DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Komunikacije
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Komunikacije VOIP (Voice Over IP), handheld, Instant Mesengers, protokoli, P2P...ICQ, Jabber, MSN, ...

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 25. 07. 2008.   #101
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

@Ivan:
Pa Skype u sustini duplira / sinhronizuje klijente ukoliko koriste istu identifikaciju. Ja recimo imam potrebu da se nakacim od kuce na skype na poslu (skype mi je na poslu non-stop upaljen kao i comp) i sve chatove koje odradim kuci (u tom momentu sam nakacen sa oba compa) sutradan nadjem na poslu u logovima. Nisam probavao voice ali mislim da je to ono sto Dejan spominje.

Da je najgori i nije bash... bar se skype ne moze prisluskivati 'tako sto ces uhvatiti stream' dok ostali VoIP provajderi nemaju nikakvu zastitu i ladno u pola razgovora mozes da upadnes i snimas.


ontopic... procitao sam citavu diskusiju, nisam samo gledao komentare na sajtovima vezanu za ovu odluku ali nigdje u diskusijama (osim sprecavanje pedofilije) nisam nashao 'potrebu' koja se ukazala kako bi se ovaj zakon donio. Znaci sta je iniciralo to? Postoji li negdje javno objavljeno obrazlozenje 'mi smo zakljucili to i to..'?
U Srbiji (ne samo Srbiji, vec citavoj regiji) nije problem nedostatak zakona, ima ih ionako previshe, vec nepostivanje i nedoslednost u sprovodjenju istih. Dok se god to ne sredi, ne moze ni 10000e novih zakona nista da promjene.
Ovaj zakon se u Svici pokusava proturiti vec 10ak godina pa nikako ... uvijek je velika vecina u parlamentu (donjoj sobi) protiv toga. Ne kazem da tajne sluzbe to ne rade, ali to vishe gledam kao izuzetak a ne pravilo.

kako vec kazu .. my 0.02$

Poslednja izmena od misk0 : 25. 07. 2008. u 23:57.
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 07. 2008.   #102
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Možda sve ovo i propadne ipak, vrlo brzo uključili su se i mediji... Na trenutak sam se uplašio da će se sve završiti na kuknjavi po blogovima i forumima.

http://www.blic.co.yu/drustvo.php?id=50675
http://www.danas.co.yu/20080726/dogadjajdana1.html#2

Malo sam ga pogurao na Naslovima među najvažnije vesti dana. Mada generalno i jeste veoma bitna stvar da se ovo rasčisti, svakako mnogo bitnije od toga u kojoj je kafani D.D.D. svirao gusle.

Oglasio se i Rodoljub Šabić:

Citat:
Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja, kaže za Danas da je ovo akt koji ima mnogo nejasnih normi čije značenje zavisi od toga ko ga tumači.

- Ovaj akt deluje kao tehnički, ali imajući u vidu šta znači internet danas, voleo bih da stupi na snagu nakon ozbiljne javne rasprave. Niko nema ništa protiv toga da država uredi te uslove. Neke od normi mogu imati značaj zakonskog akta, a ovo je trebalo raditi malo drukčije - zaključuje Šabić.

Poslednja izmena od mileusna : 26. 07. 2008. u 01:16.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje mileusna za poruku:
Staro 26. 07. 2008.   #103
dkurel
Moderator
Qualified
 
Avatar dkurel
 
Datum učlanjenja: 03.07.2005
Poruke: 147
Hvala: 23
2 "Hvala" u 2 poruka
dkurel is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za dkurel
Default

Citat:
Originalno napisao misk0 Pogledajte poruku
@Ivan:
Pa Skype u sustini duplira / sinhronizuje klijente ukoliko koriste istu identifikaciju. Ja recimo imam potrebu da se nakacim od kuce na skype na poslu (skype mi je na poslu non-stop upaljen kao i comp) i sve chatove koje odradim kuci (u tom momentu sam nakacen sa oba compa) sutradan nadjem na poslu u logovima. Nisam probavao voice ali mislim da je to ono sto Dejan spominje.
To i cinjenicu da ukoliko si na javnoj IP adresi i sa dovoljno velikim bandwidthom po njihovoj proceni - koristice tvoj Skype klijent kao supernode, sto znaci da ce preusmeravati RTP stream preko tebe - jesce ti bandwidth. Ne dao ti Bog da placas za taj bandwidth...
Imao sam presrecnog klijenta koji je placao net po protoku i insistirao na Skype-u sve dok nije stigao racun za net. Siroma'.

Citat:
Originalno napisao misk0 Pogledajte poruku
Da je najgori i nije bash... bar se skype ne moze prisluskivati 'tako sto ces uhvatiti stream' dok ostali VoIP provajderi nemaju nikakvu zastitu i ladno u pola razgovora mozes da upadnes i snimas.
Ovo je tacno za ostale provajdere. A Skype cu da probam koliko ovih dana i javljam rezultate.
__________________
Train yourself to let go of everything you are afraid to loose.

BLOG? http://www.dejankurel.info/blog
dkurel je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 07. 2008.   #104
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Ovakvi zakoni se vec godinama pokusavaju uvesti u mnogim zemljama, i koliko ja znam nigde u Evropi to nije uspelo.

Postavlja se pitanje za sta bi se ovo uopste koristilo? Da li bi to bitno doprinelo sigurnosti gradjana Srbije?U npr. Holandiji i skandinavskim zemljama policija nema prava da vas legitimise na ulici, niste obavezni da nosite licnu kartu, nema sanse da oduzimaju servere i kontrolisu logove bez specijalnih dozvola koje se izuzetno tesko i retko dobijaju, pa opet nisu propali, nista im ne fali... a pri tome Danska ima vise procesiranih krivicnih dela nego Srbija, znaci nije da nemaju potrebe da se bore protiv kriminala, nego jednostavno postuju pravo na individualnost pojedinca..
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 07. 2008.   #105
Manx
novi član
 
Datum učlanjenja: 25.07.2008
Poruke: 8
Hvala: 3
0 "Hvala" u 0 poruka
Manx is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao dkurel Pogledajte poruku
Hipotetika ljudi, hipotetika.

Pa nemam razloga da radim, niti kazem da bih radio.

Ali recimo da ti i ja odemo i pijemo i jedemo u kafani i ti mi kazes kako mi je ruzan nos a ja se smrtno uvredim... opet hipotetika. (da je zaista tako, naravno, trebao bi i lekic, hehe, ali opet -- hipotetika)
Pozdrav svima,
Ja sam manx kao sto pise levo...desno ne pise nista specijalno a dole pise poznanik sa es STELLANOVA.
Predivno.
Dakle pozdrav svim sadasnjim i bivsim clanovima es koji su se odvojili u devprotalk struju.
Pozdrav i moderatorima sa molbom da shvate moj povremeni oportunizam.
Interesantan topic, sve se pusi.

Moram priznati da bih se uvredila da mi neko kaze da imam ruzan nos i uopste ne smatram da mi zbog toga treba bensedin a vidim ovde sve doktori psihopatologije.
Ako cemo pravo, paranoik ne moze biti svako. Biti paranoik nije nimalo uvredljivo. Paranoik se tesko otkriva, odlicno implementira u drutvo i generalno nema nikakvih tegoba. Stavise paranoidni potencijal imaju retko visoko inteligentne osobe, u koje spadam ali me ovog puta najava traljavih i neelegantnih pokusa vezanih za narusavanje internet privatnosti, nesto ne dira.

Doduse ne mogu zanemariti ove cinjenice i smatram da niko iz bezbednosne agencije nece biti kaznjen za "hit-or-miss" odabir mete niti za zloupotrebu.
Tome treba doakati prosto, prevencijom, sto je izvodljivo.

Sve u svemu razlika u percepciji cini ili ne cini paranoika. Paranoidni personality samo malo jace dozivljava istinu tako da je u principu u prednosti, jer sve ima u vidu, nikad se ne opusta a samim tim i teze nastrada. Utisak i uverenje cine tu finesu koje daju kvalitet dozivljavanja jedne te iste istine. Ako kazem da imam utisak da je to s* onda nisam paranoik a ako kazem da sam uverena da je to s* onda jesam. Znaci slobodno zanemarimo da postoje paranoici i oni koji to nisu ,ostaje istina a to je u ovom slucaju sr*.

Na mestu potpunog nesklada kad se tice institucija, svakako necu ostaviti slucaju da li me neko kontrolise ili ne jer u krajnju ruku moja prenesena data nije od krucijalne vaznosti te to samo i nije pitanje i nije mnogo vazno, pitanje je folozofske i eticke prirode i mog odabira da mi se to ne radi bez da za to postoji dobar argument, jer sumnjam u ispravnost i tehnolosku spremnost za takav poduhvat.

Naprosto ne zelim da me eksponira neko ko nije eksponirao svojevremeno mog napadaca i kad su ti isti organi dopustili cyber-kriminal na mojoj kozi navodno zbog nedostatka ovlascenja i mogucnosti, kad mi je ponudjeno da sama vodim rat, snimajuci razgovore i dokumentujuci eksplicitni materijal sa weba bez garancije da cu se osloboditi posasti.

Poslednja izmena od dkurel : 26. 07. 2008. u 13:38. Razlog: proper format
Manx je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 07. 2008.   #106
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 08.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default

b92 i dalje cuti...

__________________
kodi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 07. 2008.   #107
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Off Topic:
Citat:
Originalno napisao Manx Pogledajte poruku
Pozdrav svima,
Ja sam manx kao sto pise levo...
bez uvrede, ali ovaj tekst ko da je generisan Bayesom, kilometar naizgled smislenog teksta, a opet potpuna lisen bilo kakve poente...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje ivanhoe za poruku:
Staro 26. 07. 2008.   #108
Milija Veljovic
član
Certified
 
Avatar Milija Veljovic
 
Datum učlanjenja: 01.09.2007
Poruke: 96
Hvala: 76
4 "Hvala" u 4 poruka
Milija Veljovic is on a distinguished road
Smile

Citat:
Originalno napisao mileusna Pogledajte poruku
Možda sve ovo i propadne ipak, vrlo brzo uključili su se i mediji... Na trenutak sam se uplašio da će se sve završiti na kuknjavi po blogovima i forumima.

http://www.blic.co.yu/drustvo.php?id=50675
http://www.danas.co.yu/20080726/dogadjajdana1.html#2

Malo sam ga pogurao na Naslovima među najvažnije vesti dana. Mada generalno i jeste veoma bitna stvar da se ovo rasčisti, svakako mnogo bitnije od toga u kojoj je kafani D.D.D. svirao gusle.

Oglasio se i Rodoljub Šabić:
Dovoljno je procitati ova dva clanka i videti da je Sloba Markovic postavio prava pitanja. Jasno je samo da hoce sve podatke a ostalo je stvar tumacenja i da su to uradili podzakonskim aktima da ne bi moralo da ide na bilo kakvu javnu raspravu.Slicno,samo sada pretpostavljam,se vec primenjuje kod mobilnih operatera.Samo oni nam to nisu javili.Sto bi to radili, jel da?!!
Milija Veljovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 07. 2008.   #109
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

B92 je prokomentarisao samo ovo
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 07. 2008.   #110
Goran Aničić
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 538
Hvala: 10
40 "Hvala" u 20 poruka
Goran Aničić će postati "faca" uskoro
Default

U suštini, problem je u sadržaju ovog podzakonskog akta, odnosno njegove ustavnosti i zakontosti (usklađenosti sa višim aktima) a u konsultaciji sa pravnikom dobio sam odgovore kako delovati:
  • pravo na inicijativu za pokretanje postupka za ocenu ustavnosti i zakonitosti Zakona ili drugog opšteg akta ima svako pravno ili fizičko lice
  • Postupak za ocenu ustavnosti i zakonitosti mogu da pokrenu državni organi, organi teritorijalne autonomije ili lokalne samouprave kao i najmanje 25 narodnih poslanika
  • Ustavni sud može da do donošenja konačne odluke suspenduje izvršenje pojedinačnog akta čiju ustavnost ili zakonitost ocenjuje
Donošenjem ovog opšteg akta prekršeno je još nekoliko članova Ustava:
  • Član 44 - koji kaže da je "tajnost pisama i drugih sredstava komuniciranaj nepovrediva, a odstupanaj su dozvoljena samo na određeno vreme i na osnovu odluke suda, ako su neophodna radi vođenja krivičnog postupka ili zaštite bezbednosti Republiek Srbije"
  • Član 42 - prikupljanje, držanje, obrada i korišćenje podataka o ličnosti reguliše se isključivo zakonom, a ne ovakvim opštim aktom
Takođe, akt je narušio i Član 196. stav 4 Ustava koji se odnosi na vreme stupanja na snagu zakona ili drugog opšteg akta. U ovom aktu se kaže:
Citat:
Ovi tehnički uslovi stupaju na snagu narednog dana od dana donošenja.
A Ustav kaže "Zakoni i drugi opšti akti stupaju na snagu najranije 8 dana od objavljivanja i mogu stupiti na snagu ranije samo ako za to postoje opravdano razlozi, utvrđeni prilikom njihovog donošenja."
__________________
..................................
Kompjuterski e-zine
Personal magazin
..................................
Blogovi
Svakodnevnica Auto blog
Goran Aničić je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Upotreba Interneta u Srbiji... glaspodrinja.com Opušteno 4 03. 08. 2009. 20:42


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 11:57.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.