DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 06. 04. 2008.   #1
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default Deklaracija o oglašavanju

Na našem sajtu nalazi se lista firmi iz Srbije i drugih država. Delatnost firme je "izgradnja baza podataka", u šta se uklapa ovaj koncept "poslovni adresar".

Medjutim, firma ima svoj "account" gde može da napiše o sebi proizvoljan tekst, sliku, uploaduje cenovnik i druge stvari, gde je ovo dostupno putem mobilnog telefona.

E sad, mene zanimaju 2 stvari:

- da li je neophodno od svakog od njih tražiti deklaraciju o oglašavanju, svaki put kad oni urade neki update svog sadržaja. tj., gde je razlika izmedju oglašavanja i "obične" baze podataka o ovom ili onom.

- ako je deklaracija neophodna, šta se dešava sa stranim firmama i kakav autoritet ima bilo kakva naša tržišna inspekcija u tom smislu. Na samom početku zakona se kaže "strana pravna lica su ravnopravna u pravima i obavezama", ali kako ja da tražim deklaraciju o oglašavanju od recimo grčkog hotela koji bi da dnevno ažurira stanje slobodnih soba i special deals ponude, pri čemu je to svaki dan realno nova oglasna ponuda sa promenjenim sadržajem!?

Ili jednostavno da kažem da mobilni telefon nije javno sredstvo u smislu Zakona o oglašavanju (član 6 stav 2) i samim tim ovo ne spada u oglašavanje.
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 04. 2008.   #2
ljtruba
old school
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.10.2006
Poruke: 460
Hvala: 39
17 "Hvala" u 14 poruka
ljtruba is on a distinguished road
Default

mozda je najbolje da pitas nekog sms provajdera, bem li ga
ljtruba je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 04. 2008.   #3
ppavlovic
expert
Expert
 
Avatar ppavlovic
 
Datum učlanjenja: 27.11.2005
Poruke: 543
Hvala: 47
57 "Hvala" u 31 poruka
ppavlovic će postati "faca" uskoro
Default

P: Koliko važi deklaracija?
O: Deklaracija može važiti 1, 3 ili 6 meseci.

http://www.halooglasi.co.yu/faq.shtm#deklaracije
__________________
MojNoviAuto.com - Tvoj prvi sajt za kupovinu novog automobila
ppavlovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 09. 2012.   #4
novii
profesionalac
Qualified
 
Avatar novii
 
Datum učlanjenja: 12.09.2007
Lokacija: Apatin
Poruke: 105
Hvala: 31
9 "Hvala" u 6 poruka
novii is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za novii
Default

Ne znam tačno koliko se ova deklaracija primenjuje u praksi, ali da postavim par pitanja koja su mi nejasna.
  1. Da li se deklaracija priznaje bez pečata ?
  2. Da li vlasnik sajta može popuniti deklaraciju umesto oglašivača ?
  3. Da li autor teksta i dizana može biti fizičko lice ?
  4. Ima li Deklaracija o oglašavanju neku praktičnu svrhu ?
__________________
Dozvolite nam pristup informacijama i slobodu odlučivanja
Novii blog < > Poljoprivredni forum
novii je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 09. 2012.   #5
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao novii Pogledajte poruku
Ne znam tačno koliko se ova deklaracija primenjuje u praksi, ali da postavim par pitanja koja su mi nejasna.
  1. Ima li Deklaracija o oglašavanju neku praktičnu svrhu ?
Neku pratkičnu svrhu baš i nema. Po onome što sam ja zaključio Deklaracija bi trebala da bude zaštita tebe kao medija da reklama oglašivača neće sadržati neki nedozvoljen materijal koji nije u skladu sa našim propisima i sl. Dakle oglašivač navodi neke stvari koje će reklama sadržati i sl. kako bi se ti kao mediji na neki način ogradio zlu ne trebalo.

Ne razumem potrebu da se zakonom obavezuje mediji na to, sami valjda mogu da donesu odluku koju reklamu da puštaju a koju ne i kakav rizik preuzimaju na sebe. Ja kad ugovaram kampanje direktno sa oglašivačima, već u ugovoru imam stavku kojom se ograđujem da ne moram da puštam oglas koji nije u skladu sa našim propisima i da mogu da ga obustavim i sl. dakle, svaki odgovorni mediji će već sam sebe štititi, ne razumem potrebu da im država nametanjem dodatnog papira "pomaže" u tome.

U praksi nije loše da odradiš tu deklaraciju ako imaš neke sumnjive kampanje, npr. kladionice, igre na sreću, reklamiranje lekova i sl. neko brending reklamiranje koje u stvari reklamira alkohol ili slično, dakle takve neke kampanje koje potencijalno mogu biti u suprotnosti sa zakonom o oglašavanju i drugim zakonima. Ako klijent navede da je sve OK, a onda ti uvali neku reklamu koja će ti izazvati problem, onda ćeš imati i dobar osnov da ga tužiš za nastanak štete i sl.

Poslednja izmena od mileusna : 23. 09. 2012. u 15:38.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 09. 2012.   #6
ivanbj
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 15.01.2009
Poruke: 50
Hvala: 2
3 "Hvala" u 2 poruka
ivanbj is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao mileusna Pogledajte poruku
Neku pratkičnu svrhu baš i nema. Po onome što sam ja zaključio Deklaracija bi trebala da bude zaštita tebe kao medija da reklama oglašivača neće sadržati neki nedozvoljen materijal koji nije u skladu sa našim propisima i sl. Dakle oglašivač navodi neke stvari koje će reklama sadržati i sl. kako bi se ti kao mediji na neki način ogradio zlu ne trebalo.

Ne razumem potrebu da se zakonom obavezuje mediji na to, sami valjda mogu da donesu odluku koju reklamu da puštaju a koju ne i kakav rizik preuzimaju na sebe. Ja kad ugovaram kampanje direktno sa oglašivačima, već u ugovoru imam stavku kojom se ograđujem da ne moram da puštam oglas koji nije u skladu sa našim propisima i da mogu da ga obustavim i sl. dakle, svaki odgovorni mediji će već sam sebe štititi, ne razumem potrebu da im država nametanjem dodatnog papira "pomaže" u tome.

U praksi nije loše da odradiš tu deklaraciju ako imaš neke sumnjive kampanje, npr. kladionice, igre na sreću, reklamiranje lekova i sl. neko brending reklamiranje koje u stvari reklamira alkohol ili slično, dakle takve neke kampanje koje potencijalno mogu biti u suprotnosti sa zakonom o oglašavanju i drugim zakonima. Ako klijent navede da je sve OK, a onda ti uvali neku reklamu koja će ti izazvati problem, onda ćeš imati i dobar osnov da ga tužiš za nastanak štete i sl.
Pa sam si sebi odgovorio

Poenta deklaranije je da baš u tome da klijent na sebe preuzima odgovornost da ispunjava ono što se nalazi u oglasu, a isto tako i tebi daje dozvolu da to oglašavaš. U suprotnom bi ti mogao da oglašavaš šta hoćeš (npr ja oglasim na svom sajtu da ti poklanjaš 10 bojlera iako ti nemaš veze s tim), dok sa suprotne strane ti isto ne bi odgovarao za sadržaj oglasa (daš oglas u novinama da organizuješ nagradnu igru, pokupiš pare pa se napraviš lud i kažeš nemam ja pojma vidite sa njima šta su pisali, ja sam rekao 1000 dinara, a ne 1000000 din ).
ivanbj je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 09. 2012.   #7
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

^ Kao što sam i napisao, sve se to već pokriva ugovorima.

To što ti pričaš je kao one dozvole za proizvodnju rakije da bi se šatro sprečila trovanja, a ljudi se otruju od rakija firmi koje imaju sve potrebne dozvole. Ko se ne plaši krivične odgovornosti što će nekom prodati otrov, sigurno se neće uplašiti ni što nema neki tamo papir.

Deklaracija je klasičan primer obične birokratije i dupliranja posla jer je neko umislio da to tako treba i da će to kao da uvede neki red u nešto, a zapravo samo komplikuje čitavu stvar i stvara nepotrebnu administraciju.

Poslednja izmena od mileusna : 25. 09. 2012. u 14:44.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 01. 2014.   #8
novii
profesionalac
Qualified
 
Avatar novii
 
Datum učlanjenja: 12.09.2007
Lokacija: Apatin
Poruke: 105
Hvala: 31
9 "Hvala" u 6 poruka
novii is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za novii
Default

Da li ima nekih novosti oko ove tematike, da nije neko kojim slučajem pokušao da razmisli o smanjivanju nepotrebne dokumentacije ?
__________________
Dozvolite nam pristup informacijama i slobodu odlučivanja
Novii blog < > Poljoprivredni forum
novii je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
O oglašavanju putem Interneta u Politici Dragan Varagić Marketing i SEO 10 04. 10. 2005. 11:51


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 06:24.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.