DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 05. 10. 2006.   #1
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default Promocija under construction sajtova

Obzirom da vas nekoliko sa ovog foruma promovišete under construction sajtove, hteo bih ovde da podelim sa čitaocima svoje mišljenje o ovom tipu promocije. Ukratko, mislim da to nije najbolja strategija, a što duže traje mislim da ima više negativnih nego pozitivnih posledica. Ovo se naročito odnosi na one posetioce koji su na takav sajt došli zbog promocije konkretnog sadržaja, a sadržaja tamo nema, jer se on samo najavljuje. Takvi se teško tamo vraćaju kada sajt proradi.

Sta ostali misle?
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 10. 2006.   #2
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Prvo, moje iskustvo kaže da jako mali broj ljudi klikće na potpise u forumima. Tako da ti potpisi generišu jako malo posjetilaca, mislim da je smisao potpisa skoro bitniji za crawlere, nego za ljude od krvi i mesa.

Konkretno na sajtu u mom potpisu se nalazi forma gdje korisnici koji su došli u potragu za određenim sadržajem mogu ostaviti svoj mail, ukoliko žele biti obavješteni kada taj sadržaj bude dostupan. Btw, Momenat.com ima PR4, u prvom redu zahvaljujući velikom broju potpisa, konkratno sa ES.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 10. 2006.   #3
[nq]
web dude
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 912
Hvala: 46
24 "Hvala" u 21 poruka
[nq] is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić
...a što duže traje mislim da ima više negativnih nego pozitivnih posledica. Ovo se naročito odnosi na one posetioce koji su na takav sajt došli zbog promocije konkretnog sadržaja, a sadržaja tamo nema, jer se on samo najavljuje. Takvi se teško tamo vraćaju kada sajt proradi.
Licno smatram da je ovo ok vid promocije. Posebno varijanta kad ima opcija da se ostavi mail. Vraticu se kad mi stigne mail zar ne ? Pa makar i jedanput.

Edit: marko, takodje se slazem za crawlere, ali ja sam svakom klikno na potpis, moram da overim makar jedanput, osim ako nije nesto sto me bas neinteresuje kao npr gothic wallpaperi ...
[nq] je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 10. 2006.   #4
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Pozdrav Dragane. Jeste, to je prilicno osjetljivo pitanje. I mac sa dvije ostrice. Ja sam bio prilican protivnik takvog pristupa. No, u ovome trenutku i atmosferi koja vlada na Internetu, mislim da to nije losa strategija.

Najbolje bi bilo da proizvod moze da startuje danas, ali ne moze dok nije gotovo(Donesi.com startuje do 15.10). Prvi utisak je najvazniji i bolje je ne pokazivati nesto sto nije gotovo, nego objasnjavati kako ce to u stvari biti dobro, ali eto jos nije.

Zasto je dobro najaviti proizvod? Zbog toga sto (prvi) stizes do svijesti buducih korisnika i dok ne krenes oni ce vec par puta sigurno cuti za tvoju marku i nece im biti totalno nepoznata. A ljudi se nekada ustrucavaju da koriste nepoznate stvari.

Dalje, time, a pogotovo pratecim blogom, stvaras mrezu linkova koji ce sutra vrijediti vise nego placena reklama (recimo kao sto Donesi.com blog ima link na tvom sajtu).

Lose je ako gubis korisnike zbog toga. Zato vecina ovih sajtova skuplja adrese zainteresovanih ljudi kojima ce poslati jednokratno obavjestenje kada servis krene sa radom.

Kao sto sam rekao, ovo jeste mac sa dvije ostrice. Ja sam izabrao ovaj agresivniji nacin i rezultati su par stotina mailova buducih korisnika koji cekaju da sistem krene sa radom, kontakt sa mogucim partnerom u jednoj susjednoj zemlji koji zeli tamo da pokrene/zastupa nas servis i veci broj drugih vaznih kontakata (mozes misliti koliko je za nas vazan kontakt sa jedne novoosnovane televizije kojoj treba narucivanje hrane za 50+ ljudi svaki dan).

Nas slucaj je malo bio i specifican, zato sto se pripreme za pocetak rada moraju obavljati online (razvoj web aplikacije i prateceg softvera u restoranima) i offline (potpisivanje ugovora sa restoranima). Upravo zbog ovoga drugog moramo da imamo "nesto" na sajtu. Jer tesko je u Srbiji progurati bilo kakvu ideju vezanu za Internet, a pogotovo kada trazis od nekoga da potpise ugovor sa tobom za uslugu koja jos nije funkcionalna (a ne moze ni da bude dok nemas restorane). Srecom, ispostavilo se da ovdje ipak postoje ljudi koji tehnoloski i poslovno razumiju o cemu im pricas, tako da je velika vecina restorana iz prve prihvatila posao.

I slazem se da to vrijeme "najave" treba biti sto krace. Evo, sad ce, samo jos malo...
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 10. 2006.   #5
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

btw, evo sta kazu i 37signals po ovom pitanju:

Citat:
Go from teaser to preview to launch
If an app launches in a forest and there’s no one there to use it,
does it make a noise? The point here is that if you launch your
app without any pre-hype, people aren’t going to know about it.
To build up buzz and anticipation, go with a Hollywood-style
launch: 1) Teaser, 2) Preview, and 3) Launch.
Teaser
A few months ahead of time, start dropping hints. Let people
know what you’re working on. Post a logo. Post to your blog
about the development. Stay vague but plant the seed. Also,
get a site up where you can collect emails from folks who
are interested.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 10. 2006.   #6
Baic
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 08.02.2006
Poruke: 114
Hvala: 2
6 "Hvala" u 6 poruka
Baic is on a distinguished road
Default

Za projekte tipa Momenat.com mislim da je najvaznije da imaju jaku predpromociju sa stanovista kasnijeg uspeha na pretrazivacima. Ukoliko se pre samog starta neobezbedi odredjeni reiting u ocima pretrazivaca a posebno google, moze doci da citav sadrzaj krene u supplemental sto znaci da se gube najdragocenije posete.

@mungos: sto se tice linkova sa ES imaces ikake koristi samo ako su iz teksta, jer linkove u potpisu SE neide, nije im dozvoljeno, sto je i jean od razloga zasto su mnogi webmasteri prestali da pisu tamo.

Moje osobeno misljenje je da konstatacija da sajt moze izgubiti posete takvim vidom promocije nedrzi vodu, jer je jako mali broj ljudi koji na taj nacin dodje na sajtove i uglavnom su to ljudi iz branse, sa DPT, biznisbloga, i ostalih povezanih sajtova koji su usko specijalizirani, a verovatno ce mo mi svi prvi saznati da su ti servisi krenuli sa radom i odmah testirati. Mnogo mi je vaznije da onog trenutka kada nesto stvarno pocnem da koristim osetim da je to ono sto mi je potrebno.
__________________
bre cbc fb

Poslednja izmena od Baic : 30. 11. 2006. u 16:07.
Baic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 10. 2006.   #7
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Da me secete gde sam najtanji, ubedjen sam da smo o ovome pricali pre nekog vremena.

Moje misljenje je da su undersonstruction sajtovi sasvim ok pristup, sve dok na njiam ne pise da su under construction

Naime, sajt koji se sastoji od jedne strane, sadrzi logo, naziv firme, opis njene delatnosti i kontakt podatke i osnovni SEO je sasvim dovoljan za pocetak promocije na Internetu i ako under construction sajt sadrzi sve to onda je on cai i dobar izvor za one koji se interesuju za tematiku sajta.

Uostalom takvi sajtovi i nisu namenjeni posetiocima, nego crawlerima, da moze da se pocne sa promocijom sajta (na pretrazivacima) pre nego sto se zavrsi sam sajt.

Treba napraviti razliku izmedju promocije sajta i promocije proizvoda. Da bi sajt bio uspesno promovisan potrebne su nedelje i dobro je sa tim poceti sto ranije, cak i ako sajt nije zavrsen.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 10. 2006.   #8
ZeroStyle
profesionalac
Qualified
 
Avatar ZeroStyle
 
Datum učlanjenja: 22.09.2006
Poruke: 115
Hvala: 0
2 "Hvala" u 1 poruci
ZeroStyle is on a distinguished road
Default

Meni ne smeta kada je link u potpisu ali mi brate smeta kad ide reklama u vidu bannera, recimo za momenat sam vidio na dvatri sajta banner ukljucujuci i ovaj, i ovjek mislim eto ga idem da vidim sta ima tamo, kad klik i sta nista, opet isto kao i prije 2 mjeseca kada sam upisao mail.

A inace dobra je opcija s ovim da ostavite mogucnost posjetiocu da bude obavjesten.
ZeroStyle je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 10. 2006.   #9
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Citat:
Baic:
@mungos: sto se tice linkova sa ES imaces ikake koristi samo ako su iz teksta, jer linkove u potpisu SE neide, nije im dozvoljeno, sto je i jean od razloga zasto su mnogi webmasteri prestali da pisu tamo.
Hvala za info, nisam znao za to. Znam da se nešto disktutavalo među moderatorima na tu temu, ali nisam nikad znao konačnu odluku. Šteta, ja odavno obezbijedio 20.000+ linkova u ES potpisima

Citat:
ZeroStyle:
Meni ne smeta kada je link u potpisu ali mi brate smeta kad ide reklama u vidu bannera, recimo za momenat sam vidio na dvatri sajta banner ukljucujuci i ovaj
Ovo je dobar primjer dobrog oglašavanja i PR-a, pa potrošači imaju predstavu da vide reklame tamo gdje ih nema, tj. brend nejm se totalno podvuče pod kožu

Baner za Momenat ima samo na dpt (znači samo jedan sajt) i taj baner je stavljen nekih 5 dana pred lansiranje koje je nažalost pomjereno.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 10. 2006.   #10
Mr.Paja
profesionalac
Professional
 
Avatar Mr.Paja
 
Datum učlanjenja: 22.06.2005
Poruke: 279
Hvala: 14
30 "Hvala" u 19 poruka
Mr.Paja is on a distinguished road
Default

Iznervira me kada odem na neki sajt koji se reklamira (bilo na internetu ili u papirnim medijima) i vidim under construction, pa koji ga moj reklamiras. Uvek svojim klijentima savetujem da ne promovisu sajt dok se ne odradi do kraja. Ok bi bila varijanta da ima neki teaser koji najavljuje sajt ili neka simpa animacija cisto da stvori pozitivan utisak , al samo sturo under construction mislim da pravi kontra efekat ...
Mr.Paja je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Besplatna promocija sajta Miroslav Marketing i SEO 21 18. 10. 2011. 15:02
Promocija .ME domena torbica IT događaji 0 06. 05. 2008. 06:50
Proglaseno 8 najboljih sajtova u Srbiji, Ovih 8 sajtova ce reprezentovati nasu zemlju Miloje Sekulic Linkovi 3 10. 08. 2007. 12:08
Promocija softvera Ilija Studen e-Business 119 11. 08. 2006. 14:20


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 21:01.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.