DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 10. 05. 2008.   #11
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Gargoyle Pogledajte poruku
Ma sasvim je ok da stave takvu sliku. Ustvari ne mogu da se setim ni jedne druge vrste sajta a gde bi bilo primerenije da se to stavi. Znači porodični biznis, proizvodnja čokolade. Sasvim ima smisla. Naravno nešto kulturno i primereno.
Potpuno sam zaboravila da je postojalo inicijalno konkretno pitanje! Elem, upravo o tome se i radi: ako je u interesu biznisa da se stavi slika, onda nek' se stavi, ide se od slucaja do slucaja.

Najbolje uspevaju projekti gde postoji zajednički cilj a to je da taj sajt zaživi i počne da donosi prihode. Ako se kod svakog problema na koji se naidje postavi jednostavno pitanje: da li ovo doprinosi ili odmaže poslu? - put kojim treba ići postaje mnogo jasniji.

Mislim da je jako korisno uspostaviti takav odnos i najpre uveriti klijenta da se sajt ne pravi da bi dizajner pokazao svoj neizmerni talenat, niti klijent svoj diskutabilni ukus. Pravi se da bi doneo novac, i to dugoročno, obema stranama, širenjem posla.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 05. 2008.   #12
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Kako kakav prekršaj? Etički. Za zatvor Aj' se dogovorimo: ko stavi fotku direktora na naslovnu stranu, bez obzira koliko je naplatio, da mu rikne kanarinac

Mislim da sam pričao to već, a vidim da i ivanhoe spominje, siguran sam da svi imamo sajtove koje jednostavno ne smemo da pokazujemo, ne zato što su loši već zato što si morao (zbog para) da napraviš kompromis i uradiš nešto što se protivi svim tvojim načelima i profesionalnom znanju, iskustvu pa čak i intuiciji.

Ne verujem da ja to tako strašno, pa i vrhunski sportisti ne odigraju dobro svaki meč iako su plaćeni i za to... ali pamte se samo oni koje odigraju najbolje.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 05. 2008.   #13
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Default pravo u meso

Citat:
Originalno napisao Lalaland Pogledajte poruku
Ima tu još jedna stvar koju je lako zaboraviti a to je da se klijentu ne gradi samo sajt, gradi mu se biznis.
Bravo Lela, to je sustina price.
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 05. 2008.   #14
Denis_Radenkovic
profesionalac
Professional
 
Avatar Denis_Radenkovic
 
Datum učlanjenja: 31.01.2006
Lokacija: Madtown, the capital of 'America's Dairyland'!
Poruke: 252
Hvala: 2
7 "Hvala" u 6 poruka
Denis_Radenkovic is on a distinguished road
Default

^ a klijent, ultimately, poznaje svoj biznis better than you ever will. Mi, dizajneri, cesto mislimo da klijent "nema pojma". Vremenom sam dosao do zakljucka da u vecini slucajeva nisam dobro "slusao" kada sam se na pocetku projekta upoznavao sa klijentom i njegovim biznisom i da vecina, bez obzira koliko pogresni na prvi pogled, zahtevi klijenta mogu da se sprovedu dobro.

Ovde konkretno, cini mi se da slika moze da se uklopi. Mene bi asociralo na "local", "home-made", "porodicno" i najbitnije "non-chain" preduzece – ovih dana prava retkost.
__________________
38one // del.icio.us // A Proud Member // Logology // DNA // LogoLounge // aFolio

Poslednja izmena od Denis_Radenkovic : 10. 05. 2008. u 18:09.
Denis_Radenkovic je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Denis_Radenkovic za poruku:
Staro 10. 05. 2008.   #15
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

^ ti ocigledno dugo dugo ne radis sa domacim klijentima ... i envy you
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 05. 2008.   #16
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Denis_Radenkovic Pogledajte poruku
^ a klijent, ultimately, poznaje svoj biznis better than you ever will.
Apsolutno. Kolaboracija definitivno mora da ide u oba pravca. Ali, paralelno sa činjenicom da klijent najbolje poznaje sopstveni biznis, postoji i činjenica da klijent ne poznaje uvek svoj biznis ONLINE, naročito ako prvi put radi sajt. Ono što funkcionise u brick-and-mortar svetu, mozda neće funkcionisati na internetu. Tu developer ima upper hand.

Što se domaćih klijenata tiče, tu se izgleda mora ići jos jedan korak unazad u celoj priči. Njima treba nekako predočiti da internet jeste biznis uopšte od koga se može imati i te kako koristi. To što ga oni sami možda ne koriste ne znači da ga drugi ljudi ne koriste i to sve više. Pri tom, korist ne mora uvek biti direktna materijalna korist. Pružanje informacija znači bolja usluga, bolja usluga znači više kupaca/korisnika, itd.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 05. 2008.   #17
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Da to je tačno, ali onda te on pita ... ok ja tebi dam odredjeni budžet i ti meni garantuješ šta ... povećanje nečega u nekoj jedinici , za šta će klijent tebi kao service provider da da odredjeni budzet ...

E ok, i ti onda kazes, ali gledajte ja ne mogu da vam garantujem ništa ... jer za odredjeni uspeh mora da postoji sinergija svih parametara poslovanja, na šta ti kao jedan parametar tog poslovanja ne mozes da utices ...

Ovo sto sada govorim nije priča vezana samo za Srbijiu, recimo u US je bio slučaj da je implementiran online support za shopping cart, gde bi trebalo da to poveća prodaju i ROI samog shop-a. Desio se neuspeh je jednostavno logistika nije bila u skladu sa sistemom, i umesto da je donosio veći profit , desilo da je bilo nezadovoljnih mušterija koji nikada nisu mogli da dobiju consulting koji su očekivali ...

Suma sumarum, previše je individualno da bi se generalizovalo.

Ja lično prilazim svakom klijentu kao zasebnom slučaju, slušam neki svoji interni osećaj da li da ga prihvatim kao klijenta uopšte ( cost effective ) , i ako ga prihvatim šta ja njemu mogu da uradim da mu poslovanje bude bolje, i da li klijent hoće da ti prepusti slobodu delovanja u procesu samog koncepta, ili je tu limitran proces koji treba pre svega njemu da se svidi ( a ti u medjuvremenu vidi kako da se to posle svidi i ostatku sveta ) ...

Never ending fun !
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 05. 2008.   #18
Denis_Radenkovic
profesionalac
Professional
 
Avatar Denis_Radenkovic
 
Datum učlanjenja: 31.01.2006
Lokacija: Madtown, the capital of 'America's Dairyland'!
Poruke: 252
Hvala: 2
7 "Hvala" u 6 poruka
Denis_Radenkovic is on a distinguished road
Default

^^ Da, mora da postoji razumevanje u oba pravca, ali nije bitno da li se radi o online ili off-line projektu. Klijent najbolje poznaje svoj biznis svoje musterije, i sta zeli da komunicira o sebi ili svojim proizvodima. Na nama je da slusamo pazljivo i da na pravi nacin to komuniciramo pravoj publici, bilo to slikom gazde na homepage-u ili na koricama brosure.

Ako se radi o necemu kompleksnijem vezanim za online biznis i gde je tehnicko znanje, iskustvo sa UI ili IA od presudnog znacaja, tu ce naravno klijent da ima manjeg udela u odlucivanju. Za mnogo stvari, verovatno, ne moras ni da ga pitas.

Takodje, sopstveni ego moramo da stavimo u drugi plan i da ne razmisljamo o tome da li ce projekat da "zasluzi" da se nalazi u nasem portfoliju ili ne.

Domace klijente ne poznajem jer nisam nikad radio sa jednim – ujedno odgovor i nixi
__________________
38one // del.icio.us // A Proud Member // Logology // DNA // LogoLounge // aFolio
Denis_Radenkovic je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Denis_Radenkovic za poruku:
Staro 10. 05. 2008.   #19
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Denis_Radenkovic Pogledajte poruku
Na nama je da slusamo pazljivo i da na pravi nacin to komuniciramo pravoj publici, bilo to slikom gazde na homepage-u ili na koricama brosure.
Da, prevashodno sam i mislila na komunikaciju (tehnički deo se podrazumeva). U regularnoj prodavnici je dovoljno okačiti košulju na ofinger i pustiti kupce da je sami ispregledaju, probaju, itd. Online prodavnica će zahtevati čitavu priču oko te iste košulje.

I kad je ciljana demografija u pitanju, i tu može doći do iznenadjenja. Mi smo još davnih godina krenuli sa Bon Savonom sa pretpostavkom da će velika većina naših kupaca biti žene. Ispostavilo se da je gender split 50-50. Zašto? Zato što muskarci imaju problem da kupuju ovakve fru-fru proizvode face-to-face, plus što generalno mrze smucanje i prebiranje po radnjama. Online - izmišljeno za njih!

Ovo govorim da bih potvrdila Nixino da je svaki slučaj poseban ali i da komunicarati na pravi način pravoj publici znači imati u vidu i finese psihologije potrošača i njihovog ponašanja online.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 05. 2008.   #20
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Lokalno ( a i globalno, bar ne dok nisi ozbiljno ime ) jednostavno ne možeš da naplatiš tu learning curve samog klijenta.

Ja sam imao jedan slučaj gde sam zagrizao mnogo više učenja o klijentu i njegovim potrebama i to nisam mogao da naplatim. To sam recimo kompezovao kao generalni know how koji sada mogu da monetizujem na drugim klijentima, ali treba uvek biti pažljiv ...
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
kako zameniti sliku sa flashom metaphysic Flash 4 30. 06. 2010. 13:33
Kako u Wordpressu prebaciti komentare na posebnu stranu ? Deki80 Sva početnička pitanja 12 03. 05. 2010. 19:20
Kako natjerati JS da saceka i ucita novu sliku mangia (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 4 06. 10. 2009. 17:02
Kako staviti sliku pored slike poravnato po vertikalnoj sredini ljtruba Sva početnička pitanja 1 17. 03. 2008. 15:07
Kako setovati stranu za plaćanje preko Interneta karticom? Sasa Marketing i SEO 8 03. 09. 2007. 10:25


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 11:57.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.