DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 04. 09. 2012.   #1
djura976
novi član
 
Datum učlanjenja: 30.08.2012
Poruke: 4
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
djura976 is on a distinguished road
Default Kako odrediti vrednost drustvene mreze i prodati je?

Za moj prvi post veliki pozdrav svima.
I odmah jedno pitanje, tacnije interesuje me Vase misljenje.

Radim jednu drustvenu mrezu (u nisi, kako bi se to reklo) pa me interesuje kako da procenim njenu vrednost jer bih je prodao. Tacnije, na osnovu kojih parametara bi je vi vrednovali.
Pretrazio sam forume, neke blogove i nasao sledece korisne informacije na osnovu kojih mogu ceniti vrednost sajta:

Citat:
1. Sajtovi koji generisu posecenost i u osnovi imaju advertising model (po mogucnosti i neku prodaju).
2. Sajtovi koji imaju kvalitetan servis (prodaju neku uslugu), a namenjeni su specificnim (ociglednim) ciljnim grupama.
(blog Dragana Varagica)

i

Citat:
Kad bih kupovao bitne stavke bi bile (ne obavezno tim redom):
1. Unique visitors + pages per visitor
2. Udeo search engine-a u ukupnom broju poseta
3. Kolicina truda je potrebno za odrzavanje
4. Koliko cesto treba ubacivati nov sadrzaj i koliko to kosta
5. Prihod, rashod, profit.
6. Da li postoji proizvod ili se sajt odrzava samo reklamama (ako je drugo, da li postoji proizvod koji bi se mogao prodavati)
7. Koliko je jak sajt u poredjenju sa ostalim sajtovima iz kategorije
8. Google PR
9. Geografija posetilaca (volimo zapadnu evropu, usa, kanadu i ostale. ne volimo indiju, kinu, srbiju i te trecerazredne zemlje )
10. Da li postoji forum/zajednica na sajtu i koliko ima ljudi koji dobrovoljno rade na tom forumu da bi on bio bolji
(ES forum)


A sto se tice drustvene mreze mogao bih je predstaviti ovako

- vise hiljada aktivnih clanova na mesecnom nivou
- NAJVAZNIJE - postoji mogucnost prodaje proizvoda clanovima - I TO MOZE DA BUDE NAJVECI MOGUCI IZVOR ZARADE
- postoji mogucnost zarade od reklama (baneri, adsense, placeni tekstovi, brendiranje sajta, e-mail marketing)

Sta mislite - da li bih vrednost drustvene mreze mogao da procenim
- na osnovu broja clanova
- na osnovu moguce zarade
- nesto trece

Kakvo je vase misljenje?
Unapred zahvalan
djura976 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 09. 2012.   #2
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

moj ti je savet da ne dajes ti cenu, nego da pustis lepo ponudu za prodaju, pa da vidis ko ce se javiti i sta ce ti ponuditi... dzabe da ti procenis na neku cifru po poseti ili cemu vec, ako niko nije trenutno zainteresovan da ponudi toliko...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 09. 2012.   #3
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Sta mislite - da li bih vrednost drustvene mreze mogao da procenim
- na osnovu broja clanova
- na osnovu moguce zarade
- nesto trece
Cena sajta se svodi na to koliko je neko spreman za njega da plati i za koliko si ti spreman da prodaš. Nijedan od ovih parametara ne može da odredi cenu sajta skoro nimalo. Jedini parametar koji bi malo pomogao pri formiranju cene jeste zarada, ali ne "moguća zarada".

Pitanje je da li se neko interesuje za sajt pa bi ti da ponudiš cenu ili si ti to rešio da prodaš, pa misliš da oglasiš "prodajem sajt po toj i toj ceni..."?

Ako te je neko iz čista mira startovao i raspituje se da kupi sajt onda od njega traži da ti da i ponudu i rešen problem. Kad ti ponudi, prodaj ako ti je cena OK, ne prodaj ako ti nije OK, pregovaraj ako je ono što nude blizu onog što ti tražiš.

U drugom slučaju se sve svodi na ovo na početku što sam napisao, dakle svejedno je da li ćeš da lupiš cenu ili ćeš da pomnožiš broj korisnika sa 243,58 dinara i da misliš da je to cena sajta.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 09. 2012.   #4
djura976
novi član
 
Datum učlanjenja: 30.08.2012
Poruke: 4
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
djura976 is on a distinguished road
Default

Prvo da Vam se zahvalim na odgovorima, a onda da nastavimo

Problem cele price je u tome sto je jako mali broj njih koji bi kupili sajt. Tacnije znam kome bih ponudio sajt i mislim da bi ga kupili, ali nisam siguran da oni znaju koliko bi ovakav sajt vredeo, tako da je pitanje koliko bi vrednovali sajt, odnosno koliku bi cenu rekli. Zato sam i zeleo da cujem Vase misljenje.

U prevodu sto se tice ovoga

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
moj ti je savet da ne dajes ti cenu, nego da pustis lepo ponudu za prodaju, pa da vidis ko ce se javiti i sta ce ti ponuditi...
Citat:
Originalno napisao mileusna Pogledajte poruku

Pitanje je da li se neko interesuje za sajt pa bi ti da ponudiš cenu ili si ti to rešio da prodaš, pa misliš da oglasiš "prodajem sajt po toj i toj ceni..."?
stvar je na sredini
- znam kome bih ponudio i ko bi kupio,
- 99% sam siguran da bi kupili,
- ja bih prodao.

Moje razmisljanje je da bih sajt mogao da prodam po principu

Citat:
Originalno napisao mileusna Pogledajte poruku
...pomnožiš broj korisnika sa 243,58 dinara...
jer sam siguran da bi im se vrlo brzo isplatio.

Sto se tice stvarne ili moguce zarade, oni bi mogli da zaradjuju jer su pravno lice, i zarada bi (po mom misljenju) zavisila samo od njihovog marketing tima, odnosno koliko su oni sposobni da prodaju proizvode clanovima.
djura976 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 09. 2012.   #5
kickloop
Mister
Master
 
Avatar kickloop
 
Datum učlanjenja: 25.11.2007
Poruke: 626
Hvala: 114
641 "Hvala" u 96 poruka
kickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za kickloop
Default

Ako sam dobro razumeo ti tek radiš na tom sajtu, tj. društvenoj mreži. Dakle broj korisnika je = 0, prihod = 0

Nebi da mračim ali pomnožiš li bilo koju cifru sa tim dobićeš vrednost sajta u izradi (hint: 0).
__________________
When you assume, you make an ass out of u and me
kickloop je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 09. 2012.   #6
Ekvador
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 12.02.2009
Poruke: 322
Hvala: 22
57 "Hvala" u 41 poruka
Ekvador is on a distinguished road
Default

Recimo da sam ja neko ko bi kupio sajt kao tvoj, koji nista ne zaradjuje ali eto bavi se nishom , kao i moja firma/moji proizvodi.
Prvo bih video text , koliko ima unikatnog texta na sajtu i kakve je vrednosti.( clanak vredi 2-5e na nasem jeziku).
Drugo, kod nas je klik na adwordsu 0,01 . Video bih koliko ima korisnika, posto targetirano mozes dovesti na sajt za 100e - oko 10.000 ljudi. Uzme se procenat koliko bi se njih registrovalo u zavisnosti od nishe...Hocu da kazem, prvo bih video koliko bi mi trebalo novca da to isto uradim.
Naravno i organska poseta je bitna za koje kljucne reci i slicno.

Kao neko ko je kupio dosta sajtova, kada cujem od prodavca "postoji mogucnost odlicne zarade", zazalim sto postojim.
Ekvador je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 09. 2012.   #7
bane06
Branimir Ivanov
Qualified
 
Avatar bane06
 
Datum učlanjenja: 19.09.2007
Lokacija: Sofija, Bulgaria
Poruke: 143
Hvala: 62
24 "Hvala" u 19 poruka
bane06 is on a distinguished road
Default

djura976, daj da vidimo link te drustvene mreze
bane06 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 09. 2012.   #8
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

problem sa drustvenim mrezama/forumima i sl. je sto one generalno zaradjuju dosta manje para na oglasima od klasicnih sajtova koji imaju stalni priliv svezih posetilaca... tako da ako mislis da postoji mogucnost zarade, moras i da objasnis kako to tacno mislis da uradis... a onda se postavlja logiocno pitanje sto ga prodajes, ako ima potencijala...

sve u svemu, na kraju ti se sve svede na pijacu, ako ubedis musteriju da je tvoj krompir najbolji na svetu mozes da trazis vise para, inace moras da spustis cenu...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 09. 2012.   #9
djura976
novi član
 
Datum učlanjenja: 30.08.2012
Poruke: 4
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
djura976 is on a distinguished road
Default

@Ekvador i ivanhoe

Sto se tice ovoga sto sam napisao - "postoji mogucnost odlicne zarade", svestan sam da to zvuci malo glupo kada se napise, ali znam da postoji mogucnost zarade, jer znam cime se sve bavi ta firma kojoj bi prodao sajt i znam sta bi sve mogla da ponudi clanovima, pa samim tim znam kako bi im objasnio na koji nacin bi oni imali zaradu.

A prodao bih zato sto ja kao fizicko lice ne mogu da prodajem te proizvode pa samim tim bih mogao da zaradim samo ako sajt prodam.

Pokusacu da navedem primer koji ce mozda malo blize objasniti sve:
Recimo da sam napravio drustvenu mrezu ljubitelja Apple proizvoda. Svestan sam da ja ne mogu prodavati njihove proizvode i ne mogu imati zaradu od toga, ali znam da bi Apple-u DM odgovarala jer bi na taj nacin imao bazu svojih korisnika kojima bi mogao da prodaje svoje proizvode.
djura976 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 09. 2012.   #10
Ekvador
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 12.02.2009
Poruke: 322
Hvala: 22
57 "Hvala" u 41 poruka
Ekvador is on a distinguished road
Default

Imas sve parametre pa sam, kako su ti i predlozili formiraj cenu na osnovu istih.
Nema direktne veze, ali mozda ce ti pomoci ovaj post od Milosa:
http://www.milosblog.com/wp/web-sajt...html#more-1836
Ekvador je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 03:39.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.