DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 26. 10. 2007.   #1
techcode
novi član
 
Datum učlanjenja: 15.08.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 5
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
techcode is on a distinguished road
Default Placanje poreza na dohodak u vidu inostranih priliva na devizni racun

Hteo sam da pitanje postavim u : "Primanje para is inostaranstva, ima li promene" > http://www.devprotalk.com/t3662-prim...i-promene.html

Ali posto je lock - onda ovde ...

Trebam da (kao fizicko lice) primim uplatu na devizni racun kod banke. Isplata ce doci od strane MoneyBookers-a najverovatnije a naravno za freelance programiranje/dizajn koji sam radio na razlicitim projektima - pri cemu ja ne znam ko je tu njima platio kao fizicko, a ko kao pravno lice (mada mislim da to nije ni bitno).

Razumem da cu morati da potpisem izjavu/formular o svrsi uplate u banci ...itd. Pregledao sam sve forume i postove (ovde i ES) na ovu temu, kao i http://www.poreskauprava.sr.gov.yu/s...NaDohodak2.pdf

Mene zanima tacno sta, koliko i kako se to radi (placa porez)? Da li ovo uopste i spada u dohodak ili ne?

Predpostavljam da je odgovor da spada posto su se u zakonu lepo dosetili da je dohodak svaki vid zarade ostvaren na teritoriji Srbije ili druge zemlje. Ali sta je zarada?

Na forumima postoje dve price:

1. Porez placas samo ako predjes X iznos za godinu dana na osnovu svih prihoda (student sam, drugih prihoda nemam) - i gde je to X razlicito definisano na razlicitim mestima ali uvek nesto > 1Mil dinara (zakon kaze 3x prosecna godisnja plata u republici u prethodnoj godini)

2. Porez placas na svaku transakciju u vidu 20% + gore spomenuto ako predjes X i to da trebas poreskom da prijavis uplatu u roku od 15. dana od dana pristizanja novca pa vec onda koliki je rok za uplatu ne znam ...

Dok po linkovanom zakonu - koliko sam uspeo da protumacim - slicnije je ovo pod 2. sa foruma, ali ne bas u potpunosti.

Naime tu se spominje bruto - a to je valjda ovo koliko je para leglo na racun? Ili sa suma gleda kao neto, pa se mnozi sa 1.5_sta_vec za dobijanje bruto? Dalje, tu je normirani trosak koji je 20% do 60% (u zavisnosti od vrste posla - a jedino slicno je izrada baze podataka sto je -40%) koji se oduzima od bruto. Eventualno to sto mi je otac ne zaposlen pa je i to nekih -15%. I onda na to obracunava porez. Koji je opet u zavisnosti od vrste 10% do 20%.

Sta je od ovoga tacno? Dakle da li se placa samo ako predjes 3 prosecne godisnje plate u republici (ili kako vec) ili na sve? Za svaku uplatu ili na kraju godine? I ukoliko treba platiti porez po svakoj uplati, kako to uraditi?

Jos jedna iznesena alternativa je registrovanje preduzetnice radnje, uz zehtev za pausalno placanje poreza. Uzimajuci 125 Eura (kazu 100 do 150) mesecno za poreze i doprinose pitanje je koliko se to isplati. Mada je olaksavajuca okolnost mogucnost da se bespovratno dobije 130K dinara za zapocinjanje biznisa. Koje dakle plati ~ 1/2 od onoga sto ti kasnije uzmu kroz poreze i doprinose jer si onda obavezan da firma radi min 2 godine.

Da li je sa preduzetnickom radnjom i pausalnim placanjem i ovakav vid zarade pokriven (wire iz inostranstva).

Alternativne metode tipa otvaranje racuna u Bosni, Hrvatskoj ...itd su mi poznate ali nisam zainteresovan. Kao i varijanta gde se od posrednika (www.ikobo.com, epassporte, 2co ...) dobije kartica kojom podizes pare na bankomatu i placas u prodavnici.

Recimo da hocu sve 100% legalno.
techcode je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 10. 2007.   #2
teknoledge
Milos Matovic
Qualified
 
Avatar teknoledge
 
Datum učlanjenja: 29.05.2007
Lokacija: Belgrader
Poruke: 157
Hvala: 15
11 "Hvala" u 6 poruka
teknoledge is on a distinguished road
Default

Ovo pod 1. ali nije 1mil dinara vec malo vise za ovu godinu (mislim 1.2mil).
teknoledge je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 10. 2007.   #3
Gargoyle
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 372
Hvala: 139
70 "Hvala" u 43 poruka
Gargoyle će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Ovo pod 1. ali nije 1mil dinara vec malo vise za ovu godinu (mislim 1.2mil).
Pa bilo bi lepo da je pod 1, ali nije.

Meni je knjigovođa računao... kao fizičko lice, na svaku transakciju treba platiti porez 20% + negde oko 13-14% PIO (penziono invalidsko osiguranje) i zdravstveno = ukupno ~34%. Porez se prijavljuje do 15 dana od prispeća uplate, tako što ga sam platiš na 2 uplatnice ('uplata poreza na dohodak građana po osnovu ugovora o delu/honorara' i 'uplata poreza za PIO po osnovu ugovora o delu/honorara'). Postoje brojevi računa, a poziv na broj treba da ti izračuna knjihovođa na osnovu kontrolnog broja, šifre opštine i jmbg-a.

Sve u svemu, valjda je najgore i najneisplativije raditi kao fizičko lice, legalno.
Gargoyle je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 10. 2007.   #4
techcode
novi član
 
Datum učlanjenja: 15.08.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 5
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
techcode is on a distinguished road
Default

Brinuo sam se da ce se u pricu ubaciti i PIO i zdravstveno :|

Kako god - gledajuci samo onaj zakon o porezu na dohodak gradjana za informaticke usluge bi racunica bila - za primer 1000 cega god. Naravno mozda i lupam gluposti

1000 stigne - puta 1.54 (ili sta vec) da se dobije bruto, od cega se na osnovu normiranih troskova oduzima 40% i onda na to placa 20% (ti procenti se spominju za izradu baze podataka koja je jedina rec u tom zakonu povezana sa informatikom).

1000 x 1.54 = 1540; 1540 * 0.6 = 924; 924 * 0.2 = 184.8 Eura - porez na dohodak
Ako dodamo i jos 15% na PIO - samo ne znam da li na celu bruto sumu, ili na onu kada se odbiju normirani troskovi? Ajde nepovonjiju ...
1540 * 0.15 = 231 Euro.

Dakle dobijes 1000 Eura na racun, drzavi platis 415.8 ... a cak i da se 15% racuna na onaj "manji bruto" - posle oduzetih troskova ... to je opet 323,4 Eura za drzavu.

E sad - upravo ovde na forumu sam video da je decko primio par i otisao do poreske uprave da pita i da su ga tamo tete bledo gledale i rekle da je ok ovo pod 1.

I dakle ko zna stvarno?

Kako god - ukoliko je moguce ovo raditi kao pausalna preduzetnicka radnja (preduzetnik) to bi se isplatilo vec od 300 Eura mesecno zarade. Nisam samo siguran kako je definisano devizno poslovanje preduzetnika i da li pausalni porez i doprinosi pokrivaju i ovakve prihode.

BTW Onaj limit preko koga se pralazi na sistem PDV-a - jer se za to racunaju samo ukupni prihodi iz KP (knjiga prihoda) ili i kada placas sa racuna, karticom (placas ili podizes na bankomatu).
techcode je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 10. 2007.   #5
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Lepo prebaci taj novac sa moneybookers-a na karticu,onda idi u banku i podigni novac sa kartice,ako je mnogo novca onda malo po malo.
I nema poreza.

Koliko ja znam nijedno fizicko lice kod nas ne placa porez.To rade samo firme.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 10. 2007.   #6
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

@buksula: Sa koje si ti kruske pao???

Ceo smisao preduzetnicke radnje je da upravo sprecis komplikovano i preterano oporezivanje koje mozes da ocekujes ako samo primas kesh na racun jer imaju nezgodan obicaj da te puste da se to nakupi pa te onda mlatnu retroaktivno.
__________________
HuxleyDev

Poslednja izmena od McKracken : 28. 10. 2007. u 17:44.
McKracken je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 10. 2007.   #7
techcode
novi član
 
Datum učlanjenja: 15.08.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 5
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
techcode is on a distinguished road
Default

Pod pretpostavkom da te i do nekog odredjenog iznosa nece dirati - jer nece imati interesa da jure sitnu ribu - tvoj savet bi mozda i radio.

A prebacio ja novac na karticu ili na racun isto mu dodje. I naravno sasvim je sve jedno iz koliko puta prebacis pare - bitno je da si ti prebacio odredjenu kolicinu novca.


Ali meni treba dugorocno resenje ...


Jer sigurno moze da se radi kao preduzetnik sa inostranstvom bez dodatnog placanja poreza ili cega vec? Kako se uopste definise pruzanje informatickih usluga za inostranstvo - jer ja tu potpisem kao neki ugovor, "posaljem" fakturu?
techcode je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 10. 2007.   #8
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

jeL, jeL ...

Moze da se radi normalno sa inostranstvom i to smo vec jednom obradili na posebnoj temi.

Dakle, samo napravis fakturu i posaljes. Nema potrebe da pisem ponovo jer je sve tamo napisano.
__________________
HuxleyDev
McKracken je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 04. 2009.   #9
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Da ne bih otvarao novu temu, evo ovde da priupitam:

Danas mi knjigovođa reče da za svaku fakturu prema inostranstvu, na svakih 15 dana (ako ima faktura) moram da odem u ministarstvo da im predam da mi oni overe ili tako nešto. Rekoh da mi ne pada na pamet to da radim, makar me uhapsili - jednostavno nemam vremena za takve birokratske gluposti. Da li to neko od vas uopšte radi?
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 04. 2009.   #10
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

^ meni to radi knjigovodja ... i da, moras. Bilo je to za bilo koje fakture pre, ali su samo promenili sada za sektor usluga, tj ono sto se mi bavimo.
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Hitno potrebna pomoc - RentACoder i placanje poreza JustBest e-Business 29 01. 11. 2010. 05:44
Fiskalni racun webgazda e-Business 42 28. 05. 2010. 23:33
Pitanje u vezi poreza za građane zoki e-Business 40 05. 03. 2010. 17:48
Placanje na ziro racun kompanije u inostranstvu? Protos Sva početnička pitanja 3 12. 07. 2009. 12:08
Devizni racun u hrvatskoj ili bih i prilivi iz inostranstva raindog e-Business 25 29. 01. 2009. 19:27


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 00:19.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.