DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Programiranje
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Programiranje Java, Perl, VB, ASP, .NET, C, C++, Pascal, Delphi Sponzor: VIP izazov 3

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 10. 04. 2009.   #11
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

Citat:
Originalno napisao kaizen Pogledajte poruku
To se retko dešava, a čak i ako se desi, pa šta ako "eksplodira" uhvatićeš prilikom testiranja
I tako toplina oko srca obuzme svakog CLIPPER programera
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 04. 2009.   #12
bNasty
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 06.10.2006
Lokacija: Big Smoke
Poruke: 281
Hvala: 0
17 "Hvala" u 12 poruka
bNasty is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za bNasty
Default

Citat:
pa šta ako "eksplodira" uhvatićeš prilikom testiranja
Kompajler je najbolji unit test
__________________
PHP <del>Rul</del>LOLez!
bNasty je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje bNasty za poruku:
Staro 10. 04. 2009.   #13
kaizen
old school
Professional
 
Avatar kaizen
 
Datum učlanjenja: 07.02.2006
Poruke: 340
Hvala: 32
44 "Hvala" u 20 poruka
kaizen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao bNasty Pogledajte poruku
Kompajler je najbolji unit test
Ih, pa dobro sad. Ja ne osporavam korisnost statičke provere tipa, ja samo mislim da je mnogo veća i za programera značajnija dobit nepostojanja istog - mnogo manje koda, čitljivost, fleksibilnost, ...
kaizen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 04. 2009.   #14
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

po meni je idealno da jezik sam ume da odradi type casting, ali da je moguce hardcodovati proveru tipa tamo gde zelis... isto tako i za deklaracije promenjivih, jezik koji bi to imao kao obavezno bi mi ustedeo bar jedno 70% bagova
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 04. 2009.   #15
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ja mislim da je njima bilo pametnije da su napravili dobru arhitekturu, sa tim kvalitetom možeš da odradiš kako treba u skoro svakom programskom jeziku. Da li će da bude php, ruby ili neki drugi, to je onda samo stvar ličnih afiniteta. Mislim da je frka što su onui prsli zbog krš arhitekture, pa se sada izvlače kao ne valja programski jezik.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" bluesman za poruku:
Staro 10. 04. 2009.   #16
caboom
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 181
Hvala: 2
20 "Hvala" u 11 poruka
caboom is on a distinguished road
Default

mislim da nije fer nazivati staru twitter arhitekturu "krsh" - prosto nisu mogli da predvide takvo skaliranje - sa druge strane arhitektura jeste bila problem kod twitter-a, takodje - izbor ne bih rekao da je izbor programskog jezika irelevantan, cak ni u slucaju da je jedini razlog za izbor izmedju nekoliko kandidata potpuno subjektivan - ziveces sa tim kodom mesecima, ili godinama.
drugo, micro-blogging na ovoj skali je jedan od najtezih problema koji mi pada na pamet u kontekstu danasnjeg web-a - cak dosta tezi od onoga sa cime se susrece facebook, real-time delivery i ordering nad tolikom mrezom ljudi, malo li je.
trece, skakati za svim sto se pojavi u ekstremnijim uslovima, ili ekstremniji oblik NIH-a, je normalan impuls (osim ako nije hobi) u situacijama kada sve krene da raste, stari servisi krenu da se raspadaju i "ekipa" koja ih je pisala nije prethodno bila u slicnim situacijama - gomila tog "edgy" softvera od pre 5-10 godina je sada postala mainstream, bas zahvaljujuci early adopterima, koji su - gle cuda - bili i commiter-i, ili full-time developeri, na dobrom delu tih projekata. sve je to deo zdrave evolucije i svako od nas moze da bira da li ce da se nalazi medju alfa-geek-ovima, ili udobno baca hejt iz 9-17h common paradigme (been there, done that).
cetvrto - da, twitter ekipa je napaljena, kao i ceo taj neki valley engineering, ali u njihovom slucaju - nije bas da nemaju razlog i zasto. voleo bih da vidim koliko ljudi bi izdrzalo takav pritisak - nije u pitanju "uuu brate, odvalio sam se 48h nisam spavao" (well done, braindead test passed) - nego je "mesecima me gazi product, management i mislim da nisam dovoljno dobar, a radim 80h radne nedelje i nemam pojma gde se nalazim".
peto - scala je dobar izbor sada (izuzetno ekspresivna, bar onima koji nemaju otpor prema sintaksama, ima obicno dovoljno dobre performanse i jako lepo se "lepi" na ogroman set biblioteka i okruzenja koje vec postoje), ruby je bio dobar izbor tada - pre svega u kontekstu tadasnje "baze znanja", oni su bili pokusni kunici po pitanju testiranja i skaliranja ruby-a i RoR-a u ekstremnim uslovima i, pre svega, nisu ocekivali da ce biti u toj poziciji. hats off - preziveli su.
caboom je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 04. 2009.   #17
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Ja mislim da je njima bilo pametnije da su napravili dobru arhitekturu, sa tim kvalitetom možeš da odradiš kako treba u skoro svakom programskom jeziku.
Recimo da se ne slažem baš sasvim. Da li su oni imali problem u dizajnu (ne smem da koristim reč "arhitektura" da moj ćale koji je pravi arhitekta to negde ne pročita) ili ne to ne znam, ali činjenica je da je većina programskih jezika prilagođena rešavanju određene vrste problema. Sistemski softver ćeš verovatno da pišeš u nečem kao što je C ili C++, biznis desktop aplikacije u C#u ili VBu, web front-end u PHPu, Rubiju, itd. Naravno, možeš da pišeš web aplikaciju u C-u a šel ekstenziju u PHPu (valjda, nisam siguran) ali je to malo mazohistički a i nisam siguran kakav bi rezultat ispao.

Što se Twittera tiče, oni su rešili da koriste statički jezik (Scala) za pisanje messaging sistema, a dinamički (Ruby) za front-end, što je po meni sasvim logična odluka. Bilo bi logično i da su npr koristili Javu za messaging a PHP za front-end, ali to je već stvar ukusa. Ne bi bilo logično da su uradili obrnuto: (Ruby za messaging a Scala za front-end).
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 04. 2009.   #18
bNasty
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 06.10.2006
Lokacija: Big Smoke
Poruke: 281
Hvala: 0
17 "Hvala" u 12 poruka
bNasty is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za bNasty
Default

Citat:
micro-blogging na ovoj skali je jedan od najtezih problema koji mi pada na pamet u kontekstu danasnjeg web-a
Apropo, zna li neko koje dimenzije su u pitanju kod twitter-a? Koja je frekvencija poruka?
Interesuje me radi poredjenja, trenutno radim na slichnim problemima, dodushe u drugom domenu.

Citat:
oni su rešili da koriste statički jezik (Scala) za pisanje messaging sistema
Hard-core je uraditi to u hardveru
__________________
PHP <del>Rul</del>LOLez!
bNasty je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 04. 2009.   #19
caboom
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 181
Hvala: 2
20 "Hvala" u 11 poruka
caboom is on a distinguished road
Default

@bNasty
ako se secam dobro, ~10k u sekundi na 3 MQ (kestrel) servera u regularnim peak-ovima i oko 4-5 puta toliko tokom npr. obamine inauguracije, ako mislis na sam message queue?
caboom je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 04. 2009.   #20
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

@Dragi Tata: nisam mislio bukvalno

A ovo sve mi liči na "blame it on...", zato sam i napisao to što sam napisao. Još od pre skoro 20 godina počeo sam da se srećem sa tim, izdavačima je kriv štampar, štamparima je uvek kriv dizajner, dizajnerima je kriv izdavač...uvek je neko drugi kriv.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Twitter XSS! lurker Obaveštenja, predlozi i pitanja 2 26. 08. 2009. 18:50
Twitter Dejan Bizinger Komunikacije 32 18. 12. 2007. 23:44


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 17:00.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.