DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Programiranje
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Programiranje Java, Perl, VB, ASP, .NET, C, C++, Pascal, Delphi Sponzor: VIP izazov 3

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 19. 05. 2012.   #11
dee
Domagoj Horvat
Expert
 
Avatar dee
 
Datum učlanjenja: 24.07.2006
Lokacija: Zagreb
Poruke: 502
Hvala: 22
10 "Hvala" u 8 poruka
dee is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za dee
Default

http://www.cogin.com/articles/IntroductionToMSMQ.php

upravo sam proguglo

ali, ne vidim jednu stvar: kako mi MSMQ osigurava da mi se akcija izvrsi u tocno odredjeni trenutak?
a koliko vidim, pasus

Citat:
Another approach to isolate applications could be to use some shared resource, like database. First application would write there data for processing. Another application would have to periodically check if there's something new, and process it. Beside inefficiency of pinging database constantly, this approach requires much more work - some protocol must be created to know if message (i.e. row) is pending or processed. However this is tip of an iceberg - MSMQ offers much more: messages can have different priority, limited life time, notification of success or failure can be delivered, processed messages can be stored in journal, etc. All this functionality would have to be reinvented.
opisuje upravo onaj gore scenarij sa windows service i timerom. ako sam dobro shvatio?
__________________
postoje ludosti bez kojih je nemoguce ljudsko dostojanstvo
dee je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 05. 2012.   #12
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

MSMQ kao ne daje nikakvu garanciju kad će se akcija izvršiti, niti može da se zakaže vreme kad poruka treba da stigne. On je namenjen za druge stvari - kad ti nije bitno kad će se desiti ta druga akcija, ali hoćeš da se sigurno desi, bez obzira da li proces, mreža, baza ili neki drugi resurs trenutno ne rade.

Čini mi se da sam pogrešno shvatio šta tvoj sistem treba da radi, jer sam mislio da je poenta da se preživi veće opterećenje i tu bi MSMQ mogao da igra ulogu. Sad kad sam opet pročitao, deluje mi da imaš proces koji ima nekoliko koraka, i da oni moraju da se dese u određenim trenucima - npr. korak B mora da bude tačno 60s posle koraka A, itd. Tj. tebe muči najpre problem da se svaki korak desi u određenom trenutku, a to što može da se desi da bude 20 događaja u jednoj sekundi je sporedna stvar.

Jedno rešenje jeste da upisuješ događaje u bazu, a drugi proces/thread da čita periodično bazu i da gleda šta ima novo. Koliko je to opterećenje za bazu - zavisi od raznih faktora, a može da bude problem ako hoćeš svake sekunde da čitaš, a posle i da radiš update. Ako performanse nisu problem možda ti to nije loše rešenje da ne bi sad uvlačio i MSMQ u priču.

Ako performanse jesu problem, može i MSMQ da se primeni u ovom scenariju tako što ćeš npr. u labeli poruke (to je nešto kao subject mail-a) da upišeš kad treba da se izvrši sledeći korak. Drugi proces/thread koji čita poruke gleda samo labelu poruke na vrhu, gleda da li je došlo vreme za nju i ako nije pokušava ponovo sledeće sekunde. To periodično čitanje poruke sa vrha je zanemarljivo opterećenje, naročito pošto po pravilu to čitanje radiš iz lokalnog queue-a. Ovo je primenljivo samo ako svaka poruka može da ide na kraj queue-a, tj. da je situacija takva da uvek treba sve prethodne poruke da se obrade pre ove zadnje. A ako na primer imaš situaciju da u jednom slučaju sledeći korak ide za 60s, a u drugom za 30s onda ne možeš da koristiš MSMQ pošto njemu ne možeš da kažeš "ubaci ovu poruku u pola queue-a, tačno tamo gde joj je mesto".

Treća varijanta je da sve to držiš u memoriji i da imaš tajmere koji će da okidaju kad dođe vreme za sledeću poruku. To rešenje ima problem što je osetljivo na restart procesa jer možeš da izgubiš sve operacije koje su trenutno u toku.

Četvrto je ovo što si pominjao za Windows scheduler, ali stvarno ne znam kako se ponaša kad mu se preko nekog apija stalno kreiraju i brišu taskovi i kako se nosi sa većom količinom događaja.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Gruja za poruku:
Staro 19. 05. 2012.   #13
dee
Domagoj Horvat
Expert
 
Avatar dee
 
Datum učlanjenja: 24.07.2006
Lokacija: Zagreb
Poruke: 502
Hvala: 22
10 "Hvala" u 8 poruka
dee is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za dee
Default

da, nisam opisivao cijeli sistem jer mi ostatak radi i nije sporan.
ali je, to je workflow: useri rade subscriptions raznih dogadjaja u buducnosti. sve to zavrsi u bazi. kasnije, drugi proces cita te dogadjaje i odradjuje.

ovo sto si naveo

Citat:
Originalno napisao Gruja Pogledajte poruku
Jedno rešenje jeste da upisuješ događaje u bazu, a drugi proces/thread da čita periodično bazu i da gleda šta ima novo. Koliko je to opterećenje za bazu - zavisi od raznih faktora, a može da bude problem ako hoćeš svake sekunde da čitaš, a posle i da radiš update. Ako performanse nisu problem možda ti to nije loše rešenje da ne bi sad uvlačio i MSMQ u priču.
to je ovo:

Citat:
Cini mi se da ce sve ici u smjeru da odredimo uvjet da korisnik mora narucit svoj gablec barem minutu prije dostave (inace ce se smatrati da zeli promptnu dostavu sto ce onda raditi druga funkcija). Nakon toga, windows service moze mirno:

- pokupiti listu novih narudzbi iz baze svakih npr 30 sekundi i dodati u job queue
- timer.tick sa tick periodom od sekunde odradjivati taskove
- svaka obrada narudzbe ide u svom threadu

ovo mi zvuci kao najcisca i najsigurnija implementacija
i tim smjerom cu i ici. najsigurnije mi je.

moja dilema je bila bas to sto kazes:
Citat:
Četvrto je ovo što si pominjao za Windows scheduler, ali stvarno ne znam kako se ponaša kad mu se preko nekog apija stalno kreiraju i brišu taskovi i kako se nosi sa većom količinom događaja.

PS.
performanse ovog rjesenja su rjesive tako sto znam da mi se predbiljezba za dogadjaj nece desiti unutar posljednje minute samog dogadjaja. to znaci da mogu komotno staviti da se svakih 45 sekundi iz baze dovlaci lista dogadjaja koje treba odraditi u npr. slijedecih sat vremena. a onda timer ima tick svaku sekundu, dvije, tri (nebitno) i prolazi kroz listu dogadjaja i okida one kojima je dosao cas.
__________________
postoje ludosti bez kojih je nemoguce ljudsko dostojanstvo
dee je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 22:43.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.