DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 07. 07. 2010.   #1
Miljana
it wasn't me
Certified
 
Avatar Miljana
 
Datum učlanjenja: 07.07.2010
Lokacija: Pirot
Poruke: 60
Hvala: 78
12 "Hvala" u 8 poruka
Miljana is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Miljana
Default M-payment

Izvinjavam se ako već postoji ovakva tema, ali ja ne uspeh da je pronađem

Krajem prošle godine, dosta se govorilo o pokretanju m-paymenta u Srbiji, i ja sam se lično naslušala dosta optimističkih izjava, što od ljudi iz banaka sa kojima sarađujemo, što od ljudi na nekim drugim bitnim pozicijama... Prvo se sve najavljivalo za početak 2010. godine, pa je to malo odloženo za koji mesec, onda se na E-trgovini na Paliću m-payment ni pomenuo nije (ili sam ja preskočila neko bitno predavanje )... i sad je totalni muk!

Ima li iko ikakvih vesti na ovu temu i da li bi bio ljubazan da ih sa nama podeli?
Miljana je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 07. 2010.   #2
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

Ja sam 2008. (ili beše pre) pravio Java mobilnu aplikaciju koja je radila: kad klikneš "plati" pare sa jednog računa u banci odu na neki drugi račun. I to je bio lep prototip koji je ispunjavao rigorozne security uslove i jedna vrlo lepa priča s tehničke strane.

Ali sam sve biz-razgovore na tu temu doživeo kao da nikom u Srbiji nije u interesu da se uvede m-payment. Odnosno, svima je u interesu, a pošto ne mogu svi da se ugrade, onda bolje da se ništa ne dešava.

Od seminara do seminara mlati se ista priča, svi nešto predvidjaju za godinu N+1, prave saopštenja, pojavljuju se alternativna kiosk rešenja i sl.
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje srdjan za poruku:
Staro 12. 07. 2010.   #3
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Prema informacijama koje imam, ako sve bude kako treba, javna promocija m-paymenta o kojoj sam svojevremeno pisao ovde http://www.draganvaragic.com/weblog/...d-nove-godine/ bi trebalo da bude krajem leta ili u jesen.

Imao sam prilike da vidim kako sistem radi, i sve "fercera" (obavljene su i prve ozbiljne nezvanične transakcije), a čekaju se neki tehnički detalji od strane Telenora da bi stvar i zvanično krenula. Servis će se pokrenuti preko 5 banaka.

Informacija o ovom servisu nije zvanično nigde ni objavljena (ja sam svojevremeno objavio nezvanične informacije), jer servis zvanično još nije u funkciji, pa se zato o tome nije moglo čuti ništa na navedenim skupovima...
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje Dragan Varagić za poruku:
Staro 12. 07. 2010.   #4
Miljana
it wasn't me
Certified
 
Avatar Miljana
 
Datum učlanjenja: 07.07.2010
Lokacija: Pirot
Poruke: 60
Hvala: 78
12 "Hvala" u 8 poruka
Miljana is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Miljana
Default

To su zaista lepe vesti i nadam se da će se na jesen i obistiniti. Šta je po vama potrebno se desi da bi ova vrsta plaćanja zaista zaživela i imala masovnu upotrebu?
Miljana je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 07. 2010.   #5
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Jedan deo odgovora možete videti i u paralelnoj diskusiji na istu temu (FB).

Da li će i kako će zaživeti ovaj sistem plaćanja, to zavisi od veoma velikog broja činilaca, a najviše od načina kako će ovaj sistem promovisati banke i Telenor (videćemo kada će ovakav sistem početi da prave i primene ostali mob. operateri). Masovnost ovakvog sistema plaćanja ne može se očekivati veoma brzo... Objektivno je potrebno oko dve godine, a to će zavisiti od broja osoba koje će uopšte da koriste ovakav sistem plaćanja...
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 07. 2010.   #6
smarkovic
Slobodan Marković
Qualified
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 153
Hvala: 67
86 "Hvala" u 30 poruka
smarkovic će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za smarkovic
Default

Nisam 100% siguran da li se pomenuti sistem za m-payment bazira na kvalifikovanim elektronskim sertifikatima (potpisima) na SIM karticama. Ako jeste, onda se puštanje takvog sistema u rad verovatno neće desiti pre nego što MTID akredituje izadavaoca tih kvalifikovanih elektronskih sertifikata (što je, prema mojim saznanjima, već uveliko u toku i moglo da se završi tokom narednih nekoliko nedelja...)

Pozdrav,
Sloba
smarkovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 09. 2010.   #7
Miljana
it wasn't me
Certified
 
Avatar Miljana
 
Datum učlanjenja: 07.07.2010
Lokacija: Pirot
Poruke: 60
Hvala: 78
12 "Hvala" u 8 poruka
Miljana is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Miljana
Default

Znam da su poštanske i postnet uputnice usluge pošte koje su namenjene isključivo za slanje novca fizičkim licima. Ali me opet muči pitanje zbog čega taj sistem, koji očigledno funkcioniše i ima pristojnu proviziju od 2,5%, ne može da se na neki način upotrebi za internet trgovinu makar na teritoriji Srbije? Verovatno sam naivna u ovim svojim razmišljanjima, pa vas molim da me spustite na (majčicu nam) zemlju (Srbiju)
Miljana je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 09. 2010.   #8
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Može sve da se upotrebi za "online trgovinu", to i jeste problem što se ljudi ovde godinama snalaze pa izmišljaju toplu vodu, ali se sve svodi na to da se gubi reč "online" iz "online trgovine" čim ti moraš da šalješ tupavu uplatnicu.

Online trgovina je ukratko: nađeš, naručiš, platiš, dobiješ ... ako bilo šta od toga mora da ide offline, onda je jasno da je to đunta sa sitnim nutom:

__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje bluesman za poruku:
Staro 21. 09. 2010.   #9
vidak
Banned
Expert
 
Datum učlanjenja: 29.09.2007
Poruke: 458
Hvala: 131
71 "Hvala" u 44 poruka
vidak is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Online trgovina je ukratko: nađeš, naručiš, platiš, dobiješ ... ako bilo šta od toga mora da ide offline, onda je jasno da je to đunta sa sitnim nutom
Na Masteru, na predavanju iz oblasti Elektronskog poslovanja, tip sa titulom pola od CEO t.j. Vice President, zaposlen u jednoj od ozbiljnijih firmi koje se bave e-trgovinom objašnjavao nam je prednosti takvog vida poslovanja.

Reče on na koji način on lično obavlja e-kupovinu...
1. Ode u TC Ušće.
2. Uđe u butik gde prodaju firmiranju garderobu.
3. Proba komad garderobe.
4. Zapamti broj i model garderobe koji je probao i koji želi da kupi
5. Ode do firme u kojoj radi i u kojoj je pola od CEO
6. Kupi taj isti komad garderobe preko neta.

Nama, budućim velikim znalcima e-trgovine, objasnio je kako oni kvalitetno rešavaju e-trg. probleme
1. Klijent dođe kod njih u firmu
2. Klijent sedne za jedan od njihovih kompjutera
3. Klijent pronađe robu koju želi da naruči
4. Klijent im da pare na ruke
5. Oni poruče robu za klijenta
6. Oni ne garantuju ništa klijentu oko kvaliteta isporučene robe i rokova
7. U zavisnosti od kvarljivosti robe i mogućih oštećenja, klijentu preporuče da poseti najbližu crkvu (pridodato od strane autora ovog posta)

p.s. sreća naša pa nismo morali da pripremamo ovaj deo gradiva za polaganje ispita!

Poslednja izmena od vidak : 21. 09. 2010. u 14:02.
vidak je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 11. 2010.   #10
Miljana
it wasn't me
Certified
 
Avatar Miljana
 
Datum učlanjenja: 07.07.2010
Lokacija: Pirot
Poruke: 60
Hvala: 78
12 "Hvala" u 8 poruka
Miljana is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Miljana
Default

Sveže vesti na ovu temu:

http://www.draganvaragic.com/weblog/...yment-platimo/
Miljana je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Miljana za poruku:
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Payment gateway djomla_db e-Business 4 19. 11. 2009. 21:20
Koji "Payment Gateway to accept online payment"? raindog e-Business 3 03. 09. 2009. 21:49
Online payment POMOC! jaksaM Sva početnička pitanja 9 17. 02. 2009. 16:20
m payment dark_mark e-Business 3 09. 05. 2007. 20:00
Payment Processors cvele e-Business 8 26. 07. 2006. 00:44


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 16:53.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.