidim da je promena layouta nešto jako problematična, čak i sa tabelama?

Ne kažem da CSS nije bolje rešenje, jednostavno pitam da li baš uvek "mora".
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 28. 12. 2005. u 00:45.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 12. 2005.   #18
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default

@ bluesman:

Citat:
Originalno napisao bluesman
Analiziram svačije postove, ako želiš sa nekim da debatuješ, onda moraš pažljivo da pročitaš šta taj neko govori.
Ma ja sam bio ironican, naravno da moras paziti sta pises, nismo se razumeli.

Citat:
Originalno napisao bluesman
Ja sam zagovornik onoga da je "dobro sve što ti završava posao", a kada sam ljude učio, uvek sam im govorio da koriste sva raspoloživa sredstva na najkreativnije načine na koje mogu da zamisle... interesuje me krajnji rezultat a ne evolucija. Kapiraš?
Cela fora je u tome da se elementi HTMLa koriste u pogresne svrhe, a da pritom postoji tacno odredjena i utvrdjena njihova svrha. Kao kada bi neko koristio testeru da sece hleb. Rezultat jeste zaista isti, ali mislim...

Pazi, ja sam prvi protiv konvencije i dogmi, ali kada je o ovome rec pravila postoje jer ta pravila ne postoje da bi te ogranicila, vec da te usmere. Ne moras da "hackujes" HTML da bi dobio korektan ishod, put i nacin vec postoji, samo je na tebi da ga usvojis i primenis. Cilj svega toga jeste semanticka ispravnost tog HTML koda.

Znao sam da ce biti ovakvih reakcija, znao sam da ce biti ljudi koji ne mare za to (semantiku), ali meni jednostavno nije jeasno zasto? Ceo clanak sam napisao da bih razbio ucmalost i ustajao nacin razmisljanja web dizajnera, za koji mogu reci da je upravo to, kako si ti okarakterisao moj tekst--zadrt. Cekaj nije li vise zadrto nesto sto je veca konvencija (pogresan nacin rada i razmisljanja nekih dizajnera/developera) nego ovo sto ja predlazem--sto je u stvari reanimacija tog koncepta? U svakom slucaju mislim da je rec koju si upotebio "zadrt" neprikladna i prejaka, da si rekao "ogranicen" ili "konzervativan" moglo bi da prodje, ali "zadrt" mi jako para usi, jer mi nikako nije bila namera da zvucim tako, i mislim da clanak nema taj ton da se razumemo.

Cela filozofija "sve sto ti zavrsava posao" meni nije prikladna i nikada je ne savetujem, jer mi vise lici na hakovanje nego na logicko misljenje koje implicira semanticki struktuiran HTML. Samo to.

@ degojs:

kako nisam objasnio? o cemu sam pisao kada sam napisao da treba da tezimo dostupnijem webu? mobilni uredjaji, ljudi ometeni u razvoju ili sa ostecenjima cula ili motornih sposobnosti, jel neko kapira tu pricu? ja licno smatram da s accessibility optimizacijom ne treba da prestanemo na prilagodjavanju za 800x600. Toliko je jednostavno, opet sve se vraca na semantiku i koriscenje elemenata za sta su inicijalno namenjeni.
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 12. 2005.   #19
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

@everybody, degojs

CSS3 multikolonski layout podrzava jedino FF 1.5 i Seamonkey suite (Gecko 1.8) a sve ostalo su hackovi, sa CSS ili sa tabelama.

Ili, zasto stari NN4 ne voli CSS visekolonski layout? Zato sto CSS nije ni bio predvidjen do CSS3 da omogucava ikakav visekolonski layout.

Poslednja izmena od bojan_bozovic : 28. 12. 2005. u 00:41.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 12. 2005.   #20
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

@ Dragan: ne znam, izgleda da ja nisam skapirao dobro šta si hteo da kažeš. Nema problema. U biti, ivanhoe mi je dao dovoljno argumenata: lakše održavanje kod malo komplikovanijeg rasporeda i slično.
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Znate li Delphi i SQL? dmajkic Poslovne ponude i zapošljavanje 7 12. 10. 2008. 09:37
Da li znate neki Password Manager f14Tr0n Web aplikacije, web servisi i software 8 30. 07. 2008. 15:34
Znate li da vas skeniraju? Pedja Marketing i SEO 0 09. 08. 2006. 12:21
Kako da znate da ste poznati na Internetu? Dejan Bizinger Opušteno 13 03. 04. 2006. 17:43
Uncyclopedia - ako niste vec culi ivanhoe Opušteno 14 13. 03. 2006. 16:08


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 17:32.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.