DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 24. 06. 2009.   #1
invest
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 23.02.2009
Poruke: 21
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
invest is on a distinguished road
Default E-usluge i fiskalna kasa

1. Da li je potrebno izdavati fiskalni racun ako su usluge
telekomunikacionog tipa a pretezna delatnost firme nisu telekomunikacije?
Posto firme mogu da se bave svim delatnostima sem nekih. Na primer: uplata
hostinga, kredita za premium servise itd.

2. Da li ima razlike ako je firma registrovana pod sifrom delatnosti 52610
i onih firmi koje nisu tako registrovane a salju robu postom koja se placa
pouzecem? Koja je svrha te sifre delatnosti ako je to pretezna delatnost
npr. firme koja se uopste ne bavi time nego kontekstualnim oglasavanjem?
Da li je to uradjeno da ne mora da se salje fiskalni racun i da li i bez
toga ne bi bila obaveza slanja fiskalnog racuna jer je placanje za
Internet usluge "intangible good"?

Postoje stavke gde se navodi da nije potrebna fiskalna kasa ukoliko ima uplata od fizickih lica...npr ako nema konkretnog prodajnog mesta i fizicke prodaje neke robe...pa sad.... ima neko pojma o tome?
invest je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 06. 2009.   #2
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

Pretrazi forum, nekoliko nas je potrosilo nekoliko tastatura pisuci o tome.

U svakom slucaju je znacajnije kome su usluge koje prodajes namenjene, fizickim ili pravnim licima. Tangible/intangble goods nema znacaja kod tumacenja.

Poslednja izmena od McKracken : 24. 06. 2009. u 00:57.
McKracken je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 06. 2009.   #3
Gargoyle
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 372
Hvala: 139
70 "Hvala" u 43 poruka
Gargoyle će postati "faca" uskoro
Default

Prema informacijama koje ja imam: U svakom poslovanju sa fizičkim licima, obaveza je da se izda fiskalni račun, osim kod onih delatnosti koje su izuzete iz obaveze posedovanja fiskalne kase, i to se odredjuje na osnovu šifre delatnosti. Tako kaže zakon.

A meni je takodje interesantno tumačenje činjenice da pored osnovne delatnosti, firme mogu da se bave i drugim delatnostima -- pa tom logikom mogu u odredjenom slučaju da "šalju robu poštom" (i da ne izdaju fiskalni račun?).

Ja recimo u mom slučaju 99% prometa imam sa firmama, ali ne želim da odbijem i poneko fizičko lice. U tom smislu mi je glupo nabavljati i održavati fiskalnu kasu zarad izdavanja nekoliko takvih računa godišnje. Pa me interesuje ima li osnove da tumačim zakon kao što sam naveo gore^ (jer realno i mogu da isporučim poštom)? Pa da mi uplate na dinarski račun opštom uplatnicom. Šta je vaše iskustvo, može li to tako?
Gargoyle je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 06. 2009.   #4
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

Citat:
A meni je takodje interesantno tumačenje činjenice da pored osnovne delatnosti, firme mogu da se bave i drugim delatnostima -- pa tom logikom mogu u odredjenom slučaju da "šalju robu poštom" (i da ne izdaju fiskalni račun?).
To nije tumacenje, to je cinjenica. Delatnost sluzi samo za statistiku i ni za sta drugo i dozvoljeno je da se bavis svakom legalnom aktivnoscu za koju nije potrebna posebna dozvola.
McKracken je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 06. 2009.   #5
Gargoyle
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 372
Hvala: 139
70 "Hvala" u 43 poruka
Gargoyle će postati "faca" uskoro
Default

Onda konkretno može li se NE izdavati fiskalni račun pod pretpostavkom da: radimo sa fizičkim licem, isporučimo poštom, primimo uplatu na račun u banci, a pretežnom delatnošću nismo oslobođeni obaveze posedovanja kase (a pri tom nemamo kasu)? Da ili ne?
Gargoyle je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 06. 2009.   #6
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

Procitaj moj prethodni post, delatnost NEMA veze sa obavezom posedovanja kase.

To je kao da pitas da li zeleni logo ima veze sa obavezom posedovanja pecata, ali ukratko "da" iako to ne znaci da ce te svaki put isto tretirati poreski sluzbenici.

Poslednja izmena od McKracken : 24. 06. 2009. u 01:39.
McKracken je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 06. 2009.   #7
stecko
stara koska :)
Professional
 
Avatar stecko
 
Datum učlanjenja: 24.10.2008
Lokacija: Ćuprija
Poruke: 230
Hvala: 32
44 "Hvala" u 21 poruka
stecko is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za stecko Pošaljite poruku preko Skype™ za stecko
Default

Citat:
Originalno napisao invest Pogledajte poruku
1. Da li je potrebno izdavati fiskalni racun ako su usluge
telekomunikacionog tipa a pretezna delatnost firme nisu telekomunikacije?
Posto firme mogu da se bave svim delatnostima sem nekih. Na primer: uplata
hostinga, kredita za premium servise itd.
Kratak odgovor - DA. Za SVE usluge je potrebno izdavati fiskalni racun ukoliko firma poseduje fiskalnu kasu, osim.....

Primer u mojoj firmi: Za SVE usluge za koje se novac primi "na ruke" ili ako hoces - kes, odnosno za gotovinsko placanje - IZDAJE se fiskalni racun. Za uplate koje su bezgotovinske, tj. neka firma uplati mojoj firmi na tekuci racun - mozes da izdas, a ne moras - zavisi od dogovora sa knjigovodjom, kako ce knjiziti. U ovom slucaju - izdajem GOTOVINSKI racun koji glasi na firmu koja je uplatila novac, na kome je jasno iskazana konacna suma i porez.

Citat:
Originalno napisao invest Pogledajte poruku
2. Da li ima razlike ako je firma registrovana pod sifrom delatnosti 52610
i onih firmi koje nisu tako registrovane a salju robu postom koja se placa
pouzecem? Koja je svrha te sifre delatnosti ako je to pretezna delatnost
npr. firme koja se uopste ne bavi time nego kontekstualnim oglasavanjem?
Da li je to uradjeno da ne mora da se salje fiskalni racun i da li i bez
toga ne bi bila obaveza slanja fiskalnog racuna jer je placanje za
Internet usluge "intangible good"?
Ranije su sifre delatnosti "imale veze", pa se u registraciji firme eksplicitno navodio cime se firma bavi. Sada se, mislim, barata pojmom takozvane - PRIMARNE delatnosti, odnosno, primarne sifre delatnosti, a ukoliko obavljas jos neku - OK, np.. Primarna sifra delatnosti nema veze sa izdavanjem racuna.

Sta je bitno vezano za uplate/isplate - generalno promet novca preko racuna?!
BITNO je da za svaku transakciju koja ti ide preko racuna imas odgovarajuci dokument koji "je prati" i "pravda". To je dobro i za tebe i za eventualnu inspekciju koja kontrolise - odnosno, to je jedini ispravan nacin.

Citat:
Originalno napisao invest Pogledajte poruku
Postoje stavke gde se navodi da nije potrebna fiskalna kasa ukoliko ima uplata od fizickih lica...npr ako nema konkretnog prodajnog mesta i fizicke prodaje neke robe...pa sad.... ima neko pojma o tome?
Mislim da su sa ovim najnovijim uredbama od fiskalnih kasa izuzeti SAMO "stari zanati" (neka me neko ispravi ako gresim), tj. SVI privredni subjekti koji obavljaju neku maloprodaju su obavezni da je imaju.
__________________
SteCom.rs | HostingServis.com
stecko je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 06. 2009.   #8
invest
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 23.02.2009
Poruke: 21
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
invest is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao stecko Pogledajte poruku
BITNO je da za svaku transakciju koja ti ide preko racuna imas odgovarajuci dokument koji "je prati" i "pravda".
U slucaju da fizicko lice uplati na TR, dokument koji pravda je iskljucivo fiskalni racun ili moze i klasican racun, pecat i potpis?
invest je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 06. 2009.   #9
milan.scepa
net&coffee
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 22.05.2009
Poruke: 19
Hvala: 13
6 "Hvala" u 3 poruka
milan.scepa is on a distinguished road
Default

Za naplatu usluga od fizičkih lica mora se imati fiskalna kasa i tu nema nikakvih "rupa".

Što reče
Citat:
Originalno napisao ljtruba Pogledajte poruku
Drugari pomirite se sa cinjenicom da morate da imate fiskalnu kasu.
Manje ce da vas boli glava.

Poslednja izmena od milan.scepa : 24. 06. 2009. u 18:19. Razlog: loš tag za QUOTE
milan.scepa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 06. 2009.   #10
Milos Jankovic
novi član
Na probnom radu
 
Avatar Milos Jankovic
 
Datum učlanjenja: 17.05.2009
Lokacija: Smederevo-Beograd
Poruke: 28
Hvala: 8
1 "Hvala" u 1 poruci
Milos Jankovic is on a distinguished road
Default

Mene zanima:

Kakva je situacija kod prihoda iz inostranstva od fizickih lica a preko nekog posrednika (npr 2checkout)?
Npr preko 2co prikupljam uplate, meni 2co isplati na preko wire transfera na devizni racun.
Da li ovde prihod predstavlja celokupan novac primljen na devizni racun (ili svaka uplata na racun 2co je prihod za sebe)?
Da li ovakav prihod treba "proci" kroz fiskalnu kasu?
Cime se takav prihod pravda?

Poslednja izmena od Milos Jankovic : 24. 06. 2009. u 19:35. Razlog: nebulozna forulacija :)
Milos Jankovic je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Nudim usluge kodiranja Nemanja.Milosavljevic Poslovne ponude i zapošljavanje 0 17. 02. 2009. 01:09
Prevodilacke usluge WhiteAngel Poslovne ponude i zapošljavanje 0 27. 05. 2008. 10:50
SMS usluge u Srbiji. Iskustva? _eW e-Business 17 15. 08. 2007. 20:59
Copywriting, proofreading i slične usluge... Ilija Studen Opušteno 10 18. 05. 2007. 16:45
Usluge Advokata ? [nq] Opušteno 5 26. 02. 2006. 17:31


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 16:18.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.