DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 06. 02. 2010.   #1
m2-webs
SEO Majstor
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 05.02.2010
Lokacija: Beograd
Poruke: 34
Hvala: 1
17 "Hvala" u 9 poruka
m2-webs is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za m2-webs
Default SEO Projekat - korak po korak

Pozdrav narode,

Do sada sam po malo voajerisao a sada i da se javim

moj sajt: www.m2-webs.com predstavlja prvi pravi pokusaj optimizacije sajta... Posto vidim da ovde ima znalaca bilo bi mi zanimljivo da ispratimo projekat od pocetka i uz neke komentare i svoje (ne)znanje usavrsim!

targeted keywords: optimizacija sajta, (najjeftinija) izrada web sajtova...

Pojasnjenje (da ne dodje do zabune):
1. Ovo je moj prvi sajt... prvi ciji sam ja vlasnik i ima normalan domen...
2. Sajt nije gotov, znaci beta verzija (npr. logo gore desno je samo tu da stoji nesto)
3. sve je cisto html/css
4. da, znam da su odabrane kljucne rece medju najtezim jer oni koji pucaju na njih i jesu oni koji su najbolji u tome ali time je igra zanimljivija

Znaci, ne krijem da nisam majstor a to sto nudim besplatne usluge i slicno je iz razloga sto cu svoje znanje moci lakse da razvijem radeci vise projekata i prateci iste paralelno... (recimo, sajt je godinama star a ja izmenim samo <h> strukturu pa pratim koliko zapravo to ima uticaja na rang...)

Posto sam stavio polugotov sajt, i sam znam da ima mnogo SEO gresaka (alt tagovi, slike, nema nofollow na nebitne strane...) ali jednostavno sve u hodu ispravljam... sajt je tako i postavljen u nadi da ce ga google sto pre naci a i kako bih mogao sa nekim off page aktivnostima da krenem sto pre...

Zanima me vasa procena, sa SEO strane... sta na sajtu ne valja, takodje i mnogo vazno STA VALJA... kako bih te stvari svrstao u ono sto je dobro pa da se koncentrisem na ono sta ne valja...

Ono sta takodje predstavlja problem je sto sam tek kupio i domen i hosting i imam i tu problema jer polako ulazim u fazon oko organizacije poddomena i slicno... Inace, ono sto sam se u startu za'ebo je sto mi se dopao neki templejt pa sam pravio na osnovu njega a tek onda odlucio da postavim sajt pa da ne radim sve iz pocetka pa me i taj templejt vise namucio nego da sam od nule u notepadu radio!

Da, mozete pljuvati i tekst, najvise vezan za stranice koje opisuju optimizaciju (i to da napomenem, pisan je iz glave bez previse lektorisanja i analize)...

Ajd da cujem, kritike, pohvale... A mozete i vi malo da provezbate i potvrdite vase znanje radeci sa mnom u hodu, moze da koristi

Ajd uzdravlje!
m2-webs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 02. 2010.   #2
Leftfield
član
Certified
 
Avatar Leftfield
 
Datum učlanjenja: 11.10.2009
Lokacija: Budva
Poruke: 83
Hvala: 14
19 "Hvala" u 17 poruka
Leftfield is on a distinguished road
Default

IMHO:

Meta keywords se vise ne koriste (yahoo jos uvijek viri pomalo)
Keyword stuffing u alt tekstu + irelevant "foto".
Imena slika su kratka.
Bold je pretjerano koriscen.
Naslovna, mapa sajta i kontakt su na prvom mjestu a trebalo bi h1 i description.
Prvi h2 je "Ukratko o nama"
Nemas breadcrumbs
Anchor Detaljnije: Izrada web sajtova → ... Ovo detaljnije izbaciti iz linka.
Kompresuj CSS datoteku.
__________________
Intervjui | SEO
Leftfield je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 02. 2010.   #3
m2-webs
SEO Majstor
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 05.02.2010
Lokacija: Beograd
Poruke: 34
Hvala: 1
17 "Hvala" u 9 poruka
m2-webs is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za m2-webs
Default

poz, hvala na bar malom proucavanju

evo idem redom:

1. meta keywords: ne koriste se i toznam ali reda radi da stoje, ne skodi valjda i to sam napisao kako mi padalo na pamet, bez analize pa se znaci slazemo

2. keyword stuffing...uf da, ustvari, to je greska koja moze da me kosta iz mrzovoljnosti... tj. to sam stavio samo da stoji, jer inace to treba da bude lista a ne samo copy/paste ali nikako to da odradim... tu ce biti list a background ce biti ona strelica... to mi je jasno... nisam ni primetio da mi se tako cak i zove slika... prvobitno je stavljeno samo da strana ima izgled neki... tako da ce biti prebaceno u css sa sve slikom kao background za <li>

3. imena slika: mislim da sam to pomenuo i u postu da to jos nisam odradio... ali okej komentar, postoji li neki savet za duzinu naziva a da se ne smatra prenatrpanim? alt atribute jos uvek treba da sredim

4. bold, ako mislis na list, onda i to treba da se menja, to ce biti isto prebaceno u css... i, jel bolje koristiti bold ili strong ?

5. naslovna, mapa sajta i kontakt... to je ono na cemu treba da poradim jos... povuceno iz templejta koji sam skinuo koji je sa SEO strane bio krsh... cak je i ovaj prvi glavni naslov bio definisan kao <h2>... footer nisam pipao pa cu to verovatno u footer da metnem u finalnoj verziji...

6. prvi <h2> ukratko o nama... tu sam isprobavao razne kerefeke, to me tako mucilo jer sam prvo stavio i bez naslova, odmah tekst ali onda deluje mnogo ruzno... pa jos i neke pozadine... tu vise moram dizajnerski da poradim, cak me i nervira sto je tako dug tekst jer kad sklonim tekst strana je mnogo lepsa...

7. breadcrumbs... iskren da budem, na tome jos treba da radim, jer ne umem! imam to na listi zadataka ali ce to verovatno pred kraj da ide

8. anchor sa "detaljnije" u tekstu... nekako sam mislio da ako previse anchor tekstova pise samo "optimizacija sajta" ili "izrada sajta" da ce google to smatrati manipulacijom, pa sam stavio tako... a varijanta da "detaljnije" ostane u anchoru a da bude na kraju teksta, tipa "optimizacija sajta - detaljnije", keywords guram na prvo mesto, jel onda smeta to "detaljnije" ?


A sad neka pitanja, ako moze i ako imas vremena (neka pitanja pomenuta gore ali da ih skupim na jednom mestu)

1. predlog duzine za alt i sam naziv slike?

2. koja je razlika izmedju ovih tipova pisanja:
a) <h1> <p> <p>...<h2>
b) <h1> <h2> <p> <p>...
Tj. kako utice na seo ako ispod h1 ide odmah h2 ili ako izmedju postoje paragrafi?

3. logo kao pozadina <h1>... ako si bacio pogled, meni je onaj logo gore desno, ustvari background za <h1>... kako google gleda na to i da li je to dobra varijanta... time sam priblizio <h1> vrhu, ne zamaram se logom, jedino sto nije clickable

4. CAPS u <h> tagovima, ima li uticaja... ja sam nekako iz vizuelnih razloga stavio na <h2> sva velika slova, da google to ne smatra ruznim pisanjem ? :P

5. off page pitanje - artikli, nedavno sam probao i napisao jedan clanak (ezinearticles.com) trebalo mi je jedan dan da mi odobre tekst a vec sutradan ga je google pronalazio i to prilicno visoko za kljucne reci... link jeste nofollow ali me zanima da li takvi artikli mogu da pomognu brze indexiranje? google ne otkriva sve a imam osecaj da ipak razmatraju i nofollow linkove...

6. koliko google zapravo gleda css? css je dobar za manipulaciju pa me zanima kako google gleda na to... formatiranjem lejera mogu nesto da priblizim vrhu kada je u pitanju html a da je to ustvari negde dole... da li se zezati sa time ili rizikujem da budem corkiran

7. konkretno pitanje za sam web sajt... u cpanelu sam napravio dve 301 redirekcije... jedna da dodaje www ako neko ne ukuca a druga da www.domen.com/index.html vraca na www.domen.com... nisam bas strucnjak za te stvari koji su malo izvan samih stranica ali koliko znam to google moze da vidi kao 2 razlicite stranice (iako mi je online support na hostgatoru rekao da to nema veze sa SEO)

uglavnom, hvala leftfield na malom proucavanju sajta, zadovoljstvo mi je da jedan znalac ipak baci pogled na moje umetnicko delo i prokomentarise ga, iako mi cak nisi dao ni jednu pohvalu

ako zanemarim keyword stuffing jer sam ih zaboravio, i alt za slike koje jos nisam krenuo da radim, koju bi ocenu od 1-10 da za on page optimizovanost ?

uzrdavlje!
m2-webs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 02. 2010.   #4
xippi
xippster
Master
 
Avatar xippi
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 681
Hvala: 102
138 "Hvala" u 84 poruka
xippi će postati "faca" uskoroxippi će postati "faca" uskoro
Default

ti si jako malo toga uradio. pretrazi marketing i seo, ima diskusija i linkova ka svemu sto si pitao
xippi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 02. 2010.   #5
m2-webs
SEO Majstor
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 05.02.2010
Lokacija: Beograd
Poruke: 34
Hvala: 1
17 "Hvala" u 9 poruka
m2-webs is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za m2-webs
Default

jesam malo toga uradio ali neke stvari nisam iz razloga sto nisam stigao...

e sad, jako malo... ako posmatras sa tacke vrhunski seo optimizovanih sajtova onda jeste jako malo, ali ako posmatras sa neke uopstene tacke onda je sajt solidno optimizovan (tj. bice za 2 dana samo sitnice da sredim koje znam da jos nisu uradjene... jer i nemam previse vremena)... pretpostavljam da se razumes u seo a onda imas i taj pozitivni deformitet da obracas paznju na takve stvari i vidis greske... ali ako pogledas web generalno onda je situacija takva da 90% sajtova ima bas losu optimizaciju, tj. nema je...

uglavnom, slazem se, kritika je na mestu, jer ja svakako nisam strucnjak u ovoj oblasti... da sam strucnjak, ne bih vam se ni javljao

ono sta bi mogao da dodas je neka konkretna pozitivna ili negativna kritika, jer samo reci da nije uradjeno mnogo je slicno +1 postu...


Citat:
Originalno napisao xippi Pogledajte poruku
ti si jako malo toga uradio. pretrazi marketing i seo, ima diskusija i linkova ka svemu sto si pitao
m2-webs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 02. 2010.   #6
Aleksandar Mitić
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 10.02.2007
Poruke: 47
Hvala: 2
10 "Hvala" u 4 poruka
Aleksandar Mitić is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za Aleksandar Mitić
Default

Sredi malo te gramatičke greške po sajtu za početak.
Aleksandar Mitić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 02. 2010.   #7
xippi
xippster
Master
 
Avatar xippi
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 681
Hvala: 102
138 "Hvala" u 84 poruka
xippi će postati "faca" uskoroxippi će postati "faca" uskoro
Default

znas kako, ja ne znam kako drugacije da ti odgovorim sa obzirom na to da si kao link ostavio sajt na kome se reklamiras da radis seo za 30 evrica, a pri tome ni jednom nisi upotrebio title atribut :P

a cak i ako to zanemarimo, ovo sto si ti uradio je lose - nista. kada stignes odradi sve promene koje ti je leftfield rekao i prati sta se desava preko nekog analitiks softvera. ovo tvoje nije optimizovano ni za jednu kljucnu rec, a sam copy je prilicno nepismeno napisan

jos jednom, odgovore na sva pitanja koja si postavio mozes naci ako searchujes forum

nista licno
xippi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 02. 2010.   #8
m2-webs
SEO Majstor
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 05.02.2010
Lokacija: Beograd
Poruke: 34
Hvala: 1
17 "Hvala" u 9 poruka
m2-webs is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za m2-webs
Default

Citat:
Originalno napisao xippi Pogledajte poruku
znas kako, ja ne znam kako drugacije da ti odgovorim sa obzirom na to da si kao link ostavio sajt na kome se reklamiras da radis seo za 30 evrica
30 evrica - sajt do 5 strana, domen .com i hosting... sto bi znacilo dzaba

seo - pise besplatno

tih 30 evrica je ipak neko moje vreme... inace, nevezano za temu, nikome ne uzimam pare za maglu, sajt od 30 evrica sa .com domenom i hostingom skoro pa kakav god da je nije kradja...

e sad, posto kazes da sajt nije ni za sta optimizovan, pretpostavljam da se razumes u SEO...

evo onda direktnog pitanja:
Koja je tvoja procena na kom ce se mestu naci, kada ga google indeksira, za kljucne reci:
1. izrada web sajtova
2. optimizacija sajta za pretrazivace

uzmi u obzir da mi je za sada jedini backlink upravo na ovom forumu

p.s. tema je "seo projekat - korak po korak" sto znaci da nisam stavio optimizovan sajt pa da procenite vec da prvenstveno zelim da naucim (on page) seo "korak po korak", a usput i vama moze da koristi da testirate vase znanje
m2-webs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 02. 2010.   #9
Ivalex
profesionalac
Qualified
 
Avatar Ivalex
 
Datum učlanjenja: 01.11.2008
Lokacija: Belgrade, Serbia
Poruke: 124
Hvala: 47
9 "Hvala" u 7 poruka
Ivalex is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Ivalex
Default

Ja se ne razumem u SEO , ali u opste. Ali mogu da ti dam savet.
Pokreni istu ovu temu na nekom seo forumu, preko, sto dalje odavde.
Jel mislim da ljudi ovde imaju cudan osecaj u stomaku kad cuju sta
radis i sta zelis da postignes, "da im uzmes leba iz usta".
"Nemoj da dajes coveku ribu iz milostinje, nauci ga da peca"
Nastavak
"Nauci covek da peca i napravio si sebi konkurenciju"

A ono sto je meni zasmetalo je tvoja pasivnost u resavanju problema.
I zato ti ja nikad ne bi pomogao, vec si upucen na search na forumu,
a i uz malo guglanja nasao bi i vise nego sto ti treba.

Krenes lepo odavde, http://www.seomoz.org/

U slucaju da si hteo da vodis zurnal, samo napred, ali prvo napravi
korak pa onda pitaj, ispravice te ljudi kad vide da si krenuo negde.


aj pozz.
Ivalex je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 02. 2010.   #10
Leftfield
član
Certified
 
Avatar Leftfield
 
Datum učlanjenja: 11.10.2009
Lokacija: Budva
Poruke: 83
Hvala: 14
19 "Hvala" u 17 poruka
Leftfield is on a distinguished road
Default

@m2-webs
Imas odje jako dobro objasnjene osnove za optimizaciju. Posebno obrati paznju sta da ne radis: http://www.google.com/webmasters/doc...rter-guide.pdf
U vezi pohvala: pohvale idu ako tacno znas sta si napravio kako treba, bez obzira jesi li uradio samo mali dio.

offtopic
Citat:
Originalno napisao Ivalex Pogledajte poruku
Jel mislim da ljudi ovde imaju cudan osecaj u stomaku kad cuju sta radis i sta zelis da postignes, "da im uzmes leba iz usta"."
Ne slazem se sa tobom makar na ovom topiku a i zvucis kao da sam bolestan sto sam pokusao koliko toliko da pomognem. Ne vidim nista lose u iskrenosti. Tacno, na stranom forumu bi bili mnogo meksi i vise od pomoci ali to je kulturoloska stvar.
__________________
Intervjui | SEO
Leftfield je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Projekat BoljaSrbija SSpin e-Business 1 18. 01. 2010. 10:27
Pro bono projekat Dejan Bizinger e-Business 46 05. 10. 2008. 19:37
FLVTool2 RoR projekat nixa Flash 0 09. 04. 2006. 00:24
Vobanov korak nazad Goran Aničić e-Business 27 15. 03. 2006. 20:18


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 01:41.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.