DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 19. 06. 2007.   #31
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Od kada se bavim community sajtovima imao sam prilično često priliku da raspravljam o tome "šta je čije i na šta ko ima prava". Ono što najčešće nisu mogli da shvate je da im to što plaćaju pristup ne daje za pravo da rade šta hoće. Da bih im plastičnije objasnio, poredio sam sa kupovinom karte za autobus, to što si je platio ne znači da možeš da pišaš po podu.

Elem, od ovoga što sam pročitao najbliži sam ovome što reče degojs (valjda?) da kada vidiš nekoga da obija sef nećeš da ga pitaš da li obija sef ili samo testira sigurnost. Mislim da za početak treba odvojiti bar 2 zarličita slučaja

1. Kada korisnik "slučajno" otkrije grešku, preko operacija na strani
2. Kada korisnik "traži" grešku i pokušava razne exploite.

To može da se uporedi sa:
1. Kada ti komšija pozvoni na vrata i kaže "mister, ostala su ti otključana vrata od stana"
2. Kada ti komšija gura kalauz u bravu, pa ako ne prođe - pokušava sa širim arsenalom.

Kao što autobus nije vlasništvo putnika koji se voze tako i web sajt nije vlasnistvo clanova koji ga posecuju. Ne vidim tu ništa problematično.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 06. 2007.   #32
zark0vac
Rade Joksimović
Professional
 
Datum učlanjenja: 27.10.2006
Poruke: 220
Hvala: 0
1 "Hvala" u 1 poruci
zark0vac is on a distinguished road
Default

Aman ne morate iskoristiti bug da se ulogujete u sistem da bi znali da postoji. Postoji mnogo bezazlenih query-ja koje mozete pokusati koji ce vam potvrditi da postoji ova ili ona ranjivost. Nema potrebe da trosite resurse servera, gadjate server maljem i sl.

Sto znaci da mu to dodje kao da gadjate zrnima peska komsijina vrata, i ako se odbije daleko ostavis mu pismo u sanduce da ima rupu u ulaznim vratima 128cm vertikalno, 24cm horizontalno jer se zrno odbilo na tom mestu i da bi bilo pametno sa njegove strane da zakrpi to. Svako normalan ce ti se najljubaznije zahvaliti.

Nije potrebno koristiti zolju trositi resurse, niti narusavati bezbednost sajta kada radite 'usputni audit'..

PS. Da se ne bi pogresno protumacilo, preopterecivanje resursa, koriscenje exploita radi dobijanja admina/roota, brute force napad, i sl. niko ne treba odobravati, nego sankcionisati. Ali ono o cemu sam ja pisao je malo drugacije.

Poslednja izmena od zark0vac : 20. 06. 2007. u 00:53.
zark0vac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 06. 2007.   #33
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ne razumem psihologiju ljudi koji dođu na neki sajt, vide formular i pomisle "gle, formular, daj da probam neki exploit".

Čemu sve to? Da bi posle pričao ortacima uz piwo kako je "haker"? Na žalost, većinu (ako je uopšte i jedan) od tih expliota nije on smislio nego neki "pravi hacker"... Da pomogneš nekome da mu bude bezbedniji sajt? Uz izvinjenje na vulgarnosti, šta te boli **** za njegov sajt i da li je bezbedan ili ne? Da bi zaradio pare tako što ćeš da ga ucenjuješ? Da mu srušiš server iz zezanja? Get a life. Da mu deface-uješ sajt? To mora da ima neke veze sa fetišima, što bi rekli "tell me something about your childhood..." ... Ne znam, baš bih voleo da saznam porive za tako nešto, neka mi neko objasni kao da imam 6 godina.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 06. 2007.   #34
zark0vac
Rade Joksimović
Professional
 
Datum učlanjenja: 27.10.2006
Poruke: 220
Hvala: 0
1 "Hvala" u 1 poruci
zark0vac is on a distinguished road
Default

Mnogo decurlije koja cim vide "powered by" jure da nadju 'exploit'. Licno sam protiv toga. I to su ti koji to rade da bi ispali 'xakepu', face, ili sta znam vec sta jos o kojima si ti upravo pricao, ali na takve se ne treba ni obazirati. Ono sto ja podrzavam je dobrovoljna light provera bez nanosenja stete u bilo kom vidu vlasniku sajta, bez ikakvih skrivenih motiva (citaj: ucena, hvaljenje, uzdizanje u ocima slicnih gubitnika, etc.).

Ja to vidim kao dobro delo, mozda gresim..

Edit: Nije bas da me je bas briga ako znam da moze da dodje neko od te sorte koju si ti naveo i da mu 'srusi sajt iz zezanja'.

Ako vidis nekog slepog coveka da ce upasti u saht, da li bi mu rekao da pripazi i pomogao mu da ga zaobidje, ili bi ga iskulirao i sutradan citao o tome u novinama?

Poslednja izmena od zark0vac : 20. 06. 2007. u 06:31.
zark0vac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 06. 2007.   #35
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

Rece bluesman da mu nije jasno zasto bi to neko radio...

Pazi kada dodjem na neku stranu i vidim gresku pracenu sa sql query... pa 5 FBI-a i 10 MUP-ova me nebi sprecilo da probam da isprintam drugi result set ili promenim naslov sajta sa "Test!" u "Test?"... to je jednostavno nesto sto je zabavno.

Ako ima jos nekoga koga zanima o mom detinjstvu, samo recite ljudi... da vidimo koliko vas ima. Ko zna? mozda bi bila dobra knjiga :P

Sto se tice vlasnistva sajta... slozicemo se da sadrzaj cini sajt. Sadrzaj pripada autorima, dakle najvazniji deo sajta pripada autorima. Ali na stranu to sto je ovaj post moja intelektualna svoina(:P) mnogo je delikatniji primer mog email-a (posto imamo i clanova zenskog pola, cak i godiste mozemo da podvedemo pod ovo :P ). Ja jednostavno zelim da znam da su moji podaci sigurni, odnosno da mi se nece desiti da neki kiddie dodje do njih i iskoristi ih za moju "kompromitaciju". (nemojte da ulazimo u to kako moze da ih iskoristi, zato sto mi se ovo vec desilo u poroslosti i ne zelim da navoidim sajt niti situaciju... neki od clanova znaju o cemu pricam)

Sto se tice cuvenog "I AGREE" jednom sam pri uclanjenju na sajt u uslove koje clanovi prihvataju stavio da se obavezuju da mi licno i personalno do kraja meseca uplate svoju celokupnu platu na devizni racun (cak sam i racun ukljucio). Nazalost nisam dobio ni cent! (buuu) Mislite da imam pravo da ih tuzim ? Mislim ako mogu to da uradim, what the hell am I doing here! odoh na Bali!

Mnogo smo se ovde odaljili od teme... tako blizu a toooliko daleko.
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 06. 2007.   #36
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

Evo me opet, zaboravih jos nesto da napomenem.

Ovde vodimo pricu o nalazenju rupa na sajtu, a ne o deface, rusenju sajta ili sta vec. Dve razlicite stvari.

Nije tanka linija izmedju dolazenja do informacija i nacina koriscejna tih informacija.

Citat:
Originalno napisao jablan Pogledajte poruku
BTW, "ne znaš" se piše odvojeno.
hvala. ne znam sta bi bez ove informacije :P

Poslednja izmena od cvele : 20. 06. 2007. u 07:39.
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 06. 2007.   #37
robi-bobi
expert
Grand Master
 
Avatar robi-bobi
 
Datum učlanjenja: 05.10.2005
Lokacija: Sofia, Bulgaria
Poruke: 805
Hvala: 222
958 "Hvala" u 68 poruka
robi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za robi-bobi
Default

Off Topic:
Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Da bih im plastičnije objasnio, poredio sam sa kupovinom karte za autobus, to što si je platio ne znači da možeš da pišaš po podu.
dobar!
nego, primecujem da cesto imas slicna poredjenja za svakakve situacije, daj saberi to i stavi na blog il dpt
osim sto je , moze biti i korisno
robi-bobi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 06. 2007.   #38
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Originalno napisao cvele Pogledajte poruku
Sto se tice vlasnistva sajta... slozicemo se da sadrzaj cini sajt. Sadrzaj pripada autorima, dakle najvazniji deo sajta pripada autorima.
Ovo je strašno pogrešno shvatanje i nema veze ni sa logikom ni sa realnošću. I TV dnevnik čine vesti o nekim ljudima, znači TV stanica pripada tim ljudima o kojima se priča na vestima i koji time doprinose gledanosti tog TV dnevnika?

I filmove gledaju ljudi, da nema ljudi - filmovi bi propali, da li onda i ti filmovi pripadaju ljudima koji ih gledaju samo zato što ih gledaju? Jesi ti išao nekada da tražiš "svoj deo" zato što si gledao neki film? I jesi dobio?

Ne, web sajt je jedan proizvod, neko ga je napravio, uložio nešto i pozvao ljude da ga posete (da gledaju film). Ako je web sajt (film) dobar - više ljudi ga posećuje (gleda), ako ne valja - džaba ste krečili. Malo si pomešao definicije svojine.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 06. 2007.   #39
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Ili, ako novinar objavi tekst u novinama, onda on polaže neka prava na samu tu izdavačku kuću? (Ne računamo tu honorar za tekst ako je dogovoren, itd.)

Ili, glumac u filmu posle polaže neka prava na taj filmski studio (tj. ili producentsku kuću) koji je izdao film ili na bioskop koji je prikazao film?

Ili, ostaviš nešto u sefu u nekoj banci na čuvanje i sad šta - imaš pravo da isprobavaš sigurnost te banke? Svašta.. Pa ima odmah da te uhapse.

Cvele je izgleda okoreli krimos Ne možeš nikako da ga odvratiš

Citat:
Originalno napisao zark0vac
Ja to vidim kao dobro delo, mozda gresim..
Pazi, nije isključeno da u slučaju da te neko tuži, da bi bio oslobođen ako se pokaže da si radio stvari dobronamerno, pomogao im (tako što si ih obavestio) i slično - verovatno bi sud pokazao razumevanja, itd. Ali, ako ne nađeš exploit na nekom sajtu, kako ćeš onda da pokažeš da si radio dobronamerno? Teže malo..
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 20. 06. 2007. u 16:25.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 06. 2007.   #40
Ivan
Psychedelictrance freak
Wrote a book
 
Avatar Ivan
 
Datum učlanjenja: 04.06.2006
Lokacija: Srbija, Beograd
Poruke: 1.008
Hvala: 325
933 "Hvala" u 34 poruka
Ivan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Ivan
Default

Samo malo da pojasnim:

Rupa, propust, sta vec, ... je jedno tj greska u aplikaciji koja utice na sigurnost. I otkrivanjem iste se ne desava nista "lose" u sistemu. Izuzetak su rupe otkrivene bruteforce metodom.

Exploit, exploatisanje, ... je iskoriscavanje pronadjenog propusta, svejedno u koje svrhe, i to jeste "lose". "Lose" je jer se koriste delovi aplikacije koji nisu predvidjeni za koriscenje.
Ivan je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Sigurnost i zastita informacija, na jednom mestu Ivan Opušteno 13 05. 07. 2008. 20:54
Skolski e-dnevnik i sigurnost?! salebab Opušteno 59 17. 10. 2007. 15:40
Sigurnost i poslovna politika... LiquidBrain Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 11 06. 05. 2007. 01:25
ptt i sigurnost nixa Opušteno 5 23. 03. 2007. 15:50
Firefox i sigurnost Ilija Studen Web aplikacije, web servisi i software 43 04. 03. 2006. 23:24


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:04.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.