DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 16. 02. 2009.   #81
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Thumbs down Da malo definišemo termine

Citat:
Originalno napisao Lalaland Pogledajte poruku
PR clanci i slicno (oni koji nisu placeni, da se razumemo)
Lela nije ovo kritika tebe ali se treći put na ovih 8 strana pominje plaćanje za objave pa je red da se umešam i da razbijem iluzije vlasnika veb sajtova da će zaraditi od toga što će objavljivati tekstove za šta će im biti plaćeno.

Mislim da ponešto o tome znam jer:
7 godina sam se intezivno bavio novinarstvom,
4 godine sam bio glavni i odgovorni urednik poslovnog magazina,
4 godine sam se bavio PR-om kao dodatnom delatnošću,
2 godine vodim internet sektor u PR agenciji,
završio sam sve obuke, škole i kurseve koji kod nas postoje iz ove oblasti,
mnogo sam čitao, ponešto i pisao ne temu PR-a
....
jedino nikada nisam shvatio šta znači termin "PR clanak" niti sam u literaturi naišao na njega!?

Ako se radi o tekstu koji je objavljen u medijima onda je to "medijska objava". Bez obzira da li je nastala kao posledica aktivnosti PR službe, agencije ili pojedinca. Ako je novinar nešto napisao na neku temu i urednik to pustio u novine ili u emisiju to je potpuno legitiman medijski sadržaj. Praktično u današnje vreme veoma malo informacija nije na neki način bilo u dodiru sa PR-om, generalno gledano.

Ako je mediju plaćeno da nešto objavi onda to više nema veze sa PR-om. Trebalo bi da bude jasno naznačeno da se radi o materijalu koji nije redakcijski - ali to nije "PR tekst" kako se na žalost čak u i nekim domaćim nekada relevantnim medijima označavalo. To je onda "Komercijalna reportaža", "Privredni raport", "Plaćeni tekst", ili nešto slično - što su takođe termini korišćeni u srpskim medijima.

Osobe, agencije ili službe koje se bave odnosima sa javnošću ne plaćaju, ili bar ne bi trebalo to da rade, objavljivanje tekstova ili drugih materijala. Postoje situacije kada se zakupljuje prostor u medijima i objavljuje, najčešće u cilju upoznavanja javnosti sa novim proizvodom klijenta, tzv. "advertorijali" (bar je u praksi u Srbiji uobičajeno da se tako nazivaju). Oni su mutant teksta i oglasa, najčešće izgledaju kao predizajnirani tekstovi.

U najvećem broju slučajeva, i u svetu i kod nas, posao u PR se svodi na pitanje "Kako zainteresovati medije da o nečemu pišu". Davanje novac svakako nije pravi način - ako ni zbog čega drugog onda jer jednostavno nije isplativo. Posebna priča o plaćenim objavama je priča posmatrana iz vizure medija - ni jedan medij koji drži do sebe neće dozvoliti objavljivanje plaćenih tekstova.

Nemojte se dakle zanositi da će vam neko plaćati da mu objavljujete tekstove. Možda i hoće ali ćete vrlo brzo shvatiti da vi takve tekstove u vašim online medijima ne želite. Zašto? Zato što posetioci vaših sajtova neće hteti da ih čitaju iz vrlo jednostavnog razloga. Tekstovi za koje je plaćeno da budu objavljeni gotovo sigurno nemaju vrednost za onog ko ih čita. Ako je tako ... zaključak izvucite sami.
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 02. 2009.   #82
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Miloje Sekulic Pogledajte poruku

Ako je mediju plaćeno da nešto objavi onda to više nema veze sa PR-om. Trebalo bi da bude jasno naznačeno da se radi o materijalu koji nije redakcijski - ali to nije "PR tekst" kako se na žalost čak u i nekim domaćim nekada relevantnim medijima označavalo. To je onda "Komercijalna reportaža", "Privredni raport", "Plaćeni tekst", ili nešto slično - što su takođe termini korišćeni u srpskim medijima.
Tako bi trebalo, kada bi svi urednici medija i vlasnici istih imali svest o moralnom novinarstvu. Ne moramo ici ni dalje od domace Internet zajednice. Koliko puta sam pisao da neko napise disclaimer kada pise o nekome/necemu gde zbog ovog ili onog razloga ne moze biti objektivan?

Medjutim, da se razumemo, kod vecine (ako ne i svih medija) postoje klijenti koji spadaju pod ono "svi smo mi jednaki ali smo mi jednakiji". Miloje je u pravu, kada se naruci placeni tekst to onda nije medijska objava, to je placeni tekst i to spada u oglasavanje kada se gleda iz ugla samog medija. Medjutim, kada novine cita prosecan citalac novina ili gledalac TV programa i jos ako je taj placeni clanak lepo upakovan pa da ne predstavlja samo koriscenje superlativa gde se jasno vidi da je tekst biasovan, onda ce taj isti prosecni konzument dnevnih informacija to da shvati kao "vidi ovi su bas uradili dobru stvar, dobili su reportazu u listu [imelista] a nisu platili za to".

Da ne bi bilo zabune - placeni tekst ne smatram samo da je placen u novcu. Moze da bude placen drugim beneficijama - direktno datom novinaru a ne mediju, zatim kroz poklone, malo boljem rucku, putovanjem na konferencije, centrali firme, razvojnom centru i slicno. Cesto je to deo malo sireg aranzmana date kompanije/agencije sa datim medijom/novinarom. Pa tako, ako neki oglasivac/agencija trosi milion evra godisnje na nekom mediju i jedan od njihovih klijenata je npr. banka sta mislite koga ce taj medij da konsultuje o SEK, kreditima i slicno kada dodje na red da se o tome prica (a o tome se moze pricati skoro svaki dan). Da li ce kontaktirati banku koja se nikad nije oglasavala na tom mediju ili ce kontaktirati tu banku koja je veliki klijent? Da li ste mozda primetili u medijima koje firme/pojedinci se najcesce pitaju za savet iz raznih oblasti? Vecina medija ima svoj pool kompanija/osoba koje pitaju za razna misljenja. Zasto bas njih? Da li su oni zaista jedini koji imaju da nesto kazu o datoj oblasti? Naravno da nisu.

Citat:
Osobe, agencije ili službe koje se bave odnosima sa javnošću ne plaćaju, ili bar ne bi trebalo to da rade, objavljivanje tekstova ili drugih materijala...
Ne bi trebalo da placaju, slazem se. Ali zbog cega onda neki medij objavi vest jedne agencije za jednog klijenta a ne objavi za drugog klijenta druge agencije, a druga vest bi za mnoge bila zanimljivija za citaoce/gledaoce datog medija?

Citat:
...ni jedan medij koji drži do sebe neće dozvoliti objavljivanje plaćenih tekstova.
Sta god to znacilo da "drzi do sebe". Medij mozda drzi do sebe ali novinari tog medija ne gledaju stvari na isti nacin. I ti i ja znamo za novinare za koje se zna kada ce odluciti da napisu afirmativni tekst o nekome o kome bi pisali - nikad. A rade za te medije koji "drze do sebe". Svako ko iole zna da pise ce moci da napise takav tekst ili napravi takav prilog da niko ne bi sa sigurnoscu mogao da kaze da je placeni ili neobjektivan.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe

Poslednja izmena od Dejan Bizinger : 16. 02. 2009. u 17:53.
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 02. 2009.   #83
aljosa
novi član
Na probnom radu
 
Avatar aljosa
 
Datum učlanjenja: 09.08.2007
Lokacija: Zagreb
Poruke: 22
Hvala: 2
2 "Hvala" u 2 poruka
aljosa is on a distinguished road
Default

Većina agencija itekako se oslanja na plaćene tekstove, jednako kao što se mediji oslanjaju na takve tekstove kao izvor prihoda.
Nekolicina hrvatskih sajtova s najvećim prometom godišnje puno više zarađuje od objave plaćenih (sponzoriranih) tekstova nego li od display oglasa.
aljosa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 02. 2009.   #84
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Koliko je meni poznato postoje regularni "pay per post" servisi gde se blogerima placa od 5 do 20 usd za tekst koji ce da napisu (uz neke obavezne delove, tipa link do sajta i slicno). To i nije los deal za onoga ko placa posto za 5 dolara dobije vise nego sto je ulozio.

Mada, koliko ja vidim ovde se prica o tekstovima u drugim medijima, ne na netu. Odnosno, jedni pricaju jedno a drugi drugo
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 02. 2009.   #85
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Bluesman, u pravu si, postoji Payperpost za blogere, cak se i jedna firma tako zove. Medjutim, ja ne znam da li neki bloger bi mogao da se nazove blogerom koji bi pristao da mu se plati 5 dolara za objavu. Razmena reklama, win-win dealovi su jedno, placanje je nesto drugo.

Brzom pretragom, pre svega tekstovima na TC se moze zakljuciti koliko je takav biznis moralan i efektivan na duze staze, kada se umesa i Google.

Jedan od tekstova na tu temu na TC se moze procitati ovde.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 02. 2009.   #86
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Mada, koliko ja vidim ovde se prica o tekstovima u drugim medijima, ne na netu. Odnosno, jedni pricaju jedno a drugi drugo
pa skrenuli smo opet u offtopic, a ja sam samo hteo da kazem coveku da ne moze "PR clanak u novinama" smatrati "oglasavanjem u novinama"... posto je zbog dobrog prolaska jednog PR clanka u novinama dosao do konstatacije da se oglasavanje u novinama isplati.
em ne mogu svi da se oglasavaju putem PR clanaka [jer bi onda novine postale spammy], em je to kratkog daha [efekat traje dan-dva].
i onda sam povukao paralelu sa online oglasavanjem, gde se recimo baner vrti ceo mesec, a ne dan-dva [evo vracam diskusiju na temu topica ]
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa

Poslednja izmena od Peca : 16. 02. 2009. u 19:11.
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 02. 2009.   #87
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Cool Sta smo ono imali?

Evo bas sad kuckam sa Ivicom na Fejsu. Čovek ima svoj biznis. Polovinom decembra me pitao kako da nabilduje posetu sajtu na brzaka pa smo postavili oglase. Google, FB, eTarget. Lepo mu skočila poseta pa se povremeno vidimo na kafi doteramo malo, promenimo tekst i tako to. Sad je podvukao crtu i konkretno izračunao da li mu se isplati i isplati mu se. Kroz zaradu od novih klijenata koji su došli preko neta. Sad ću da ga pozovem ako ga ne bude mrzelo da ispriča svoju priču. Mislim da su to zlata vredni primeri za ubeđivanje klijenata. Uspešne priče drugih.

Off Topic: Da ne bude zabune, pošto se stalno postavlja pitanje budžeta naših klijenta kojima raspolažem, u ovim slučajevima (još jedna kampanja je na pomolu) ne radi se o klasičnom zakupu medijskog prostora nego o konsultantskoj pomoći klijentu - ciljne javnosti, poruke, ključne reči, itd

Poslednja izmena od Miloje Sekulic : 16. 02. 2009. u 22:15. Razlog: pojasnjenje
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 02. 2009.   #88
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Miloje Sekulic Pogledajte poruku
Mislim da su to zlata vredni primeri za ubeđivanje klijenata. Uspešne priče drugih.
Evo bas kuckam slican post kad me Miloje preduhitrio. Poenta, bez merljivih rezultata nema nista. Cak i kad su u pitanju relativno jeftini oblici oglasavanja (neko je to spominjao).
Kontekstualno oglasavanje, koje je inace dosta skupo (u odnosu na AdWords) jer su CTR i conversion rate mali, mozda ne kosta puno u Srbiji jer je cena klika minimalna ali je i sadrzaja manje pa ispada da "kontekst" moze biti bilo koja srpska rec. Onda se postavlja pitanje, ako se ne dobija nista, zasto dati i to malo.

Poslednja izmena od Lalaland : 16. 02. 2009. u 22:03.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 02. 2009.   #89
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Cool

Citat:
Originalno napisao Lalaland Pogledajte poruku
Poenta, bez merljivih rezultata nema nista. Cak i kad su u pitanju relativno jeftini oblici oglasavanja (neko je to spominjao).
Mislim da je Varagić negde napisao nešto u fazonu "Kriza će navesti marketinška odeljenja da se okrenu dokazljivo efikasnim oblicima oglašavanja".
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 02. 2009.   #90
novii
profesionalac
Qualified
 
Avatar novii
 
Datum učlanjenja: 12.09.2007
Lokacija: Apatin
Poruke: 105
Hvala: 31
9 "Hvala" u 6 poruka
novii is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za novii
Default

Ja iskremo mislim da je Varagić u pravu, jer kriza kod nas realno nije ni počela. Međutim kako vreme bude odmicalo sve više će firmi da se preračunava i prema situaciji da se pričagođava.
__________________
Dozvolite nam pristup informacijama i slobodu odlučivanja
Novii blog < > Poljoprivredni forum
novii je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Tržište online oglašavanja u Srbiji 2008. Dragan Varagić Marketing i SEO 0 05. 05. 2009. 00:08
Cene oglašavanja GaVrA Marketing i SEO 46 11. 11. 2008. 13:21
Mala uporedna statistika oglašavanja srdjan Marketing i SEO 6 12. 10. 2008. 20:28
Srbija nabrže rastuće tržište oglašavanja na svetu! Dragan Varagić Marketing i SEO 31 21. 10. 2007. 23:06
line numbering dee (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 7 06. 04. 2007. 15:16


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 01:28.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.