DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 10. 04. 2011.   #61
oksite
Damir Trninic
Expert
 
Datum učlanjenja: 23.04.2006
Poruke: 463
Hvala: 42
63 "Hvala" u 44 poruka
oksite će postati "faca" uskoro
Default

Kao laik, pretpostavljam da Limundo ne krsi zakon kada trazi kopiju licne karte prilikom registracije.

Kao poznavalac ovog drugog dela, skoro 100% sam siguran da ne bi prosli proveru Poverenika, kao sto ne bi proslo skoro nijedno drugo privredno drustvo ili organ drzavne uprave ili lokalne samouprave.

A kada se ovaj drugi deo bude shvatio ozbiljno i primenjivao dosledno, onda cemo imati i zakone kao u Francuskoj, kao sto je napisao ivanhoe. Onda moja lozinka moze da pise i na cirilici i na latinici, bez hashovanja, i bicu mirniji nego sto sam sada. Mada se ni sada ne brinem oko te licne karte

PS: Pade mi na pamet jedna druga stvar, kako se odbraniti od budala koje te fotkaju gde stignu i bez tvog pristanka. Pretproslu subotu u Seceru, lik 'ladno sa profi aparatom, u po noci, krece da slika, a da ne pita. Sledeci put bijem, neka mu onda drugari na Fejsu prave grupu podrske.
__________________
dooConsult

Poslednja izmena od oksite : 10. 04. 2011. u 23:58. Razlog: Zeznuo sam se za datum, nije petak, nego subota.
oksite je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 04. 2011.   #62
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Evo, mislim da je OK prikupljanje licnih podataka uz pristanak (ne znam bas da li ima razlike ako se bas uzima fotokopija zvanicnog dokumenta):

Citat:
Ustav sadrži načelnu odredbu kojom jemči zaštitu podataka o ličnosti, i pro-pisuje da se prikupljanje, držanje, obrada i korišćenje podataka o ličnosti uređujuzakonom (čl. 42, st. 1 i 2).Ustavom je izričito propisano da je zabranjena i kažnjiva upotreba podatakao ličnosti izvan svrhe za koju su prikupljeni, osim za potrebe vođenja krivičnogpostupka ili zaštite bezbednosti Republike Srbije, na način predviđen zakonom (č

Primena Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, usvojenog prošle godine, počela je 1. januara 2009. godine. Ovim zakonom detaljnije su određeni uslovi za prikupljanje i obradu ličnih podataka. Svrha prikupljanja podataka mora biti unapredi jasno određena. Zakon razlikuje obradu ličnih podataka na osnovu pristanka licana koje se podaci o ličnosti odnose (čl. 10) i obradu podataka o ličnosti od stranedržavnih organa (član 13).

Obrada podataka na osnovu pristanka lica na koje se tipodaci o ličnosti odnose moguća je samo ako mu je jasno predočena svrha obradepodataka, ako se ti podaci koriste za tačno naznačenu svrhu i ako je za tu obradupribavljena prethodna saglasnost lica na koje se ti podaci odnose.

Krivičnim zakonikom inkriminisano je neovlašćeno prikupljanje, pribavlja-nje, saopštavanje i nenamenska upotreba podataka o ličnosti, koji se prikupljaju, obrađuju i koriste na osnovu zakona (čl. 146).
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 04. 2011.   #63
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

(EDIT: degojs je vec objavio slican citat, dok sam ja pisao ovo...)

Pa postoji zakon, to sve vreme i pricam. Postoji zakon i on kaze da dobrovoljno davanje podataka nije problem ako onaj ko prikuplja podatke upozna stranku sa nacinom cuvanja i upotrebe tih podataka... sta je tacno u tome tako komplikovano stvarno ne razumem?

Citat:
Zakon o zastiti podataka o licnosti ("Službeni glasnik RS", br. 97/2008, 104/2009)

http://www.propisi.com/zakon-o-zasti...-licnosti.html

Clan 10:

Punovažan pristanak za obradu može dati lice, nakon što ga rukovalac prethodno obavesti u smislu odredbe člana 15. ovog zakona.
...

Clan 15:

Rukovalac koji podatke prikuplja od lica na koje se odnose, odnosno od drugog lica, pre prikupljanja, upoznaće lice na koje se podaci odnose, odnosno drugo lice o:

1) svom identitetu, odnosno imenu i adresi ili firmi, odnosno identitetu drugog lica koje je odgovorno za obradu podataka u skladu sa zakonom;

2) svrsi prikupljanja i dalje obrade podataka;

3) načinu korišćenja podataka;

4) identitetu lica ili vrsti lica koja koriste podatke;

5) obaveznosti i pravnom osnovu, odnosno dobrovoljnosti davanja podataka i obrade;

6) pravu da pristanak za obradu opozove, kao i pravne posledice u slučaju opoziva;

7) pravima koja pripadaju licu u slučaju nedozvoljene obrade;

8) drugim okolnostima čije bi nesaopštavanje licu na koje se odnose podaci, odnosno drugom licu bilo suprotno savesnom postupanju.

Obaveza iz stava 1. ovog člana ne postoji kada takvo upoznavanje, s obzirom na okolnosti slučaja, nije moguće ili je očigledno nepotrebno, odnosno neprimereno, a naročito ako je lice na koje se odnose podaci, odnosno drugo lice već upoznato sa time ili ako lice na koje se podaci odnose nije dostupno.
...

Dalje na Limundo sajtu postoji dokument koji opbavestava korisnika o ovome i koji izmedju ostalog kaze:

Citat:
Član se takođe slaže da njegovi podaci budu čuvani i korišćeni u bilo koje zakonske svrhe, uključujući i dostavljanje
nadležnim organima prema nalozima istih, čak i kada se Članstvo okonča. Posebno se naglašava da pravna obaveza
čuvanja podataka ostaje.
Znaci ako se uclanjujete ocekuje se da ste procitali uslove i da ste pristali na njih i samim tim je sve 100% legalno. Eventualno je ovde nejasno ovo oko cuvanja podataka, jer bi trebalo da clan moze da zahteva da njegovi podaci budu obrisani, ali mozda postoji neki drugi zakon koji zahteva od vlasnika sajta da cuva te podatke odredjeni broj godina (mislim da postoji tako nesto), a u tom slucaju je to stariji zakon posto regulise tu specificnu oblast...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 11. 04. 2011. u 00:22.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 04. 2011.   #64
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
sta je tacno u tome tako komplikovano stvarno ne razumem?
Pa nista, ja nisam ukapirao da govoris da znas da ima takav zakon koji to dozvoljava i regulise bas tako. Mislio sam da onako pricas kao i ostali kako ti se cini da jeste :-)

Nema sta, to je win-win onda u stvari sto to rade..
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 04. 2011.   #65
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

@degojs: nisam se tebi posebno obracao, to je vise bilo onako, radi dramskog efekta
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 04. 2011.   #66
3banchi
branislav mandic mando
Wrote a book
 
Avatar 3banchi
 
Datum učlanjenja: 30.10.2009
Lokacija: NS
Poruke: 1.241
Hvala: 261
486 "Hvala" u 189 poruka
3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru
Default

Off Topic:
Citat:
Originalno napisao oksite Pogledajte poruku

PS: Pade mi na pamet jedna druga stvar, kako se odbraniti od budala koje te fotkaju gde stignu i bez tvog pristanka. Pretproslu subotu u Seceru, lik 'ladno sa profi aparatom, u po noci, krece da slika, a da ne pita.
A sa kakvim si ti to slatkisem bio u po noci u Seceru, pa ti smeta?
__________________
...
Ej, živote, teško ovo jebote,
mani me se živote, ti ga nabijem!
3banchi je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" 3banchi za poruku:
Staro 11. 04. 2011.   #67
oksite
Damir Trninic
Expert
 
Datum učlanjenja: 23.04.2006
Poruke: 463
Hvala: 42
63 "Hvala" u 44 poruka
oksite će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao 3banchi Pogledajte poruku
Off Topic: A sa kakvim si ti to slatkisem bio u po noci u Seceru, pa ti smeta?
Sa drugarima, sa drugarima... I verujem i da mnogima smeta, ali nece ljudi da reaguju. Stvarno je nekulturno da te neko fotka bez dopustenja, sta sam ja, reklama za njihov klub, uopste ne kapiram sta je interesantno na slici na kojoj ja pijem kolu?

EDIT: Mozda je trik u koli? Posto ceo klub radi pivo i rakiju, dodjem mu kao vanzemaljac bez "bambija" u jednoj i cigare u drugoj ruci?
__________________
dooConsult

Poslednja izmena od oksite : 11. 04. 2011. u 00:41.
oksite je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 04. 2011.   #68
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao degojs Pogledajte poruku
@Mile: a cekaj, jesu li u servisu napravili kopiju kljuceva od tvog auta i ostavili kod sebe? Isto vredi i za licnu u hotelu?
Sad povlačiš potpuno glupu paralelu jer je u oba slučaja u pitanju kopiranja (ključa i lične karte) a zapravo su to dve stvari potpuno različitog stepena rizika, barem s moje tačke gledišta. Na glupu paralelu ne dajem glup odgovor.

Poslednja izmena od mileusna : 11. 04. 2011. u 01:12.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 04. 2011.   #69
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Ne ozbiljno, da li je protivzakonito da oni sebi narežu kopiju tvog ključa? Tipa ono, radi tvoje sigurnosti, ako slučajno zagubiš svoj primerak?
__________________
blog
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 04. 2011.   #70
Gargoyle
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 372
Hvala: 139
70 "Hvala" u 43 poruka
Gargoyle će postati "faca" uskoro
Default

@ivanhoe
Limundo nigde ne obaveštava korisnika da se pri registraciji traži skenirana fotokopija ličnih dokumenata. To se saznaje tek kada si im već ostavio sve podatke u prethodnim koracima registracije. Jel to u redu i jel to po zakonu?
Gargoyle je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 00:25.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.