DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Showroom i poslovne ponude > Web site, dizajn i multimedia
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web site, dizajn i multimedia Galerija web sajtova, recenzije i kritike. Svaka nova tema zahteva odobravanje pre prikazivanja

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 20. 02. 2008.   #11
pitchweis
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.10.2006
Poruke: 104
Hvala: 19
10 "Hvala" u 6 poruka
pitchweis is on a distinguished road
Default

ja gledam tako da je sve što je "napolju" javno je. stoga je na izvol'te; nisam čuo niti za jedan slučaj da je neko najebao zbog rip offa! ispravite me, možda nisam informisan.

verujem da se ljudi vezuju za ono gde su uložili rad i trud, ali ako napravim nešto pa prodam, šta me zabole da li je neko to pokrao, nije moje, ja sam to kreirao, i to mi stoji u portfoliu.

pošto sam jedan od onih koji će dizajn podrediti juzabilitiju (u nekim razumnim metodološkim okvirima) onda mi je ok da "pokradem" te metodolpške cake. kada dizajn gledam sa te strane, jer radi se o proizvodu, a ne umetnosti, onda smatram da je rip off legitiman.

Imam i one misli gde je rip off užasna stvar, ali da čujem šta mislite o ovome...
__________________
soon
pitchweis je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2008.   #12
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 08.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default

nemam komentar....

__________________
kodi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2008.   #13
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

rip-off je dugorocno gledano glupa taktika upravo zato sto je sve sto je online javno... i s'ozbirom na wayback i ostale arhivere ostace javno ko zna koliko jos decenija... i kad ukrades nesto i budes provaljen, to ce da stoji tu do god je taj forum/sajt online, sto ce reci godinama... cak i da ne budes odmah provaljen, taj tvoj dizajn ce da bude online i postoji sansa da budes provaljen kroz 5-10 godina nebitno...

a koliko god to mozda tebi izgledalo smesno iz tvoje sadasnje perspektive, u svakom poslu, pa i ovom, ugled i poverenje su ti najbolja reklama i najbitniji asset..
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2008.   #14
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao pitchweis Pogledajte poruku

pošto sam jedan od onih koji će dizajn podrediti juzabilitiju (u nekim razumnim metodološkim okvirima) onda mi je ok da "pokradem" te metodolpške cake. kada dizajn gledam sa te strane, jer radi se o proizvodu, a ne umetnosti, onda smatram da je rip off legitiman.
U malu odbranu pitchweis-a, pošto mislim da je za ono što je hteo da kaže termin rip off malo preteran. U pravu je kad kaže da dizajn, za razliku od umetnosti, mora da bude i funkcionalan a tu se onda teško može postići neka absolutna originalnost. Koliko možeš biti originalan u dizajnu jedne stolice?

Čak i kad ti nije namera da nešto otvoreno mazneš, uticaju mode ne možeš pobeći. Jedne godine je u modi crveno i onda se svi nesvesno hvataju za crveno. Čitave decenije se tako prepoznaju po stilovima.

S druge strane, dobar website, pored vizualnog dizajna i funkcionalnosti, čini pre svega sadržaj. Koliko puta ste videli u filmskoj industriji da neko bukvalno "prepiše" film, sve isto a na kraju ispadne sranje. Nema recepta za pravljenje hitova.

Zaštita intelektualne svojine je veoma važna ali isto tako ne treba ni ići u krajnost pa strepeti nad svim i svačim. Kad te neko kopira to je i the highest form of flattery, a ako baš preteraju, pošalješ im cease and desist letter i to obično upali (ovo pretpostavljam ne radi baš za Srbiju). Tako se i ti odnosiš prema tudjem radu, odnosno trudiš se da inspiracija ne preraste u kradju.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2008.   #15
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ovde je bilo dosta poljuvacina po likovima koji su ukrali kompletan sajt, samo su promenili logo u headeru. To je rip-off, ono sto vi pricate je inspiracija.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2008.   #16
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Ovde je bilo dosta poljuvacina po likovima koji su ukrali kompletan sajt, samo su promenili logo u headeru. To je rip-off, ono sto vi pricate je inspiracija.
Da, upravo to i jeste poenta: jedno je rip-off a nesto sasvim drugo inspiracija. Na žalost, gde je granica, nije uvek lako ustanoviti. Ja sam stekla utisak da je pitchweis ( za ime) zapravo govorio upravo o inspiraciji koristeći rip-off termin. Na kraju krajeva, možda je to sve a difference without a distinction. U slučaju tako blatantne kradje što pominjete, i ja bih sasvim sigurno nervni slom dobila.
Za sitnije stvari sam prestala da se nerviram. Jedan tip nam je tako bio krao fotografije i to direktno sa našeg servera. Na kraju sam bila premestila fotke a na taj url stavila fotku sa natpisom da je fotografija preuzeta sa našeg sajta i da ga slobodno posete. Trebalo mu je šest meseci da otkrije šta se desilo a u medjuvremenu smo dobijali steady traffic and customers.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 02. 2008.   #17
conica
Pilece krilce(reš)
Master
 
Avatar conica
 
Datum učlanjenja: 12.01.2006
Lokacija: Little boy's playground
Poruke: 604
Hvala: 47
61 "Hvala" u 27 poruka
conica će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za conica Pošaljite poruku preko MSN za conica Pošaljite poruku preko Skype™ za conica
Default

Good Designers Copy, Great Designers Steal [Picasso]
__________________
HomeOfWeb | BLOG: (hrk)pljuc.com
conica je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 02. 2008.   #18
Aleksandar Mitić
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 10.02.2007
Poruke: 47
Hvala: 2
10 "Hvala" u 4 poruka
Aleksandar Mitić is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za Aleksandar Mitić
Default

Best designers create?
Aleksandar Mitić je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Aleksandar Mitić za poruku:
Staro 22. 02. 2008.   #19
pitchweis
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.10.2006
Poruke: 104
Hvala: 19
10 "Hvala" u 6 poruka
pitchweis is on a distinguished road
Default

ok, onda smo napravili distinkciju rip off - inspiracija.

malo me je, ipak, poneo i naslov topika: Kako prepoznajete/nalazite rip-off template?

Kako prepoznajem? Mogu da prepoznam da je neko "pokupio" informacionu arhitekturu, a to je skroz legitimna stvar. Velike kompanije su pre svog online nastupa papreno platile i razne studije slučaja, korišćeni su rezultati raznih istraživanja itsl. Zašto neko ne bi IA uradio po uzoru, na recimo, http://eurosport.yahoo.com/? Malo čačkanja po CSS-u i eto ti novi dizajn i kontam da za takve stvari ne može da se kaže da je rip off...

Negde sam ranije video da je neka domaća web design agencija maknula "vibe" (ne ceo css, ali "vibe" da) bloga dnevnikeklektika.com. To je totalni rip off, imena, lika, dela i zanata i svega.
__________________
soon
pitchweis je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 02. 2008.   #20
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

pičvajz, jesi ti video rop-off primere koji su postovani ovde? Predlažem da prvo pogledaš to pa onda da nastavimo dalje
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Starter Web Template 1.0 m.stojanov Web site, dizajn i multimedia 0 12. 09. 2009. 17:16
Template engines razno PHP 30 22. 06. 2009. 01:00
Web Template Stamparija marevuksa Sva početnička pitanja 2 29. 12. 2007. 23:16
Problem sa template-om celawi Sva početnička pitanja 1 03. 11. 2007. 13:31
asp.net 2 : FormView template BraMom Programiranje 0 01. 11. 2006. 00:19


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 16:35.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.