DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net MySQL, MSSQL, Oracle, Access, ODBC. Ako imate problem brže i preciznije ćete dobiti odgovor ako priložite strukturu tabela ili skript koji kreira tabele i puni ih test podacima umesto što to problem opisujete samo rečima. Sponzor: Baze-Podataka.net - Blog o bazama podataka

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 20. 11. 2006.   #1
Ministar
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 07.09.2006
Poruke: 30
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Ministar is on a distinguished road
Default TOP 5 rekorda iz baze ?

Pozdrav, moze li mi ko pomoci oko top 5 rekorda iz baze, probao sam sa ovim al ne ide:

Set RS_Najcitaniji= Conn.Execute("SELECT top 5 * FROM Vijesti Order by Broj_Pregleda Desc")

Zapravo ovo mi radi na localhost, ali na serveru mi ispise sve vijesti jedna ispod druge.

Imam bazu, tabela Vijesti i u njoj polja ID, Naslov, Sadrzaj, Broj_Pregleda

Broj pregleda je number field, i tu se upisuje broj citanja nekih vijesti, e sad bi trebao top 5 naslova , tj koji imaju najvise citanja,


a ako neko ima vec primjer recimo top 5 naslova u zadnjoj sedmici e sad neznam pokusao sam sa gogleom al tesko.

Hvala puno svima koji bar malo pomognu.
Ministar je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 11. 2006.   #2
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

da bi imao po nedelji onda moras da uvedes time_stamp ili nesto sl
ako se radi o mysql, a pretpostavljam da se radi onda ce ti limit 5 resiti posao. samo posto uvedes time_stamp moraces da napravis neki whare koji ce vracati za zadnjih 7 dana.

Takodje mozes i po nedelji recimo treba ti za 12. nedelju u godini...
Kôd:
WHERE WEEKOFYEAR(time_stamp) = 12 LIMIT 5
Moze tu jos dosta cuda da se uradi.

Btw. Cini mi se da mysql ne podrzava top...
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 11. 2006.   #3
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Kôd:
select ID, Naslov, Sadrzaj, Broj_Pregleda  from Vijesti 
order by br_pregleda desc limit 5
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 11. 2006.   #4
BraMom
Branimir Momcilovic
Qualified
 
Datum učlanjenja: 15.02.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 167
Hvala: 47
25 "Hvala" u 8 poruka
BraMom is on a distinguished road
Default koji je rdbms?

Čini mi se da Ministar ne koristi mySQL, ovo "SET RS = ..." mi više liči na neki vb kod.

Bilo bi lepo da postuješ sa kojom bazom radiš.
BraMom je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 11. 2006.   #5
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

Citat:
Originalno napisao BraMom
Čini mi se da Ministar ne koristi mySQL, ovo "SET RS = ..." mi više liči na neki vb kod.

Bilo bi lepo da postuješ sa kojom bazom radiš.
sta ti je cudno kod SET ? mysql ga koristi i to vrlo rado...

@dinke
da li to nece prikazati za zadnjih nedelju dana vec globalno
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 11. 2006.   #6
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Well, nisam znao da hoce samo za zadnju sednicu, posto nije ni pominjao date polje u tabeli

Citat:
Imam bazu, tabela Vijesti i u njoj polja ID, Naslov, Sadrzaj, Broj_Pregleda

Broj pregleda je number field, i tu se upisuje broj citanja nekih vijesti, e sad bi trebao top 5 naslova , tj koji imaju najvise citanja ...
Elem, ako hoce za poslednjih 7 dana, pod pretpostavkom da ima date_field polje u tabeli koje sadrzi mysql date format samo doda to u where, dakle nesto tipa:

Citat:
select ID, Naslov, Sadrzaj, Broj_Pregleda
from Vijesti
where date_field>=date_sub(current_date(), interval 7 day)
order by br_pregleda desc limit 5
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 11. 2006.   #7
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

sve u svemu iscitaj lepo
http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/...functions.html

Tu ti je sve sto ti treba vezano za vremena u mysql.

Sto se tice ogranicavanja to smo ti svi vec rekli LIMIT u kombinaciji sa sort by

(top() je koliko sam nasao neka izmisljotina za access... mislim da negresim, google mi rekao)
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 11. 2006.   #8
Petar Marić
Python Ambassador
Master
 
Avatar Petar Marić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 602
Hvala: 28
27 "Hvala" u 17 poruka
Petar Marić će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Petar Marić
Default

TOP se u MS SQL koristi umesto LIMIT. Mada, valja napomenuti da TOP podržava definisanje samo gornje granice, a ne i donje
__________________
Python Ambassador of Serbia
Petar Marić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 11. 2006.   #9
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
cvele
sta ti je cudno kod SET ? mysql ga koristi i to vrlo rado...
Samo što taj SET o kom ti pričaš nije baš isti kao ono što je čovek napisao. Ovo gore je primer VB koda (ili VBScript), verovatno stari ASP.

I pošto primer koristi TOP, onda je verovatno u pitanju MS SQL (možda i Access, ne sećam se više :-).

LIMIT ne radi tamo, tako da su rešenja do sada neupotrebljiva (osim ako se ne prebacuje na MySQL).

Ako koristi MSSQL onda može da koristi SET ROWCOUNT. Ima još rešenja, a MSSQL2005 podržava ROW_NUMBER().

P.S.
DevProTalk, please !!!!
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 20. 11. 2006. u 17:59.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 11. 2006.   #10
BraMom
Branimir Momcilovic
Qualified
 
Datum učlanjenja: 15.02.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 167
Hvala: 47
25 "Hvala" u 8 poruka
BraMom is on a distinguished road
Default

@Cvele

Kôd:
Set  RS_Najcitaniji= Conn.Execute("SELECT top 5 * FROM Vijesti Order by Broj_Pregleda Desc")
SET nije u upitu, već u nekakvom programskom jeziku koji koristi Ministar, a meni ovo najviše liči na klasika ASP. A kako i upit nije validan u mySQL-u, zaključio sam da čovek koristi MSSQL ili Access, pa sam zato i pitao koju bazu koristi.

[@degojs eh nisam video poruku, tj. postovao si dok sam pisao ]
BraMom je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Brojanje grupisanih rekorda jablan SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 8 01. 10. 2009. 13:21
Baze i vanjski ključevi blackshtef Sva početnička pitanja 2 26. 03. 2008. 23:43
Marketinske baze podataka vlado Marketing i SEO 7 29. 10. 2007. 13:48
Zastita mySQL baze SadClown SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 5 21. 10. 2007. 22:38


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:01.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.