DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Istine i zablude
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Istine i zablude Sve što ste ikada želeli da znate o ... a niste smeli da pitate, ili niste imali koga da pitate ili vas je neki "znalac" opasno slagao :)

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 12. 07. 2008.   #21
borstale
A joint a day
Master
 
Avatar borstale
 
Datum učlanjenja: 16.08.2005
Lokacija: Bor
Poruke: 728
Hvala: 170
47 "Hvala" u 30 poruka
borstale će postati "faca" uskoroborstale će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za borstale
Default

Citat:
Šta kažu ostali roditelji ovde? Da li bi neko pustio petogodišnjaka na internet bez kontrole?
Ja govorim kao roditelj.
Za petogodišnjaka ne znam, ali sam osmogodišnju devojčicu puštao. Ona sada ima sedamnaest.
Inače imam gomilu prijatelja koji kad hoće nešto da pogledaju na interenetu zovu dete da im pokaže "gde da kliknu". Children control.
__________________
RainDog

Poslednja izmena od borstale : 12. 07. 2008. u 00:10.
borstale je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 07. 2008.   #22
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

@borstale - izvini, nisam te ignorisao, nego nisam video tvoju poruku kad sam odgovarao Ivanu.

Ne znam šta ću da radim kad budu imali 8 godina, ali sa 5 ne mogu samostalno na internet i tačka


@Aleksandar Mitić: Ima jako korisnih sajtova za decu tog uzrasta (čak i mlađe) - usavršavaju pisanje, matematiku, razvijaju logiku. Samo treba paziti da se ne pretera

@zira: upravo tako i ja razmišljam.
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 07. 2008.   #23
Aleksandar Mitić
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 10.02.2007
Poruke: 47
Hvala: 2
10 "Hvala" u 4 poruka
Aleksandar Mitić is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za Aleksandar Mitić
Default

Eh, ovaj kod mene još ne zna ni da čita a kamoli da piše...

Znam da uvek može da se nađe razlog (ili opravdanje) za određeno ponašanje, ali je bitna realnost. Ako možeš da ga/je naučiš nečemu offline - super, ako baš mora online onda oprezno i uz nadzor po mogućstvu. Ja pričam iz svog iskustva, šta ja znam, ne verujem da je mali propustio nešto bitno ako nije imao pristup internetu u svojoj petoj godini. Pa nisam ni ja na kraju krajeva... Ali ako to može da se izvede bez ikakvih komplikacija, nemam ništa protiv, daleko od toga...
Aleksandar Mitić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 07. 2008.   #24
Milos Vukotic
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar Milos Vukotic
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: Neđe ođe...
Poruke: 1.197
Hvala: 339
688 "Hvala" u 178 poruka
Milos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamen
Default

Eto, ja sam to vec negdje pominjao, ukucaj ime nekog lika iz crtanih filmova na google images sa "safe search" na off i ima sansi da ti se smuci od toga sto se vidi vec na prvoj strani s rezultatima...
Sto se ostalog tice, Zira i Dragi Tata su vec sve rekli.
__________________
Чак Норис може да си ги врзе врвките на чевлите со стапалата.
Milos Vukotic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 07. 2008.   #25
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Mislim da bi mnogo pametnija stvar bila napraviti Parental Control za TV nego za Internet. Da imam dece, mnogo bih se više potresao da mi dete gleda Bravo Show, Velikog brata ili Grand Paradu nego da zaluta na neki sektaški sajt na netu.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
3 članova zahvaljuje mileusna za poruku:
Staro 12. 07. 2008.   #26
kickloop
Mister
Master
 
Avatar kickloop
 
Datum učlanjenja: 25.11.2007
Poruke: 626
Hvala: 114
641 "Hvala" u 96 poruka
kickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za kickloop
Default

Moj klinac ima skoro 4 godine i već pomalo čačka po kompjuteru. Čak i da nabode neki xxx sajt ne verujem da bi ukapirao o čemu se radi, ali kada bude stariji definitvno će da padne neka blaga kontrola. Kapiram, ako ga pazim offline od gluposti da mora i online.
__________________
When you assume, you make an ass out of u and me
kickloop je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 07. 2008.   #27
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

To je malo pipavo, prvo pitanje koje ti se nameće je "kada (ti misliš da) je on dovoljno zreo da mu ne treba kontrola?". Što se većine roditelja tiče - najbolje nikad, a kada ti misliš da je pravi trenutak on uglavnom već zna sve za šta ti misliš da nikada nije čuo i od čega si ga štitio. Treba naći neku meru.

Vrlo slično se mnogi roditelji ponašaju po pitanju mnogih stvari, od sexa, pa sve do droga, neka ideja je valjda ako se ne priča o tome da je dete zaštićeno, čak sam čuo i "što kasnije sazna - to bolje". A saznaće. Kad - tad. Opet, da li je bolje da ga nauči neki drugar koji "sve zna" (uglavnom naopako, na primer da je to "cool" i da si glavni baja ako duvaš...) ili da mu ti objasniš? Mi smo sa našom decom počeli da pričamo recimo o drogama već sa 5-6 godina... to nije bila ona priča "e sedi sada sine da ti tata objasni..." nego je dete čulo nešto i interesuje ga. Bolje da mu ja objasnim nego neko drugi.

Moja deca su na netu bez ograničenja (ne tvrdim da je to dobro, samo konstatujem) ali su oni uglavnom na cartoonnetwork sajtu gde igraju flash igrice i youtube gde gledaju clipove. Iskreno i ja razmišljam da uvedem neku kontrolu, ali pre ženi nego deci, pošto mi je žena nabacila neke viruse (čuveni click na "ok" a da ne pročita ni šta je pita) Mislim da ću sada na sve kompjutere u kući da stavim neka ograničenja, isključivo zbog sigurnosti, prvo što ću da uradim je da obrišem sve linkove na IE (nisam IE hejter, ali činjenica je da sve što ne treba - prođe isključivo kroz IE, ja umem da procenim šta je opasno, ali oni ne), a onda da na svaki stavim i antivirus i firewall. To je mislim jedino ograničenje koje bih ja stavio u ovom trenutku, o svemu ostalom možemo da razgovaramo ali mislim da nisu dovoljno zreli da sami procene da li je neka akcija opasna po sigurnost računara ili ne.

Ko god ima decu koja idu u školu zna da svako vaspitanje dolazi na veliki test čim dete krene u škulu. Možda mogu i da budem ekstreman pa da kažem da sve pada u vodu jer se tamo sreće sa decom koja nemaju kvalitetno ili čak nikakvo vaspitanje, što je njima interesantno, pa ga od jednom čuješ kako sebi u zube odvali neku sočnu psovku za koju znaš sigurno da nije čuo od tebe. Mogu i da ispričam događaj koji me je šokirao kada su se vratili sa rekreativne, ali ukratko pričao je nešto što sigurno ne očekuješ od osmogodišnjaka... da ne pominjemo pesmice pa čak i ringtonove "bip bip bip.... traženje *****a... ***** pronađen". Teško da zna šta je *****, ali je očigleno razumeo da je to teška uvreda. Bolje je onda da mu ja objasnim.

Ja bih ipak rekao da se deca vaspitavaju od rođenja pa prvih 5-7 godina, posle je samo "podešavanje" i eventualno priširivanje jer je previše uticaja sa strane, ako je imao dobru osnovu - teže će da popusti kasnije pod tim uticajima sa strane. A gde je granica? Pa to niko ne zna. Često se zapitaš "da li sam dobro uradio što sam mu dozvolio/zabranio ...."
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje bluesman za poruku:
Staro 12. 07. 2008.   #28
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Mislim da se ne razumemo baš potpuno. Meni se učinilo da je ova tema o konkretnim opasnostima koje internet donosi, a ne o vaspitanju.

Sasvim konkretno, mene trenutno ne brine da li će dečurlija da naleti na "sektaški" sajt. Ali znate li kako će petogodišnja devojčica da reaguije ako slučajno vidi ovaj film (kratak, a možete da pogledate i samo poslednju scenu):



U najboljem slučaju samo će da vrisne, a u malo gorem slučaju može da ima noćne more.

Poslednja izmena od Dragi Tata : 12. 07. 2008. u 02:14. Razlog: loš link
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 07. 2008.   #29
Aleksandar Mitić
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 10.02.2007
Poruke: 47
Hvala: 2
10 "Hvala" u 4 poruka
Aleksandar Mitić is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za Aleksandar Mitić
Default

Da ne idem previše off, ali mislim da je sa detetom najvažnije da uspostaviš (kako ja to zovem, iako je verovatno daleko od toga) idealan odnos, autoritet, a da nikada ne stekne utisak da ga gušiš (npr. teen-age) već da mu pomažeš kao prijatelj ali da se zna ko je tata a ko sin.

Što se vaspitavanja i komunikacije tiče, to je neprocenljivo zaista. Nema tu nikakvih granica u godinama, istina je da se dete menja kako raste ali se tako menja i način vaspitavanja i razgovora.

Mislim da ne valja i da se baš previše pitaš da li si dobro uradio ili ne, jer onda se postavlja pitanje koliko si ti zapravo siguran u svoje postupke i akcije (meni bi bila frka kada bi se svaki put pitao da li sam dobro uradio ili ne). Svi grešimo, ali mislim da je bolje da nekada roditelj pogreši i malo ga uskrati ako baš nije siguran šta da uradi, nego da se kasnije ispostavi da je napravio debelu glupost... Roditelj naravno... Ovim mislim na ono kasnije doba, srednja škola, izlasci, društvo, droga, tuče i gurkanje itd...

Po meni, bitan je autoritet, i ti kao osoba koja vaspitava to dete. Što više uložiš u to, više će ti se vratiti.

Off Topic: edit: Ovde nema obaveštenja ako neko pošalje odgovor pre tebe, nego moraš svaki put da reload-uješ stranicu da bi video?
Aleksandar Mitić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 07. 2008.   #30
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ako misliš da to nema veze sa vaspitanjem, ili da parental control tema koju si ti započeo nije neka vrsta vaspitanja, i da odbrana od "internet opasnosti" nema veze sa vaspitanjem, onda se slažem da se ne razumemo. Parental control je easy način, ali se postavlja pitanje da li je najbolji - zar nije o tome krenula tema. Zar ti misliš da to nema veze sa vaspitanjem dece? Neko voli da ćušne dete za svaku sitnicu, neko bi pre odsekao ruku nego da ga zvekne, neko voli da kaže "još si ti mali, kazaće ti se kada porasteš", neko ga zvekne čim pita nešto što ne treba da pita, neko voli da guši od objašnjavanja, neko udari parental control... sve je to vaspitanje.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Internet brand ... ? Milos Vukotic Opušteno 9 28. 08. 2008. 23:18
Internet na TV Avala Miloje Sekulic Opušteno 5 20. 10. 2006. 21:48
Internet je čudo Ilija Studen Opušteno 8 01. 10. 2005. 03:50


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 12:43.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.