DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 17. 01. 2012.   #11
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

u Bgd je podela po zonama koje su priblizno razdeljene po udaljenosti od centra, ali nije bas tako prosto, ivice zona prate linije opstina... i onda imas neke tacke blizu centra koje su u jeftinijoj zoni i imas skuplje lokacije koje uopste nisu toliko blizu centru...

najprostije je lepo potraziti po netu mapu zona i pogledati tacno gde spadas, jer razlika i nije tako mala (izmedju prve i druge je bilo prosle godine oko 4K din)
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 01. 2012.   #12
Bojsi
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 24.01.2007
Poruke: 92
Hvala: 1
802 "Hvala" u 15 poruka
Bojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished road
Default

Ja planiram da otvorim u Smederevu. Imacu svog knjigovodju (od poverenja) i zelim da se sto manje petljam oko papirologije i placanja, vec da se okrenem radu i organizaciji.
Bojsi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 01. 2012.   #13
kickloop
Mister
Master
 
Avatar kickloop
 
Datum učlanjenja: 25.11.2007
Poruke: 626
Hvala: 114
641 "Hvala" u 96 poruka
kickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za kickloop
Default

@centaur

Druže jel se mi poznajemo pa si slobodan da mi se tako obraćaš?

Prvo moja opaska je vezana za hapšenje od pre neki dan. Našalio sam se i rekao da je to danas moderno. Drugo zarada od 2,5 k eura mesečno može ali samo u Diznilendu. Pre će biti da se zaradi 40-50k RSD i da si od toga dužan ne 15k nego 35. Nemoj da se lažemo ni druge da lažemo. Preduzetnički hleb je gorak. Ko ga nije jeo priča kao ti.
__________________
When you assume, you make an ass out of u and me
kickloop je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 01. 2012.   #14
centaur
Ivan Pavković
Qualified
 
Avatar centaur
 
Datum učlanjenja: 15.01.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 144
Hvala: 42
16 "Hvala" u 16 poruka
centaur is on a distinguished road
Default

Ne poznajemo se, nego sam ja prirodno prilicno slobodan. Nemoj mi zameriti.

Kako je u Diznilendu neznam, ali 40-50K RSD programer moze da zaradi na onim sajtovima tipa scriptlance, freeelance i ostali relativno lako.
Svi koji rade full time za strane firme zaradjuju znacajno veci novac. I da, oni nizu u Diznilendu.

A ovo sto ti kazes da su troskovi veci od 15k, to jednostavno nije tacno. Nisu.
Ja inace jedem preduzetnicki hleb, da je lako nije, ali ni gorak svakako nije.

Da ne bude samo offtopic od mene, da kazem par reci i o temi, posto i sam imam slicnu dilemu.
Ako se bavis uslugama, neznam zasto se odmah zaleces da otvoris DOO.
Fora kod doo-a je sto sebi odredis platu, na nju placas doprinose, i cekas kraj godine da podignes dobit (platis porez i na to).
Nema laganog podizanja para sa racuna.
Kao preduzetnik, placas mesecno poreze (oko 15k dinara), i dizes sva pare koje imas na racunu bez pravdanja.
Iz agencije u doo prelazis lako, tako da ako procenis da imas racunicu, to nije nikakav problem.
Pozitivna strana DOO-a je sto recimo kupis kompjutere, kanc namestaj i slicno (osnovna sredstva za rad) i trazis nazad PDV, pa ti bude jeftinije.
Sa druge strane, ako rebnes sebi platu npr 100k dinara, svaki mesec placas doprinose na taj iznos sto ti je mnogo vise nego tih 15k dinara koliko bi dao kao pausalac.

Poslednja izmena od centaur : 17. 01. 2012. u 23:10.
centaur je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 01. 2012.   #15
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Ovde je izneto dosta netačnih podataka. Pošto sam skoro otvarao firmu čini mi se da sam malo više u toku od drugih, pa ću da razjasnim bar osnovne pojmove.

- kad si preduzetnik, možeš da imaš paušalni porez, ili da vodiš knjige. To je tvoj izbor u početku, tj. imaš pravo da tražiš paušalno oporezivanje. Kad pređeš 3m dinara ne možeš više da budeš paušalac, već moraš odmah da pređeš na knjige. To se slabo isplati, jer se sav profit firme tretira kao lična zarada i oporezovan je žešće, i više se isplati da pređeš u doo.
Ovo do sad nema nikakve veze sa PDV-om!

- u sistem PDV-a se prelazi kad pređeš 4m dinara, ali po mom knjigovođi to važi samo ako je tih 4m ostvareno u domaćem prometu. Kad izvoziš usluge/softver nema PDV-a pa se taj priliv ne računa u tu cifru, i može da se desi da ne budeš u PDV-u bez obzira na promet veći od 4m.

- kad si doo obavezno vodiš knjige, moraš sebi da isplaćuješ platu i doprinose, ali dobit firme možeš da podižeš po dosta nižim stopama.

Preporučujem čitanje teksta
Kako početi posao u Srbiji

Čovek je napravio i uporednu tabelu koliko te košta koja varijanta oporezivanja:

http://www.mena.rs/kakopoceti/uporedniprikaz.html

U svakom slučaju, preporučujem ti da nađeš knjigovođu kom ćeš da platiš sat vremena konsultacije da sagleda tvoju situaciju i predloži ti najbolje rešenje. A možeš i da ga pitaš sve što ti nije jasno i šta misliš da može da bude problem.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
4 članova zahvaljuje Gruja za poruku:
Staro 17. 01. 2012.   #16
kickloop
Mister
Master
 
Avatar kickloop
 
Datum učlanjenja: 25.11.2007
Poruke: 626
Hvala: 114
641 "Hvala" u 96 poruka
kickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za kickloop
Default

@centaur

Ne zameram ali nisam rekao ništa što bi te navelo da studiraš moj mentalni sklop. Možda sam trebao da nabodem posle opaske za rad na crno...

Ti si srećan čovek ako ti je trošak poslovanja 15k. Internet, kancelarija, telefon, struja, firmarina, PIO, PDV, .... biće da je ipak 35k ako ne i više.

I tvrdim da se ovo tvoje "Svi koji rade full time za strane firme..." u brojkama iskazuje sa jako malim procentom ljudi dok većina zaradi jedva tih 40-50k RSD
__________________
When you assume, you make an ass out of u and me
kickloop je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 01. 2012.   #17
centaur
Ivan Pavković
Qualified
 
Avatar centaur
 
Datum učlanjenja: 15.01.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 144
Hvala: 42
16 "Hvala" u 16 poruka
centaur is on a distinguished road
Default

^Nije trosak poslovanja 15k, ali sve ostalo ti nije obavezno. Dok ne pocnes da pravis pare, radi od kuce, pa kad posao krene iselis se u kancelariju (ja sam bar tako radio).
A iz svog licnog iskustva, ±1000$ mesecno na ovim sajtovima nije tesko napraviti. Malo fore, fazoni, malo srece, dosta rada....i cekas da naleti dobar klijent i da nastavis da radis za njega bez sajta.
Pa covece, 40-50K dinara ti je plata za osrednjeg (bez mnogo iskustva, ali zavrsava posao) programera u domacim firmama. Senior lako bije ± 1k evra (najcesce na crno).
centaur je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 01. 2012.   #18
agvozden
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 16.02.2006
Poruke: 129
Hvala: 25
15 "Hvala" u 14 poruka
agvozden is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za agvozden
Default

DOO je pun nepredvidljivih troskova.

Kada sam skoro cuo da smo obveznici i nekog poreza za sume nije mi nista bilo jasno. Komunalna taksa, gradjevinsko, porezi, doprinosi, pdv, takse...

toga kod pausalaca nema, najbolje je tako poceti. Za pocetak nemas zaposljenih, nemas poslovni prostor, kreces od nule.

Najbolje da se prijavi van teritorije grada, najmanje su takse

a sifra delatnosti je 62.xx
__________________
moj blog | moj veb sajt | moj gradic | moj region
agvozden je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 01. 2012.   #19
kickloop
Mister
Master
 
Avatar kickloop
 
Datum učlanjenja: 25.11.2007
Poruke: 626
Hvala: 114
641 "Hvala" u 96 poruka
kickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za kickloop
Default

Nebi da ispadne kako se sad ja i ti @centaur ubeđujemo ali....

Znači od kuće kad radiš ne plaćaš struju, internet, telefon...?

Drugo, slažem se ja sa tobom da može da se zaradi 1000, 2000, 3000 (maraka) mesečno. Pravio sam ja i više. Jedan mesec. Pa onda sledeći ne nabodem ništa krupno i napravim samo 400. Treći mesec 800, pa četvrti opet 400... A harač uvek isti.

Radi stvarno njih 5 za 1k evra. Ostalih 196 rade za 40k RSD. A harač svima isti. Jel tu ne vidiš problem?
__________________
When you assume, you make an ass out of u and me
kickloop je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 01. 2012.   #20
centaur
Ivan Pavković
Qualified
 
Avatar centaur
 
Datum učlanjenja: 15.01.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 144
Hvala: 42
16 "Hvala" u 16 poruka
centaur is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao kickloop Pogledajte poruku
Drugo, slažem se ja sa tobom da može da se zaradi 1000, 2000, 3000 (maraka) mesečno.
Gde nadje marke

Kratak odgovor je da se uvek trudis da budes u onih 5 sto si spomenuo....

Ugusimo temu, ja sam rekao sto sam imao, ti si rekao sto si imao, nismo se slozili, necemo se sloziti, pa da ne davimo ljude vise
centaur je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 14:38.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.