DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 18. 02. 2008.   #51
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Procitao sam celu diskusiju. Mislim da nista nije ni crno ni belo. Ne treba se zavarati da nije veliki hendikep sto posao radimo iz Srbije ali isto tako to moze biti prednost. Mnoge stvari u zivotu imaju dve strane medalje. Ja na zivot gledam pozitivno i sa optimizmom, uvek verujem da covek moze da uspe ma gde se nalazio na svetu. Naravno, negde ce morati mnogo teze da dodje do uspeha, ali sam uspeh je relativan pojam.

Berislav je spomenuo primere Seesmic-a i Skype-a, Rumuniju i Estoniju. Iako nekima zvuci neobicno, za Estoniju mogu da pricam sa sigurnoscu posto sam od prosle godine prilicno upoznat sa poslovanjem u Estoniji, Estonija i Srbija su nebo i zemlja. Ne znam za druge pomenute zemlje, ali Estonija itekako ima kvalifikovane investitore, a u Rumuniji znam barem jednu taku kompaniju. Sto se tice Skype, rekao bih da je vise nastao u Estoniji nego bilo gde drugde. Uskoro treba da odem u Estoniju pa da se uverim i na licu mesta. Sto se tice osnivaca Seesmic-a, Loic Le Meur, je pored toga sto je Francuz, sto je u ovom trenutku manje bitno, covek sa velikim brojem izuzetno uticajnih poznanika i prijatelja, iz tehnologije, medija, pa i politike.

Da je tako lako praviti uspesan global startup van Silikonske doline, mislim da bi on prvi ostao u Parizu, jer ima zenu i troje dece koji su vec kako znam tinejdzeri pa jer period prilagodjavanja tezi. Cinjenica je da bi on uspeo i da je ostao u Francuskoj ali ne bi postigao onakav uspeh kojem on tezi.

Mislim da je glavni problem nasih ljudi nesklonost ka riziku i sto ne veruju u sebe. Stalno se prica "prvo zavrsi fakultet pa onda pocni da radis", "nadji stalni posao", a kada radis za neku domacu firmu obicno dobijas fiksnu platu koja se godinama ne menja ili u najboljem slucaju menja ali ne vise od kretanja zivotnih troskova. Tada zaposleni nije motivisan da radi tamo, ali mu poslodavac ne daje otkaz jer i sam zna da mu zaposleni nije dovoljno placen pa radi koliko je placen. Takodje, neki ljudi znaju da tamo gde rade je neki njihov maksimum i da ne zele da se vise trude pa ne napustaju firmu.

Bas sad kada sam bio u Budimpesti kada sam bio na Budimu i pridje mi neki polu klosar/polu pijanica sa nadom da mi nesto uvali. Pitao me je odakle smo, kazem namerno iz Srbije da ga skinem sa dnevnog reda, i cim sam mu rekao da sam iz Srbije - otisao je bez reci. Cinjenica je da mozda sem u Turskoj nisam naisao na pozitivno reagovanje kada kazem da sam iz Srbije, dok kada zelim normalno ophodjenje i kazem da sam iz Madjarske jer ionako znam Madjarski, situacija je sasvim drugacija.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Dejan Bizinger za poruku:
Staro 18. 02. 2008.   #52
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

@mileusna:

Većina firmi nastaje POLAKO. Ne znam odakle se uopšte rodila ideja da treba da čekaš investiciju da bi počeo da radiš i da je ne dobijanje iste deal breaker (u nekim slučajevima jeste, ali yet another social network nije jedan od njih). Mungos i njegova e-Poslovanje serija Ccccc....

Jebi ga, ne možeš da se razmašeš u početk, ali kada krene i kada posao "pusti korenje" onda imaš osnovu za sve što sledi i sve je lakše, bar kada su finansije u pitanju.

Ako je prvi proizvod uspešan nećeš imati problema sa finansiranjem razvoja drugog, a kad dođeš do trećeg veći će ti problem biti kako da zadržiš razum i stvari pod kontrolom nego novac. No, da bi došao dotle treba da izguraš prvi proizvod, a on će se teško desiti ako čekaš na investitore i jadaš se kako je Srbija sranje od države.

PS: Pre nego što je activeCollab 1.0 krenuo nama je nuđena investicija od $50000 za 10% firme. Odbili smo jer smo mislili da ćemo izgurati i bez toga. Sada smo bogatiji za 10% svoje firme. Lep je to osećaj

Poslednja izmena od Ilija Studen : 18. 02. 2008. u 18:17.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Ilija Studen za poruku:
Staro 18. 02. 2008.   #53
Veljko
...
Qualified
 
Datum učlanjenja: 21.09.2006
Lokacija: NBGD
Poruke: 180
Hvala: 28
2 "Hvala" u 2 poruka
Veljko is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za Veljko Pošaljite poruku preko MSN za Veljko
Default

Citat:
Originalno napisao Dejan Bizinger Pogledajte poruku
Cinjenica je da mozda sem u Turskoj nisam naisao na pozitivno reagovanje kada kazem da sam iz Srbije, dok kada zelim normalno ophodjenje i kazem da sam iz Madjarske jer ionako znam Madjarski, situacija je sasvim drugacija.
Verovatno pricas i engleski,pa bolje probaj da se predstavis kao amer ili englez
Veljko je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 02. 2008.   #54
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 07.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default

Po meni glavni problem je strah i nedostatak iskustva i resursa u celom tom sektoru.
A i retki koji se upuste u stvaranje necega toliko se zanesu pricama, planovima, idejama da na kraju od toga ne bude nista.

Nama su trenutno "zamrznuta" 3 projekta i to sve zbog nedostatka finansija za njihovu realizaciju, na srecu nasli smo jedan koji ne zahteva velika pocetna ulaganja, i koji se moze postepeno nadogradjivati i trenutno guramo njega.

Takodje, imali smo neke razgovore sa par domacih "investitora", neki su bili raspolozeni za ulaganje ali pod bas bas nepovoljnim uslovim (procentima, tako da smo odlucili da ipak sacekamo...


Citat:
Originalno napisao Ilija Studen Pogledajte poruku
PS: Pre nego što je activeCollab 1.0 krenuo nama je nuđena investicija od $50000 za 10% firme.


extra, dobio sam opkladu, posto su pojedinci predvidjali krah nakon prelaska AC-a na komercijalni model.
__________________

Poslednja izmena od kodi : 18. 02. 2008. u 18:35.
kodi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 02. 2008.   #55
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen Pogledajte poruku
@mileusna: Većina firmi nastaje POLAKO. Ne znam odakle se uopšte rodila ideja da treba da čekaš investiciju da bi počeo da radiš i da je ne dobijanje iste deal breaker (u nekim slučajevima jeste, ali yet another social network nije jedan od njih). Mungos i njegova e-Poslovanje serija Ccccc....
Radi se samo o temi koju je nixa pokrenuo... Fakat je da su ozbiljniji svetski web projekti pre ili kasnije dobili neku inekciju kapitala. Samo zato, dakle pričam o nekoj globalnoj sceni, uspešnim web projektima, silikonskoj dolini, dža bu, šta bi bilo kad bi bilo...

Inače imati firmu koja se lagano razvija je sasvim ok i priča onog što je prodavao cigare na kartonskoj kutiji je i moja priča (sad sam u fazi kioska).

Dakle ne kukam ja ništa, samo kažem da je za projekte tipa pomenutog Skype, Seesmica i sličnih ipak neophodan kapital da bi cela priča upalila. I govorim uopšteno, a ne o izuzecima (čini mi se da je Netvibes dugo gurao sam bez investicija u početku..?)
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 02. 2008.   #56
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

a treba pogledati i par godina unazad... pominje se recimo razvoj u Rumuniji, pogledajte koliko raznih malih, ali kvalitetnih projekata su rumuni uradili mnogo pre nego sto su usli u EU, raznih open-source alata i slicnog... tipa secam se da sam jos 2000 koristio alat za administraciju postgres baza koji je uradio jedan rumun i koji je bio odlican.... a onda uporedite sa situacijom ovde, odavde u istom perioudu nije izaslo ni 5 projekata koji bi bili globalno vidljivi... u stvari ne mogu se ni jednog naseg alata setiti do npr. 2005 ?

nije samo ekonomija i pare ono sto utice na preduzetnistvo, psihologija igra veliku ulogu, a ovde je puno ljudi ili ubijeno u pojam ili potpuno odlepljeno od realnosti, a to je mnoooogo veca i dublja prepreka nego nalazenje finansijera.. mislim, ja to vidim po sebi i svojim drugarima, mi smo tu oko 30+ trebali bi gristi iz sve snage da uhvatimo poslednji voz za velike pare, a umesto toga svi su se udebljali, napravili decu i pikamo basket po danu i pijemo pivo uvece, raduckamo da bi platili racune i to je to... sto opet nije lose na svoj nacin, ali nije bas materijal za veliki biznis
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 18. 02. 2008. u 19:31.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 02. 2008.   #57
twix
Web designer
Professional
 
Avatar twix
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: New York
Poruke: 358
Hvala: 52
724 "Hvala" u 64 poruka
twix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za twix
Default

Off Topic: $$$ kazaa => skype => the venice project
twix je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 02. 2008.   #58
Berislav Lopac
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.11.2006
Poruke: 140
Hvala: 0
16 "Hvala" u 10 poruka
Berislav Lopac is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao STELLANOVA Pogledajte poruku
Berislave, i kakav ti zakljucak nudis? Ljudi su u Srbiji glupavi, nesposobni i bez ideje?
Ajd se sad molim te vrati na moj post i quotaj gdje sam iole slično insinuirao? Moguće je da si ti sam (tko zna na kojoj osnovi) donio zaključak da su ljudi u Srbiji takvi, pretpostavljam da ih ti bolje poznaješ -- ali ja to sigurno nisam ni mislio ni napisao.

Citat:
Originalno napisao Dejan Bizinger
Estonija itekako ima kvalifikovane investitore, a u Rumuniji znam barem jednu taku kompaniju.
Dejane, možeš li postati linkove na sajtove tih investitora. Drugo, u koju fazu razvoja oni ulažu -- seed, growth...? (Kako napisah, ima i u našoj regiji investitora, ali njih uglavnom zanimaju već aktivne tvrtke s razvijenim proizvodima.) I treće, ulažu li u tvrtke iz Estonije i Rumunjske, ili očekuju da one prvo naprave "flip"?

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen
PS: Pre nego što je activeCollab 1.0 krenuo nama je nuđena investicija od $50000 za 10% firme. Odbili smo jer smo mislili da ćemo izgurati i bez toga. Sada smo bogatiji za 10% svoje firme. Lep je to osećaj.
A da ne pričam kako ste bogatiji za svo ono vrijeme koje biste izgubili na naganjanje pravnika, pa rješavanje pravnih zavrzlama oko stranih investicija, pa nemogućnosti da se firma pokrene u Londonu ili otkud je već bio taj investitor (Ilija do Nove godine nije smio van iz zemlje) i tome slično...
__________________
softwave.info
cromotion.net
Berislav Lopac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 02. 2008.   #59
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Generalno govoreći, nema nekog pravila kako se do uspeha dolazi, pogotovu što je sama definicija uspeha različita za različite ljude. Kada se stvari posmatraju unazad, in hindsight, sve izgleda mnogo jednostavnije. To što Ilija pominje kako je srećan što nije dao 10% svoje firme, iz ove perspektive izgleda kao mudra odluka ali, moglo je i sve drugačije da se desi pa bi sad kukao što nije dao tih 10% (100% od nula je ipak nula).
Pogotovu što se u ovoj IT/internet branši sve jako brzo menja. Ono što danas izgleda kao hit proizvod, sutra je već zastarelo. Nije sve ni pod našom kontrolom. Uleti konkurencija sa više para i gotov si. Jevreji imaju poslovicu: ako hoćeš boga da nasmeješ, samo mu reci svoje planove.
U principu, radiš najbolje što umeš i možeš, under the circumstances, i nadaš se napretku/boljitku. Realno, to je sve što i možeš da uradiš ali je bitno pokušati jer se ništa ne dešava samo od sebe.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Lalaland za poruku:
Staro 18. 02. 2008.   #60
Berislav Lopac
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.11.2006
Poruke: 140
Hvala: 0
16 "Hvala" u 10 poruka
Berislav Lopac is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao mileusna Pogledajte poruku
čini mi se da je Netvibes dugo gurao sam bez investicija u početku..?
Znam što si htio reći, ali da pojasnim: Netvibes dugo nije imao vanjske investicije. U međuvremenu su dobivali itekakve investicije, ali od strane samih osnivača, bilo u obliku konkretnog novca ili neplaćenog rada.

Ilija je u sličnoj situaciji -- investirao je iz vlastitog džepa (nečim je morao plaćati hranu koju je jeo dok je razvijao activeCollab) i vlastiti znoj (to se "stručno" zove sweat equity) i sad je u situaciji da ostvaruje prihode (a uz malo sreće i profit).

Ilija i Tariq su bili u situaciji da su to mogli napraviti -- imali su vlastiti novac, ili su im troškovi bili toliko mali da su ih mogli financirati iz drugih izvora (pa makar to bili i roditelji). Ali mnogi to ne mogu -- ni u našim krajevima ni na zapadu -- i vanjska investicija je nužna.
__________________
softwave.info
cromotion.net
Berislav Lopac je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
naplata u hrvatskoj za srpsku firmu raindog e-Business 0 03. 09. 2009. 22:46
Sta je potrebno za firmu? chux Opušteno 5 22. 09. 2006. 17:26
Legalno plaćanje preko net-a za firmu nesh e-Business 8 20. 10. 2005. 16:07


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 06:37.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.