DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 12. 08. 2007.   #21
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Nisam ni rekao da su amateri, već da za tu poziciju (barem Restakovu), čovek treba da ima par godina iskustva na vođenju sajtova tog tipa, i sigurno 5-10 godina iskustva rada na takvim sajtovima.

A inače, bilo šta da radiš, ako ti neko zakida budžet i vidiš da se očekuje od tebe da uradiš nešto za šta nemaš sredstava (na primer, meni kad bi na poslu dali mašinu koja se svaki čas zamrzava), jednostavno daš otkaz i nađeš firmu koja ima više sluha za tvoj posao. U IT-ju to bar nije problem, pogotovu za ljude koji nisu amateri.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 08. 2007.   #22
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao jablan Pogledajte poruku
U IT-ju to bar nije problem, pogotovu za ljude koji nisu amateri.
To tako funkcinise ako si placen na sat ili radis za platu. I dobro je sto je tako.

Ako upadnes u mod da stvaras nesto sto je tvoje delo, za sta se vredi zrtvovati, ili sto ima neki siri drustveni ili kakav god znacaj spreman si na kompromise, makar to znacilo i da deo krivice koju nemas primis na sebe, da bi to nesto (projekat, novina, web sajt, ...) opstalo jer za tebe ima neku, cesto iracionalnu vrednost.

Sad mozemo da raspravljamo sta podrazumeva pojam profesionalac a sta amater i gde spada ovakvo ponasanje koje sam opisao.

Off Topic: Pricam iz iskustva kao u onom vicu o Muji i Mona Lizi "Sta video..."
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 08. 2007.   #23
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Citat:
Miloje Sekulic:
Daleko od toga da su amateri i jedan i drugi. Drugo je pitanje tretmana interneta unutar maticne kuce a sa tim u vezi i ingerencija koje ova dvojica imaju.
Bizi je onomad sam napisao tekst kakav su tretman imali na promociji Microsoft Viste:
Citat:
Bio sam malo iznenađen da i pored uredno dobijene pozivnice i pored toga što sam potvrdio dolazak da prilikom izlaska kada sam mislio da treba da se potpišem da sam bio na press konferenciji da devojka koja drži spisak kaže da nisam na spisku!? Pita me iz koje sam redakcije, kažem B92 pa me pita da li su mi Brakus i Jelena Bezbradica kolege!? Pa, naravno, kada radimo u istoj firmi! Televizija i radio su izgleda i dalje mnogo bitniji od Interneta i pored toga što 90% od stvari koje se objave za Microsoft na B92 se objavi na B92 Tehnopolisu.

http://blog.b92.net/arhiva/node/4634
Citat:
jablan:
Nisam ni rekao da su amateri, već da za tu poziciju (barem Restakovu), čovek treba da ima par godina iskustva na vođenju sajtova tog tipa, i sigurno 5-10 godina iskustva rada na takvim sajtovima.
A čemu to? Ja lično vjerujem da taj posao, ništa bolje niti lošije, ne bi obavljao svaki član DPT-a koji je zabilježio više od 20 poruka na forumima e-Business i E-Marketing.

Dalje, ni ekonomski nije rentabilno skupo plaćati iskusnog inostranog menadžera da ti vodi #1 sajt u tržišnim uslovima gdje ne postoji konkurencija.

Citat:
A inače, bilo šta da radiš, ako ti neko zakida budžet i vidiš da se očekuje od tebe da uradiš nešto za šta nemaš sredstava (na primer, meni kad bi na poslu dali mašinu koja se svaki čas zamrzava)
1. Menadžment sigurno ne očekuje to
2. Korisnici su sekundardni u ovim uslovima, vidi pasus iznad

Citat:
jednostavno daš otkaz i nađeš firmu koja ima više sluha za tvoj posao. U IT-ju to bar nije problem, pogotovu za ljude koji nisu amateri.
Može, ali samo u Americi. Koje se to kompanije u Srbiji još bave iole kvalitetnim onlajn izdavaštvom? Koje su to kompanije i koji su to sajtovi? Preostaje samo startup varijanta, a čini mi se nešto da se jajarama ne ide u startup

Pošto Soroš i ekipa nisu više zainteresovani za investicije u srpski Internet (ovi su investiciju odplatili višestruko), sledeći velki igrač će nastati na tržišnom principu, kad se jednog dana stvore uslove.

Ali ono što hoću da kažem jeste da pričamo o pogrešnoj stvari. I ovo javljanje na ovoj temi da iskoristim da diskusiju usmjerim u drugom pravcu:

Umjesto da sad neko krene da pravi sledeći B92 za srpsko/balkansko tržište, sa 10x manje truda da uleti u nišu koja vam nikad ne bi pala na pamet na engleskom govornom tržištu napravio bi mnogo lakše, višestruko brže i sigurno bezbrižnije pare. Dok ne krenete da radite sa stranim tržištem, ne možete da zamislite koliko je čitavo tržište u Srbiju bukvalno smiješno. Što onomad Dušan Korunovski napisa u svojok kolumni e magazinu komentarisajući srpsku megalomaniju oko Maxi lanca, parafraziram: Južni Bronks je veličine Beograda, a i troši više.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 08. 2007.   #24
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

A sada malo činjenica:

1. Ako koristite www.netcraft.com možete lepo videti koji se sve pod-domeni b92.net hostuju u Holandiji (XS4ALL). Za malo upućenije, radi se o BESPLATNOM hostingu za sajtove medija, koji B92 koristi u poslednjih 10-tak (!) godina.

2. U prošloj godini, saobraćaj na sajtu B92 prešao je 30 Mb/s. Uzmite i pogledajte cene Interneta za ovaj saobraćaj. Tzv. "klot" cena, bez usluge nekog ISP-a, je reda veličina 8.000 EUR/mes (ISP cena je oko 10.000 EUR/mes). Ovo su podaci od pre više od godinu dana.

3. Slažem se sa Milojem da je sve do menadžmenta, koji već duže vremena ne rešava problem prelaska na realni troškovni sistem online poslovanja, jer je lepše i dalje koristiti besplatni (ili veoma malo plaćeni) hosting, od hostinga koji košta i preko 10.000 EUR/mes.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 08. 2007.   #25
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić Pogledajte poruku
2. U prošloj godini, saobraćaj na sajtu B92 prešao je 30 Mb/s. Uzmite i pogledajte cene Interneta za ovaj saobraćaj. Tzv. "klot" cena, bez usluge nekog ISP-a, je reda veličina 8.000 EUR/mes (ISP cena je oko 10.000 EUR/mes). Ovo su podaci od pre više od godinu dana.
Moze dodatno objasnjenje u vezi ove tvrdnje? Sta znaci 'saobracaj preshao 30MB/s'? Koliko ja znam, saobracaj na sajt se mjeri kolicinom ostvarenog prometa u toku mjesec dana, nema sekundi vec se izrazava u MB ili GB.
Sta to kosta 8000Eur/ mjesecno? Iznajmljivanje linka? Servera?
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 08. 2007.   #26
marinowski
Igor Marinović
Expert
 
Avatar marinowski
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Palić
Poruke: 549
Hvala: 31
39 "Hvala" u 17 poruka
marinowski is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za marinowski
Default

Saobracaj na sajtu se moze izraziti i u bitovima po sekundi, to onda znaci prosecni saobracaj koji sajt ostvari.
__________________
marinowski.com
marinowski je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 08. 2007.   #27
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Default i tako dodjosmo do odgovora

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić Pogledajte poruku
A sada malo činjenica:

1. Ako koristite www.netcraft.com možete lepo videti koji se sve pod-domeni b92.net hostuju u Holandiji (XS4ALL). Za malo upućenije, radi se o BESPLATNOM hostingu za sajtove medija, koji B92 koristi u poslednjih 10-tak (!) godina.
Dok ova mogucnost postoji ona ce se koristiti jer ima bar 10.000 razloga da bude tako a i Restak i Bizi i "čovek treba da ima par godina iskustva na vođenju sajtova tog tipa, i sigurno 5-10 godina iskustva rada na takvim sajtovima." mogu da se poliju benzinom i ritualno spale ispred narandzaste zgrade. Nista se nece promeniti osim sto ce mozda neko od njih da trpi zdravstvene posledice stresa.

Voleo bi da nisam u pravu
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 08. 2007.   #28
Goran Aničić
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 538
Hvala: 10
40 "Hvala" u 20 poruka
Goran Aničić će postati "faca" uskoro
Default

Da dodam na ovo poveće fiksne troškove održavanja jednog ovakvog sajta, računajte samo bruto plate za 10-tak zaposlenih, honorare i dr. pa će se videti da je i pored evidentnih prihoda (problem je što i sam prihod nije "čist", dobar deo pripada kompenzacijama i drugim prebijanjima potraživanja), to malo teže (samo)održivo.
__________________
..................................
Kompjuterski e-zine
Personal magazin
..................................
Blogovi
Svakodnevnica Auto blog
Goran Aničić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 08. 2007.   #29
MrSteel
Moderator
Professional
 
Avatar MrSteel
 
Datum učlanjenja: 26.04.2007
Poruke: 350
Hvala: 0
4 "Hvala" u 4 poruka
MrSteel is on a distinguished road
Default

dokaz da i NAJPOSECENIJI sajt ne moze sam sebe da finansira
zasto bi onda neko ulagao svoje vreme da napravi

"mnogo lakše, višestruko brže i sigurno bezbrižnije pare."

domaci web i zarada su kontradikcija
MrSteel je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 08. 2007.   #30
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić Pogledajte poruku
Za malo upućenije, radi se o BESPLATNOM hostingu za sajtove medija
Hoćeš da kažeš da neko B92-ojci 7 godina posle demokratskih promena još uvek poklanja $8k mesečno za hosting? Ili se taj xs4all odriče prihoda? Ne razumem baš, voleo bih da malo razjasniš.

Takođe mi nije potpuno jasna računica sa protokom i procenjenom tržišnom cenom, kao ni njena verodostojnost, voleo bih da argumentuješ.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 12:48.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.