DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 23. 01. 2011.   #1
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default Integracija sajtova

Sta mislite o ideji da se sajtovi slicne tematike ili razlicite tematike udruze kako bi zajednickim snagama imali vece efekte nego pojedinacnim delovanjem, pre svega sa marketinskog stanovista? Vise puta sam to predlagao na raznim okupljanjima ali nije nista konkretizovano.

Na taj nacin bi pre svega vlasnici manjih sajtova i blogova mogli da zarade ako bi bili deo veceg sajta.

Saradnja moze biti jednostavna pocev od razmene reklame pa sve do cross promocije sadrzaja, varijanta kao Linkeri, ili da manji sajt postane deo veceg sajta i zaraduje od oglasavanja. U vecini slucajeva je veca verovatnoca da ce manji sajt zaraditi od oglasavanja ako je deo veceg sajta nego ako nastupa samostalno.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje Dejan Bizinger za poruku:
Staro 23. 01. 2011.   #2
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

To je lep predlog, ali mislim da ima smisla samo kod onih većih Web sajtova koji mogu sigurno da pribave reklamiranje za koje se tačno zna koliko je u odnosu na posećenost (ili neki drugi kriterijum) manjeg Web sajta/bloga.

Mislim da je tu jedini problem definicija toga šta znači "postati deo većeg sajta" - da li je to na nivou RSS-a, ili preseljenja na domen većeg sajta, ili nešto treće? To se svakako veoma lepo može uraditi (postanak dela većeg sajta) uz otkupljivanje prava za to + varijanta dodatne naplate reklamiranja, npr.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2011.   #3
bokacbl
profesionalac
Professional
 
Avatar bokacbl
 
Datum učlanjenja: 09.01.2006
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 262
Hvala: 24
7 "Hvala" u 5 poruka
bokacbl is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za bokacbl
Default ..

Pa problem oko realizacije toga je sto veoma malo broj vlasnika sajtova je spreman da javno objavi posjecenost a samim tim i odredjenu kvalifikovanost pristupu nekoj integraciji ili network-u kao sto je npr.
http://www.smashingmagazine.com/network-posts/

Sa druge strane - pitanje je kompleksnosti odnosno tehnicke zahtjevnosti realizacije istog ako je potrebno uraditi integraciju sadrzaja ali i marketinga.

Dragan je naveo dobar primer na nivou RSS-a, medjutim u svim tim integracijama tesko je naci win-win situaciju u kojoj "veci" (citaj vise posjeceniji sajt) i "manji" sajt mogu imati priblizno jednaku obostranu korist, pogotovo ako se uzme u obzir obim oglasavanja na internetu i zarada od istog na nasim prostorima.

Tako da mislim da udruzivanje moze da funkcionise samo na udruzivanju sajtova slicne posjecenosti / velicine.
bokacbl je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2011.   #4
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Mislim da konkretne ponude mogu u ovakvom slučaju veoma pomoći, jer stvarno mislim da je ideja veoma dobra:

Npr. vlasnici velikih sajtova (pod velikim se podrazumeva preko 300.000 unique posetilaca mesečno) mogu da predstave iz kojih niša bi ih interesovali manji sajtovi, i koliko bi mogao da očekuje prihoda od oglašavanja na mesečnom nivou sajt sa npr. 10, 15, 20... hiljada posetilaca mesečno, u startu (jer nakon početka ovakvog dogovora, posećenost tih manjih sajtova će da raste).

Razlog zašto sam napomenuo da je vema važno da ovakvi veći sajtovi imaju obezbeđene prihode od oglašavanja (naročito putem komercijale), jer ovakvi dilovi imaju veoma ozbiljnog smisla ako npr. veći sajtovi mogu da obezbede u startu 30 ili 40 hiljada din mesečno za određenu nišu i posećenost manjeg sajta iz te niše.

Ako ima ovakvih ponuda, one će se veoma brzo realizovati po mom mišljenju.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2011.   #5
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Ova ideja mi je vec duze vreme zanimljiva iz razloga sto vidim da situacija po pitanju nalazenja oglasivaca nije sjajna cak ni onda kada imate jako posecen sajt, dobru prepoznatljivost na trzistu, zovete kljente za oglasavanje, imate dobru saradnju sa agencijama... Cak ni onda je ad inventory sajta daleko od popunjenog i pored toga sto je vidljivost koju klijenti dobijaju na tako posecnim sajtovima za ulozeni novac mnogostruka veca od novca ulozenog na offline nacine oglasavanja u odnosu na cost/effective.

Ovo je trziste "mala bara puno krokodila" ili sto neko rece "mala bara nigde para". Nekako mi se cini da mnogi imaju taj mentalitet "bolje da budem ja gazda nego neko drugi da mi popuje pa makar nemao nikakve koristi od sajta koji vodim".

Ja razmisljam na koje sve nacine Karike mogu da se diferenciraju od Facebooka, jer Facebook je van svake konkurencije ali biti drugi za mlade i sve koji se osecaju kao mladi pa makar to bilo trziste kao sto je nase ili ex-yu isto nije lose ako se uspe. To bi se moglo postici ako bi manji sajtovi sa tematikom koja bi bila interesantna mojim korisnicima odlucili da ono sto rade sada nastave da rade za Karike, tako sto bi npr. sajt za traceve npr. nekisajtzatraceve.com prebacio kompletan sadrzaj u sekciju npr. karike.com/tracevi, taj neko bi bio glavni i odgovorni te sekcije, kada neko ukuca nekisajtzatraceve.com bio bi redirektovan na tu sekciju. Vrlo verovatno bi imao mnogo vise poseta nego sto sad ima, jer one postojece korisnike vrlo verovatno ne bi izgubio a dobio bi znatan broj novih citalaca od veceg sajta.

Onda oglasivac dodje da se oglasava na sajtu, zeli da se reklama vrti na celom sajtu, vidimo koliko je reklama imala prikaza na datoj sekciji za traceve + eventualni dodatni parametri npr. ako se ima neki autorski sadrzaj itd i to je zarada tog autora.

Ako nekisajtzatraceve.com ima npr. 100-150 000 poseta mesecno, on vrlo verovatno nece biti zanimljiv za oglasivace i agencije koje raspolazu nekim adekvatnm budzetima jer cesto idu na sajtove koji su Top 3 date kategorije ali biti deo nekog sajta sa 10 puta vecom posetom je sasvim drugacije, ne samo zbog posete vec i zbog brenda.

Sad zamislite npr. da npr. 10-ak kvalitetnih sajtova sa manjom posetom npr. dogovor o saradnji koliko je potencijalni efekat veci nego da svi nastupaju zajedno, bez obzira da li su tih 10-ak sajtova razlicite tematike ili npr. ima nekoliko sajtova tamo koji pisu o poznatima.

Naravno, to nije samo saradnja po pitanju sadrzaja vec cesto i po drugim osnovama tipa oglasivaci, deljenje resursa kao kancelarija, zajednicki nastupi na konferencijama itd.

Drugim recima - zajedno smo jaci.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2011.   #6
MorenoArdohain
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar MorenoArdohain
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.437
Hvala: 37
131 "Hvala" u 82 poruka
MorenoArdohain će postati "faca" uskoroMorenoArdohain će postati "faca" uskoro
Default

Svidja mi se ideja, a Bizinger je u pravu sto se tice malih sajtova: previse su "mali" da bi samostalno mogli da uzmu parce kolaca.

Kako imam jedan domaci sajt sa 120k poseta mesecno, imam i licni interes da ucestvujem u takvoj prici
__________________
Năo quero mais seguir um só caminho
MorenoArdohain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2011.   #7
ppavlovic
expert
Expert
 
Avatar ppavlovic
 
Datum učlanjenja: 27.11.2005
Poruke: 543
Hvala: 47
57 "Hvala" u 31 poruka
ppavlovic će postati "faca" uskoro
Default

Čini mi se da su u Hrvatskoj pokušali da se organizuju zbog situacije što veliki deo para za oglašavanje ide na par portala. Torbica se uključio u razgovor sa Snajperom, ali šta je dalje učinjeno, to ne znam. Torbice, javi se.
__________________
MojNoviAuto.com - Tvoj prvi sajt za kupovinu novog automobila
ppavlovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2011.   #8
Markok
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.11.2008
Lokacija: Srbija
Poruke: 539
Hvala: 142
129 "Hvala" u 67 poruka
Markok će postati "faca" uskoroMarkok će postati "faca" uskoro
Default

Milslim da je moguće rešenje standardizovana ponuda oglasnog prostora u smislu da svi sajtovi nude recimo 2-3 pozicije banera standardne veličine na istim mestima na sajtu.

Na ovaj način svi bi zadržali potpunu nezavisnost u vođenju sajta a mogla bi da se forimira zajednička ponuda.
Markok je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 01. 2011.   #9
mrdr
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 18.04.2007
Poruke: 80
Hvala: 76
3 "Hvala" u 3 poruka
mrdr is on a distinguished road
Default

Postoji samo jedan problem - predlozenom asimilacijom "manji" sajt potpuno gubi svoj identitet i prepoznatljivost koja je mozda teskom mukom gradjena godinama ali to svako treba da se izracuna sta mu je vaznije a nije svakom cilj suva zarada po svaku cenu.

Onda opet sledi pitanje poverenja - kako i koliko "mali" sajt moze biti siguran da ga "veliki" nece zakovrnuti?

Imam utisak da kod nas trenutno oglasivaci ciljaju samo i jedino na najvece sajtove jer cu opcinjeni brojkama o broju poseta, pregledima strana itd cak i kad nisu potpuno sigurni da su "uboli" ispravnu ciljnu grupu.

S druge strane, za neke uze strucne sajtove se i ne moze ocekivati da dozive ogromnu posecenost bilo kog tracara sajta.
__________________
Farmacija Forum
| Tekstovi | Posao
mrdr je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 01. 2011.   #10
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Odgovori ispod datog paragrafa

Citat:
Originalno napisao mrdr Pogledajte poruku
Postoji samo jedan problem - predlozenom asimilacijom "manji" sajt potpuno gubi svoj identitet i prepoznatljivost koja je mozda teskom mukom gradjena godinama ali to svako treba da se izracuna sta mu je vaznije a nije svakom cilj suva zarada po svaku cenu.
Moze da bude slucaj ali i ne mora.

Citat:
Onda opet sledi pitanje poverenja - kako i koliko "mali" sajt moze biti siguran da ga "veliki" nece zakovrnuti?
Sve se to moze resiti ugovorom i jos nekim stvarima.

Citat:
Imam utisak da kod nas trenutno oglasivaci ciljaju samo i jedino na najvece sajtove jer cu opcinjeni brojkama o broju poseta, pregledima strana itd cak i kad nisu potpuno sigurni da su "uboli" ispravnu ciljnu grupu.
Cesto se ide samo na najvece sajtove zato ovo i moze mnogima da bude korisno.

Citat:
S druge strane, za neke uze strucne sajtove se i ne moze ocekivati da dozive ogromnu posecenost bilo kog tracara sajta.
Zavisi sta smatras pod ogromnom posecenoscu. Npr. hrvatski sajt Znanost.com mislim da ima jako dobru posetu ali svakako kod sajtova koji imaju sadrzaje koji nisu namenjeni sirokim narodnim masama sama poseta nije najbitnija.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 16:00.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.