DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Programiranje
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Programiranje Java, Perl, VB, ASP, .NET, C, C++, Pascal, Delphi Sponzor: VIP izazov 3

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 29. 10. 2011.   #1
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default Test-driven development

Има ли кога овде да практикује Test-driven development?

Искуства? Препоруке?
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 10. 2011.   #2
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Na ruby.rs sastancima su momci iz http://renderedtext.com/ demonstrirali TDD kroz rspec i cucumber, mislim da su oni baš dosledni u toj priči. Ako hoćeš, mogu da pošaljem nekom od njih link do ovog threada pa možda napišu nešto.

BTW, sad vidim da imaju nekoliko članaka posvećenih BDD i TDD na svom blogu:

http://renderedtext.com/blog/archive/
__________________
blog

Poslednja izmena od jablan : 29. 10. 2011. u 09:40.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 10. 2011.   #3
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Mi na poslu koristimo na nekim projektima (onim većim), na manjim ne.

Inače, mi nismo baš 100% TDD, u smislu da krećemo od testa, već testove (unit i func) pišemo uglavnom nakon što je kod napisan.

Izbor je veliki, čak i suviše, ja sam radio sa Nunit-om (i MbUnit, ni ne znam više) , Moq za mockovanje i Ninjectom za DI, ali i nekim malim DI "bibliotekama" koje su pisali likovi unutar firme, boga pitaj zašto..

Mislim da neki projekti sad koriste MSTest koji je deo VS-a, ali ja se ne sećam da sam radio sa istim, ne bi trebalo da je problem.

E da, znam da je sa Moq-om bilo problema oko mockovanja statičkih metoda, pa je onda tamo korišćena biblioteka Typemock koja može da se koristi za te slučajeve. Nisam baš 100% siguran više da je bio Typemock, ali mogu da proverim ako ti treba.

Možeš da kreneš od TestDriven.net i instaliraš isti, pa onda on ti daje podršku za razne biblioteke Nunit, MbUnit, itd, šta voliš.
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 30. 10. 2011. u 02:01.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" degojs za poruku:
Staro 30. 10. 2011.   #4
djipko
član
Certified
 
Avatar djipko
 
Datum učlanjenja: 03.10.2006
Poruke: 96
Hvala: 27
44 "Hvala" u 26 poruka
djipko is on a distinguished road
Default

Koristimo TDD u 2 relativno velika Python/Django projekta, i TL; DR ovoga sto cu sada napisati je da kao i svaki alat i metodologija ima svoje prednosti i mane koje treba istraziti i zatim se odluciti za ili protiv.

Od alata i biblioteka, koristimo Python-ov unittest (manje vise de facto standard za unit-testove) i Mock (sjajna biblioteka, ko je Python programer obavezno nek je pogleda ako vec nije... ne stvarno, jako je dobro napisan), plus dodatne neke alate za logovanje, a Django ima svoj test runner.

Prvo prednosti, koje su, pored standardnih selling point-a za mene to sto tera programera da razmislja PRVO o interfesju komponente i kako ce ona da komunicira sa ostatkom sistema. Ali ne samo to. Svaka naknadna izmena interfejsa za sobom povlaci dodatni technical debt izmene testova (CI alatka sa velikim ekranom koji bude crven negde, isto pomaze pri disciplini pisanja testova).

Po mom utisku ovo kroz vreme dovodi do solidno dizajniranih ortogonalnih komponenti. Dodatno Django ima koncepte koji dosta pomazu ovakvom pisanju softvera (nezavisne 'modele' i 'aplikacije', koje mogu da 'saradjuju' - koliko god ne volim Javu dosta ovih koncepata bas odatle potice, ili su barem tamo postali mejnstrim). Sa te strane TDD totalno opravdava svoju ulogu.

Manje izmene i dodavanje manjih feature-a postaje bezbolnije u takvom sistemu i uz Unit testove. Manje izmene i dodavanje manjih feature-a je nekad dobar deo ovog posla, i imati solidne testove i pisanje testova prvo, stvarno cini taj deo - u nedostatku bolje reci - laksim.

Sada bih naveo 2 (ipo) mane tj. vise zamerki, koje sam ja primetio:

Ja licno nemam utisak da TDD smanjuje bug count na kraju dana, ili ako ga smanjuje to su bug-ovi relativno male slozenosti. U zavisnosti od prirode sistema ovo moze biti manje ili vise izrazeno i treba uzeti u obzir kad se odlucuje za TDD yay or nay. U proseku ce Unit testovi nahvatati isto bug-ova koliko i kvalitetna kultura code review-a, barem se meni tako cini. Dakle - nije resenje za problem bugova u softveru

TDD takodje nije besplatan i dolazi po cenu technical debt-a

Prvo vrlo ocigledno - ima vise koda. Na XX k LOC ovo pocinje da se oseti. Drugo, svi mi ponekad ne zamislimo bas sve kako treba od starta uvek, a TDD koliko god bio predstavljan kao Agile, nekad cini ovaj deo tezim posebno u kasnijim fazama projekta. Ovo je druga strana medalje onoga iz prvog pasusa.

Poslednje sto bih naveo je da TDD gubi svoje prednosti ako je zadatak high-level dizajn dela sistama i ne slaze se bas lepo sa rapid-prototyping tehnikama.

Ukratko - TDD je moderna metodologija koja ima svoje prednosti i sitaucije u kojima je vrlo koristan, a i neke gde bas nije. Potrebno je malo vezbe da se vidi koje su koje. Voleo bih da vidim komentare ljudi sa drugim iskustvima.

Za kraj da kazem da je TDD u dinamicki tipiziranim jezicima kao sto je Python imam utisak dosta bezbolniji nego npr. u Javi.

Poslednja izmena od djipko : 30. 10. 2011. u 11:54.
djipko je offline   Odgovorite uz citat
3 članova zahvaljuje djipko za poruku:
Staro 31. 10. 2011.   #5
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao degojs Pogledajte poruku
Inače, mi nismo baš 100% TDD, u smislu da krećemo od testa, već testove (unit i func) pišemo uglavnom nakon što je kod napisan.
Који су кориснији по твом мишљењу (јунит или фунц)? Мени се чини да јунит захтевају много више инвестиција а на крају не открију готово никакве проблеме. Функционални су управо обрнути: мала инвестиција и висока вероватноћа да детектује багове.
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Staro 31. 10. 2011.   #6
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao djipko Pogledajte poruku
Za kraj da kazem da je TDD u dinamicki tipiziranim jezicima kao sto je Python imam utisak dosta bezbolniji nego npr. u Javi.
Да ли мислиш и да је кориснији у динамичким језицима? Ја никад нисам радио са Пајтоном, али јесам са нпр. Перлом и ЈаваСкриптом и имам утисак да јунит тестови служе готово као замена за компајлер у смислу обезбеђивања од багова са типовима као и за документацију (из њих се види шта тачно треба да проследиш као параметар функције, итд).
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Staro 31. 10. 2011.   #7
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Mislim da je velika vrednost jednih i drugih u tome što omogućuju da neko novi na projektu brzo krene sa izmenama koda i slično, jer testovi daju sigurnost da nešto nisu polomili.

E sad koji su važniji, unit ili func, ne znam, imaju mesto i jedni i drugi, opet u prvom redu zbog ovog gore što sam naveo, bar ja tako mislim. Zato se i koriste ja mislim mnogo na većim projektima, koji su kompleksni a održavaju godinama i godinama, a ljudi koji ih programiraju se onda menjaju u firmi ili na timu, itd. Kako dovesti nekog na tim da menja veliki projekat, a da nema testove da potera.. može, ali mnogo je rizično jer i ne može niko ručno da testira toliko toga kao što možeš testovima. A najmanje neki novi čovek ima pojma šta sve treba ručno da proveri, na šta sve njegova izmena ima uticaja, itd, itd.
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 31. 10. 2011. u 07:09.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 31. 10. 2011.   #8
djipko
član
Certified
 
Avatar djipko
 
Datum učlanjenja: 03.10.2006
Poruke: 96
Hvala: 27
44 "Hvala" u 26 poruka
djipko is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Dragi Tata Pogledajte poruku
Да ли мислиш и да је кориснији у динамичким језицима? Ја никад нисам радио са Пајтоном, али јесам са нпр. Перлом и ЈаваСкриптом и имам утисак да јунит тестови служе готово као замена за компајлер у смислу обезбеђивања од багова са типовима као и за документацију (из њих се види шта тачно треба да проследиш као параметар функције, итд).
'Korisnije' se verovatno odnosi na samo postojanje unit testova, ne na TDD, i odgovor je vrlo verovatno - da. Imati dinamicke tipove je tradeoff - menjas brzinu razvoja za deo sigurnosti.

E sad Python je na pola puta, jer za razliku od Javascript-a i Perla (poooosebno Perla ) nikad ne radi type coercion, tj. mora biti eksplicitan i dobrim stilom se smatra koriscinje tkz. 'duck typing'-a, koji recimo resava 50% (odokativno) unit testova koji bi se odnosili na proveru tipova.

TDD je metodologija razvoja, i mislim da njena korisnost ima veze sa prirodom projekta, frameworka, nacinom vodjenja projekta itd. a ne samo jezika. Moj komentar se pre odnosio na to da ce 'cena' TDD biti ociglednija u Javi jer ce izmene interfejsa cak i samo metode izazvati mnogo vise posla, plus ima obavezne try-catch throws itd. - generalno vise posla koji se ne smanjuje rastom projekta.

Ako se obe stvari uzmu u obzir mozda ispadne da na kraju bude isto posla - to da je bezbolnije je moj subjektivan utisak samo

Poslednja izmena od djipko : 31. 10. 2011. u 10:46.
djipko je offline   Odgovorite uz citat
Staro 31. 10. 2011.   #9
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao degojs Pogledajte poruku
Mislim da je velika vrednost jednih i drugih u tome što omogućuju da neko novi na projektu brzo krene sa izmenama koda i slično, jer testovi daju sigurnost da nešto nisu polomili.
Јесте али као што рекох, јунит тестовима нисам открио скоро никад ништа, па не знам колико је та сигурност основана.
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Staro 31. 10. 2011.   #10
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao djipko Pogledajte poruku
TDD je metodologija razvoja, i mislim da njena korisnost ima veze sa prirodom projekta, frameworka, nacinom vodjenja projekta itd. a ne samo jezika. Moj komentar se pre odnosio na to da ce 'cena' TDD biti ociglednija u Javi jer ce izmene interfejsa cak i samo metode izazvati mnogo vise posla, plus ima obavezne try-catch throws itd. - generalno vise posla koji se ne smanjuje rastom projekta.
Капирам. Додуше, Јава има алате којима се та цена смањује - подршка за рефакторинг у Еклипси, итд.

Мени се чини да цена ТДД-а код статичких језика расте и због додатног времена за компајлирање - бар је то случај са С++ом.
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 09:07.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.