DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 16. 04. 2007.   #1
Miloš Lalić
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 22.12.2006
Lokacija: Barcelona
Poruke: 29
Hvala: 4
0 "Hvala" u 0 poruka
Miloš Lalić is on a distinguished road
Exclamation Baner 728x90 (devalvacija cena oglasnog prostora?)

Ovih dana je većina sajtova iz httpool oglašivačke mreže prihvatio implementaciju banera 728x90 umesto dosadašnjeg 468x60. Iskreno, nemam ništa protiv te veličine, jeste velik ali su nam generalno i monitori i rezolucije veće nego nekada. Ono što je takođe činjenica je da i dalje 5-10% (u zavnisosti od publike sajta) posetilaca ima rezoluciju od 800x600 što za većinu nas nije zanemarljiva publika i zato i dalje radimo sajtove prema toj rezoluciji. Logično mesto za horizontalni baner je pored logo-a sajta, što ne pravi nikakvu koliziju sa 468 banerom (mnogi čak stavljaju još jedan manji pored), čak i kod najduguljastijih logo-a, ali je i te kako problematično sa 728icom. Moguća rešenja su:
  1. baner iznad celog sajta, (primer: chillout.co.yu). Ovo rešenje se najlakše primenjuje ali mi se iskreno ne sviđa najpre dizajnerski a mislim da ni oglašivači neće biti najzadovoljniji.
  2. baner ispod logo-a/navigacije (primer: economy.co.yu). Ovde može doći do problema sa padajućom navigacijom ili sa dizajnom u nižim rezolucijama.
  3. baner pored logo-a uz proširenje celog sajta ili njegovog gornjeg dela (primer: blic.co.yu, ili hibridno rešenje na sportskacentrala.com).
U svakom slučaju, opcije postoje pa su se webmasteri snašli svako na svoj način.

E sada ide ono zanimljivo - baner 728x90 košta isto kao što je do sada koštao 468x60, a pri tom 468 nije promenio cenu! Među "opravdanjima" je navedeno "da je to postao svetski standard", "da klijente mrzi da prave obe veličine banera" i slično, što po meni uopšte ne pije vodu. Cena od 0,3-0,8 din po prikazu je po meni premala za ovoliki baner, pogotovu zbog očiglednih žrtvi u dizajnu koje moramo da podnesemo. Da li je neko od vas prodavao ovaj baner po ranijoj nominalnoj ceni od 1,5 din, i šta vi generalno mislite o ovome... Da li će uticati na cene i veličine na ostalim sajtovima i kako će posetioci reagovati?
__________________
putovanja.info
Miloš Lalić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 04. 2007.   #2
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

imao sam dosta prilike da se upoznam sa publikom tvog sajta (putovanja) dok je bio na defaultu, cak sam sada malo pogledao stare logove da se potsetim. Moje iskreno misljenje jeste da trebas da batalis pay per impression i predjes na pay per click (recimo adsense), ali buduci da to nije tvoje pitanje necu dugo o tome.

Danas zaista 728 banneri jesu cesci od 468 (uslovno) ali to definitivno nije opravdanje za ukudanje 468. Nacin na koji je to po meni trebalo da se regulise jeste uvodjenje oba formata pa ti biras koji ces da stavis. Tu snosis rizik da gubis oglasivace koji su nekada bili na 468 ali sta je tu je, tvoj izbor uostalom. Sve u svemu 728 je sasvim legitimna velicina za oglas.

Kada pogledam tvoj problem sa druge strane, vidim i cetvrtu opciju: postavis banner 728 u footer i mirna bosna. Isti broj prikaza kao ranije a dobijas prostor u head.

Meni zaista nikada nije bilo jasno zasto ljudi postavljaju pay per impression bannere u prvu trecinu sajta, "vidljiv deo".

pozdrav i dobrodosao
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 04. 2007.   #3
MorenoArdohain
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar MorenoArdohain
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.437
Hvala: 37
131 "Hvala" u 82 poruka
MorenoArdohain će postati "faca" uskoroMorenoArdohain će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao cvele
Meni zaista nikada nije bilo jasno zasto ljudi postavljaju pay per impression bannere u prvu trecinu sajta, "vidljiv deo".
Iz mog iskustva sa raznim pay per impression programima, njihov TOS je jasno naglasavao da baneri moraju biti u gornjem delu strane, vidljiv bez skrolovanja. Sto je i logicno, nisu ni oni sisali vesla.

A sto se tice httpoola, i oni primenjuju slican pristup:
CPP (cena po prikazivanju) je model zakupa oglasnog prostora u kojem oglašivač plaća za svako prikazivanje oglasa. Model je primeren za najveće i najposećenije Internet medije i za primarna oglasna mesta u gornjem ili srednjem delu stranice medija u ciljnim kategorijama, gde se oglas barem delimično prikaże u delu ekrana koji je vidljiv bez upotrebe scrollbar-a, pri rezoluciji 800x600 px.
__________________
Năo quero mais seguir um só caminho
MorenoArdohain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 04. 2007.   #4
ljtruba
old school
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.10.2006
Poruke: 460
Hvala: 39
17 "Hvala" u 14 poruka
ljtruba is on a distinguished road
Default

izvinite na offtopicu, ali koliko poseta moram da imam da bi se prijavio na httpool?
ljtruba je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 04. 2007.   #5
ppavlovic
expert
Expert
 
Avatar ppavlovic
 
Datum učlanjenja: 27.11.2005
Poruke: 543
Hvala: 47
57 "Hvala" u 31 poruka
ppavlovic će postati "faca" uskoro
Default

I ja se ne slazem sto uvodjenje 728x90 nije donelo adekvatno povecanje cene... To je politika HTTPool-a i sta sad mi mozemo da radimo. Mozda je to deo nekog Velikog Plana za koji mi ne znamo. Mislim, zalosno je koliko se kod nas adekvatno NE PLACA Internet oglasavanje (vidi http://www.httpool.hr/page.asp?areaid=2&newsid=148 i http://www.httpool.si/sl/advertisers...id=advertisers ).

Baneri 468x60 su odaaaaaavno mrtvi. Izgleda da se oko korisnika interneta nekako prilagodilo da tu velicinu ignorise. 728x90 je primamljivije za oglasavace jer je baner upadljiviji.

To da je tesko klijentima da prave razne velicine banera nije uopste tacno. Aj' sto naprave 468x60 i 728x90 nego moraju da prave i neke "egzoticne" nestandardne velicine tipa 300x50, 150x150 itd... (svasta se moze videti po sajtovima).

Ono sto bih tebi preporucio... Baci jedan baner iznad hedera da "zavrsi posao", a u sledecem redizajnu za 2 godine ces vec da pripremis mesto.

Licno, ja bih voleo da CPM tip oglasavanja izumre jer bi ljudi pravili Ajax-olike sajtove i mogli da zarade pare od toga. Jedno ocigledno "onanisanje" zarad povecanja pageviews je primetno na sajtu planplus.co.yu gde svako pomeranje mape inicira novo osvezavanje stranice.
__________________
MojNoviAuto.com - Tvoj prvi sajt za kupovinu novog automobila
ppavlovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 05. 2007.   #6
srlexic
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Lokacija: Zrenjanin
Poruke: 37
Hvala: 2
1 "Hvala" u 1 poruci
srlexic is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za srlexic Pošaljite poruku preko MSN za srlexic
Default

Članovi smo httpool mreže pa je red i da se ja uključim u diskusiju.

Prema našem poslovnom planu, početkom ove godine prestali smo sa prodajom 468x60 oglasnog prostora iz prostog razloga što on jednostavno više ne može da zadovolji potrebe naših klijenata/oglašavača. Oglasni prostor 728x90 naišao je na odličan prijem oglašavača, a i savršeno se uklopio u brend-management strategiju serviranih kampanja (početak rada Delta Investments-a, online brending Generali osiguranja, itd).

Što se tiče zadržavanja iste cene, mislim da je cena od 10 EUR/1.000 prikaza sasvim realna za 728x90 online prostor, dok je po meni cena za 468x60 bila nerealna.

Mislim da bi potpuni prelazak naših online medija na 728x90 kao osnovni oglasni prostor doneo samo prednosti, ali će verovatno iskrsnuti problem medijima koji svoju online marketing strategiju grade upravo na 468x60 oglasnom prostoru (primer B92).

Zaboravljamo jednu stvar, a to je da je oglasni prostor 160x600 veoma popularan na stranim tržištima dok se kod nas veoma malo koristi
__________________
Economy Internet Group

------------------------------------------------------------------------
Economy.rs | Inventa hosting | Inventa domeni
srlexic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 06. 2007.   #7
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao srlexic Pogledajte poruku
Što se tiče zadržavanja iste cene, mislim da je cena od 10 EUR/1.000 prikaza sasvim realna za 728x90 online prostor, dok je po meni cena za 468x60 bila nerealna.

Mislim da bi potpuni prelazak naših online medija na 728x90 kao osnovni oglasni prostor doneo samo prednosti...
Taman reših da napišem reply, kad dođoh do kraja diskusije i videh ovu poruku sa kojom se potpuno slažem.

Pre nego sam pristupio Httpoolu, već sam sve bio spremio da na Naslovima nudim 728x90 banere i da na taj način pokušam da pridobijem kakve takve sponzore jer me je bilo "blam" da nekom nudim taj 468x60. Onda je došao Httpool, oni su krenuli sa 468x60 i tako je bilo neko vreme, sa ne puno uspeha. Posle godinu dana su prešli na 728x90 što je po meni bio pun pogodak, a to se vidi i danas po broju kampanja koje se trenutno vrte.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Domaci sajt - prodaja oglasnog prostora, affilate programi machete e-Business 31 23. 12. 2010. 13:05
Informacije o legalnoj prodaji oglasnog prostora Dzoni-GS Marketing i SEO 9 17. 01. 2010. 20:44
Slike prostora u kojima radite Denis_Radenkovic Opušteno 170 31. 12. 2007. 11:34
Ceeses - galerija sa domaćih prostora Dragan Babić Web design, Layout, User Interface 7 16. 09. 2006. 16:22
Ovaj, a baner? :-) DejanVesic Obaveštenja, predlozi i pitanja 9 11. 09. 2006. 14:34


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 18:22.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.