DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Opušteno
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Opušteno Trenutak za pauzu - Ćaskanje. Sponzor: blogodak

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 19. 04. 2011.   #51
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Ako ovo sto su ovi momci uradili poredite sa "offline" zivotom, to je vise kao da su upali u ministarstvo policije i orgijali celu noc (sa sve striptizetama, grafitima po zidovima i sl).

Ukratko, ovde se vise postavlja pitanje da li je kriv onaj ko je upao ili ovi "strucnjaci" koji su ostavili otkljucana vrata (admin/admin password) bez ikakve dodatne zastite?
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 04. 2011.   #52
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Originalno napisao vidak Pogledajte poruku
Sada će krenuti lavina postova gde će ti plastično objasniti zašto to nije hakerisanje, zašto su u vtk apsolutno nestručni i zašto je Joomla đubre.
Nažalost, svi ti postovi su na nivou Grand produkcije.
Mister, evo ja se javljam da pokrenem lavinu nestručnih "Grand Show" postova.

O čemu ti pričaš? Ako jedan tupavi dizajner (tupavi iz 2 razloga: 1. čoveku od 34 godine padne na pamet takva infantilna glupost, 2. nema pojma šta radi i njegovo znanje "hakovanja" se svodi na unos username/password) ode na sajt koji je zaštićen kao kurava korišćenim kondomom - odakle nekome bezobrazluk da to nazove hakovanje?

Činjenica je da ja Joomla đubre - teško đubre, ali to nije tema.

Ali činjenica je da nije Joomla kriva za ovo već oni stručnjaci koji treba da vode računa. Ne može most da bude kriv jer je neko skočio sa mosta.

To je bre isto kao da zaključaš vrata pa napišeš na vratima "ključ je ispod otirača" i naiđe neko i uđe da vidi iz zajebancije, a onda nazoveš policiju i prijaviš da su ti "obili stan".

Ja osuđujem sve vas koji ste uopšte otišli na taj sajt i ulogovali se bez obzira da li ste postovali ili ne. To je jednostavno debilno i nezrelo.

I smešni ste sa tom pričom - udaviste i na twitteru i na facebook-u, davite i ovde - smorili ste danima.

Takođe osuđujem i ove odgovorne za sajt što ne vode računa o svom sajtu - ovo je vrhunska sramota za njih da im se plavuše loguju na sajt i da ih onda prozivaju "hakeri" ... to će da im bude izgovor i ja se plašim da će ova dvojica najebati ni krivi ni dužni - samo zato što im je bilo "zabavno" pa su se malo glupirali ... naleteli su dok je stajalo "ključ je ispod otirača".
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
6 članova zahvaljuje bluesman za poruku:
Staro 19. 04. 2011.   #53
vidak
Banned
Expert
 
Datum učlanjenja: 29.09.2007
Poruke: 458
Hvala: 131
71 "Hvala" u 44 poruka
vidak is on a distinguished road
Default

@Bluesman

Tema hakovanje:
Govorim o prvom koji je uhakovao sajt. Ne uzimam u obzir bilo koga ko je nakon objavljivanja ključa pristupio sajtu, a za analiziranje takvih pokušaja smatram da su na nivou Grand produkcije. Ne možeš me ubediti da je prvobitna kombinacija username i pass bila debilno jednostavna, isto kao što verujem da nije bila ni na sajtu ocistimosrbiju.rs gde verujem da je nakon hakovanja promenjena na admin/12345 (čini mi se da je to bio ključ ispod otirača)

Da li sam ja jedini kome se čini da je u oba slučaja scenario sakrivanja tragova identičan?

Što se tiče Joomle možemo praviti različite sisteme ocenjivanja ali u odnosu na konkurenciju ne može se reći da je Joomla lošija, čak šta više, Joomla 1.6 ima sistem permisija kojim ne mogu da se pohvale konkurenti,a ova tema se može nastaviti na nekom drugom postu.

Ostale komentare čini mi se da nisi uputio meni, pa ću sa ovim završiti.

Poslednja izmena od vidak : 19. 04. 2011. u 19:24.
vidak je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 04. 2011.   #54
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

@vidak: kako sakrivanje tragova, mislis time sto je pustio i druge da udju? Mislim da je to paranoja, a i ne vidim kako bi to "sakrilo tragove", ostaje IP u access_logu, i treba im 2 minute da nadju ko je prvi pristupio zasticenom delu sajta tog dana. Ali ako je koristio Tor onda mu najverovatnije ne mogu nista...

@marinowski: Bolju je metaforu dao Kuzma, ovo je kao da udjes u policijsku stanicu, a tamo nema nikoga. I onda ljudi udju i krenu da preturaju po ahrivi... iz dosade... to jeste protivzakonito, ali nije bas tako grandiozan zlocin...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 04. 2011.   #55
vidak
Banned
Expert
 
Datum učlanjenja: 29.09.2007
Poruke: 458
Hvala: 131
71 "Hvala" u 44 poruka
vidak is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
@vidak: kako sakrivanje tragova, mislis time sto je pustio i druge da udju? Mislim da je to paranoja, a i ne vidim kako bi to "sakrilo tragove", ostaje IP u access_logu, i treba im 2 minute da nadju ko je prvi pristupio zasticenom delu sajta tog dana. Ali ako je koristio Tor onda mu najverovatnije ne mogu nista...
Tačno tako. Cela ta stvar sa skrivanjem tragova ima za cilj da koliko toliko oteža posao pronalaženja ali i da nanese što veću bruku sajtu, isto kao i kod ocistimosrbiju.rs, a možda je i cilj da se napravi razvodnjavanje priče kod eventualnog suđenja t.j. dokaznog postupka.

E sad, kako je sajt zaista uhakovan, verovatno nećemo nikad saznati. Predpostavljam da sajt nije hakovan pogađanjem admin/pass t.j. skriptom koja bi to radila već da je to urađeno na neki drugi način. Živi bili pa videli.

A da će ova dvojica naje*ati, naje*aće ko žuti!
vidak je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 04. 2011.   #56
vidak
Banned
Expert
 
Datum učlanjenja: 29.09.2007
Poruke: 458
Hvala: 131
71 "Hvala" u 44 poruka
vidak is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
...ostaje IP u access_logu, i treba im 2 minute da nadju ko je prvi pristupio zasticenom delu sajta tog dana.
E sad... ovo jeste tačno ali tebi bi a možda i meni trebalo 2 minuta da pristupimo logu, koliko će njima vremena trebati to ne znamo.

I sam znaš da postoje kojekakvi botovi koji češljaju sajtove. Ako je neki pristupio npr. sajt/admin pre prvog upada teško će se dokazati ko je tu prvi pristupio i šta je ko tu radio jer koliko vidim Joomla beleži samo poslednji pristup, a možda je u tome i caka što je omogućen pristup sajtu.
Čak šta više, taj neko bi mogao da simulira sa različitih IP adresa pristupanje svim uobičajenim joomla/admin stranicama te se ne bi moglo utvrditi da je samo simulirao pristup njima... bla,bla,bla
vidak je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 04. 2011.   #57
vidak
Banned
Expert
 
Datum učlanjenja: 29.09.2007
Poruke: 458
Hvala: 131
71 "Hvala" u 44 poruka
vidak is on a distinguished road
Default

gledam malo pa razmišljam..
izgleda da uopšte nisu pravili backup Joomle. Ni baze, ni fajlova. Da su imali backup verovatno bi odmah digli predhodnu verziju, osim ukoliko ne veruju da je i neka od predhodnih verzija kompromitovana pa ne žele da se dodatno izlažu opasnosti sve dok ne utvrde u kom trenutku je sistem kompromitovan... bla, bla, bla...

... ukoliko je napad na oba sajta bio centarlizovan mogli su proći meseci pre napada tako da bi prava paranoja bila 'koja verzija backup-a nam je čista?'...


... meni ni jedna informacija do sada ne govori da su iz vtk amateri...

Poslednja izmena od vidak : 19. 04. 2011. u 21:10.
vidak je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 04. 2011.   #58
Milos Micic
magla diler
Qualified
 
Avatar Milos Micic
 
Datum učlanjenja: 13.02.2007
Poruke: 168
Hvala: 69
18 "Hvala" u 13 poruka
Milos Micic is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
@vidak: kako sakrivanje tragova, mislis time sto je pustio i druge da udju? Mislim da je to paranoja, a i ne vidim kako bi to "sakrilo tragove", ostaje IP u access_logu, i treba im 2 minute da nadju ko je prvi pristupio zasticenom delu sajta tog dana. Ali ako je koristio Tor onda mu najverovatnije ne mogu nista...
Pa ja bi rekao da nije paranoja eno covek i dalje vrslja sto ce reci on je verovatno hakovao server / promenio sifru a onda distribuirao istu svima. Ako pratite jedan drugi forum mogli ste dodji do tog zakljucka.
Milos Micic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 04. 2011.   #59
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

ja sam igrom slucaja radio na nekim drzavnim sajtovima i znam da su ljudi masovno stavljali sifre tipa nekoime/ nekoime... ti im stavis normalnu, oni je opet promene nazad u nesto tupavo..

mozda nije bila sifra bas 12345, ali prilicno sam siguran da tu nema neke velike nauke... nick mu je John the Ripper, sto je dobro poznat old-school alat za razbijanje sifri, tako da je verovatno samo uradio dictionary attack... mene cudi da to ljudi cesce ne rade, posto je velika vecina sajtova potpuno nezasticena od takvih napada...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 04. 2011.   #60
LiquidBrain
Milan Cvejic
Wrote a book
 
Avatar LiquidBrain
 
Datum učlanjenja: 05.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Hvala: 32
73 "Hvala" u 56 poruka
LiquidBrain će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Yahoo za LiquidBrain
Thumbs down

Citat:
Originalno napisao dinke Pogledajte poruku
Ukratko, ovde se vise postavlja pitanje da li je kriv onaj ko je upao ili ovi "strucnjaci" koji su ostavili otkljucana vrata (admin/admin password) bez ikakve dodatne zastite?
Na zalost, ovde je kriv onaj koji je upao. Nas zakon ne poznaje odgovornost institucije ili kompanije za gubitak ili stetu koju je trece lice pretrpelo zbog odgovornosti same kompanije ili institucije...

Na zalost to je jedno jako pipavo pitanje, i kao sto sami znate, niko nece da sece granu na kojoj sedi...
__________________
http://weevify.com
LiquidBrain je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 14:51.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.